yandex
Pelesenk Yağı Nedir? | Pelesenk Yağının Faydaları Nelerdir?
Günün Sözü

Pelesenk Yağı Nedir? | Pelesenk Yağının Faydaları Nelerdir?

Pelesenk Yağı Nedir? | Pelesenk Yağının Faydaları Nelerdir?

Bu Yazımızda Pelesenk Yağı Nedir?, Pelesenk Yağının Faydaları Nelerdir?, Pelesenk Yağının Zararları Nelerdir?, Pelesenk Yağı Kullanım Şekli Detaylar Yazımızda.

Pelesenk Yağı Nedir?

Pelesenk yağı nedir? Brezilya ve Hindistan gibi sıcak ülkelerde yetişen bir ağaç türüdür. Pelesenk ağacı, mobilya, enstrüman yapımlarında da kullanılmaktadır. Aynı zamanda ağacın gövdesinde bulunan reçineden pelesenk yağı elde edilir. Pelesenk ağacının reçinesinden elde edilen bu yağlara pelesenk yağı denir.

Pelesenk yağı, baharatımsı, odunsu ve çiçeksi bir aromaya sahiptir. Bu sebeple eşsiz ve harika bir kokuya sahiptir. Bu eşsiz kokusu sayesinde pelesenk yağları parfüm ve sabun yapımında da kullanılır. Pelesenk yağları cilt alanında oldukça popülerdir. Bakımlı insanların vazgeçilmezi haline gelen pelesenk yağı cildi yenileme de ve temizleme de diğer yağlara oranla daha başarılıdır. Birçok alanda aktif rol oynayan pelesenk yağının faydaları nelerdir? İnceleyelim.

Pelesenk Yağının Faydaları Nelerdir?

Pelesenk yağının faydaları nelerdir? pelesenk yağı, her alanda aktif ve faydalı olduğu kadar sağlık alanında da çok faydalı bir yağdır. Pelesenk yağının cilt sorunlarını düzeltme, saç bakımı tedavisi, hafıza güçlendirme, böbrek problemleri vs. gibi birçok alanda fayda göstermektedir.  Her derde deva bu mükemmel ağaç yağının yani, Pelesenk yağının faydaları:

Pelesenk Yağı Nedir?
 • Çil Problemini Kaldırır

Çoğu insanda görülen çil problemi bir süre sonra can sıkıcı hale gelebilir. Eğer çilleriniz sizi rahatsız ediyorsa pelesenk yağı ile çil probleminize son verebilirsiniz. Pelesenk yağını çillerinize uygulamadan önce bir cilt doktoruna görünmenizi tavsiye ederiz aynı zamanda pelesenk yağının cildiniz için uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde cildinize zarar verebilir.

 • Böbrek Hastalıklarına İyi Gelir

Anti bakteriyel özelliğine sahip olan pelesenk yağı, cildi ve vücudu kanser hücrelerine karşı korur. Aynı zamanda pelesenk yağı, böbrek taşının atılmasında da büyük rol oynar. Pelesenk yağı, oluşabilecek diğer böbrek problemlerini önler ve problemleri yok eder.

 • Ruhu Rahatlatır

Pelesenk yağı, vücudu rahatlattığı kadar ruhu da rahatlatmaktadır. Kendinizi streste veya depresyonda hissettiğinizde pelesenk yağı sizin en yakın dostunuz olacaktır. Pelesenk yağı sayesinde kendinizi daha pozitif hissedersiniz ve hayata karşı bakış açınızı değiştirirsiniz.

 • Ağrı Kesicidir

Pelesenk yağı hafif bir ağrı kesici olarak bilinse de diş ağrısı ve baş ağrısına iyi gelmektedir. Ağrıyan bölgenize masaj yaparak uygulayın ve rahatlamanın tadını çıkarın.

 • Antiseptiktir

Pelesenk yağı, yara iyileştirme ve enfeksiyon önleme özelliğine sahiptir. Kesik, böcek ısırıkları, yara gibi problemlerde bir tutam pamuğa yağı damlatın ve kesik bölgeye sürün. Böylelikle yara olan veya kesik olan bölgeniz kısa sürede iyileşecektir. Aynı zamanda dezenfeksiyon görevi de görmektedir.

 • Metabolizmayı Hızlandırır

Metabolizma ve organ sistemlerini uyarır ve hızlanmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kan dolaşımı, sindirim sistemi gibi temel fonksiyonları iyileştirir.

Pelesenk Yağının 6 Mucize Faydası

 • Hamilelik Lekelerini Ortadan Kaldırır

Pelesenk yağı genellikle cilt lekeleri için kullanılır. Bu sebeple doğumdan sonra oluşan cilt lekelerinden kurtulmak istiyorsanız pelesenk yağını tercih edebilirsiniz. Doku yenileme özelliğine sahip olan pelesenk yağı sizi bu problemden kurtaracaktır. Böylelikle ilk günkü pürüzsüz cildinize kavuşacaksınız. Bir tutam pamuğa pelesenk yağı damlatın ve iz olan bölgenize tampon hareketlerle uygulayın.

 • Kanserli Hücreleri Öldürür

Kanserli hücrelere düşman olan pelesenk yağı, hücreleri yeniler ve kanserli hücreleri kontrol altında tutar. Cilt kanseri için net bir tedavi yöntemi değildir fakat kullanıldığında hücrelerin yenilenmesine yardımcı olacaktır. Böylelikle yaşadığınız zor süreci kısa ve olumlu yönde etkileyecektir.

