yandex
Ramazan’da Davulcular Neden Davul Çalar? | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Ramazan’da Davulcular Neden Davul Çalar?

Ramazan’da Davulcular Neden Davul Çalar?

data-ad-format="auto">

Bu Yazımızda Ramazan’da Davulcular Neden Davul Çalar?, Ramazan Davulcularının Göreve Başlaması, Ramazan Davulcularının Ücretlendirmesi, Ramazan Davulcularının Dikkat Etmesi Gereken Hususlar, Ramazan Davulcuları Neden İstenmiyor? Detaylar Yazımızda.

Ramazan’da Davulcular Neden Davul Çalar?

Ramazan davulcuları ülkemizde 100 yıldır devam eden bir geleneğin parçasıdır. Oruç tutacak Müslümanları uyandırmak için sokak sokak gezerek davul çalan ve maniler okuyan Ramazan davulcuları günümüzde kimi kesimler için istenmese de kimileri ise bu geleneğin yaşamasından dolayı son derece mutludur.

Ramazan davulcuları neden davul çalar? Eskiden teknoloji bu kadar ilerlememişken Ramazan davulcularının asıl amacı Müslümanları sahura kaldırmaktı. O dönemde alarmlı saatler ve telefonlar olmadığı için uyanmak güçtü. Davul tok ve güçlü bir ses çıkardığı için de geleneksel müzik aletlerimizden davul tercih edilmişti. Ayrıca bir meslek de ortaya çıkmış insanlar Ramazan davulculuğundan para kazanmaya başlamıştı. Ancak gün geçtikçe Ramazan davulculuğu sadece geleneksel bir kültür olarak hayatımızda yer etmeye başlamıştır. Bu nedenle davul sesini gereksiz bulanlar, Ramazan davulculuğunu uyanmak için tercih etmeyenler ve hiç sahura kalkmayan kimseler içinde istenmeyen bir duruma gelmiştir.

Bunların yanı sıra hala davul sesi ile uyanmayı, manileri dinlemeyi seven bir kesim de vardır. Bu nedenle Ramazan davulculuğu uzun bir süre daha devam edecek gibi görünüyor.

Ramazan’da Davulcular Neden Davul Çalar?

Ramazan Davulcularının Göreve Başlaması

Ramazan davulcuları belediyelere bağlı olarak her yıl görevlendirilmektedir. Ancak Ramazan davulcusu adayının öncelikle muhtarlıktan bir uygunluk belgesi alması gerekir. Belediyeye başvuru yapmadan önce yanında ikametgâh, sabıka kaydı, nüfus cüzdanı fotokopisi ve 2 adet fotoğraf bulundurması gereklidir. Yani her davul çalan kişi kolayca Ramazan davulcusu olmak için başvuramaz. Çalışacağı yere yakın bir yerde ikametinin olması ve sabıkasının olmaması çok önemli bir konudur. Her belediye kendi içinde yaptığı değerlendirmeler sonucunda davulcular arasında seçim yapar, Ramazan davulcuları belirlendikten sonra kimlik kartları verilir. Bu şekilde Ramazan davulcularının göreve başlaması gerçekleşir.  Mahallenin büyüklüğüne göre hemen her mahallede ayrı bir Ramazan davulcusu görev yapmaktadır.

Ramazan davulcularının kimlik kartlarında isim, soy isim, tarih, hangi mahallede görev yaptığı gibi bilgiler yer alır. Bu bilgiler doğrultusunda gerçekten doğru kişinin görevini yapığı belirlenmiş olur ve aynı mahallede iki Ramazan davulcusunun çalışması engellenir. Ramazan davulcusunun yanında kimlik kartı olmadan görev yapması uygun değildir.

Ramazan Davulcularının Ücretlendirmesi

Ramazan davulcularının ücretlendirmesi bilinenin aksine sadece halktan bahşiş alınarak gerçekleşir. Ramazan ayında iki kez bahşiş toplamaya gelen Ramazan davulcuları bir ayda yaklaşık 5000 TL- 10.000 TL aralığında bahşiş toplarlar. Bu fiyat mahallenin büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir. Peki Ramazan davulcuları Belediyelerden para almıyor mu? Genelde bilinen Ramazan davulcularının bir ay boyunca çalışmaları karşılığında belediyelerden maaş aldığı yönündedir. Ancak bu bilgi doğru değildir. Kimi belediyeler ilin doğru yapmayan davulcuları engelleyebilmek için, Ramazan davulcusu olmak isteyenleri ihale ile almaktadır. Yani davulcu olmak için bir bedel ödemek durumunda bırakmaktadır.  Bu uygulamayı yapan çok az sayıda belediye olsa da bu konu gereksiz yere başvuran kitlenin başvurularını engellemiştir.

