yandex
Stresle Mücadele Etmenin Yolları | Stresle Nasıl Baş Edilir?
Günün Sözü

Stresle Mücadele Etmenin Yolları | Stresle Nasıl Baş Edilir?

Stresle Mücadele Etmenin Yolları | Stresle Nasıl Baş Edilir?

Bu Yazımızda Stresle Mücadele Etmenin Yolları, Stresinizle Başa Çıkmak İçin İpuçları, Stresle Baş Etmenin Yolları, Stresle Nasıl Baş Edilir?, Psikolojik Stres Nedir?, Sıkıntı ve Stresten Nasıl Kurtulurum?, Aşırı Stres Nelere Yol Açar?, İş Stresi ve Baş Etme Yolları, Stresi Nasıl Azaltabiliriz? Detaylar Yazımızda.

Stresle Mücadele Etmenin Yolları

Stresle mücadele etmenin yolları çok fazladır. Stres modern dünyamızda büyük sorunlar haline gelmektedir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde çok fazla artış göstermeye başlayan stres, modern dünyanın bir hastalığı oldu diyebiliriz.

Stresle Mücadele Etmenin Yolları

Streslerin çok fazla artmaya başlamasıyla birlikte stresle mücadele etme yolları da artmıştır. Stresler, uzun vadeli ve kısa vadeli olarak ikiye ayrılır. Kısa vadeli stresler hemen hemen her insanda görülmektedir.

Kısa vadeli stresler genellikle sınav, iş yerinde yaşanan talihsizlikler vs. gibi sebeplerden oluşur. Stresi oluşturan bu faktörler, halledildiği zaman streste yok olmuş olur.Uzun süreli stres ise karşılaştığınız zorluklar ile bu zorlukları atlatabilme becerileriniz arasında bir dengesizlik olduğunda meydana çıkar.

Stresle mücadele etmek için yöntemlerden bazıları;

 • Stresinizin Kaynağını Bulun
Stresle Mücadele Etmenin Yolları

Öncelikle stresinizin neyden kaynaklandığını bulun. Hangi konu veya olay sizi rahatsız ediyorsa ve çok fazla düşünmenize sebep oluyorsa o sizin stres kaynağınız olabilir. Stres yapan sorununuzu bulduğunuzdan onu düzeltmek ve stresinizi azaltmak daha kolay olacaktır.

 • Solunum Tekniklerini Doğru Kullanın
Stresle Mücadele Etmenin Yolları

Doğru nefes alıp verme genel olarak da sağlımız için çok önemlidir. Stres sorunlarının bir diğer sebebi de doğru solunum yapmamaktır. Bu sebeple doğru nefes alıp vermeye kendinizi alıştırın. Stresli olduğunuz zamanlar da rahat bir pozisyon alarak doğru nefes alıp vermeye başlayın. Bu sizi sakinleştirecektir.

Stresle Nasıl Baş Edilir?

Hayatınızda yaşanan ciddi olaylar, savaş durumu, dinlenme eksiklik vs. gibi faktörler uzun vadeli strese sebep olur. Peki stresle nasıl baş edilir? Stresle baş etmemiz için birçok yöntem vardır bunlardan bazıları;

 • Meditasyon Yapın
Stresle Mücadele Etmenin Yolları

Meditasyon, beden ve zihninizi rahatlatmada oldukça etkilidir. Meditasyon sizi stresten uzaklaştırır ve size yeni bir bakış açısı sağlar. Kendinizi stresten kurtarmak istediğinizde meditasyona koşabilirsiniz.

 • Uyku Düzeninizi Düzeltin
Stresle Mücadele Etmenin Yolları

Uyku düzeni stresi önlemek için çok önemlidir. Bir birey sağlığı için 7 ila 9 saat uyumalıdır. Stresli olduğunuzda bile uykunuzdan taviz vermeyin. Uyku düzeninizi düzelttiğiniz zaman stresiniz de azalacaktır. Eğer stresinize etkili bir yöntem bulmak istiyorsanız öncelikle uyku düzeninize dikkat edin. Böylelikle her şeyi sağlıklı düşünüp, stresinizden kurtulabilirsiniz.

 • Hayır Demeyi Öğrenin
Stresle Mücadele Etmenin Yolları

‘’Hayır’’ demek çoğu insana zor gelebilir. Yapmayı istemediğiniz bir konuya hayır demek yerine evet derseniz stresiniz artar. Bu sebeple hayır demeyi öğrenin. İstemediğiniz şeyleri yapmak zorunda değilsiniz.

