10 Kasım Sözleri


Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü anma günü ve haftası olarak, anısına düzenlenen ulusal yas durumunun yaşandığı özel gündür. Son dönemlerde ise sosyal medya mecralarının yaygın olarak kullanılmasıyla birlikte bu özel gün ile ilgili paylaşımlara yer verilir. 10 Kasım Sözleri genellikle Ata’ya olan özlem ve hasret duygularını içerir. Ayrıca yapmış olduğu inkılaplar ve önemle değinmiş olduğu ilkeler hakkında da paylaşımlar yapılır. Ülkemizde genellikle 9 Kasım saat 12’den sonra, sosyal medya mecraları olan instagram, twitter ve facebook gibi platformlar üzerinden 10 Kasım Sözleri ya da Atatürk’ün farklı yerlerde çekilen resimlerine yer verilir. Ayrıca o dönemde diğer ülkelerin devlet başkanlarının, Atatürk’ün ölümüyle ilgili söylemiş oldukları önemli sözlerde sık paylaşılanlar arasındadır.

10 Kasım’da Düzenlenen Törenler

Ülkemizin ilk cumhurbaşkanı ve daimi lideri olan Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümlerinde yapılan resmi törenler, oldukça kalabalık bir şekilde gerçekleşir. Her zaman ilkeleri ve inkılaplarına bağlı olarak yoluna devam eden milyonlarca insan, resmi törenlerin dışında  yıl boyunca Anıtkabir’i ziyaret etmektedir. Bunun yanı sıra Atatürk’ün son dönemlerini Dolmabahçe Sarayı’nda geçirmiş olması sebebiyle de 10 Kasım’da törenler düzenlenir. Ayrıca saat 9’u 5 geçe hem tüm okullarda hem de cadde ve sokaklarda siren çalınarak, 1 dakika saygı duruşu yapılır. Özellikle caddelerde trafikte olan insanlar, Atatürk’e duydukları saygı ve sevgi sebebiyle araçlarından inerek saygı duruşuna katılır.

.

Günaydın Şiirleri Güzel Şiirler Hasret Şiirleri Hüzünlü Şiirler İyi Geceler Şiirleri Mutluluk Şiirleri Nefret Şiirleri Ölüm Şiirleri Oyun Ve Oyuncak Konulu Şiirler Okul Şiirleri

Akrep Burcu Aslan Burcu BaLık Burcu Basak Burcu Boğa Burcu İkizler Burcu
Koç Burcu Kova Burcu Oğlak Burcu Terazi Burcu Yay Burcu Yengeç Burcu

.

.