yandex
Prostat Kanseri | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Prostat Kanseri

Prostat Kanseri

data-ad-format="auto">

Bu Yazımızda Prostat Kanseri, Prostat Kanseri Belirtileri, Prostat Kanseri Teşhisi Nasıl Yapılır, Prostat Kanserinin Tedavi Evreleri, Prostat Kanserinden Korunmak, Prostat Kanseri Risk Faktörleri, Prostat Kanseri Evreleri, Prostat Kanseri Tedavisi Detaylar Yazımızda.

Prostat Kanseri

Prostat kanseri erkeklerde en sık rastlanan kanser türlerinden birisidir. Her kanser türündeki gibi prostat kanseri de sağlıklı hücrelerin üretiminin bozulması halinde tümör adı verilen doku kitlesinin oluşması durumudur.

Prostat kanseri evreleri vardır. Erken evrede teşhis edilmesi halinde kanserin tedavisinde başarı sağlama oranı yüksektir. Genel olarak 40’lı yaşlarda görünen kanser erken yaşlarda da görülebilir. 40 yaşından itibaren kişilerin kontrol ettirmesi önemlidir.

Prostat Kanseri Belirtileri

Prostat kanseri tedavisinin erken başlanması için kanser belirtileri incelenmesinin dikkatli yapılması ve belirtilerin görünmesi halinde tedavinin hemen başlanması gerekmektedir. Prostat kanseri belirtileri şu şekildedir:

 1. Sık sık idrara çıkma. Özellikle geceleri.
 2. İdrar yapma anında idrara başlarken geç başlaması. Sonlarına doğru idrarın damla şeklinde gelmesi.
 3. Bazı zamanlarda hiç idrar yapamama durumu.
 4. İdrarın zayıf ve ince şekilde gelmesi.
 5. İdrar yapma esnasında yanma ve ağrı oluşması.
 6. Cinsel ilişkide ağrılı ejakülasyon gerçekleşmesi.
 7. İdrarda ya da menide kan görülmesi.

Prostat kanseri belirtileri bu şekildedir. Bu belirtilere sahip olan kişiler zaman kaybetmeden doktora gitmelidir.

Prostat Kanseri

Prostat Kanseri Teşhisi Nasıl Yapılır

Prostat kanseri teşhisi birçok yol ile yapılmalıdır. Bu yöntemler şöyledir:

 1. Parmak ile makat kontrolü: Makattan prostat bezinin incelenmesi oldukça kolaydır. Sert alanlar parmak ile hissedilebilir. Sert alanların parmak ile hissedilmesi kanser şüphesini artırır.
 2. İdrar tahlili: Kişilere idrar tahlili yaptırılarak idrar içinde kan ve iltihap olup olmadığı araştırılır.
 3. Transrektal Ultrasonografi: Bu alet makattan yerleştirilerek prostatın iç yapısı incelenir. Bu yöntem ile prostatın iç yapısıyla ilgili detaylı bilgi alınabilir.
 4. Prostat Spesifik Antijen: PSA maddesi olarak adlandırılan madde, prostat salgı bezlerinde salgılanır. PSA’nın değerlerine bakılarak prostat kanseri hakkında bilgi sahibi olunabilir.
 5. Prostat Biyopsisi: Prostattan parça alınması halinde kanser teşhisi yapılır. Hastalığın net şekilde tanısının koyulması açısından zorunlu bir uygulamadır.

Prostat Kanserinin Tedavi Evreleri

Prostat kanserinin tedavisi vücutta yer alan yaygınlığa göre yapılmaktadır. Bunun için Prostat kanseri evresi oldukça önemlidir. Doktor hangi evrede olduğunu bilmeden tedaviye başlamaz. Prostat kanserinin iki evresi bulunmaktadır. Klinik evre ve patolojik evre olarak.


Erkek Yumurtalık Kanseri Belirtileri


Klinik evre, doktorun fiziksel muayenede bulunarak ve kanserin teşhisi için uyguladığı işlemlerin biyopsi gibi, laboratuvar testleri gibi sonuçlarına bağlı olarak hastalık hakkında genel bilginin oluştuğu evredir.

Patolojik evre, ameliyat ile alınan doku incelenir. Patolojik evre, klinik evreden sonra gelir ve daha doğru sonuçlar sunar.