Psikolojik Stres Nedir?

Psikolojik Stres Nedir?

Psikolojik stres nedir, vücudun olumsuz olaylardan etkilenmesi sonucu ortaya çıkan stres tepkilerinden biridir. Psikologlara göre psikolojik stres, zihnin oluşturduğu bir süreçtir. Genellikle psikolojik stres yaşadığımızda çeşitli semptomlar yaşayabiliriz; kaygı ve sinir, panik ataklar, kas gerginliği, baş ağrıları vs. Psikolojik stres semptomlarıdır.

Aynı zamanda psikolojik stres 3 dönemden oluşur. Bu dönemler;

 1. Alarm dönemi : Vücudun dış uyarıcıyı stres olarak algılamasıdır. Kalp atış hızının artmasını alarm dönemine örnek olarak verebiliriz. Alarm dönemin de Organizma uyarıcıdan kaçarak veya saklanarak stresten korunmaya çalışır.
 2. Direnç dönemi: Birey karşılaştığı stres durumuna direnç oluşturmaya başlar. Eğer birey stresin kaynağını belirler ve stresi çözerse vücut normal haline geri döner. Direnç dönemi aynı zamanda alarm döneminden gelen hasarları onarır. Fakat birey stresi etkili bir şekilde çözemezse vücut gücü azalır.
 3. Tükenme dönemi: Stres veren kaynak uzun süre çözülmezse vücut tükenir ve yorgun düşer. Tükenme dönemi en kısa zamanda atlatılmaz ise organizma ciddi hasarlar alır.

Aşırı Stres Nelere Yol Açar?

Aşırı Stres Nelere Yol Açar?

Aşırı stres, sağlık açısından oldukça zararlıdır. Gün içerisinde hepimiz stres yapabiliriz. Ama bu stresin düzeyi size bağlı. Eğer azaltmaya çalışmak yerine daha da artmasına yardımcı olursanız sağlığınız açısından oldukça büyük zararlar alabilirsiniz.

Aşırı stres nelere yol açar? Konu başlığımız ile size aşırı stresin tehlikelerinden bahsedeceğiz;

 • Hormon bozukluğuna
 • Kalp-damar hastalığına
 • Depresyona
 • Trafik Kazalarına
 • Aşırı Kilo Alıp-Vermeye
 • Saç dökülmesine
 • Diş ve diş eti hastalıklarına

Aşırı stresin yol açtığı hasarlardan en önemlileri bunlardır. Bu sebeple sağlığınız için aşırı stres yapmamaya dikkat edin.

İş Stresi ve Baş Etme Yolları

İş Stresi ve Baş Etme Yolları

İş stresi, çalışan her birey için görülen bir durumdur. Yaptığınız işi çok sevseniz bile bazen olumsuzluklar yaşayabilirsiniz ve bu stres haline gelebilir. İş yeri stresi oldukça normaldir fakat bu stresi uzatmamalısınız ve iş stresiniz ile baş etme yollarını denemelisiniz. Eğer sevmediğiniz bir işte çalışıyorsanız sürekli stres halinde olacaksınızdır. Bu sebeple sevdiğiniz işleri yapmaya veya yaptığınız işleri sevmeye özen gösterin.

İş stresinin birçok kaynağı vardır bunlar;

 • Size ağır gelen iş yükleri
 • Sosyal destek eksikliği
 • Düşük maaş verilmesi
 • İş verenin yüksek performans beklentileri
 • İşinizde büyümek ve ilerlemek istemeniz
 • İş çalışma saatleriniz

Bu kaynaklar iş stresinizi arttırmak için oldukça etkilidir. Peki iş stresiyle nasıl baş edebiliriz? Bunları inceleyelim;

 • Kendinize İyi Bakın

Strese karşı korunmanız gerektiğinde, öncelikle vücudunuza ve sağlığınıza iyi bakmanız gerekmektedir.

