yandex
Tansiyon Düşüklüğü Baş Ağrısı Yapar Mı? | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Tansiyon Düşüklüğü Baş Ağrısı Yapar Mı?

Tansiyon Düşüklüğü Baş Ağrısı Yapar Mı?

data-ad-format="auto">

Bu Yazımızda Tansiyon Düşüklüğü Baş Ağrısı Yapar Mı?, Baş Ağrısı Ve Hipertansiyon Arasındaki İlişki Nedir?, Otonom Sinir Sistemi Nedir?, Tansiyon Neden Düşer?, Kimlerde Düşük Tansiyon Görülür?, Düşük Tansiyon Baş Ağrısına Neden Olur Mu?, Tansiyon Kaça Düşerse Tehlikeli Olur Detaylar Yazımızda.

Tansiyon Düşüklüğü Baş Ağrısı Yapar Mı?

Düşük tansiyonun birçok farklı nedeni vardır. Düşük tansiyonun nedenleri arasında görebildiğimiz sorunlar şu şekilde sıralanabilir: kalp yetmezliği, kalp ritmi bozukluğu, kalp hastalıkları, şiddetli ishal, kan kaybı, uzun süreli kusma, dikkatsizce kullanılan diüretik ilaçlar, hipertansiyon ilaçları, kan basıncında düşüşe neden olabilir. Ayrıca, Viagra ve göğüs ağrısı, nitrat ve nitrit içeren ilaçlar, bazı parkinson ilaçları ve depresyon için kullanılan benzer ilaçlar daha düşük kan basıncına sebep olabilir.

Çay, kahve ve kola, yoğun sigara içme, alkol kullanma, ilaçlar ve / veya ilaçların ve psikoaktif maddelerin uyarıcı alışkanlıkları gibi aşırı miktarda kafeinli içerikler de yorgunluğa neden olabilir. Bu bağımlılık yaratan maddeler beyinde dopamin adı verilen maddenin daha fazla salgılanmasına neden olur. Dopamin “zevk” duygusuyla ilişkilidir. Madde kullanımından elde edilen haz duygusu yeniden yaşandığında, madde tekrar tekrar kullanılır. Bağımlılık gelişirse, kullanılan madde ile insanda kalan sadece bir baş ağrısıdır. Peki tansiyon düşüklüğü baş ağrısı yapar mı?

Aşırı Kafein Alımı Sizi Yorgun Hissettirir Mi?

Kafein genellikle uyku aktive edici özellikleri nedeniyle tüketilir. Ancak, yorgunluğa neden olan ve aşırı miktarda tüketildiğinde enerji vermeyen kafein, derin uykuları da önler, düşük kalitede ve sağlıksız bir uykuya neden olur. Kahve, çay, kola, çikolata, kakao kafein içeren ürünler arasındadır. Ve bu maddeler insanı yorgun hissettirir. Yoğun sigara kullanımı hem fiziksel hem de zihinsel yorgunluğa da neden olur.

Akciğer tümörleri boyun ağrıları için etkili bir sebeptir. Bu nedenle, hasta boyun ve omuzda ağrı ile geldiğinde, göğüs röntgeni çekilmelidir. Yemek borusu iltihabı ve mide rahatsızlığı da boyun ağrısına neden olur. El sıkışmalarına, el bileğindeki dokunun kalınlaşması da neden olabilir (karpal tünel sendromu). Boyun ve omur bambu kamışı şeklini alırsa ve hareket kabiliyetinin azalması gibi semptomlar varsa, romatizmal hastalık muhtemelen bu şikayetlerin etkili bir kaynağıdır (ankilozan spondilit).

Tansiyon Düşüklüğü Baş Ağrısı Yapar Mı?

Baş Ağrısı Ve Hipertansiyon Arasındaki İlişki Nedir?

