Tarihin En İlginç ve Korkunç 5 Psikolojik Deneyi | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Tarihin En İlginç ve Korkunç 5 Psikolojik Deneyi

Tarihin En İlginç ve Korkunç 5 Psikolojik Deneyi

Tarihin En İlginç ve Korkunç 5 Psikolojik Deneyi

Psikoloji bilimi oldukça karmaşık ve ilgi uyandırıcıdır. İnsan psikolojisini anlamaya çalışmak başlı başına bir deliliktir. İnsan psikolojisini anlamak ve o psikoloji’yi yönlendirmek oldukça karmaşık bir durumdur. Psikoloji bilimi için yapılan bir çok deney vardır. Bu deneylerin amacı insan psikolojisini anlamaktır. Anak insan psikolojisini anlamak için yapılan deneyler oldukça korkunçtur. Bilim dünyasını ayağa kaldırmış tarihte en fazla tartışmaya yol açmış olan deneyleri sizin için araştırdık ve listeledik.

Hırsızların Mağarası deneyi<

  • Hırsızların Mağarası deneyi

Gerçekçi bir çatışma teorisini test etmek için yapılan bu deneyde 11-12 yaşındaki erkek çocukları kullanıldı. 11 ve 12 yaşlarında bulunan erkek çocukları yaz kampı adı altında sınırlı kaynakların bulunduğu bir ortama götürüldü. Çocukları iki gruba ayıran araştırmacılar her iki grubu da iki hafta boyunca birbirinden ayrı tutu. Bir grubun diğer bir grubun var olduğundan haberi yoktu. Bu iki haftalık süre içerisinde gruplardaki çocuklar birbirleriyle tanıştı, anlaştı ve birbirlerine sahip çıkmaya başladılar. Daha sonra iki grup birbiriyle tanıştırıldı. Ancak iki grup arasında çatışmalar baş gösterdi. İki grup arasında rekabet edecekleri konular yaratan araştırmacılar çocuklar arasındaki gerilim daha fazla arttığını gözlemledi. Daha sonraki günlerde her iki grubun da içme suyu tükendi. Bu olaydan sonra çocuklar yardımlaşamaya ve birlikte çalışmaya başladı.

Canavar Araştırması

  • Canavar Araştırması

Dr. Wendell Johnson bir konuşma patoloğuydu ve kekemeliğin nedenlerini inceliyorsun. 1930’lu yıllarda kekemeliğin ve konuşma bozukluklarının genetik bir sebebi olduğu düşünülüyordu. Bir deney yapmaya karar veren Dr. Wendell kekeme olan çocukların kekeme olarak damgalanması ve üzerlerine gidilmesi sonucunda durumlarının daha da kötüye gideceğini savunuyordu. Bunun için küçük yaşta ve yetim olan 22 küçük çocuk ile deneyine başladı. Çocukları normal konuşan ve kekeme diyerek iki ayrı gruba ayırdı. Kekeme grubunda yer alan çocukların yalnızca yarısı konuşma zorluğu çekiyordu. Hem öğretmenleri hem de arkadaşları tarafından aşağılanan ve kırıcı davranışlarda bulunulan kekeme grubuna konulmuş 6 normal konuşan öğrenci kekelemeye başladı. Gerçekten kekeme olan 5 kişiden 3 tanesinin durumu ise daha kötüye gitti. Normal olarak isimlendirilen grup içerisinde ise yalnızca 1 çocukta konuşma bozukluğuna rastlandı.

Deney Dr. Wendell’in istediği araştırma sonuçlarını vermişti ancak oldukça kötü yerlere gitmeye başlamıştı. Deneye alınan çocuklar tedavi edilemedi.

