yandex
Önemli Telefon Numaraları | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Önemli Telefon Numaraları

Önemli Telefon Numaraları

data-ad-format="auto">

Bu Yazımızda Önemli Telefon Numaraları Nelerdir, Önemli Telefon Numaraları 2020, Önemli Telefon Numaraları Listesi, Önemli Numaralar, Önemli Telefonlar, YANGIN İHBAR (İtfaiye) 110, SİHHİ İMDAT (Ambulans) 112, JANDARMA İMDAT 156, POLIS İMDAT 155 Detaylar Yazımızda.

Önemli Telefon Numaraları

Türkiye’de yirmi dört saat boyunca iletişime açık olan önemli telefon numaraları listelenmiştir. Aşağıda yer alan numaralar arasında özellikle ambulansitfaiyeormansahil güvenlikpolis imdatAFAD numaralarının tek bir numarada buluşturulması kararlaştırılıyor. Adı geçen herhangi bir numarayı aradığınız taktirde, “112 Acil Çağrı Merkezi” olarak tanımlanan numaraya yönlendiriliyorsunuz.

Amerika Birleşik Devletleri bünyesinde “911” olarak bilinen acil numarasıyla, olaya bağlı olarak yardım alırken direkt olarak görevli ekiplerin adresinize gönderilmesi sağlanıyor. Türkiye’de de yeni proje kapsamında, yukarıda belirtilen 7 numaranın tek bir hatta toplanması üzerine çalışmalar sürdürülüyor. Türkiye’de aşağıdaki telefon numaralarıyla acil yardım alabilirsiniz;

Önemli Telefon Numaraları

ALO ZABITA 153; Bulunduğunuz şehirde, zabıtanın yetki alanı içerisinde olan bir durumu ihbar etmek istediğiniz taktirde zabıtaya 153 olarak açıklanan telefon numarasıyla ulaşabilirsiniz.

POLIS İMDAT 155; Yirmi dört saat boyunca polis teşkilatının her türlü birimini ilgilendiren ihbarlarınızı 155 olarak açıklanan numaradan yapabilirsiniz. İhbarı yapmanız üzerinden kısa bir süre geçtikten sonra, en yakın ekibin adresinize gönderilmesi sağlanacaktır.

YANGIN İHBAR (İtfaiye) 110; Yangın ihbarında bulunmak istediğiniz taktirde, itfaiye numarası olarak belirlenen 110 ile irtibata geçebilirsiniz. Şehrinizi, adresinizi belirttiğiniz anda bir ekip yola çıkacaktır. Ev, işyeri yangınlarının şehir içerisinde olan kesimlerinde kullanılan bir numaradır.

SİHHİ İMDAT (Ambulans) 112; Türkiye’nin hangi noktasında olduğunuz fark etmeksizin, telefonunuzun hattı bulunmasa dahi anında ulaşabilirsiniz. Kapsama alanı içerisinde olup olmanız fark etmeden, hattınızın bulunup bulunmasının bir önemi olmadan ÜCRETSİZ bir şekilde 112’yi aramanız mümkün oluyor.

JANDARMA İMDAT 156; Şehrin dış kesimlerinde bulunan bölgelerinde yaşanan herhangi bir yaralama, darp, hırsızlık benzeri durumun şikayet edilmesi için Jandarma numarası 156 olarak iletişime açıldı.

ORMAN YANGIN İHBAR 177; Orman yangınlarıyla ilgili anında durumu bildirmek, hangi konumda ve hangi durumda bir yangın olduğunu bildirmek için 177 numaralı telefonu arayabilirsiniz. Yapılacak olan incelemenin ardından hızlı bir şekilde itfaiye ve yangın söndürme helikopterlerinin bölgeye gönderilmesi sağlanacaktır.

ELEKTRİK ARIZA 186; Elektrik kurumunuzun hangisi olduğu veya faturayı ödeme durumunuz fark etmeksizin bilgi edinme olanağına sahipsiniz. Elektrik şebekenizle ilgili herhangi bir hat kullanım sorunu yaşamanız durumunda, kaçak – arıza benzeri problemlerde 186 numaralı telefondan yardım alabilirsiniz.

