yandex
Peygamberimizin Ramazan’da Yaptığı Dualar | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Peygamberimizin Ramazan’da Yaptığı Dualar

Peygamberimizin Ramazan’da Yaptığı Dualar

data-ad-format="auto">

Bu Yazımızda Peygamberimizin Ramazan’da Yaptığı Dualar, Peygamberimizin Ramazanda Yaptığı Dualar Nelerdir?, Peygamberimizin Ramazanda Yaptığı Dualar Kabul Olur mu?, Peygamber Efendimizin Ramazanda Yaptığı Tesbihler, Peygamberimizin Ramazanda Yaptığı İbadetler Detaylar Yazımızda.

Peygamberimizin Ramazan’da Yaptığı Dualar

Ramazan ayı 11 ayın sultanı olarak adlandırılan Müslüman alemi için en hayırlı aydır. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) Ramazan ayı içinde birçok dua ve ibadeti bildirmiştir. Bu dua ve ibadetlerin bazıları farz olmak ile birlikte bazılar sünnettir. Yani yapılması zorunlu olmamak ile birlikte sevabı çok büyüktür.

Peygamberimizin Ramazanda yaptığı dualar şu şekilde sıralanabilir. İftar duası, sahur duası ve Ramazan’ın her günü için okuduğu ayrı ayrı 30 dua bulunmaktadır.

Peygamberimizin Ramazanda Yaptığı Dualar Nelerdir?

Peygamberimizin Ramazan’da yaptığı dualar nelerdir? sorusuna cevap olarak açıkladığımız duaların içeriğini bu başlık altında inceleyeceğiz. Ramazan ayı teravih namazı sonrasında ilk gece yenen sahur ile başlar. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in sahur duasının içeriği kısaca şöyledir: Ey gecenin ve biraz sonra olacak sahurun Rabbi. Bizi iftara günahlarımızdan arınmış olarak ulaştır ve orucumuzu açmayı nasip eyle. Amin.

Ramazan’da Hangi İbadetler Yapılır?

İftar duası ise, hemen her oruç tutanın bildiği üzere; “Ey Rabbim, senin rızan için oruç tuttum, senin rızkınla orucumu açıyorum” diyerek başlamaktadır.

Ramazan ayının tüm günleri için okuduğu dualar ise bu dualar gibi kısa, oruçlu kişiyi yormayacak şekildedir. Yüce Allah zaten Müslümanları ve tüm insanların gücünün yettiğinden fazlasını vermemiştir. Bu duaların genel olarak anlamları ise oruç ibadetinde yardım isteme, günahlar için af dileme, bereket, bolluk ve hayrı isteme şeklinde çok çeşitli dualardır.

Peygamberimizin Ramazanda Yaptığı Dualar Kabul Olur mu?

Peygamberimizin Ramazanda yaptığı dualar kabul olur mu? Peygamberimiz diğer insanlardan ayrı olarak çok özel yaratılmış, vicdanı, merhameti ve ahlakı ile örnek olmuş bir insandır ve son peygamberdir. Şüphesiz Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in yaptığı tüm dualar yerini bulmuş ve Yüce Allah tarafından kabul edilmiştir.

Peki bizler Ramazan ayında bu duaları okursak kabul olur mu? diye sorarsak, Yüce Allah, kalbi temiz, iyi niyetli insanların dualarını hele ki Ramazan ayı gibi hayırlı bir ayda kabul edecektir. Tabi ki kesin olarak bir bilgiye varamasak da bu duaların kabul olması için tüm Müslümanların elinden geleni yapması gereklidir.

Peygamber Efendimizin Ramazanda Yaptığı Tesbihler

Peygamber Efendimizin Ramazanda yaptığı tesbihler diye araştırma yaptığımızda direk olarak, Peygamber efendimizin hangi tesbihleri yaptığı şeklinde açık bir bilgi verilmemiştir. Ancak her zaman olduğu gibi Ramazan ayında da tesbih çekilere zikir yapılması çok büyük sevaptır.

