Günün Sözü
var today_obj=new Date() var today_date=today_obj.getDate() var tips=new Array() var tiptitle='' tips[1]='Öfke her zaman hüsranla sonuçlanan beklentilerden gelir.' tips[2]='Yarı doğrudan çekinin. Yanlış yarısına sahip olmuş olabilirsiniz.' tips[3]='Zayıflar asla affedemez. Affetmek güçlülerin özelliğidir.' tips[4]='Sevincimize en büyük engel kırgınlıktır.' tips[5]='Umut, sahip olduğunuz hissin daimi olmadığı hissidir.' tips[6]='Bugünü şükrederek geçirmeyen birisinin elbette ki yarınları güzel olamaz.' tips[7]='Aşk, davaya benzer, cefa çekmekte şahide: şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki.' tips[8]='Yaşam ince bir cam gibidir, beklenmedik bir anda kırılabilir.' tips[9]='Boş zaman yoktur boşa geçen zaman vardır.' tips[10]='Aşk, âşıkı şîr eder, aslanı zencir eder, katı taşı mum eder.' tips[11]='Şikayet ettiğiniz yaşam belki de başkasının hayalidir.' tips[12]='Bir kadının aklindakini yapmasını sadece geciktirebilirsin, engelleyemezsin.' tips[13]='Bu dünyaya istediğimiz gibi gelmedik, bu dünyadan istediğimiz gibi gidemeyiz.' tips[14]='Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez.' tips[15]='İnsanın Özü ne ise Gözü de onu görür!' tips[16]='Elini tutan insan yanlışsa, her mevsim kıştır insana.' tips[17]='Bir kadının kaderi sevdiği adamın ihanetiyle sevmediği adamın sadakati arasında çizilir.' tips[18]='Sevgi, bir kırgınlığın gölgesinde üşüyen samimiyettir bazen.' tips[19]='Zaferin büyüklüğü, Savaşın çetinliği ile ölçülür.' tips[20]='Gelecek, bugünden ona hazırlananlara aittir.' tips[21]='İlim yalnız zekâyı değil ahmaklığı da arttırır.' tips[22]='Yaşlanarak değil yaşayarak tecrübe kazanılır, zaman insanları değil armutları olgunlaştırır.' tips[23]='Hakiki hürriyet, yüksek fikirlere esir olmaktır.' tips[24]='Sadık köpek dayağa dayanır, fakat sadakati dayakla değil okşamakla sağlanmıştır.' tips[25]='Kusurumuz ne kadar çoksa, o kadar kusur ararız.' tips[26]='Bilginin efendisi olmak için çalışmanın uşağı olmak şarttır.' tips[27]='Kalp söze başlayınca akıl sağır olur.' tips[28]='Hakikat güneşini örten bulutların en kesifi menfaattir.' tips[29]='Fırtına denizde bir kuvvet eseri, insanda aksine bir zaaf eseridir.' tips[30]='Yüzünüzün ay gibi parlak ve bayram edeceğiniz günlerin hiç bitmemesi duasıyla.' tips[31]='Yolunu bulmaktan umudunu kesme, çünkü umuttur insana yol gösteren. ' document.write(tiptitle) document.write(tips[today_date])" target="_blank">
Ramazanda Hangi Vakte Kadar Yemek Yenir? | imsak Vakti Nedir

Ramazanda Hangi Vakte Kadar Yemek Yenir? | imsak Vakti Nedir

Bu Yazımızda Ramazanda Hangi Vakte Kadar Yemek Yenir?, İmsak Vakti Nedir? Ne Zaman Başlar?, İftar Vakti Nedir?, Oruç Nasıl Açılır?, Ezan Okunurken Su İçilir Mi? Detaylar Yazımızda.

Ramazanda Hangi Vakte Kadar Yemek Yenir?

Ramazan ayında oruç süresi imsak vakti ile başladığı gibi akşam ezanının okunması ile iftar vaktinde sona ermektedir. Yani Ramazan’da hangi vakte kadar yemek yenir? sorusunun cevabı şu şekildedir. Oruç tutan kişi iftar vaktinde yemek yemeye başlayıp imsak vakti girene kadar yemek yemeyi sürdürebilir. Bu saatler Dünya’nın her yerinde farklılık göstermektedir. Coğrafi konuma bağlı olarak oruç süreleri uzayıp kısalmaktadır. Bu konu ile ilgili çok fazla tartışma bulunmaktadır. Ülkemizde bilip iftar ve imsak saatleri süre farkı 1 saat kadardır. Kars’ta orucunu 1 saat önce açan kişi, Çanakkale’de 1 saat sonra açmaktadır. Ama oruç tutulan süre her iki şehir için de aynıdır.