Belirtildiği gibi Ramazan davulcularının ücretlendirmesi sadece halkın verdiği bahşişler ile olur. Bu nedenle maaşsız çalıştıkları bilgisine istinaden bu geleneğin devam etmesini isteyenler Ramazan davulcularına hak ettikleri ücreti vermelidir.

Ramazan’da Davulcular Neden Davul Çalar?

Ramazan Davulcularının Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Ramazan davulcularının dikkat etmesi gereken hususlar çok ciddidir. Kurallara uymama durumlarında uyarı alacakları gibi görevlerine de son verilebilir. Uyulması gereken kurallar:

 • Öncelikle bir Ramazan davulcusu kimliği olmadan görev yaptığı mahalleye çıkmamalı ve bahşiş isterken de yanında muhakkak kimlik bulundurmalıdır.
 • Sahur saatlerine dikkat etmeli, belirtilen saat öncesi insanları uyandırarak rahatsızlık vermemelidir.
 • Ramazan davulcusu kılık kıyafetine önem vermeli, Ramazan ayının gereği hal ve hareketlerde bulunmalıdır.
 • Ramazan davulcusu yanında bir arkadaşı var ise, davul çalma görevini her gün aynı kişi ile gerçekleştirmelidir.
 • Ramazan davulcusu çok geniş bir alanda gezmediği için yürüyerek bu işlemi yapmalı, bisiklet ya da motosiklet üzerinde gezerek çalışmamalıdır.
 • Okunan manilerin Ramazan ayına uygun olması gereklidir.
 • Ramazan davulcusu kendisine verilen tüm sokaklara girmeli, sokak atlamadan her yere hizmet vermelidir.
 • Ramazan davulcusu bahşiş toplaması gereken zamanların dışında, bahşiş toplamaya çıkmamalıdır.
 • Bahşiş toplanırken Ramazan davulcusu belirli bir alt ücret limiti belirlememelidir.
 • Ramazan davulcusu kendisine görev verilen mahalle dışına asla çıkmamalıdır. Farklı mahallelerden bahşiş toplamaya çalışmamalıdır.
 • Bayram günleri davul çalma saati sabah saat 10:00 sonrası olduğundan daha erken saatlerde geziye çıkmamalıdır.

Ramazan davulcularının dikkat etmesi gereken hususlara uyum sağlanmadığında, Ramazan davulcusu işinden men edilerek hakkında cezai işlem başlatılabilir.

Ramazan’da Davulcular Neden Davul Çalar?

Ramazan Davulcuları Neden İstenmiyor?

Bu başlık altında Ramazan davulcularını istemeyen kesimin neden istemediği konusuna değinilecektir.

Ramazan davulcularını isteyen kesim kadar istemeyen kesimde bulunur. Bu kesimin akla gelen ilk özelliği Ramazan orucu tutmaması ve sahura kalkmamasıdır. Ancak oruç tutup da yine de Ramazan davulcusu istemeyen büyük bir kesim de vardır. Bu kesim, hasta ve yaşlı kesimin Ramazan davulu sesinden rahatsız olacağı bu nedenle herkesin kendi yöntemleri ile sahura kalkmasının uygun olduğunu söyler.

Bazı kişiler ise alarm sesi ile zaten uyandığı için ayrıca Ramazan davulcusuna ücret ödemek istemediğinden Ramazan davulcusunu gereksiz bulurlar.

Ülkemizde Ramazan davulculuğunun varlığı bu nedenler ile çok tartışılan bir konu haline gelmiştir.


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Bu yazı 1122 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Merhaba ben Site Sahibi Yahya Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak uzman yazarlarımız tarafından yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları sizlere Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat gibi küçük ama etkili önerileri katagorimizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler alanın da yer alan bilgiler bir öneridir. Bunlarla bitmedi Burç uyumları, Fıkralar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Şairler, Emojiler ve daha sayamadıklarımı Eniyisozler.net Adresimizde bulabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x