Prostat Kanseri

Prostat Kanserinden Korunmak

Bütün kanser türlerinden korunmak için temel koşul sağlıklı yaşamdır. Prostat kanseri yaşamamak için korunmanın yolları şu şekilde sıralanabilir:

 1. Sigara tüketimi bırakmak
 2. Alkol tüketimi azaltmak ya da bırakmak
 3. Yağsız gıdaların tüketimine önem vermek
 4. Sağlıklı beslenmeye özen göstermek
 5. Düzenli olarak sağlık kontrolünde bulunmak
 6. İdrarı oturarak yapmak

Bu maddelere dikkat ederek prostat kanserinden kendinizi koruyabilirsiniz. Ayrıca bu maddeler sadece prostat kanserinden değil diğer birçok kanser türü için de dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

Prostat Kanseri Risk Faktörleri

Her kanser türünün risk faktörleri vardır. Prostat kanseri risk faktörleri arasında şunlar yer almaktadır:

 1. Kalıtsal ve genetik nedenler.
 2. Çevresel faktörler.
 3. Yaş faktörü, yaşlı erkeklerde daha sık görülmektedir.
 4. Irk faktörü. En çok siyahi daha sonra beyaz erkeklerde görülmektedir.
 5. Beslenme alışkanlıkları. Sağlıksız beslenmek riski artırmaktadır.

Endometrium Kanseri Belirtileri


Prostat kanserine yakalanmak konusunda risk faktörleri yukarıdaki şekildedir.

Prostat Kanseri

Prostat Kanseri Evreleri

Prostat kanseri yayılma durumuna göre evrelerden oluşmaktadır. İlk evrede, tümör prostat içindedir. Rektal muayene uygulanırken hissedilmez. 2. evre ve 3. evrede tümör prostat içinde kalmaya devam eder. Ancak tümör saldırgan bir hal alır. Parmak ile muayene yapılırken hissedilir.

4. ve 5. evrede prostat kanseri artık prostatın dışına taşar. Seminal keselere yayılır. Henüz lenf bezlerine ve kemiklere yayılmaz. Son evrede, kanser bu evrede daha çok yayılma gösterir. Mesaneye, rektum ve çevresinde yer alan dokulara yayılmaya başlamıştır. Lenf bezlerine ve kemiklere yayılma gösterir.

Prostat Kanseri Tedavisi

Prostat kanseri tedavisinde 4 yöntem vardır.

Aktif izleme, prostat kanseri genel olarak yavaş ilerleyen bir hastalıktır. Bu nedenle bazen tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Kanser başka bölgelere yayılmadıysa tedavi önerilmez. Doktor aktif izlemeyi uygun görerek aktif izleme gerçekleştirir. Belirli zaman dilimlerinde tetkiklerle hasta izlenir. Gerekli görülmesi halinde tedaviye başlanır.

Cerrahi tedavi, ameliyatta prostat bezi tamamen çıkartılır. Bu ameliyatın yan etkileri vardır. Yan etkileri arasında geçici olarak ya da kalıcı olarak idrar kaçırma gözlemlenebilir. Cinsel ilişki için gerekli sertleşme yaşanmayabilir.

Radyoterapi, ışı tedavisidir. Yüksek enerji ışınları ile kanser hücrelerinin yok edilmesi hedeflenir. Cerrahi tedavinin uygulanması sonucunda bölgede kalan kanser hücrelerinin yok edilmesi için yapılır.

Hormon tedavisi, prostat kanserinin büyümesinin nedeni erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron hormonun fazlalığıdır. Büyümenin engellenmesi için testosteron kaynağı ortadan kaldırmak amaçlanır. Hormonun azalması ile kanser büyümesi yavaşlar. Yan etkileri arasında cinsel istek kaybı, kemiklerde erime gözlemlenebilir.


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Bu yazı 1410 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Güzel Sözler, Mesajlar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Burçlar, Burç Uyumları, Emojiler, Resimli Sözler, Resimli Şiirler Sitemizde Yer Almaktadır... Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat gibi sizlere küçük ama etkili önerileri sitemizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler yazılarımız tamamıyla Eniyisozler.Net için uzman yazarlar tarafından hazırlanmaktadır. Bu alanda yer alan bilgiler bir öneridir. Özgün ve siteye özel olarak yazılmıştır. Site içerisinde bazı Görseller googleden alıntıdır Telif olduğunu düşündüğünüz veya size aid olanı yayınlanmasını istemediğiniz görselleri Email yoluyla veya iletişim bölümünden bildiriniz. Bildirdiğiniz taktirde Görsel Kaldırılır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x