yandex
Online Eğitim İçin Alternatif Sunum Programları | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Online Eğitim İçin Alternatif Sunum Programları

Online Eğitim İçin Alternatif Sunum Programları

data-ad-format="auto">

Bu Yazımızda Online Eğitim İçin Alternatif Sunum Programları, En İyi Sunum Programları, Ücretsiz Sunum Programları, Buncee, Emaye, Powtoon, Prezi Detaylar Yazımızda.

Online Eğitim İçin Alternatif Sunum Programları

Online eğitim için alternatif sunum programları son zamanlarda dünya genelinde oldukça popüler olan online eğitim, sağladığı kolaylıklar sayesinde popülerliğini uzun zaman yitirecek gibi görünmemektedir. Yaşadığımız dijital çağda çoğu bilgisayar kullanıcısı bilgiyi aktarmak amaçlı sunum programları kullanmaktadır. Fakat herkesin bildiği programları kullanmayı tercih etmek istemeyen kullanıcılar, özgün olmak amacıyla başka programlar kullanmak istemektedirler.

En İyi Sunum Programları Power Point gibi sunum için yaygın olarak kullanılan programlara alternatif olarak kullanılabilecek bazı programlar vardır. Bu programlar birçok seçeneği içinde barındırdığından hazırlanan sunumların eğlenceli, görsel açıdan zengin ve öğretici olmalarını sağlamaktadır. Özellikle dersin daha iyi anlaşılması ve eğlenceli içeriğiyle daha çok akılda kalmasıyla online eğitim için oldukça faydalıdır. Hem öğretmenler hem de öğrenciler için pek çok avantajlı yönleri olan bu uygulamaların kayıt işlemleri ve kullanımları da basittir.

Online Eğitim İçin Alternatif Sunum Programları

Buncee

Buncee programının temel amacı bir sınıf oluşturarak bu sınıfta hazırladığınız sunumları paylaşmanızı sağlamaktır. Program geniş yelpazeli içeriği sayesinde hazırlanan sunumların daha etkili olmasını sağlar. Dilerseniz Youtube’dan video aktarabileceğiniz gibi bir sunumun olmazsa olmazı animasyon geçişlerini de kolaylıkla ekleyebilirsiniz. Bunun dışında sticker da eklenebilmektedir. Sınıf ortamını canlı tutmak ve teknolojiden sonuna kadar faydalanmak isteyenler için çok uygun bir programdır. Hazırlanan sunumların indirilebilme özelliği bulunmaktadır. Sunum hazırlarken arama motoru kısmına yalnızca bir kelime yazarak arka plan görsellerine kolayca erişebilirsiniz.

Web kısmına tıkladığınızda ise internetten başka bir arka plan görseli bulabilirsiniz. Ayrıca programın arama motoru kısmından videoya da kolayca erişilmektedir. Bir Youtube videosunu da arama motorunda aratarak sunumunuza ekleyebilirsiniz.  Sınıf oluşturulduktan sonra sınıfa öğrenci ekleyebilirsiniz. Bilgisayarınızda hali hazırda bulunan dosyaları da sunumunuza ekleyebilirsiniz. Sınıf oluşturulduktan sonra eklenen sunumları öğrenci anında görebilmektedir. Programın keşfet bölümünde ise programdan yararlanan eğitimcilerin görüşlerine ve destek ekibine ulaşılabilmektedir. Destek bölümünde ise programda neler yapılabileceğiyle ilgili bilgiler bulunmaktadır. Program basit kullanımından ötürü kullanıcıyı yönlendirmede de çok başarılıdır.

Programın dili İngilizcedir ve internet üzerinden ücretsiz kullanılır. Yalnız programda bir de yükseltme bölümü vardır ki bu da ücretli özelliklerden faydalanılmasını sağlar. Tamamen isteğe bağlıdır.  Tablet veya akıllı telefonlara indirilebilir.

Online Eğitim İçin Alternatif Sunum Programları

Emaze

Bir konunun ne olduğu, neyden bahsettiği elbette çok önemlidir. Fakat bundan daha önemli olan o konunun nasıl sunulduğudur. Sunum ne kadar etkiliyse dinleyici için o kadar önem kazanır ve ilgi çeker. Emaze programı da sunum araçlarının çeşitliliği sebebiyle yapılan sunumun dinleyici üzerinde daha etkili bir hal almasını sağlar. Kullanıcıya sunduğu çeşitli alternatifler ve binden fazla içerikle özgün sunumlar yapılmasını kolaylaştırır.

