yandex
Öfke Kontrolü, Öfkenizi Nasıl Kontrol Edebilirsiniz? | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Öfke Kontrolü, Öfkenizi Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Öfke Kontrolü, Öfkenizi Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Bu Yazımızda Öfke Kontrolü, Öfke Nedir?, Öfke Kontrolü Nasıl Yapılır?, Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır?, Öfkenizi Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?, Öfke Kontrol Problemi, Öfke Hangi Durumlarda Ortaya Çıkar?, Öfke Kontrol Etmek İçin Yapılması Gerekenler, Öfkenin Çıkış Noktası ve Çözümleri, Öfkenizi Kontrol Altına Almak İçin Öneriler Detaylar Yazımızda.

Öfke Nedir?

Öfkenin kontrol edilebilmesi için yapılması gereken şeylerden birincisi öfkenin arkasında saklanan duyguları ve düşünceleri keşfedebilmektir ve ayrıca öfkenin hangi durumları tetiklediğini ve hangi durumlar karşısında ortaya çıktığını bulmaktır. Öfke olay anında dışarı çıktığında sabit tek bir duyguymuş gibi dışarıya yansır fakat arkasında genellikle çok daha başka şeyler barındırır. Kişinin kendisine dahi itiraf edemediği şeyler ve kendi kendine kabullenmekten çekindiği şeyleri karşı tarafın düşünceleri ya da yaptığı davranışlar ona bir şekilde hatırlatır ve kişi o an bir sıkışıklık yaşar. Kendini yaşadığı o anda ve durumda sıkışmış hisseder.

Nasıl İyi Bir Ruh Haline Sahip Olunur

Yıllardır kabullenmek istemediği şeyleri birisi ona hatırlatmıştır ve bu duygulardan kaçmak için bir maske olarak öfkeyi kullanır. Bunun sonucu olarak da karşı tarafa belki sözel belki de fiziksel olarak saldırıda bulunur.

Öfke Kontrolü, Öfkenizi Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

İşte öfkenin arkasındaki duygulara dokunmadığımızda ve belki de düşüncelere dokunmadığımızda, çoğu zaman onların farkına bile varmadığımız zaman içerisinde öfkeyi kontrol etmemiz çok da mümkün değil. Bilimsel araştırmalar, öfke kontrol problemi yaşayan insanların aslında bazı duygularını kabul etmekte ve ifade etmekte zorlandıklarını öne sürüyor.

Öfke Kontrolü Nasıl Yapılır?

Bu duyguların çoğunluğu ve sık yaşananları yetersizlik, aşağılanma duygusu ve değersizlik duygusu. Bunları yaşayan insanlar çoğu zaman bu durumun farkında olmadan hayatlarına hiçbir şey yokmuşçasına devam ediyorlar. İşte böyle bir durumu karşı tarafın yaptığı herhangi bir davranış kişiyi içten içe yetersiz hissettiriyorsa, aşağılanmış ve değersiz hissettiriyorsa kişi bu çıkışı öfke tepkisini ortaya koyarak ifade ediyor. Ve aslında bu öfke tepkisini ortaya çıkartmak için de olağanüstü çok da büyük şeylere gerek yok. Bazı insanlara yapılan ufacık şakalar bile bu insanlarda öfke tepkisini ortaya çıkartabiliyor.

Mesela örnek vermek gerekirse öfke problemi yaşayan insanların birçoğu çok fazla alıngan insanlardan oluşuyor. Bunun sebebi ise, kendilerini o kadar geniş alanlarda görüyorlar ki, kontrol etmek zorunda oldukları geniş bir alana sahip olduklarını düşünüyorlar ve karşı taraf buraya ufacık bir ayak bassa dahi bunu kendi kişiliklerine yapılmış bir hakaret olarak düşünüyorlar.

Öfke Hangi Durumlarda Ortaya Çıkar?

Bir arkadaşınız size ‘Ya saç şeklin çok tuhaf olmuş, saçını nerde kestirdin?’ diye bir soru yönelttiğinde siz o anda gayet normal olan bu soruyu, size yapılmış bir hakaret olarak algılıyorsunuz ve çok ciddi ve agresif tepkiler verebiliyorsunuz.

Öfke Kontrolü, Öfkenizi Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

İşte buradaki ilk adım kendi içimizdeki kırılmış ve incinmiş olan tarafı keşfedebilmek ve kendimize şu soruları yöneltmek:

  • Neden yetersiz hissediyoruz
  • Neden her şey bize aşağılanmış hissettiriyor?

