yandex
Sosyal Medyanın Faydaları Ve Zararları | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Sosyal Medyanın Faydaları Ve Zararları

Sosyal Medyanın Faydaları Ve Zararları

Bu Yazımızda Sosyal Medyanın Faydaları Ve Zararları, Sosyal Medyanın Faydaları Nelerdir?, Sosyal Medyanın Zararları Nelerdir?, Sosyal Medya Bağımlılığından Kurtulmanın Yolları Nelerdir?, Sosyal Medyanın Riskleri Nelerdir?, Sosyal Medyanın Olumsuz Etkileri Nelerdir?, Sosyal Medya Hayatımızı Nasıl Etkiliyor? Detaylar Yazımızda.

Sosyal Medyanın Faydaları Ve Zararları   

Sosyal yaşamın bir parçası haline gelen sosyal medyanın faydaları ve zararları neredeyse her gün birçok kişi tarafından tartışılan bir konudur. Hatta bu konu üzerine nice kitaplar yazılıp nice söyleşiler yapılmıştır. Yalnızca bununla da kalmayıp birçok seminerde bu durumun üzerinde itinayla durup eğitimler de verilmiştir. Peki bütün bunlara rağmen insanlar her an yanı başlarında olan sosyal medyayla alakalı yeterli bilgiye sahip mi gerçekten ? Ya da bu sosyal ağların ne gibi faydaları yahut zararları olduğunun bilincindeler mi ? Maalesef bu soruların cevapları da halen tartışma konusu olarak devam etmektedir. Hatta bu konular TBMM ve kamuoyu içerisinde günlerce tartışılarak 2020 senesinin Temmuz ayında sosyal ağlarla alakalı bir yasa oluşturularak yürürlüğe girdi.

İnternetten Alışveriş Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken Şeyler

Sosyal medyayı amacından saparak kullanan kişiler olduğu gibi amacı doğrultusunda ya da keyif için kullananlar da mevcut. Fakat günümüzde sosyal ağlar öyle bir hale gelmiş durumda ki herkes herkesin birçok şeyini bilir haldedir. Bu durum ise maalesef bazı zamanlar suistimal edilmektedir. Sosyal medya platformlarını zararlı bir şekilde kullananlara bir engel oluşturması açısından düzenlenen sosyal medya yasası barındırdığı ceza sistemi ile bu zararlar bir nebze de olsa hafifletecektir.

Ülkemizde 1 milyondan daha fazla sadece yabancı sosyal ağ sağlayıcısı bulunduğunu da göz önüne alırsak oluşabilecek psikolojik şiddetleri, tehdit unsurlarını bir şekilde engellemek amaçlı bu tarz bir yasanın yürürlüğe girmesi ağ sağlayıcılarının büyük bir kısmını sevindirmiş durumdadır. Peki bu sosyal medya platformlarının ne gibi zararları vardı da iş buralara kadar sürüklendi ? Ya da sosyal mecraların yalnızca zararlı mı mevcut hiç mi yararları yoktur ? Bu soruların cevaplarını ilgili makalemizi okumaya devam ederek bulabilirsiniz.

Sosyal Medyanın Faydaları Ve Zararları

Sosyal Medyanın Faydaları Nelerdir?

Popüler iletişim ağı olan sosyal medyanın neredeyse bütün insanların ilgi odağı haline gelmesinin altında elbette sosyal medyanın faydaları vardır. Sosyal medya platformlarının bu faydaları birçok kesime hitap etmektedir. Topluluklar, girişimciler, öğrenciler, alışveriş yapmak isteyenler bu faydalardan yararlanan kesimin sadece bir kısmıdır. Sosyal medyanın yararlarını sıralayacak olursak aşağıdaki gibi bir liste oluşmaktadır.

