yandex
Sigara Nasıl Bırakılır İrade İle 1 Haftada Sigarayı Bırakın! | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Sigara Nasıl Bırakılır İrade İle 1 Haftada Sigarayı Bırakın!

Sigara Nasıl Bırakılır İrade İle 1 Haftada Sigarayı Bırakın!

Bu Yazımızda Sigara Nasıl Bırakılır, Sigarayı Bırakmak İçin Yapılması Gerekenler, Sigarayı Bırakırken Kaç Gün Zor Geçer, Mucize Sigara Bırakma Yöntemi, Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ne Yapmalı, Sigara Yoksunluğu Kaç Gün Sürer, Sigaradan Nasıl Tiksinirim Detaylar Yazımızda…

Sigara Nasıl Bırakılır İrade İle 1 Haftada Sigarayı Bırakın!

Kronik rahatsızlığın varsa ya da bir an evvel sigara bataklığından kurtulmak istiyorsanız sigarayı bırakmak için en temel nedenleri bir liste haline getirin. Şimdi ise gün gün sigara nasıl bırakılır adımlarını uygulayın.

1.gün : Hazırladığınız listeyi yanınızdan ayırmayın. İradenizi tutamayacağınızı anladığınız an listeyi çıkarın ve yüksek sesle okuyun. Evinizde, cebinizde, etrafınızda ne kadar sigara varsa hepsini çöpe atın. Hoşunuza gitmeyen bir paket sigara alın ve yanınızda taşıyın.

2.gün : Şekersiz sakız çiğneyin. Asitli içecekler yerine meyve suyu tercih edin. Yemek sonraları açık alanda kısa yürüyüşler yapın. Bugün üçüncü bir sigara içmeyi aklınızdan bile geçirmeyin.

3.gün : Canınızın sigara istediği her an dışarı ıkın ve egzersiz yapın gerekirse haykırın. Sigara içmeden ne kadar durabildiğinizi hesaplayın ve kendinizi motive edin. 2 tane içeceğiniz sigaranın daha düşük nikotin içeren bir sigara olduğundan emin olun.

4.gün : Bugün artık sigara nasıl bırakılır kendinize ispatlayın ve 2.sigarayı içmeyin. Çakmak ve kibritleri çöpe atın.

5.gün : Artık sigara paketi satın almayın. Bugün yalnızca bir adet sigara kullanın. Etrafınıza sigarayı bıraktığınızı yayın.

6.gün : Bir gün boyunca yani 24 saat süresince sigara kullanmayın. Bugün dışarı atın kendinizi ve nerede sigara içmek yasak ise o mekanları tercih edin. Asitli ve alkollü içecekleri sakın ama sakın tüketmeyin.

7.gün : Tıpkı 6.gündeki planı uygulayın. Sigaraya harcamadığınız parayla kendinize bir tasarruf hesabı açın ve paranızı biriktirin. Eğer stres, depresyon, fiziksel semptomlar gibi herhangi ters bir durum ile karşılaşırsanız bir hekime başvurun.

Sigarayı Bırakmak İçin Yapılması Gerekenler

Sigarayı Bırakmak İçin Yapılması Gerekenler

Sigarayı birden bırakmak mümkün olmayabilir.  İnsan sağlığına ciddi zararlar veren bu alışkanlık ancak yavaş yavaş terk edilebilir. Sigarayı bırakmak için yapılması gerekenler ile bunu başarmak mümkündür. İşte size  alışkanlık haline getirmeniz halinde sigarayı bırakabileceğiniz taktikler !