Eğer bu soruların cevaplarını bulabilirsek ve bu soruları kabul edebilir ve kendimize cevaplarını itiraf edebilirsek o kontrol etmeye çalıştığımız büyük araziyi küçültüp kendimizi çok daha rahat hissetmemiz mümkün olabilir.

Öfkesini kontrol etmekte zorlanan insanlar, öfke haricindeki diğer tüm duygularını kontrol etmekte de zorlanırlar. Biri o insana bir şey söyledi ve o an çok mu canı sıkıldı, onu o an orda söyleyip kendisini ifade etmez. Biri onu üzecek bir şey yaptı ve o insan çok kırıldı o kırıldığı şeyi o an orda söylemez sadece bekler. Belki de o an normal bir şekilde oturup o insanla konuşmanın uygun olmadığını düşünür. Ama kendi içinde bir yerlerde bu ifade edemediği duygular birikir.

Sıklıkla öfke kontrol problemi yaşayan insanlarda böyle bir durum ortaya çıkar. Hayatın seyrinde devam eden olaylarda kırıldığı üzüldüğü ya da tepki vermesi gereken yerlerde durup durup beklemede kalırlar, herhangi bir tepki göstermezler fakat sonrasında o küçük olaylar kendi içlerinde birçok yönden birikir, sonrasında bardağı taşıran ufacık bir damla çok büyük öfke fırtınalarına sebebiyet verir.

Öfke Kontrol Etmek İçin Yapılması Gerekenler

İşte bu yüzden öfke kontrol problemi yaşayan insanlar eğer bir şeye zamanında kırılıyorlarsa, o duyguyu o an karşı tarafa hissedilen şekilde ifade edebilmek.

Öfke Kontrolü, Öfkenizi Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Bu tarz durumlarda karşı tarafa ne hissediyorsak;

  • Ben kırıldım
  • Ben üzüldüm
  • Benim canımı sıktın

Şeklinde ifadelerle karşı tarafa kendi üzerlerinden ve karşı tarafın onların hissettirdikleri üzerinden bunları ifade etmek. Sonrasında baktığımızda bu insanın daha öncesine içinde olan şeyleri biriktirdiği kısım hiç dolmayacaktır ve bunun sonucunda ilerde kontrol etmek zorunda olunan büyük öfke bile ortaya çıkmayacaktır.

Öfkesini kontrol edemeyen insan hayatta her zaman dik durmak zorundaymış gibi hisseder. Eğer ki bu dik durma halini bozacak ve yıkacak minicik bir tehdit bile algılasa o insan için içten içe hemen alarmlar devreye girer ve çalmaya başlar. Öfkesini kontrol edemeyen insan içindeki sensor o kadar hassaslaşmıştır ki en ufak bir olayı bile sanki otoritesini tehdit ediyormuş gibi algılamasına sebep olur.

Böyle durumlarda mesela kişi birisiyle tartışma içerisinde sakin, aslında herkesin konuşabileceği çok normal bir durum. Fakat karşı taraf durumla ilgili çok farklı bir fikir beyan ettiği anda öfkesini kontrol edemeyen insan, bunu sanki kendi özel kişiliğine yapılmış bir saldırı olarak kabul ediyor ve içerdeki sensor hemen alarmı tetiklemeye başlıyor. Ve bu durumda kişi aslında olayın küçüklüğüne değil kendi üzerinde yarattığı etkiye tepki veriyor.

Kişinin bu tarz öfkelendiği bütün durumlarda aslında şuna bakmak gerekiyor. Olayın kendisi mi onu kızdırıyor, yoksa olayın onda yarattığı etki mi ? Yaşadığı olaylar kendisinde aşağılanmış hissiyatı veriyor gibi, otoritesi sarsılmış, ya da rezil olmuş gibi duygular hissettiriyor ve tepkisi karşı tarafla yaşadığı olaya değil de kendisinin yaşadığı bu duygulara karşılık bir savunma mekanizması ortaya koymasından kaynaklanıyor. İşte bunlara dikkat etmek ve bu durumu yakalamak öfke kontrolünü ele geçirmek açısından o problemi yaşayan kişi için çok önemli.

Öfkenin Çıkış Noktası ve Çözümleri

Öfkeyi 1 ila 10 derece olan bir termometre olarak düşünürsek, 10 gelebileceğiniz en son nokta ve öfkenin en ileri hali, 1 ise en sakin ve en soğukkanlı olduğunuz zaman dilimi. Bu 1-10 arası derece sisteminde her bireyin bir kaynama noktası mevcuttur. Bu öfke problemini yaşayan insanların kendisinde bu kaynama noktasını keşfedebilmeleri çok önemlidir çünkü eğer kaynama noktası geçilirse, o noktadan sonra insanın kendisini kontrol etmesi çok ama çok zor olur.