Tansiyon yükseldiğinde, damarlar gerilir. Baş bölgesinde gerilmiş damarlarla ilişkili baş ağrısı ve ağırlıklar vardır. Baş ağrısı hastaları sıklıkla tansiyonlarına bakarlar. Hipertansiyon ve migren arasında doğrudan bir bağlantı vardır. Aslında, ikisi de ilgili hastalıklardır.

Her ikisi de damarlarda gerginliğe neden olur. Her ikisinin de nedeni bilinmiyor. İkisi de sonsuza dek sürecek gibi hissedilir. Tansiyon yükseldiğinde, başlangıçta ağırlık ve ağrıya neden olur. Başta arkasından hissedilen ve başında hissedilen bir acıdır. Bir süre sonra yüksek basınca alıştı ve baş ağrısı azalır. Migren ile birlikte boyun ve baş ağrısı da gözlenir. Çok nadiren de olsa boyundan, hipertansiyonda olduğu gibi, ağrı ortaya çıkar.

Migren atağı sırasında kan basıncında artış nadiren görülür. Bu insanlar hipertansif değildir. Tansiyon sadece saldırı sırasında artar. Çünkü migren ve hipertansiyon, otonom sinir sisteminin hastalıklarındandır. Migren, otonom sinir sisteminin aralıklı bir rahatsızlığı, hipertansiyon daha hafif bir rahatsızlığıdır.

Otonom Sinir Sistemi Nedir?

Bütün hareket kabiliyeti ve yaşam temelleri otonom sinir sistemi tarafından yönetilmektedir. Organlarımız çalışır, damarlar genişler ve büzülür, bağırsaklar çalışır, hormonlar salınır, terleriz, kalp kan pompalarımız, mide asidi yayar. Beyindeki tüm bu fonksiyonlar ana kontrol merkezidir; düzenlenir. Vücudumuzdaki her hücreye ulaşan ve her hücrenin bilgisini diğer hücrelere aktaran karmaşık bir ağ olan otonom bir sinir sistemidir.

Otonom sinir sistemindeki belirli hasar alanları, sisteme sürekli olarak olumsuz uyaranlar göndererek çalışmalarını engellemektedir. Bu alanlar enfeksiyon, cerrahi ve travma gibi hayati tehlike oluşturan olaylardır.

Tansiyon Düşüklüğü Baş Ağrısı Yapar Mı?

Tansiyon Neden Düşer?

Bazı ilaçların kullanımı kan basıncında düşüşe neden olabilir. Özellikle, yüksek tansiyon ile kullanılan ilaçlar kan basıncını düşürebilir. Kalp kası zayıflaması, düşük tansiyonun ana nedenidir. Bu zayıflıklar daha sonra yaşamımızda görülür. Genç yaşta alçak kan basıncı, kalp kasının zayıflığının bir işareti olabilir.

Susuzluk, düşük kan basıncının nedenidir. Kalp hızında bozulma ve düşük kan basıncının neden olduğu kalp kapakçıkları ile ilgili sorunlar da tansiyonu düşürür. Bu durumlarda, düşük tansiyon bir sonuç veya semptom olabilir.

Düşük tansiyon genellikle hamilelik sırasında da ortaya çıkar. Bu, hamilelik nedeniyle vücudun damarlarının genişlemesinden kaynaklanmaktadır. Vücut genişlediğinde, damarlara giden kan basıncında bir düşüş meydana gelebilir. Hamilelik sona erdiğinde, düşük tansiyon durumunun sona ermesi beklenir. Aksi takdirde, düşük tansiyon bir semptom olarak kabul edilmelidir.

Endokrin sistemdeki sorunlar da kan basıncını doğrudan etkiler. Yetersiz beslenme de kan basıncını düşürebilir. Geçici bir durum olabilir.

Kimlerde Düşük Tansiyon Görülür?

 • Hamile kadınlar
 • Yaşlı insanlar
 • Kardiyovasküler hastalıkları olan insanlar
 • Kansızlık sorunu olanlar
 • Baş bölgesinde sorun yaşayanlar ya da darbe alanlar
 • Endokrin sorunu yaşayanlar
 • Ciddi enfeksiyon ile karşılaşanlar

Bununla birlikte, her yaştan insanda düşük tansiyon görülebilir.