 • Bol su tüketin. Günde en az 2 litre olacak şekilde 8 veya 10 bardak su içmeye özen gösterin. Sigarada yer alan nikotin maddesini vücuttan arındırmak için bolca su tüketmek oldukça yararlıdır.
 • Vitamin takviyesi alın. Sigara içtiğinizde nikotinin vücudunuzda hasarlar oluşturduğunu unutmayın. Her ne kadar toksinler su yardımıyla atılsa da bol bol su tüketmek tek başına bir çözüm değildir. Su tüketmeye ek olarak vitaminlerden de yararlanmanız daha faydalı olacaktır. Unutmayın ki her sigara içişinizde vücudunuzdaki C vitamini miktarı gittikçe azalır ve en sonunda yok olur. Vücutta C vitaminin olmaması ise ciddi hasarlara sebep olur. Bu durumu engellemek için C, A ve E vitamin arttırıcı yiyecekler tüketin veya sağlığınıza zarar vermeyecekse doktor danışmanlığında vitamin takviyesi alın.

Sigara bağımlılığı zencefil tüketimi ve üzüm suyu ile de azaltılabilir. Zencefil çayı tüketerek sigara içmediğiniz zamanlarda oluşan mide bulantınızın önüne geçebilirsiniz.  Üzüm suyu da vücudunuzdaki toksinleri arındırarak metabolizmanızı temizleyecektir.

Mucize Sigara Bırakma Yöntemi

Mucize Sigara Bırakma Yöntemi

 • Canınız sigara istediğinde meyve atıştırın. Toplam on defa derin nefes alıp verin.
 • Elinizde kalem, stres topu, kürdan gibi araçlar bulundurun ve bunlarla oynayın.
 • Şekersiz sakız çiğneyin. Böylelikle ağzınızda bir şeyler devamlı bulunduğu için beyniniz sigarayı size bir nebze de olsa unutturacaktır.
 • Kendinizi kandırmayın ve kendinize inanın. Bir daha içmem diyerek bir sigara tüketmeye kalkışmayın.
 • Sigara içilen ortamlardan uzak durun.
 • Yemek yedikten sonra sigara içme isteği gelebilir. Bu isteğin önüne geçmek için yemek sonrası dişinizi fırçalama alışkanlığı edinin. Dişinizi fırçaladıktan sona meyve tüketin.
 • Mucizevi sigara bırakma yöntemi sayesinde bu alışkanlığı terk etmeniz daha kolay bir hale gelecektir. Basit egzersizler yaparak düzenli spor alışkanlığınız olsun.
 • Her sigara içme isteği geldiğinde bulunduğunuz ortamı değiştirin.
 • Tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerden hangileri sizde sigara içme isteği uyandırıyorsa ve sigarayı hatırlatıyorsa uzak durun.
 • Duş alarak ferahlayın ve kendinizi iyi hissedin.
 • Çay, kahve, kola gibi içeceklerden bir müddet uzak durun.
 • Bütün sigara eşyalarınızı çöpe atın.
Sigarayı Bırakırken Kaç Gün Zor Geçer

Sigarayı Bırakırken Kaç Gün Zor Geçer

Sigaranın içerisinde bulunan nikotin maddesi hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak bağımlılık yapar. Dolayısıyla sigarayı bırakma aşamasında, sigara içilmedikçe azalan nikotinin eksikliğini vücut aramaya başlar. Bu yoksunluk hissi yaklaşık olarak üç hafta sürer. Sigarayı bırakırken kaç gün zor geçer kişinin iradesine göre değişse de  ilk üç haftadan sonra yavaş yavaş sigarasızlığa alışıldığı bilinmektedir. Fakat vücut ilk üç hafta sigara yoksunluğunu hissetmeye devam eder. Bu süreç içerisinde ;

 • Huzursuzluk
 • Uykusuzluk
 • Nadiren uykuya eğilim
 • Sinirlenme
 • Aşırı tepkide bulunma
 • Nadiren kabızlık
 • Adapte olma güçlüğü

gibi problemler yaşanabilir. Bütün bunlar yoksunluk belirtileridir. İlk üç haftanın sigara içme isteğinin en yoğun olduğu dönemdir.

