yandex
Sakal Bırakmanın Faziletleri | İslam’da Sakal Bırakmak
Günün Sözü

Sakal Bırakmanın Faziletleri | İslam’da Sakal Bırakmak

Sakal Bırakmanın Faziletleri | İslam’da Sakal Bırakmak

Bu Yazımızda Sakal Bırakmanın Faziletleri, Sakal Bırakmak, İslam’da Sakal Bırakmak, Dinde Sakal Bırakmak, Sünnet Sakal Uzunluğu, Sakal Bırakmak Sünnet Mi?, Sakal Kesmek Haram Mı İhsan Şenocak, Peygamber Efendimizin Sakal Şekli, Sakal Bırakmanın Faydaları, Sakal Kesmenin Hükmü Cübbeli, İmamlar Neden Sakal Bırakmıyor?, Sakal Bırakmanın Fazileti, Dinde Top Sakal Bırakmak, İslam’da Sakal Bırakmak Farz mı?, Dinde Top Sakal Bırakmak Günah Mı?, İslam’da Sakal Bırakma Detaylar Yazımızda.

Sakal Bırakmak, Sakal Bırakmanın Faziletleri

Sakal bırakmak, Sakal bırakmanın faziletleri geçmişten bugüne bir alışkanlık bir şekil göstergesi olmuştur. Her yönüyle erkeğe özel olan sakal kavramı,  özellikle güzel görünmek için kullanılması dini yönünden daha ağır basıyor. Çünkü din yönünden gittikçe uzaklaşan batı kültürünün etkisi altında kalmaya devam eden toplum popüler kültürün getirdiği yeniliklere daha fazla ilgi duyuyor bu da demek oluyor sakalın din açısından kullanılma sıklığı azalmıştır. Din tarafında özel bir yeri olup kullanılması büyük önem taşıyor.

İslam’da Sakal Bırakmak

İslam’da Sakal Bırakmak

İslam da sakal bırakmak Müslümanlığın yayılmaya başladığı ilk günden bugüne önemli bir yerde tutulmuştur. Özellikle Hz. Muhammed(s.a.v) tarafından önemli olduğu kadın ve erkek tarafında önemli bir ayrımlardan bir tanesi olduğu vurgulanmıştır. Sakal bırakmak farz değildir. Sünnet olarak Müslüman toplumuna aksettirilmiş olup kullanmak özgür iradeye bırakılmıştır. Üst bıyığın kısa tutularak favorilerden başlayan sakalın bir bütünlük içinde uzatılması makbul görülmüştür. Dinde sakal bırakmak insanlar hakkında yargıya varılması gereken bir konu olmayıp sadece bir duruş, şekil biçimidir.

Dinde Sakal Bırakmak

İnsanlar açısından bazen sakalımı asla kesmem söylemleri onlara bir duruşum var ve alıştığım bu duruştan vazgeçmek istemiyorum demeye gelen bir söylemdir. Fakat çalışma hayatında maalesef %80 sakal konusunda katılık vardır. Nasıl bir katılık sakalı her gün kesmek ve bunun daha temiz bir görüntü sağlayacağı ve daha düzenli olunacağını söyleyen bir katılıktır. Dinde sakal bırakmak ise sünnet olup isteyen bırakabilir isteyen de keserek dilediği şekilde kullanabilir. Önemli kıstas peygamber sünnetine uygun yaşanması olunca sakalın bırakılması temizliğine dikkat edilmesi gerekir.

Sünnet Sakal Uzunluğu

Sünnet Sakal Uzunluğu

Sünnet sakal uzunluğu olarak ölçü İslam’ın ilk yayılış gösterdiği zamanlarda verilmiştir. Bu ölçüye göre bıyıklar kısa olacak geriye kalan sakal uzatılabilecek. Sakalın uzunluğu ise avuç içine alınca sakalı dışarda kalan kısmının kesilmesi olarak ifade edilmiştir. Bundan uzunu Yahudilere benzerliği simgeleyeceğinden uzak durulması gerektiği vurgulanmıştır.  Günümüz de de sakal uzunluğu Müslümanlar için aynı şekilde olup kullanılması gerektiği sünnet olup kullanımı kişiye bırakılmıştır. Sadece sinekkaydı tıraşın uygun görülmediği vurgulanmıştır.

Sakal Bırakmak Sünnet Mi?

Sakal bırakmak sünnet mi sorusuna evet demek mümkündür. Hz. Muhammed(sav) tarafından yapılan ve kullanılmasının özel olduğunu vurgulayıp doğru şekilde kullanılırsa Müslümanlar için bir ayrım olduğunu söylemiştir. Saç ve sakalın siyaha boyanmaması yönünde de sözleri vardır. Sakal temizliğine, ağız ve diş temizliğine dikkat edilmesine bunları sağlayıp sakalı bırakmakta sakınca görülmemiştir. Sünneti yerine getiren ya da getirmeyene günah ya da sevap yoktur.

