Öğrenme Bozukluğu Disleksi ve Tedavi Yöntemleri | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Öğrenme Bozukluğu Disleksi ve Tedavi Yöntemleri

Öğrenme Bozukluğu Disleksi ve Tedavi Yöntemleri

Öğrenme Bozukluğu Disleksi ve Tedavi Yöntemleri

Zihinsel öğrenme sürecinde farklılık olması durumu Disleksi yani öğrenme bozukluğu olarak ifade ediliyor. Birçok literatürde Disleksi bir hastalık olarak görülmüyor. Disleksi ile ilgili en yanlış düşünce ise bu sorunun zeka geriliğinden kaynaklandığının düşünülmesi. Disleksi zeka düzeyinde herhangi bir sorun olmadığı halde farklı nedenlerden öğrenme sorunlarının ortaya çıktığı bir durumdur.

Öğrenme bozukluğu sorunu yaşayan çocukların okuma, yazma ve aritmetik gibi becerileri daha zor kavramaları doğaldır. Ancak disleksi yaşayan çocuklar yetenekli ve yaratıcı olabilirler. Sadece öğrenme bozukluğuna uygun koşullarda eğitim almaları gerekir. Disleksi yaşayan çocuklarda bu sorunun olduğunu anlamak için belirtileri gözlemlemek gerekir. Her çocukta belirtiler farklı ortaya çıkabilir.

Öğrenme Bozukluğu Belirtileri

Öğrenme bozukluğu yaşayan çocuklarda çevreyi algılama farklılıkları olabilir. İşitsel ve duyusal davranışları farklı olabilir. Öğrenme bozukluğu disleksi belirtilerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Harfleri ters yazma
  • Yazılarının okunaksız olması
  • Yönleri karıştırma
  • Dikkat eksikliği
  • Ayakkabı bağlamak gibi motor hareketlerde güçlük çekme
  • Dil sorunları
  • Görsel ve işitsel algı sorunları

Öğrenme Bozukluğu Nedenleri

Öğrenme bozukluğunun kesin nedenleri bilinmiyor. Bu konuda yapılan araştırmalar farklı yaklaşımlar sunuyor. Bazı yaklaşımlar bu sorunun beynin çalışma şekliyle ilgili olduğunu öne sürüyor. Genetik faktörlerin daha etkili olduğunu öne süren yaklaşımlar da bulunuyor. Gen faktörü ve beynin çalışma şeklindeki farklılıklar en çok üzerinde durulan nedenler olarak öne çıkıyor.

Disleksi Nasıl Anlaşılır?

Disleksi yaşayan çocukların çok iyi gözlemlenmesi gerekir. Öğrenme bozukluğu yaşayan çocukların genel olarak dikkatleri dağınıktır. Diğer çocuklardan farklı şeylere ilgi duyarlar. Yazı yazma biçimleri farklı olur. Aile bu durumları gözlemlemeli ve kesinlikle ters giden bir şeyler var diye çocuğu zorla düzeltmeye çalışmamalıdır. Bu konuda uzmanlardan yardım alarak çocuğun öğrenme bozukluğuna uygun eğitim alması sağlanmalıdır.

Öğrenme Bozukluğu Tedavisi

Eğitsel ve psikolojik terapi yöntemleri öğrenme bozukluğu tedavisi için uygulanan yöntemlerdir. Öğrenme güçlüğü yaşayan çocukların kendi zihinsel öğrenme süreçlerine göre planlanan eğitime ihtiyaçları vardır. Disleksi yaşayan çocukların öğrenme sürecindeki güçlü yönlerinin ortaya çıkarılması ve kendilerini güvende hissettikleri ortamda eğitim almaları önemlidir.


Bu yazı 887 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2020-08-05 21:31:46
Gökçe Leyla: ÖZGÜRLÜK HERKES İÇİN Bir umuttur özgürlük yaşayan her insan için. Hayata tutunmayı sağlayan. Bir
2020-08-04 23:10:32
Sezen: :D :D :D
2020-07-31 22:47:55
Sıla: :D
2020-05-31 00:27:49
2020-04-09 19:23:59
2020-04-09 19:17:59
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x