GAZ ARIZA 187; Aparman, iş yeri, kazan dairesi, sokak, cadde veya şehir merkezinden uzak bir noktada olması fark etmeksizin, gazla ilgili hangi arızanın bulunduğunu belirtebilirsiniz. Kısa süre içerisinde gaz arıza ekipleri gönderilecek, gaz kesildikten sonra bakım ve onarım çalışmalarının yapılması sağlanacaktır.

CENAZE HİZMETLERİ 188; Cenaze hizmetleri için Türkiye’nin dört bir yanında, araç gönderilmesi de dahil olmak üzere tüm işlemlerin 188 numaralı telefondan yapılması sağlanıyor.

ALO DOKTORUM YANIMDA 113; Doktorun bilgilerinden yararlanılması ve anında iletişime geçilebilir olmasını sağlayan hat 113 olarak belirlendi. Bulunduğunuz konum fark etmeksiniz doktorların yardımcı olabilmesi amacıyla bu hatta 24 saat boyunca erişim olanağına sahipsiniz.

BİLİNMEYEN NUMARALAR DANIŞMA 11811; Bilinmeyen numaralar hattı olarak hizmet vermeye devam eden 118 11, Türkiye’de her numara üzerinde hat sahibinin aranmasına imkan tanıyor. Anında bilgi edinebilir, Türkçe olarak operatörle iletişime geçebilirsiniz.

POSTA KODU DANIŞMA 119; Posta koduyla ilgili bilgi edinmek, bulunduğunuz lokasyona bağlı olarak posta kodu danışma işlemlerini gerçekleştirmek için 119’u arayabilirsiniz.

ARIZA İHBAR 121; Arızaların ihbar edilebilmesi, detaylı olarak bilgi alınması ve anında ekip gönderilebilmesi için Türk Telekom tarafından oluşturulmuştur. Arıza ihbar hattı da ülkenin her noktasından ulaşıma açık durumdadır.

KABLO TV ARIZA 126; Kablolu TV ile ilgili bilgi edinmek, her türlü bakım ve onarım faaliyetinin gerçekleştirilmesini talep etmek isteyen müşterilere özel olarak oluşturulmuştur.

ÇAGRI (TENZILSIZ) 133; Çağrı bırakmak için oluşturulmuş olan telefon numarası, Türk Telekom aracılığıyla istediğiniz bir numaraya çağrı bırakmanızı sağlar.

FONO TEL 141; Fono tel kuruluşuyla iletişime geçilebilmesi için her zaman açık olan telefon numarası 141 olarak belirlendi.

ALO SAHİL GÜVENLİK 158; Türkiye’nin sahil şeridinde yaşanan, limanlarında veya tersanelerindeki herhangi bir usulsüzlük üzerine şikayetinizi 158 sahil güvenlik ekibine yapabilirsiniz. Denize kıyısı olan tüm şehirlerde sahip güvenlik ekipleri 24 saat ulaşıma açık durumdadır.

TELEKOM BORÇ SORMA 163; Telekom tarafından belirlenen borç sorgulama hattı, 163 numaralı telefondur. Hangi paketi kullandığınız fark etmeksizin, paketinizin genel durumu ve borç sorgulama bilgileriyle ilgili detaylara web sitesi üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

KODLU ARAMA 168; Bir telefon numarasının kodlu olarak aranabilmesi için hangi kodların gerekli olduğu hakkında bilgi edinmenizi sağlayacak telefon numarası 168 olarak belirlendi.

ALO POST 169; Post ile ilgili güncel çalışmaların öğrenilmesi, anlık yardım hattına ulaşılması için 169 numaralı telefonu aramanız yeterli olacaktır.

ALO TURİZM BİLGİ 170; Turizm sektöründe yerli veya yabancı turistlerin müşteri hizmetlerine ulaşması için oluşturulmuş telefon numarası 170’dir.

UYUSTURUCU BİLGİ 171; Uyuşturucu üreten, satan, kullanan bireylerin bildirilebilmesi için emniyet aranmalıdır. Uyuşturucuyla alakalı zararlı etkilerin açıklanması için oluşturulmuş telefon numarası ise 171’dir.

ALO TAEK (Türkiye Atom Enerji Kurumu) 172; Atomik sorunların yaşandığı her alan için, yerli veya yabancı kaynaklar fark etmeksizin Türkiye Atom Enerji Kurumu ile iletişime geçilebilir.