Sakal Kesmek Haram Mı İhsan Şenocak

Sakal Kesmek Haram Mı İhsan Şenocak

Sakal kesmenin belli başlı hükümleri vardır. Eğer İslam dini açısından bu iş yapılıyorsa Kesinlikle şartlara uyulması esasında dikkat edilecek hükümler vardır. Bu mezhepsel anlamda belirlenecek bir konu değildir. Daha çok peygamber açısından önemi olduğu ve bu konuda onun sözlerinin açıklayıcı olması yeterli kabul edilmelidir. Sakal kesmek haram mı İhsan Şenocak nezdinde söyle değerlendiriliyor.  Mezhep açısından sadece şafi mezhebi hariç diğer hak 4 mezhep için haramdır diyor. Çünkü insan fıtratına karışmak bozmak olduğu için bunun da harama girdiğini ifade ediyor.

Peygamber Efendimizin Sakal Şekli

Peygamber efendimizin sakal şekli konusuna bakmadan önce sakal bırakmasının nedeni bilinmelidir. Hz. Muhammed(sav) sakalı bir muhalefet bir farklılık ve bırakma konusunda temizlik adına yapmıştır. Yahudilerden ayrılmak için şu şekilde sakal bırakmanın önemini vurgulamıştır. Bıyık kısa kesilsin geriye kalan sakal uzun bırakılsın ve avuç içine alınca dışarda kalan kısım kesilsin temizliğine dikkat edilsin bu şekilde sakal bırakılacağını vurgulamıştır. Dinde sakal bırakmak hükmü Hz. Muhammed(sav) tarafından güzel bir şekilde oraya konulmuştur.

Sakal Bırakmanın Faydaları

Sakal Bırakmanın Faydaları

Sakal bırakmak önemli ölçüde kişinin kendine bakması ile doğru orantılı bir fayda sağlıyor. Eğer kişi sakal bırakır ve bakımsız olursa, bıraktığı sakal hem kötü gözükür hem de sakal içinde enfeksiyona yol açacak virüsler toplanabilir. Sakal bırakmak cildi korur, dışardan gelecek mikropları tutar direk ciltle direk temasını önler. Cildin güneş ışınları tarafından zarar görmesini engeller. Özellikle cilt kanseri olma yüzdesini düşürür. Tabi bunların sağlanması için önce kişi sakal bakımına dikkat etmelidir. Dinde sakal bırakmak gerçekten güzel bir şekilde sakal bakımını yada nasıl olması gerektiği vurgulanmıştır. Sakalın her gün düzenli olarak yıkanmasını, yağ sürülmesinin iyi geleceğini söylemiştir.

Sakal Kesmenin Hükmü Cübbeli

Çeşitli alimlerce sakal kesmenin hükmü açıklanmıştır. Fakat çoğunlukla ilim kitapları başta olmak üzere 4 hak mezhep üzerinden bu açıklama gerçekleştirilmiştir. Sakal kesmenin doğru bir şekilde hükmünü anlamak ve uygulamada yanlışa düşmemek gerekir. Günümüz de kulaktan kulağa o kadar fazla yanlış bilgi yayıldı ki doğruyu bile çeldirebiliyor. Cübbeli Ahmet hoca bu konu hakkında kesin olarak şu ifadelere yer veriyor. Eğer kişi sünnet inayeti ile bu işe başlamışsa kestiği sakalın hükmü haramdır. Kişi eğer bu yola sünnet anlamında başlamamışsa kestiği sakalın hükmü yoktur. Şafi mezhebinde mekruh olarak geçer diğer mezheplerde haram olarak geçer.

İmamlar Neden Sakal Bırakmıyor?

İmamlar Neden Sakal Bırakmıyor?

İmamlar neden sakal bırakmıyor sorusuna verilecek en güzel yanıt işin kişi özgürlüğüne bırakılmış olduğudur. İmam ve hatipler bu konuda özgür olup istediği zaman sakal bırakabilir istediği zaman sakalını kesebilir. Mevzuatta bu konu için imam ve hatipler ayrı tutulmuş ve dinen sünnet olan bu davranışı istedikleri zaman sergileyebilecekleri açıklanmıştır. Kendi hür iradesi ile sakalını kesen imamlar içinde kesmeyenler içinde bir cezai yaptırım da bulunmamaktadır. Dinde sakal bırakmak sünnet olsa da yapmak yine kişiye bırakılmıştır çünkü farz değildir.

