Fazıl Hüsnü Dağlarca

24 Haziran 2017 21 gösterim Yorum Yok Fazıl Hüsnü Dağlarca


fazıl hüsnü dağlarca

Fazıl Hüsnü Dağlarca

Fazıl Hüsnü Dağlarca kimdir? Bu sorunun tek bir cevabı vardır. Fazıl Hüsnü Dağlarca çok değerli bir Türk şairidir. 1914 yılında İstanbul’da doğan şair, 2008yılına dek hayatını sürdürmüştür.

Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın kısaca hayatı incelendiğinde şairin ilk ve orta eğitim süreçlerini, Türkiye’nin farklı bölgelerinde almış olduğu dikkatleri çekmektedir.

Bu nedenle de şair zengin bir insan motifini dimağında bulundurabilmeyi diğerlerinden daha fazla başarma şansını yakalayabilmiştir. Kuleli Askeri Lisesi ve Harp Okulu’nundan mezun olan Dağlarca, 15 yıl boyunca asker olarak hizmet vermiştir.

Askerlikten kendi isteğiyle ayrılan Fazıl Hüsnü Dağlarca, Basın Yayın ve Turizm Genel Müdürlüğü’nde çalışmış, buradan sonra da Çalışma Bakanlığı İş Müfettişi olarak hayatını idame ettirmiştir.

Şair Avrasya Kitap Evi’ni 1959 yılında açmıştır. 1960 ve 1964 yılları arasında Dağlarca, Türkçe adlı dergiyi yayınlamıştır. 1970 yılında yayın evini yine kendi isteğiyle kapayan şair, bu tarih sonrası tamamen şiire yönelmiştir.

Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın eserleri arasında Havaya Çizilen Dünya, Çocuk Ve Allah, Taş devri, Çakırın Destanı, Daha, Sezgi gibi emsalsiz değerdeki çalışmalar yer almaktadır.

Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın şiirleri arasında Anımsamalar, Af Akşamı, Akdeniz Şiirleri, Asu, Daha Us, Dal, Davet, Bitmez Sensizlik, Bu Eller miydi, gibi şiirler bulunmaktadır.

.

Günaydın Şiirleri Güzel Şiirler Hasret Şiirleri Hüzünlü Şiirler İyi Geceler Şiirleri Mutluluk Şiirleri Nefret Şiirleri Ölüm Şiirleri Oyun Ve Oyuncak Konulu Şiirler Okul Şiirleri

Akrep Burcu Aslan Burcu BaLık Burcu Basak Burcu Boğa Burcu İkizler Burcu
Koç Burcu Kova Burcu Oğlak Burcu Terazi Burcu Yay Burcu Yengeç Burcu

.

.

Yararlı Bilgiler


Logo