Tansiyon Düşüklüğü Baş Ağrısı Yapar Mı?

Düşük Tansiyon Baş Ağrısına Neden Olur Mu?

Artere pompalanan kanın basıncına stres denir. Kardiyak görev nedeniyle, yüksek basınç altında akciğerlerden gelen temiz kan, atardamarın içine iter. Ondan sonra, gevşemeyi göstererek akciğerin kendisine dönmesini bekler. Kalbin kanı pompalama sırasında damarlara belirli bir baskı uygular. Bu basınç 120 mm basıncına düşürülür. Kalp rahatlama gösterdiğinde, basınç yaklaşık 80 mm’ye düşer.

Bu sayılar kan basıncını ifade etmek için kullanılır. 120 mm 80 mm’lik büyük bir kan basıncı, küçük bir kan basıncını gösterir. Kan basıncı bozuklukları, düşük veya yüksek tansiyon olarak ifade edilir. Hipotansiyon, düşük kan basıncı sıklığı olan kadınlarda görülür. Bu adet dönemlerinde, irritabl yüzlerde ve terleme sırasında daha sık görülür. Sonuç olarak, baş ağrısı, bulantı ve sinirlilik gibi sorunlar ortaya çıkar. Düşük tansiyon ve baş ağrısı olan kişiler bu sorunu uzun süre yaşayabilir. Düşük tansiyon meydana geldiği zaman ise baş ağrısı, en belirgin semptomlardan biridir. Düşük tansiyon nedeniyle bir baş ağrısı ortaya çıktığında, baş ağrısını gidermek için ağrı kesicileri gözetim altında kullanmak gerekir.

Tansiyon ve migren nedeniyle baş ağrısının en sık nedenleri stres ve sinir bozukluklarıdır. Birçok insan işte, evde ya da okulda yaşadıklarından dolayı stres ve sinir bozuklukları yaşar. Bununla birlikte, bazı insanlar belirli olaylara farklı tepkiler gösterir; örneğin, bütün hafta işyerinde stres yaşayan bir insan hafta sonları korkunç migren veya sinir krizi geçirebilir ve rahatlayabilir. Stresli yaşam sadece sinir krizi ve migren de değildir.

 • Stres Kaynaklı Baş Ağrıları

Öncelikle, stres gerginliği normal tansiyondan ayırt etmek için gerginliğin ne olduğunu tam olarak anlamamız gerekir. Sinir gerginliği durumunda, boyun arkasındaki kaslar kasılmasıyla başlar ve kafatasından atlayarak kas spazmı haline dönüşür. Ancak, bu baş ağrılarının çok uzun süre çalışmanız veya baş aşağı oturmanızdan kaynaklanabileceğini unutmamak önemlidir.

 • Nevralji

Sinirlerde meydana gelen akut ağrıya nevralji denir. Bu hastalığın nedeni genellikle sinir uçlarının iltihaplanmasıdır. Bu rahatsızlık herhangi bir yerde ortaya çıkabilir, ancak genellikle kafatasının sinirlerinde ve içinden geçen trigeminal sinire neden olur. Bu rahatsızlık genellikle soğuk algınlığına ve uyuşukluğa neden olur. Tansiyon düşüklüğü baş ağrısı yapar mı sorusu ile karşılaştığımız zamanlarda bu iki nedeni göz önünde bulundurmamız gerekir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Bu yazı 2538 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Merhaba ben Site Sahibi Yahya Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak uzman yazarlarımız tarafından yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları sizlere Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat gibi küçük ama etkili önerileri katagorimizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler alanın da yer alan bilgiler bir öneridir. Bunlarla bitmedi Burç uyumları, Fıkralar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Şairler, Emojiler ve daha sayamadıklarımı Eniyisozler.net Adresimizde bulabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x