Sakal Bırakmanın Fazileti

Sakal bırakmanın fazileti çoğunlukla ilk Müslümanlık zamanlarından farklı bir yerde bulunmaktadır. O dönemde sakalın Yahudi ve Mecusi toplumundan Müslümanları ayırt edilmesi onlara karşı bir başkaldırış muhalefet kılığı olarak kullanılması doğru kabul edilmiş ve bırakılmıştır. Sakal bırakmak erkek cildinin tahriş olmasını önler. Yaşlılık belirtilerini örter. Cildin güneş ışınlarından korunmasını sağlar. Mikroplardan korur. Enfeksiyonları önler hastalanma riskini en aza indirir. Bazı üniversitelerde yapılan araştırmaya göre cilt kanseri riskini azalttığı görülmüştür. Dinde sakal bırakmak insan sağlığı açısından da önemli bir yerde olmuştur özellikle astıma, enfeksiyonlara karşı koruması erkekler için bir nimet niteliğindedir.

İslam’da Sakal Bırakmak Farz mı?

Güncel konulardan bir tanesi de İslam’da sakal bırakmak farz mı sorusu olurken bu konuda çeşitli ayrımlar olduğundan bahsetmek daha önemlidir. Öncelikle farz mı değil mi bunun cevabı hayır farz değildir. Yapılıp yapılmamasında bir günah sevap ilişkisi yoktur. İnsanların sadece yaşam biçimlerine şekil getiren kavramdır. Sünnet olan sakal kavramını erkekler arasında bir ayrım olarak düşünmeyip sadece kadın erkek arasında bir ayrım olmasının göstergesi olarak sunulabilir. Huzur, barış dini olan İslam da sakal hakkında son nokta denilecek sözleri Hz. Muhammed(sav)söylemiştir. Bıyık kısa sakal uzun olarak uzatılırsa sünnet olup bir Müslüman için sakal kullanımı bu şekilde olmalıdır. Kıstas dinde sakal bırakmak kavramının farz olmadığını vurgulamak her açıdan makbul olup bu şekilde bilinmesi doğrudur.

İslam’da Sakal Bırakma

İslam da sakal bırakma, Müslümanlığın yayıldığı ilk günlerden bu yana uygulanmaktadır. Bir de şu nokta var sünnet olarak uzatılmak istenen sakal uzatıldıktan sonra kesilirse dini açıdan nasıl ilişkilendirilir. Bu noktada din alimleri ve ortak nokta görüşleri şu şekildedir. Şayet sakal sünnet nezdinde uzatılırsa ve kesilmek istenirse işte bu noktada mekruh olarak değerlendirilir. Bunun için dini düşünerek sakal bırakılacaksa her açıdan düşünerek kesilmesi ya da kullanmaya devam edilmesi önemlidir.

Dinde Top Sakal Bırakmak

Dinde Top Sakal Bırakmak

Dinde top sakal bırakmak önemli ölçüde gayrimüslim toplumu için uydundur, Müslümanlar için uygun bir sakal seçimi değildir. Fakat caizdir sadece Hz. Muhammed(s.a.v) tarafından buyrulan sakal bırakma şekli olmadığı için Müslümana uygun olmayan bir sakal çeşididir. Bıyıkların kısa tutulduğu sakalın komple bırakıldığı şekli ile Müslüman toplumu için kullanımı uygun görülmüş olup sünnet olarak kabul edilmiştir. Bu çerçevede bakıldığında bir Müslüman kendine yakışanı yapmalı ve uygun görülen sakal çeşidi ile sakalını bırakmalı ve temizliğine dikkat etmelidir.

Dinde Top Sakal Bırakmak Günah Mı?

İslam dini barış dini olup insanlar arasında huzur, paylaşım ve güven içinde yaşamak için insanlığa geldi. Fakat günümüzde o kadar fazla kulaktan dolma bilgi mevcutken dinin söylediği gerçekler dahi unutulmaya başlandı hatta kararsızlığa düşürdü. Dinde top sakal bırakmak günah mı sorusu da bu kararsızlıklardan bir tanesidir. Sakal bırakmanın günah olmasıyla ilgili bir ayet ya da bir hadis mevcut değildir. Sakal Müslümanlar için doğru şekilde uzatılırsa sünnet uzatılmazsa sadece caiz kavramı ile eş değere sahip olur. Dinde sakal bırakmak adına top sakal günah değildir. Sadece gayrimüslimlerin sakal şekli olduğu için onlara özenmemek gerektiği asıl sünnet olan sakal çeşidinin kullanılmasının gerekli olduğu vurgulanmıştır.


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Bu yazı 691 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Merhaba ben Site Sahibi Yahya Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak uzman yazarlarımız tarafından yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları sizlere Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat gibi küçük ama etkili önerileri katagorimizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler alanın da yer alan bilgiler bir öneridir. Bunlarla bitmedi Burç uyumları, Fıkralar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Şairler, Emojiler ve daha sayamadıklarımı Eniyisozler.net Adresimizde bulabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x