ALO İZCİ KAN BILGI MERKEZI 173; İzcilerin kan durumlarıyla ilgili detaylı kayıtların 173 numaralı telefondan öğrenilmesi sağlanıyor.

ALO EMNİYET DANIŞMA 174; Emniyet tarafından halkla ilgili her türlü çalışmanın, halkın uyması gereken kuralların ve bazı yasaların detaylarına ulaşılması için oluşturulmuştur. Türkiye’de Türkçe olarak operatörlerle iletişime geçebilirsiniz.

ALO TÜKETİCİ 175; Tüketici haklarınızı öğrenmek, hangi alanda nasıl bir işlem uygulanabileceğiyle ilgili yeni çalışmalar hakkında bilgi almak için 175 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

ALO GÜRÜLTÜ 176; Şehirde aşırı gürültü yapılan bir mekanın, şahsın veya kuruluşun şikayet edilmesi için kullanılan telefon numarasıdır. Yedi gün yirmi dört saat boyunca ulaşıma açık durumda olan hatta her türlü gürültü için şikayette bulunulabilir.

ALO VALİLİK 179; Bulunduğunuz ilin valilik numarasını öğrenmek, anında ilgili kurumla iletişime geçmek, herhangi bir ilin valiliğine ulaşmak için 179 numaralı telefonu aramanız gereklidir. Çok kısa bir süre içerisinde sorgulama yapılacak ve hangi kuruluşla ilgili bilgi almak istediğinize bağlı olarak detaylı açıklama yapılacaktır.

İŞ VE İSÇİ BULMA 180; İş ve işçi bulma kurumunun telefon numarası, her türlü kurum ve şahıs tarafından iletişime açık olarak 24 saat boyunca hizmet vermeye devam ediyor.

ÇEVRE BİLGİ 181; Çevre bilgi sistemi sayesinde, bulunduğunuz konumun neresi olduğu fark etmeksizin ilgili kuruma detaylı olarak bilgi verebilirsiniz. Elektronik çevre bilgi sisteminden direkt olarak internetten veya 181 numaralı telefondan yardım almanız mümkün olacaktır.

RUHSAL BUNALIM DANIŞMA 182; Psikolojinizin bozulması, intihara meyilli olmanız, depresyona girmeniz, maddi zorluklar nedeniyle karar alma mekanizmanızın bozulması gibi durumlar olabilir. Ayrılık, sevdiği kişinin kaybı gibi psikolojik sorun yaşatabilecek durumlarla ilgili desteği 182 numaralı telefonla alabilirsiniz.

KADIN VE SOSYAL HİZMETLER 183; Kadınların şiddete maruz kalması, evinden atılması, sosyal hizmetlerden yararlanmak istemesi halinde 183 numaralı telefondan yardım veriliyor. 183 numaralı telefonu aradıktan sonra, hangi durumla ilgili yardım almak istediğinize bağlı olarak ilgili birimlerin de konuya dahil edilmesi sağlanır.

SAĞLIK DANIŞMA 184; Sağlık değerleriyle ilgili detaylı bilgi alınması, her türlü sağlık probleminin nasıl aşılabileceği, nelerin kullanılabileceği veya kullanılmaması gerektiği bildiriliyor. Özellikle yılan ısırması, kene sokması, kuduz, paslı çivi girmesi gibi problemler için çok sık iletişime geçilen bir hay olarak hizmet verilmeye devam ediliyor.

SU ARIZA 185; Su hattınızda, apartmanda, tesisatın herhangi bir noktasında yaşanan arızayla ilgili olarak en hızlı yardımı 185 numaralı su arıza telefonuyla alabilirsiniz.

VERGİ DANIŞMA 189; Kurumun veya kişinin vergileriyle ilgili bilgi edinmek istendiği taktirde, vergilerin ödenme süreci ve anlık durumu hakkında bilgiyi 189 numaralı telefondan alabilirsiniz.


Bu yazı 1869 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Merhaba ben Site Sahibi Yahya Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak uzman yazarlarımız tarafından yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları sizlere Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat gibi küçük ama etkili önerileri katagorimizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler alanın da yer alan bilgiler bir öneridir. Bunlarla bitmedi Burç uyumları, Fıkralar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Şairler, Emojiler ve daha sayamadıklarımı Eniyisozler.net Adresimizde bulabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x