 • İnsanlara yeni iş olanakları tanır.
 • Markalar müşteri portföylerini genişletir.
 • Yardım talepleri hızlı cevap bulur.
 • Yaşlı insanların yalnız oldukları hissi bir nebze hafif olur.
 • Kişilere hiç bilmedikleri yeni bilgeleri keşfetmesini sağlar.
 • İnsanların belki de hiçbir zaman gidip göremeyecekleri yerleri canlı yayınlar sayesinde oradaymış gibi hissiyatlar verir.
 • Kişilere dünyanın her yerinden manzaralar göstererek dünyada neler olup bittiğini haber verir.
 • Kimi zaman ilişkileri yolunda olmasını sağlar.
 • Birçok kişiye moral verir.
 • Dünyada ve ülkemizde yer alan haberleri kısa sürede ulaşılmasını sağlar.
 • Kişilerin kendilerini tanımalarına yardımcı olur, nelerden zevk alabileceklerini öğretir.
Sosyal Medyanın Faydaları Ve Zararları

Sosyal Medyanın Zararları Nelerdir?

Sosyal medyanın yararlarının yanı sıra sosyal medyanın zararları nelerdir insanlar üzerinde özellikle insanların düşünceleri üzerinde ne gibi etkileri vardır konuları da konuşulması önemli olan konulardandır. Twitter, Facebook, Instagram, WhatsApp ve daha birçok sosyal medya platformunun gün geçtikçe insanlar üzerindeki olumsuzlukları ,psikolojik baskıları arttırdığı bilinen bir gerçektir. Bu platformlar iletişime ve ilişkilere faydası olsa da zararları daha fazladır. Günümüzde birçok kişi bu ağlar yüzünden ilişki kurabildiği, kurtarabildiği gibi ilişkilerini kaybeden, iletişimi ve ilişkisi zedelenen kişilerin sayısı da bir o kadar fazladır. Endişe, kaygı, stres, depresyon, takıntı, kendini sürekli başkaları ile kıyaslamaya kadar varan birçok rahatsızlıkları ve sorunları peşinde getiren sosyal medya ağlarının zararları aşağıdadır.

 • Konsantrasyon gücünü zayıflatır.
 • Kişilerde odaklanma probleminin oluşmasına sebep olur.
 • Uyku bozuklukları yine sosyal medyanın zararlarından yalnızca bir tanesidir.
 • Gün içerisinde kişinin ruh hali hatta kişilik özellikleri birden fazla değişikliğe uğrayabilir.
 • Narsizmi bilinçli veya bilinçsiz fark etmeksizin aşıladığı da bilinen zararlar arasındadır.
 • Çalışma hayatına sahip bireylerin çalışma performanslarını düşürmektedir. Bu da birçok bireyin işinden atılmasına sebebiyet vermektedir.
 • Huzursuzluk, şüphe, depresyon gibi olumsuzlukları peşinden getirir.
 • Birçok kişinin sosyal yaşamını olumsuz etkilemektedir.
 • Mantığı ve akıl yürütmeyi devre dışı bırakmaya sebep olabilmektedir.
 • Olumsuz duyguları tetikler.
 • Kişilerde bu platformlara ve dijitalleşmeye karşı bir bağımlılık oluşturmaktadır. Bu yüzden kişiler takip ve beğeni sayılarını devamlı kontrol etme çabası gösterir. Hatta devamlı ana sayfayı yenileyerek nerede ne olmuş kim kimle beraber kendisini ilgilendirmeyen konuları bile merak ederek beynin bilgi çöplüğü olmasına neden olur.

Sosyal Medya Bağımlılığından Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Günümüzde Facebook, Twitter, Snapchat, WhatsApp gibi sosyal ağlar insanları öyle bir hale getirmiş durumda ki bu ve buna benzer platformları kullanan birçok kimsenin bağımlı olmasına sebep olmaktadır. Sosyal medya bağımlılığından kurtulmanın yolları nelerdir sorusunu ve teknoloji bağımlısı testlerini araştıran kişiler için bu bağımlılıkla baş etmenin yollarını araştırdık ve bu başlık altında topladık.