Emaze programıyla 3D sunumlar hazırlandığı gibi anında öğrenciye iletilebilmektedir. Yalnızca sunum değil video da hazırlanabilme özelliği olan bu programda bir de ilham al kısmı mevcuttur. İstenildiği takdirde yapmak istenen sunumla ilgili başka sunum örneklerine de ulaşılabilir. Eğer bir Website için şablon oluşturulacaksa uygulamanın Website bölümünden şablonlara erişebilirsiniz. Programda Blog, E-card ve fotoğraf albümü kısmı da bulunmaktadır. Ayrıca bir Power Point dosyasını da programa yükleyebilirsiniz. Programda destek ekibinden yardım alınabilmektedir ve bir klasör oluşturulup yapılan sunum buraya kaydedilebilmektedir. Programda çok çeşitli şablon ve tema bulunmaktadır. Yapılan sunumları bir e-posta hesabına gönderebilir veya sunum bağlantısı için kod oluşturabilirsiniz.

Sunuma metin, resim, video, şekil, widget sayfası ve grafik ekleme özelliği bulunmaktadır. Ayrıca hazırlanan sunumlar, indirilebilir veya kaydedilebilir. Sunum bittikten sonra sosyal medya hesaplarında paylaşılabilmektedir. Hazırlanan sunumun ne kadar görüntülendiği bilgisini de program kullanıcıya sunmaktadır. Yalnız görüntülenme özelliği programın ücretli kullanım kısmına dahildir. Programdaki seçeneklerden sunumu herhangi bir dile çevirebilir ve çıktısını da alabilirsiniz. Programa e-posta adresi veya Facebook adresiyle kolayca kaydolabilirsiniz. Programın kullanımı ücretsizdir fakat dilerseniz yükselt kısmından ücretli tarifeye geçebilirsiniz. Türkçe dil seçeneği bulunmamaktadır ancak tarayıcıların dil çevirme seçeneğiyle Türkçe dil seçeneği ayarlanabilir.

Online Eğitim İçin Alternatif Sunum Programları

Powtoon

Powtoon programında diğer programlara kıyasla görsellik daha ön plandadır. Hazırlanan sunuma ses eklenebilir ve böylelikle slaytlar değişirken arka planda ses çalmaya devam eder. Programın temel amacı sunum ve video hazırlamaktır. Ayrıca animasyon hazırlama konusunda da çokça başvurulan bir program olduğu söylenebilir. İçerisinde birçok özellik barındıran bu program, hazırlanan sunumun Youtube üzerinden de paylaşılabilmesini sağlamaktadır. Programın bir takım sınırlılıkları bulunmaktadır. Bunlardan biri hazırlanacak olan videonun süresinin 5 dakikayla sınırlı olmasıdır. Bir diğer sınırlılık ise, çoğu görselin ve müziğin ücretli olmasıdır. Ayrıca maalesef hazırlanan sunum bilgisayara indirilememektedir.

Programın nasıl kullanıldığına dair bilgiler programın içinde kolaylıkla ulaşılabilecek olan öğretici kısmında bulunmaktadır. Destek ekibinden yardım alabilir ve eklentilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Programa kaydolmak da oldukça basittir. E-posta adresi, Google hesabı, Facebook veya Linkedln hesabıyla kaydolabilirsiniz. Daha sonra e-posta hesabınıza gönderilecek olan onay koduyla kayıt işlemi gerçekleşir. Powtoon uygulamasını iş, eğitim ya da özel amaçla kullanmak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Daha sonra sunum yapacağınız sayfaya yönlendirilirsiniz. Sunumunuzu hazırladıktan sonra ön izlemesine bakabilir, sosyal medya hesabınızda da paylaşabilirsiniz. Sunumlara resim, video, hareketli resim, metin ve grafik de ekleyebilirsiniz. Dilerseniz programın yönlendirdiği siteden ses ekleyebilirsiniz veya programda mevcut olan sesleri de kullanabilirsiniz.