 • Egzersiz: İşe gitmeden önce 20 dakikalık bir egzersiz vücudunuz ve zihniniz açısından çok iyi olacaktır.
 • Uyku: Uykunuzu yeterince almaya özen gösterin. Çok uyumak ve az uyumak size çalışırken zorluk çıkartacaktır.
 • Kahvaltı: İşe gitmeden önce güzel bir kahvaltı yapmanız enerjinizi daha yüksek tutmaya yardımcı olacaktır.
 • Organize Edin

İş yerinde yapmanız gerekenler üzerinde strese girmekten korkuyorsanız, sorumluluklarınıza öncelik verin.

 • Bir liste yapın: Bu listeye o gün yapmanız ve unutmamanız gereken şeyleri önem sırasına göre ekleyin. Böylelikle sorumluklarınızı unutmamış ve zamanında yapmış olacaksınız.
 • Mola verin: İş yerindeyken kendinizi saatlerce işe odaklamayın. Ara sıra mola verip hava almaya özen gösterin.

Stresi Nasıl Azaltabiliriz?

Stres, aniden ortaya çıkmaz, yavaş yavaş gelişir. Peki ortaya çıkan bu stresi nasıl azaltabiliriz?  Bunun için birçok yöntem vardır. Bunlar;

 • Sevdikleriniz ile Zaman Geçirin
Stresi Nasıl Azaltabiliriz?

Stresli hissettiğiniz zaman hemen en yakın arkadaşlarınızı veya sevdiğiniz kişileri arayıp onlarla görüşebilirsiniz. Bu size, kendinizi daha iyi hissettirecektir. Güvendiğiniz ve sevdiğiniz kişiyle sorunlarınızı paylaşmak stresi azaltmakta oldukça etkili bir yoldur.

 • Müzik Dinleyin
Stresi Nasıl Azaltabiliriz?

Stresli olduğunuz zamanlar da stresinizi azaltmak için rahatlatıcı müzikler dinleyebilirsiniz böylelikle stresiniz azalır. Ne demişler ‘’müzik ruhun gıdasıdır.’’

 • Doğa ile Buluşun
Stresi Nasıl Azaltabiliriz?

Stresinizi azaltmak için şehir hayatından uzaklaşmak size iyi gelecektir. Kendinize bir zaman ayırın ve o zamanı doğada dinlenerek geçirin.

 • Yeni Hobiler Bulun
Stresi Nasıl Azaltabiliriz?

Stresli zamanlarınız da farklı hobiler bulup ve onlarla uğraşmak stresinizin azalmasına yardımcı olacaktır. Yeni bulduğunuz bu hobi bir süre dikkatinizi farklı bir yöne çekmede yardımcı olacaktır.

 • Mum Yakın
Stresi Nasıl Azaltabiliriz?

Stres azaltma konusunda kokulu mumlar oldukça etkilidir. Birçok insan tarafından sevilen kokulu mumlar, stres ve endişe duygularınızı azaltacaktır. Bunun için stresli hissettiğiniz de bir kokulu mum yakarak kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. 

 • Nikotin Ürünlerini Kullanmayın
Stresi Nasıl Azaltabiliriz?

Nikotin kullanıcıları genellikler bunların stres azalttığını düşünür fakat bu söylem oldukça yanlıştır. Nikotin, aslında fiziksel uyarıcıları arttırarak vücuda daha fazla baskı uygular. Bu uygulanan baskı sonucunda birey kendini streste hisseder. Stresi azaltmanın bir yolu olarak nikotin kullanmayı bırakabilirsiniz.

 • Esneme Tekniklerini Uygulayın
Stresi Nasıl Azaltabiliriz?

Stresinizi azaltmak için vücudunuzu rahatlatıcı hareketler yapın. Böylelikle vücudunuz her zaman zinde kalır ve stres oluşmasını önler. Esneme tekniklerine örnek olarak; topuk duruşu, kelebek duruşu, melek duruşu gibi hareketler yapabilirsiniz.


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Bu yazı 513 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Zehra Yılmaz Zehra Yılmaz Merhaba ben Yazar Zehra Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak biz yazarlar tarafından yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları sizlere küçük ama etkili önerileri yazıyoruz. Yararlı Bilgiler alanın da yer alan bilgiler bir öneridir. Bunlarla bitmedi Burç uyumları, Fıkralar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Şairler, Emojiler ve daha sayamadıklarımızı sizler Eniyisozler.net Adresimizde bulabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
1 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Yasemin bulut
Ziyaretçi
16 Ocak 2021 20:21

Çok yararlı ve bilgirendirici oldu teşekkürler 😊

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
1
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x