Bazı kaynaklarda tesbih ya da zikir çekilirken belirli sayılar verilmiş olsa da aslında 1000 tane tesbih çekmek ya da 4444 tane tesbih çekmenin dualarımızı kabul olacağına dair kesin bir kanıt bulunmamaktadır. Bu nedenle bir Müslüman dilediği kadar tesbih çekerek dua etmeli ve kabul olmasını dilemelidir.

Ramazan ayında çekilmesi gereken en önemli tesbih kelime-i tevhid “ La ilahe illallah” ‘dır. Bu tesbihin dışında Ramazan ayı boyunca çekilebilecek tesbihler, Ya Erhamerrahimin, Ya Gaffarez Zünüb ve Ya Atikarrikab’tır. Bunların dışında da bir Müslüman dilediği her zaman Allah’ın isimlerini de tesbih çekerek zikir yapabilir.

Peygamberimizin Ramazanda Yaptığı İbadetler

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in yaptığı ibadetler sünnet sayılmış ve İslam dininde her zaman yapılması uygun görülmüştür. Peygamberimizin Ramazanda yaptığı ibadetler de bu zamana kadar süre gelmiş ve hala yapılıyor.

Peygamberimizin Ramazanda yaptığı ibadetlerin başında oruç gelir. Oruç zaten Ramazan ayında 30 günün tutulması zorunlu yani Müslümana farz olan bir ibadettir. Oruç ibadetini yaparken Ramazanda bu ibadetin yanı sıra farklı ibadetler yapılması çok büyük sevaptır. Peygamber efendimiz Ramazan ayında sahura kalkılmasına önem verir ve tüm Müslümanlara da önerirdi. Günümüzde sahura kalkmak Ramazan ayında hala yapılan bir ibadettir. Hem de sağlık açısından da gereklidir. Ancak sahura kalkmak zorunlu tutulmamıştır.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) Ramazanda diğer aylarda yaptığından daha fazla sadaka verir, yoksulları sevindirirdi. Bu ayda fitre ve zekat verilmesi ile ilgili Müslüman kardeşlerine ışık tutardı. Günümüzde durumu olan için zekat farz olan ibadetler arasındadır. Ramazan ayında ise kişinin gelirine uygun olarak fitre verilmesi gerekmektedir.

Peygamber Efendimiz ayrıca, Ramazan ayında şuanda olduğu gibi bol çeşitli sofralarda yemek yemez, hurma ile orucunu açardı. Bol yemek bulduğun da ise kendisi yemeden önce ihtiyacı olanlar ile paylaşırdı. Günümüzde her iftar sofrasını çeşit çeşit yemeklerle doldurup, soframızı bazı arkada ve akrabalarımız ile paylaşıyoruz. İslam dinine göre ve Peygamber efendimizin yaptıklarını örnek alarak soframızı yoksullarla paylaşmamız gerekmektedir.

Peygamberimizin ramazanda yaptığı ibadetlerin en değerlisi ve en meşakkatlisi teravih namazıdır. Teravih namazının, Müslümanlara bazı durumlarda zorluk vereceği düşünülerek fark kılınmamıştır. Ancak teravih namazını Ramazan ayı boyunca eksiksiz kılan Müslümanlara büyük sevap olacağına inanılmaktadır.

Özetle, Peygamber efendimizin Ramazanda yaptığı dualar ve ibadetleri Müslüman kişinin elinden geldiği şekilde yapması çok hayırlı bir davranış olacağı gibi çok büyük sevabı olduğuna inanılmaktadır.


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Bu yazı 1512 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Merhaba ben Site Sahibi Yahya Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak uzman yazarlarımız tarafından yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları sizlere Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat gibi küçük ama etkili önerileri katagorimizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler alanın da yer alan bilgiler bir öneridir. Bunlarla bitmedi Burç uyumları, Fıkralar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Şairler, Emojiler ve daha sayamadıklarımı Eniyisozler.net Adresimizde bulabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x