Programda bir de zaman çizgisi bulunmaktadır. Bu zaman çizgisi sunumun akışına göre sunumda nelerin yer alacağını kolaylıkla görme olanağı sağlar ve çizgi üzerinde sesin veya metnin ne zaman başlayacağını ve biteceğini görme kolaylığını kullanıcıya sunar. Görsel içerikler yapılan sunumun akılda kalıcılığını arttırarak anlatılan konunun daha etkili ve eğlenceli olmasını sağar. Ayrıca eklenen ses dosyaları işitme duyusunu da harekete geçireceğinden çok daha etkin bir anlama sağlayacaktır. Hazırlanan animasyonlar ise sunuma farklı bir hareketlilik sağlamaktadır. Powtoon uygulaması serbest bir konuda, yeni bir fikirde veya bir hikaye anlatısında kullanıcıya 3 ayrı tema sunmaktadır. Bu temaları seçerek sunumunuzu daha etkin kılabilirsiniz.    

Online Eğitim İçin Alternatif Sunum Programları

Prezi

Prezi programı günümüzde çok önemli sunumlar için kullanılmaktadır. Önemli devlet adamları ve büyük şirketler de sunumlarını yaparken bu programı tercih etmektedirler. Program tıpkı çizgi filmler uygulanan sayfa geçiş tekniği gibi, animasyonların sayfa geçişlerinin yapılmasını sağlamaktadır. Programın nasıl kullanılacağına dair bilgiler programda bulunan ticari kullanımlar için ve bilimsel çalışmalar için olan kısımlarda bulunmaktadır. Ayrıca Blog kısmından da kullanım özelliklerine erişilebilmektedir. Program hem ücretli hem de ücretsiz kullanıma sahiptir. Kayıt olduktan sonra ilk olarak ücretli kısma yönlendirilen sayfada ücretsiz devam edin yazısına tıklayarak uygulamadan ücretsiz bir şekilde yararlanabilirsiniz.

Yapılan Prezilerin hangi alanlarda kullanılacağına dair bilgilere de erişilebilirsiniz. Kullanıcıya yapılan Preziler için bir bağlantı verilmektedir. Bu bağlantıyı göndererek sunumunuzu paylaşabilirsiniz. Programda sunumlarınız için klasör oluşturma özelliği de bulunmaktadır. Sunuma video, metin, ses, şekil, Youtube bağlantısı ve dosya ekleyebilirsiniz ve sunumunuzu kaydedebilirsiniz. Diğer uygulamaların aksine ekleyeceğiniz resmi, videoyu veya bağlantıyı indirmenize gerek olmadan direkt olarak bağlantıyı kopyalayarak insert kısmına yapıştırmanız yeterli olacaktır. Sunumunuzun arka planı için farklı bir renk veya tema ayarlayabilirsiniz.

Programda hazırlanan sunumu paylaşma, bilgisayara indirme ve pdf çıktısı alma özellikleri bulunmaktadır. Ayrıca sunumun ekran oranı da ayarlanabilmektedir. Programı kullanan diğer kullanıcılar yapılan sunuma yorum yapabilmektedir. Profesyonel bir animasyon hazırlamanıza yardımcı olan bu program yapılan sunumun etkili ve eğlenceli olmasını sağlamaktadır. Ayrıca sunumlara şekil, çizim işaretleri, fon müziği ve Power Point gibi dosyalar da eklenebilmektedir. Sunum sosyal medya hesaplarında da paylaşılabilmektedir.

Program internet üzerinden ücretsiz olarak kullanılabildiği gibi akıllı telefon ve bilgisayara da indirilebilmektedir. Ancak Prezi’yi indirdiğinizde üyeliğin yükseltilmesi gerekmektedir. Ayrıca sunumu ücretsiz olarak hazırladıktan sonra indirildiği takdirde internetsiz bir ortamda sunum kullanılabilmektedir. İnternet sitesindeki arama kısmına herhangi bir sunum yazılarak bulunabilir. Programın dili ise İngilizcedir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Bu yazı 351 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Zehra Yılmaz Zehra Yılmaz Merhaba ben Yazar Zehra Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak biz yazarlar tarafından yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları sizlere küçük ama etkili önerileri yazıyoruz. Yararlı Bilgiler alanın da yer alan bilgiler bir öneridir. Bunlarla bitmedi Burç uyumları, Fıkralar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Şairler, Emojiler ve daha sayamadıklarımızı sizler Eniyisozler.net Adresimizde bulabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x