 • Hafızayı Güçlendirir

Herkesin problemi olan unutkanlık, günümüz dünyasında sürekli artan bir problem haline gelmiştir. Genellikle unutma problemi için ek takviyeler, ilaçlar ve diğer bitkisel ürünler tavsiye edilmektedir. Ancak pelesenk yağı ile daha doğal ve etkili çözümlere ulaşabilirsiniz. Pelesenk yağı, hafıza ve bilişsel faaliyetleri güçlendirir. Beyin fonksiyonlarını korur. Böylelikle unutkanlık problemine son verebilirsiniz ve unutkan bir birey olmaktan kurtulursunuz.

 • Felç Riskini Azaltır

Pelesenk yağı, tansiyon ve şeker gibi hastalıkları kontrolde tutar. Dolaşım sistemini düzenleyen pelesenk yağı, düzenli olarak kullanıldığında felç olma olasılığını en aza indirir.

 • Cilde Faydalıdır

Cilde faydalı olan birçok yağ vardır fakat en faydalısı pelesenk yağı diyebiliriz. Pelesenk yağı, ölü hücreleri temizleme ve doku yenileme konusunda oldukça başarılıdır. Düzenli olarak kullandığınızda cildinizin nefes aldığını hissedeceksiniz. Bununla birlikte pelesenk yağı, kırışıklık ve yaşlanma çizgilerinizi azaltacaktır. Cilde faydası saymakla bitmeyen bu yağı, kullanırken bir miktar su ile karıştırın ve cildinize öyle uygulayın. Unutmayın cildinize uygulamadan önce bir cilt doktoruna danışmalısınız ve cilt tipinize uygun olup olmadığını belirlemelisiniz.

 • Saç Derisine Faydalıdır

Kepekli, sağlıksız bir saç derisine sahipseniz pelesenk yağı sizin için vazgeçilmez olacaktır. Doku yenileme özelliğine sahip olan pelesenk yağı, saç derinize ilaç gibi gelecektir. Pelesenk yağını saçınızın dip kısımlarına uygulayın ve durulayın. Bu işlem sonucunda daha sağlıklı ve gür saç derisine sahip olacaksınızdır.

Pelesenk Yağının Diğer Faydaları

 • Romatizma kaynaklı eklem ağrılarına faydalıdır,
 • Öksürüğü gidermekte oldukça başarılıdır,
 • Cilt tonunu beyazlatma da oldukça etkilidir,
 • Nefes darlığı, astım gibi problemlere faydalıdır,
 • Kas gevşetme özelliğine sahiptir,
 • Regl (adet) sancı ve kramplarına karşı ağrı kesici görevindedir,
 • Göz sağlığı için faydalıdır.

Faydaları saymakla bitmeyen pelesenk yağının birkaç zararları da vardır.Bu zararlar yağın özünde değildir genellikle yanlış kullanım sonucu oluşan zararladır.

Peki Pelesenk yağının zararları nelerdir? İnceleyelim.

Pelesenk Yağının Zararları Nelerdir?

Pelesenk yağının zararları, pelesenk yağını kontrollü kullandığınız sürece herhangi bir zararı yoktur. Pelesenk yağından zarar almadan önce kesinlikle cildinizle uyumlu olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Cilt tipinize uygun ise gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz çünkü pelesenk yağı, cildi tahriş etmez ve hassasiyet özelliği yoktur. Eğer cilt tipinizle uygun değilse tahriş etme gibi zararlarını görebilirsiniz. Bununla birlikte pelesenk yağını su karışımıyla beraber ya da tek başına kullanınız, herhangi bir ilaç ile karıştırmayınız. Farklı bir ilaçla karıştırılan pelesenk yağı yan etki gösterebilir.

Pelesenk Yağının Zararları Nelerdir?

Bu sebeple sadece su ile kullanmaya özen gösterin. Pelesenk yağını çocuklar üzerinde kullanmamaya özen gösterin, çocuklar için uygun değildir. Kısaca özetlemek gerekirse pelesenk yağını cilt tipinizi kontrol ederek kullanır ve çocuklarınızdan uzak tutarsanız herhangi bir zararı ile karşılaşmazsınız. Peki pelesenk yağı nasıl kullanılır? İnceleyelim.

Pelesenk Yağı Nasıl Kullanılır?

Pelesenk yağı nasıl kullanılır? cilde faydalı olan bu yağın kullanımına başlamadan önce bir doktora danışabilirsiniz. Pelesenk yağının birçok kullanım alanı vardır.

Pelesenk yağının kullanımı;

 1. Duş aldığınız sıra da elinize 8-9 damla pelesenk yağı damlatın ve vücudunuza masaj yaparak uygulayın. Yağ vücudunuza hızlıca nüfuz edecektir.
 2. Pelesenk yağının anti-aging ekişinden faydalanmak için krem veya losyonlarınıza karıştırıp düzenli olarak kullanabilirsiniz.
 3. Etkileyici kokuya sahip olan pelesenk yağını oda spreyinizin içine damlatabilirsiniz. Böylelikle daha kalıcı ve daha güzel kokular elde edersiniz.
 4. Her gün düzenli olarak iki çay bardağı suyun içine 3 damla pelesenk yağı damlatın ve günde 2 kez tüketin.
 5. Ağrıyan bölgelerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Ağrı kesici özelliğine sahip olan pelesenk yağı ağrılarınızı azaltma konusunda yardımcı olacaktır.


Bu yazı 446 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Zehra Yılmaz Zehra Yılmaz Merhaba ben Yazar Zehra Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak biz yazarlar tarafından yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları sizlere küçük ama etkili önerileri yazıyoruz. Yararlı Bilgiler alanın da yer alan bilgiler bir öneridir. Bunlarla bitmedi Burç uyumları, Fıkralar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Şairler, Emojiler ve daha sayamadıklarımızı sizler Eniyisozler.net Adresimizde bulabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x