 • Teknoloji dünyasını sigara olarak algılayın ve azaltarak kurtulmayı deneyin. Örneğin günde on kez baktığınız bir şeye beş kez bakmak için çabalayın. Böylelikle bu platformlarda normalden fazla takılmanın ne kadar saçma olduğunu anlayacaksınız. Ayrıca bu yolda ilerlemek size güç katacaktır. Beş kez yerine ilerleyen zamanlarda üç kez olarak devam ettirebilirsiniz.
 • Kendiniz için plan yapın. Örneğin bugün Instagram’da şu kadar vakit harcayacağım deyin ve o zaman dilimini aşmayın. Belirleyeceğiniz zaman diliminin de bağımlılığı tetikleyici derecede olmamasına dikkat edin.
 • Sosyal medya platformlarında harcadığınız zaman yerine kendinize bir uğraş bulun. Yeni bir hobi edinin ya da çalışın. Canınız sıkıldığı için baktığınız sosyal ağlara artık daha az baktığınızı göreceksiniz.
 • Telefonunuzda ve bilgisayarınızda gereksiz yer kaplayan, çok fazla zaman harcadığınız çok da gerekli olmayan uygulamaları silin.
 • Telefonunuzu elinize almamak için kendinizi başka işlere odaklayın. Yalnız değilseniz ve bir yere gidecekseniz telefonunuzu yanınıza almamaya çalışın. Ya da şarjı azken doldurmamak için direnin.
 • Son olarak sosyal medya bağımlılığınızdan kurtulabileceğiniz en iyi yol hesaplarınızı ve uyguları silmektir.
Sosyal Medyanın Faydaları Ve Zararları

Sosyal Medya Bağımlılığı Testi

Bilinçli veya bilinçsiz fark etmeksizin her dört kişiden birinin sosyal medya bağımlısı olduğu bilinmektedir. Fakat birçok kişi teknoloji ya da internet bağımlısı olduğunu fark etmez. Fark edenler ise kabul etmezler. Sosyal ağlar her ne kadar yararlı da olsa zararları da olduğu ve bağımlılığın iyi bir şey olmadığı aşikardır. Sosyal medya bağımlılığı testi kişilere gerçek bir bağımlı olup olmadığını ispatlayan testtir. Birçok internet sitesinde yer alan bu test sayesinde bireyler kendilerine bu testleri yaparak bağımlı oldukları sonucu almaları halinde bu bağımlılıklarından kurtulmanın yollarını aramalıdır. Sağlıklı bir şekilde kullanılan sosyal medyanın zararı olmadığını unutmamak gerekir. Fakat ;

 • Uykunuzdan taviz veriyorsanız
 • Randevularınızı , etkinliklerinizi, sınavlarınızı, işinizi internette vakit geçirdiğiniz için erteliyorsanız ya da kaçırıyorsanız
 • Teknolojik cihazlarda vakit geçirirken belli bir müddet sonra bel, boyun ve bilek ağrılarınızı hissediyorsanız
 •  Dünyanın internetsiz ve sosyal medyasız bir yer olmasından ürküyorsanız

sosyal medya bağımlılığınız büyük bir ihtimalle var demektir. Sosyal medya bağımlılığından kurtulmak için ve sağlıklı bir yaşam sürmek için yukarıda belirttiğimiz yolları deneyebilirsiniz. Unutmayın bu bağımlılıktan kurtulmak size kendiniz daha güçlü ve özgüvenli hissettirecektir


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Bu yazı 568 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Güzel Sözler, Mesajlar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Burçlar, Burç Uyumları, Emojiler, Resimli Sözler, Resimli Şiirler Sitemizde Yer Almaktadır... Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat Gibi Sizlere Küçük Ama Etkili Önerileri Sitemizde Bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler Yazılarımız Tamamıyla Eniyisozler.Net İçin Uzman Yazarlar Tarafından Hazırlanmaktadır. Bu Alanda Yer Alan Bilgiler Bir Öneridir. Özgün Ve Siteye Özel Olarak Yazılmıştır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x