yandex
Ramazan’da Hangi Vakte Kadar Yemek Yenir? | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
İyi Bayramlar

Ramazan’da Hangi Vakte Kadar Yemek Yenir?

Ramazan’da Hangi Vakte Kadar Yemek Yenir?

data-ad-format="auto">

Bu Yazımızda Ramazan’da Hangi Vakte Kadar Yemek Yenir?, İmsak Vakti Nedir? Ne Zaman Başlar?, İftar Vakti Nedir?, Oruç Nasıl Açılır?, Ezan Okunurken Su İçilir Mi? Detaylar Yazımızda.

Ramazan’da Hangi Vakte Kadar Yemek Yenir?

Ramazan ayında oruç süresi imsak vakti ile başladığı gibi akşam ezanının okunması ile iftar vaktinde sona ermektedir. Yani Ramazan’da hangi vakte kadar yemek yenir? sorusunun cevabı şu şekildedir. Oruç tutan kişi iftar vaktinde yemek yemeye başlayıp imsak vakti girene kadar yemek yemeyi sürdürebilir. Bu saatler Dünya’nın her yerinde farklılık göstermektedir. Coğrafi konuma bağlı olarak oruç süreleri uzayıp kısalmaktadır. Bu konu ile ilgili çok fazla tartışma bulunmaktadır. Ülkemizde bilip iftar ve imsak saatleri süre farkı 1 saat kadardır. Kars’ta orucunu 1 saat önce açan kişi, Çanakkale’de 1 saat sonra açmaktadır. Ama oruç tutulan süre her iki şehir için de aynıdır.

Oruç Vakti İle İlgili Tartışmalar

Özellikle yaz aylarında oruç tutulan süre uzadığından insanlar, fenalaşıp susuzluk nedeni ile hastalanabiliyorlar. Bu nedenle yaz aylarında oruç vakti ile ilgili tartışmalar artıyor. Bu konu ile ilgili olarak bazı kişiler imsak vaktinin değil güneşin doğuşunun dikkate alınması görüşündedirler. Bu görüşün nedeni eski zamanlarda güneş doğmadan önce sahurun sona erdirilmesinden gelmektedir. Ancak diyanetin açıklaması ise, imsak vaktinin girmesi ve ezanın okunması ile yemek yemenin kesilmesi gerektiğidir. Yaz aylarında ciddi bir karanlık söz konusu iken güneşin doğmasına saatler varken yemek yeme kesilmektedir.

Diğer bir tartışma ise, ezan okunduğu sırada yemek yenilebilir mi yenilemez mi tartışmasıdır. Bazı hocalar ezan okunurken yemek yenilmemesi konusunda kesin olarak uygun olmadığı görüşünde iken, bazı hocalar ise ezandan sonra yemek kesin olarak kesildiği sürece orucun tehlikeye girmediği yönünde açıklama yapmaktadırlar.

Ramazan’da Hangi Vakte Kadar Yemek Yenir?

İmsak Vakti Nedir? Ne Zaman Başlar?

Ramazan ayında sıkça sorguladığımız ancak normalde çok fazla dikkatimizi çekmeyen imsak vakti nedir? Ne zaman başlar? İmsak vakti kelime anlamı olarak el çekmek demektir. İslam dinine göre ise, iftara kadar olan sürede yemek ve içmekten el çekmek, orucu bozan diğer şeylerden uzak kalmak anlamı taşımaktadır.

İmsak vakti gece ile gündüzün bir birinden ayrıldığı, tan yerinin ağarmaya başladığı anda başlamaktadır. Bu bilgilere de bakıldığında yaz aylarında oruç tutulurken böyle bir durum yaşanmadığı, zifiri karanlıkta yemek yemenin bırakılması dikkat çekicidir ve tartışma yaratmaktadır.

İftar Vakti Nedir?

Ramazan ayı içinde akşam ezanın okunduğu saat iftar vakti olarak isimlendirilir. İftar vaktinde oruç sona erer, dualar okunur ve yemeye başlanır. İftar vakti güneşin doğuş ve batış saatleri göz önünde bulundurularak ülkemizde değişiklik göstermektedir. Ülkenin doğusu ile batısı arasında iftar süresi yaklaşık 1 saat kadar değişiklik göstermektedir.

Ramazan’da Hangi Vakte Kadar Yemek Yenir?

Oruç Nasıl Açılır?

İslam dinine göre oruç açmanın belirli bir adabı vardır. Bu bilgiler sağlık açısından faydalıdır ve doktorlar tarafından da doğrulanmaktadır. Peki oruç nasıl açılır? Öncelikle oruçlu kişi, çok çeşit bulunan büyük sofralar kurmamalı, az ile yetinmelidir. Özellikle Ramazan ayında israftan kaçınmalıdır. Ramazan orucunun en büyük amacı olan aç kimsenin halinden anlamak duygusunu büyük gösterişli masalarda oruç açarak yaşayamayız. Oruçlu kişi oruç açarken sünnet olan hurma, su ya da süt ile orucunu açmalıdır. Eğer bunlar yok ise zeytin gibi pişmemiş sebze ya da meyve ile oruç açmalıdır. Kesinlikle oruç açarken ekmek gibi ateşte pişmiş besinler kullanılmamalıdır. Peygamber Efendimizin de hurma ile oruç açtığı bilinmektedir.

Ardından hem sağlık açısından önemli ve mideyi rahatlatacak olan çorba ile devam edilmelidir. Ardından sofradan kalkıp akşam namazı kılındıktan sonra hafif bir yemek yendikten sonra iftar sofrası kaldırılmalıdır.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in genel olarak bir tas çorba ve hurma ile iftarı geçirdiği, israftan kaçındığı bilinmektedir.


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Bu yazı 1465 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Güzel Sözler, Mesajlar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Burçlar, Burç Uyumları, Emojiler, Resimli Sözler, Resimli Şiirler Sitemizde Yer Almaktadır... Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat gibi sizlere küçük ama etkili önerileri sitemizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler yazılarımız tamamıyla Eniyisozler.Net için uzman yazarlar tarafından hazırlanmaktadır. Bu alanda yer alan bilgiler bir öneridir. Özgün ve siteye özel olarak yazılmıştır. Site içerisinde bazı Görseller googleden alıntıdır Telif olduğunu düşündüğünüz veya size aid olanı yayınlanmasını istemediğiniz görselleri Email yoluyla veya iletişim bölümünden bildiriniz. Bildirdiğiniz taktirde Görsel Kaldırılır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x