Örneklendirecek olursak bu 1 ile 10 arasındaki derecelendirmede kişinin kaynama noktası 6 olsun. Bu kişi 6’yı geçtikten sonra hayatta yapmam dediği şeyleri yapabilir, hiç söylemem dediği şeyleri söyleyebilir. Bu sebeple, eğer 6 kişinin kaynama noktasıysa o noktaya gelene kadar zihnin ve bedenin olaylara ve durumlara nasıl tepkiler veriyor bunları keşfedebilmesi ve önceden önlem alması gerekiyor ki o kaynama noktasını asla geçmemesi lazım.

Öfke Kontrolü, Öfkenizi Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Birisi ya da bir olay kişiyi öfkelendirmeye başladı ve o kişi öfke termometresindeki değerin hızla yükselmeye başladığını fark etti. Böyle bir durumda yapılabilecek ilk şey o termometredeki dereceyi düşürebilmektir. Yoksa işler kontrolünden çıkar, kişi mantıklı davranamayacak hale gelir, belki karşısındakine belki de kendisine zarar verir.

Öfke Kontrolü

Diyelim bu tartışma konusunda ya da yaşadığı sıcak çatışma hattından bu termometre derecesini düşürme adına ilk aşamada uzaklaşması gerek. En klasik önerilerden birisidir ki kişinin içinden 20’ye kadar sayması. Bunun amacı karşı tarafa aniden içgüdüsel ve bir şekilde kontrolsüz olarak tepki vermek yerine, o an araya ufak da olsa bir düşünme payı koyabilmektir. İkinci yöntem ise, karşı taraf ve ortam buna uygunsa o ortamı kısa bir süreliğine terk etmek.

Böyle olunca kişinin termometresindeki derece düşecektir ve daha mantıklı tepkiler vermeye başlayacaktır. Bunun amacı o kişinin her şeyi kontrol edememe noktasına gelmeden derecenin düşmesi ve kişinin sakinleşme yolunda ilerlemesidir. Fakat tabii ki de bu tek başına yeterli bir unsur değildir. Eğer yaşanılan bu olaylarda ve tartışmalarda kişi termometre derecesini biraz da olsa düşürebilmişse bu konuyu kazasız belasız atlatmış bulunmakta.

İkinci aşamaya gelecek olursak, bu noktada kişi derecesini düşürdüğü için biraz daha sakin ve biraz daha mantıklı düşünebiliyor. Bu durumda yapılacak şey kişinin kendisine bazı sorular sormasıdır.

Öfkenizi Kontrol Altına Almak İçin Öneriler

Bu sorulardan birkaçı;

Birinci Soru: Karşımdaki insan ona sinirleneceğim, kendime birtakım zarar vereceğim, ya da günümü mahvedecek kadar önemli bir insan mı ?

Çoğu zaman öfke kontrol problemi yaşayan insanlar hayatlarının belki de ufak bir yüzdeliğini bile kapsamayacak bir insan için günlerini belki de bazen haftalarını bile mahvedeler. Hiç durmadan düşünürler, içten içe kendilerine sürekli bir polemik yaratırlar.

İkinci Soru: Bu öfke durumunda benim kazanacağım şey ne, kaybedeceğim şey ne ? Kişinin bunu sorması çok önemli.

Üçüncü Soru: Öfkeden başka bu ortadaki sorunu nasıl çözebilirim, uzlaşmak işime yarabilir mi, karşı tarafla farklı bir üslupla konuşmak işime yarayabilir mi ?

Kişinin kendisine o an için bu soruları sorması duruma farklı bir bakış açısı kazanmasını sağlayacaktır. Kontrol edilemeyen aşırı öfke hem kişinin kendisine hem de kendiyle beraber çevresine büyük zararlar verir. Kişinin işinde, okulunda ve ailesinde çok ciddi sıkıntılar yaşamasına sebep olur. Bu konuda öfke problemi yaşayan kişilerin bu konu üzerine eğilmeleri ve çaba sarfetmeleri önerilir.


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Bu yazı 237 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Güzel Sözler, Mesajlar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Burçlar, Burç Uyumları, Emojiler, Resimli Sözler, Resimli Şiirler Sitemizde Yer Almaktadır... Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat Gibi Sizlere Küçük Ama Etkili Önerileri Sitemizde Bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler Yazılarımız Tamamıyla Eniyisozler.Net İçin Uzman Yazarlar Tarafından Hazırlanmaktadır. Bu Alanda Yer Alan Bilgiler Bir Öneridir. Özgün Ve Siteye Özel Olarak Yazılmıştır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x