Sigara bağımlılığı terk edilmesi güç bir alışkanlıktır. İlk üç haftada yoğunlukla gelen sigara içme isteğinin önüne geçmek için bol su ve meyve tüketmeye özen göstermeniz gerekir.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ne Yapmalı

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ne Yapmalı

 Sigarayı bırakırken kilo artışı gerçekleşebilir. Kendinizi psikolojik olarak ruhen çöküntüde hissedebilirsiniz. Bu tür durumlardan kurtulmak için ve sigaraya bir daha dönmemek için aşağıdaki altı adımı uygulayın.

 1. Yemeklerinizi yemeyin. Lokmanızı çok çiğneyin. Porsiyon büyüklüklerinizi azaltın.
 2. Tatlı tüketmeyi azaltın ve tatlı yerine kuru yemiş tüketin. Çay ve kahve gibi sigara hatırlatıcı içecekler yerine zencefil, ıhlamur gibi bitki çayları tüketin.
 3. Su tüketmeyi artırın. Sağlığınıza yararlı ; ayran, cacık, yeşil çay, kuşburnu gibi sıvıları tüketin.
 4. Sigarayı bıraktıktan sonra ne yapmalı posalı yiyecekler tüketmeye çalışın. Kepekli yiyecekler sizin için daha yararlı olacaktır. Ispanak, kabak, elma, armut, kayısı gibi posa bakımından zengin olan meyve ve sebzeleri tüketmeye özen gösterin.  Bu yiyeceklere haftada bir kez bile olsa yer vermeye özen gösterin. Unutmayın her şeyin aşırısı da yetersizi de zarardır ! Ortayı bulmaya çalışın ve bunun için doktorunuzdan tavsiye alın.
 5. Düzenli egzersiz yapın ve muhakkak hareket edin. Örneğin sabah kahvaltısından evvel on beş dakika kadar spor yapın.
 6. Semiz otu tüketmek kilo alımınızı önlemek ve sigaraya tekrar dönmenizi engellemek ya da geciktirmek için en ideal yiyeceklerdendir.
Sigaradan Nasıl Tiksinirim

Sigaradan Nasıl Tiksinirim

Sigarayı bırakma aşamasında tekrar içme isteği gelmesi normaldir. Fakat sigaraya dönmek istemiyorsanız ve sigaradan nasıl tiksinirim diyorsanız aşağıdaki taktikleri uygulayabilirsiniz.

 • Kül tablasındaki sigara izmaritlerinin üzerine su dökün ve koklayın.
 • İzmariti yutmadan çiğnemeye çalışın ve tükürün.
 • Hayatta tiksindiğiniz bir şeyi sigara içme ile özdeşleştirin.
 • Dayanamayıp sigara içtiyseniz eğer ağzınıza hiçbir şey atmadan ekmek peynir yiyin. Mideniz bulanacak ve bir daha sigara içmek istemeyeceksiniz.
 • Sağlığınızı düşünün ve paket üzerindeki resimleri anlamaya çalışın.
 • Sigara paketi üzerindeki resimlerdeki rahatsızlık senin de başına gelebilir. Yani sigara içerek risk grubuna giriyorsun. Her zaman bunu hatırla.

Sigarayı bırakmak irade işidir. İradeniz güçlüyse ve sağlığınıza düşkünseniz bu bağımlılıktan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.


Bu yazı 1661 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Güzel Sözler, Mesajlar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Burçlar, Burç Uyumları, Emojiler, Resimli Sözler, Resimli Şiirler Sitemizde Yer Almaktadır... Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat Gibi Sizlere Küçük Ama Etkili Önerileri Sitemizde Bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler Yazılarımız Tamamıyla Eniyisozler.Net İçin Uzman Yazarlar Tarafından Hazırlanmaktadır. Bu Alanda Yer Alan Bilgiler Bir Öneridir. Özgün Ve Siteye Özel Olarak Yazılmıştır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x