Oruç Vakti İle İlgili Tartışmalar

Özellikle yaz aylarında oruç tutulan süre uzadığından insanlar, fenalaşıp susuzluk nedeni ile hastalanabiliyorlar. Bu nedenle yaz aylarında oruç vakti ile ilgili tartışmalar artıyor. Bu konu ile ilgili olarak bazı kişiler imsak vaktinin değil güneşin doğuşunun dikkate alınması görüşündedirler. Bu görüşün nedeni eski zamanlarda güneş doğmadan önce sahurun sona erdirilmesinden gelmektedir. Ancak diyanetin açıklaması ise, imsak vaktinin girmesi ve ezanın okunması ile yemek yemenin kesilmesi gerektiğidir. Yaz aylarında ciddi bir karanlık söz konusu iken güneşin doğmasına saatler varken yemek yeme kesilmektedir.

Diğer bir tartışma ise, ezan okunduğu sırada yemek yenilebilir mi yenilemez mi tartışmasıdır. Bazı hocalar ezan okunurken yemek yenilmemesi konusunda kesin olarak uygun olmadığı görüşünde iken, bazı hocalar ise ezandan sonra yemek kesin olarak kesildiği sürece orucun tehlikeye girmediği yönünde açıklama yapmaktadırlar.

Ramazanda Hangi Vakte Kadar Yemek Yenir?

İmsak Vakti Nedir? Ne Zaman Başlar?

Ramazan ayında sıkça sorguladığımız ancak normalde çok fazla dikkatimizi çekmeyen imsak vakti nedir? Ne zaman başlar? İmsak vakti kelime anlamı olarak el çekmek demektir. İslam dinine göre ise, iftara kadar olan sürede yemek ve içmekten el çekmek, orucu bozan diğer şeylerden uzak kalmak anlamı taşımaktadır.

İmsak vakti gece ile gündüzün bir birinden ayrıldığı, tan yerinin ağarmaya başladığı anda başlamaktadır. Bu bilgilere de bakıldığında yaz aylarında oruç tutulurken böyle bir durum yaşanmadığı, zifiri karanlıkta yemek yemenin bırakılması dikkat çekicidir ve tartışma yaratmaktadır.

İftar Vakti Nedir?

Ramazan ayı içinde akşam ezanın okunduğu saat iftar vakti olarak isimlendirilir. İftar vaktinde oruç sona erer, dualar okunur ve yemeye başlanır. İftar vakti güneşin doğuş ve batış saatleri göz önünde bulundurularak ülkemizde değişiklik göstermektedir. Ülkenin doğusu ile batısı arasında iftar süresi yaklaşık 1 saat kadar değişiklik göstermektedir.

Oruç Nasıl Açılır?

Ramazanda Hangi Vakte Kadar Yemek Yenir?

İslam dinine göre oruç açmanın belirli bir adabı vardır. Bu bilgiler sağlık açısından faydalıdır ve doktorlar tarafından da doğrulanmaktadır. Peki oruç nasıl açılır? Öncelikle oruçlu kişi, çok çeşit bulunan büyük sofralar kurmamalı, az ile yetinmelidir. Özellikle Ramazan ayında israftan kaçınmalıdır. Ramazan orucunun en büyük amacı olan aç kimsenin halinden anlamak duygusunu büyük gösterişli masalarda oruç açarak yaşayamayız. Oruçlu kişi oruç açarken sünnet olan hurma, su ya da süt ile orucunu açmalıdır. Eğer bunlar yok ise zeytin gibi pişmemiş sebze ya da meyve ile oruç açmalıdır. Kesinlikle oruç açarken ekmek gibi ateşte pişmiş besinler kullanılmamalıdır. Peygamber Efendimizin de hurma ile oruç açtığı bilinmektedir.

Ardından hem sağlık açısından önemli ve mideyi rahatlatacak olan çorba ile devam edilmelidir. Ardından sofradan kalkıp akşam namazı kılındıktan sonra hafif bir yemek yendikten sonra iftar sofrası kaldırılmalıdır.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in genel olarak bir tas çorba ve hurma ile iftarı geçirdiği, israftan kaçındığı bilinmektedir.


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Pinterest Sayfa Linkimiz: https://tr.pinterest.com/pin/591308626055835700/


Bu yazı 1703 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Merhaba ben Site Sahibi Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak uzman yazarlarımız tarafından yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları küçük ama etkili önerileri katagorimizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler alanın da yer alan bilgiler bir öneridir. Bunlarla bitmedi Resimli Sözler, Şiirler, Burçlar, Burç Uyumları, Emojiler, Fıkralar, Şairler ve dahasını Sitemizde Bulabilirsiniz..
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
Zorunlu
Zorunlu
boşluk (:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler, inançlara saldırı içeren yorumlar, link web site adresi onaylanmamaktadır.
0 Yorumlar
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar
0
Düşüncelerinizi çok isteriz, lütfen yorum yapın.x