Princeton Teoloji Semineri Deneyi

  • Princeton Teoloji Semineri Deneyi

1973 senesinde gerçekleşen bu deneyde bir grup öğrenci teoloji seminerine katıldı teoloji seminerine katılan öğrenciler din konusunda bir deneye katılacaklarını düşünmüşlerdi. Ancak deney sandıkları gibi değildi. Bir binada anket doldurulması rica edilen öğrencilere başka bir binaya aceleyle gitme talimatı verildi. Diğer grupta yer alan öğrencilere ise acele hissi yaratılmadı. Öğrenciler bina değiştirirken yolda yerde yatan ve iki büklüm olmuş birsi ile karşılaştılar. Bazı öğrenciler durup yerde yatan adama yardım ederken bazıları yanından geçip gitmeyi tercih etti. Bu durumun kişilerin karakterleriyle değil kendilerine verilen acele et konumu ile ilgili olduğu gözlemlendi. Deneyden alınan sonuca göre acele etmesi söylenen öğrenciler yerde yatan adamın yanından geçip giderken acele etmesi söylenmeyen öğrenciler adama yardım ediyordu. Deneyden alınan sonuca göre acele etmenin merhamet ve yardım etme içgüdüsüne doğru yoldan etkisi olduğu anlaşıldı.

Küçük Albert Deneyi

  • Küçük Albert Deneyi

1920 senesinde yapılan bu deney büyük tartışmalara sebep olmuştu. Deney John Watson ve Rosalie Rayner tarafından gerçekleştirildi. Johns Hopkins Üniversitesinde gerçekleştirilen bu deneyde 1 yaşındaki bebek Albert denek olarak kullanıldı. Küçük Albert boş bir adada yer alan masanın üstüne bırakıldı ve yanına bir laboratuvar faresi yerleştirildi. Albert’in fareyle oynamasına izin verildi. Ancak daha sonrasında Albert’in fareye dokunduğu her anda çelik boruya bir çekip ile vurularak yüksek gürültülü bir ses çıkması sağlandı. Albert bu sesten korkuyor ve çığlık atarak ağlamaya başlıyordu. Daha sonrasında Albert’in yanına farklı tüylü hayvanlar getirildi. Hayvanlara dokunduğunda hiçbir ses çıkartılmamasına rağmen Albert hayvanları gördüğü gibi ağlamaya başlamıştı. Deney sonucunda bebeğin yüksek sesi tüyü bulunan hayvanlarla bağdaştırdığı ortaya çıkmıştı.

Stanford Hapishane Deneyi

  • Stanford Hapishane Deneyi

Stanford hapishane deneyi tarihin en ürkütücü deneylerinden bir tanesiydi. Philip Zimbardo tarafından gerçekleştirilen bu tedirginlik verici deney yarıda bırakılmak zorunda kalmıştı. 1971 senesinde Stanford Üniversitesinde gerçekleştirilen deneyde gönüllü öğrenciler kullanıldı. Öğrencilerin bir kısmına gardiyan bir kısmana ise tutuklu rolünde olacakları söylendi. Tutuklulara verilen rakamlar, hapishane kostümleri, eşyaların ellerinden alınması her şey düşünülmüş ve gerçeğe uygun bir eşkilde hazırlanmıştı. Deney başladıktan saatler sonra gardiyan olarak belirlenen öğrencilerin tutuklu olarak belirlenen öğrencileri taciz ettiği, şiddet gösterdiği, anlamsız işler yaptırdığı ve ezmeye çalıştığı gözlemlenmiştir. Tutuklu olan öğrencilerin ise giderek içine kapandığı ve korkak bir hale gelmeye başladığı gözlemlemiştir. Deney başlayalı 2-3 gün olmasına rağmen işler tamamen kontrolden çıkmaya başlayınca deney Zimbardo tarafından durdurulmak zorunda kalındı. Deneyin amacı bireyin kendisine verilen role uyum sağladığını ve otorite eline geçtiğinde giderek zalimleştiğini kanıtlamaya yönelikti.


Bu yazı 1073 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2020-08-05 21:31:46
Gökçe Leyla: ÖZGÜRLÜK HERKES İÇİN Bir umuttur özgürlük yaşayan her insan için. Hayata tutunmayı sağlayan. Bir
2020-08-04 23:10:32
Sezen: :D :D :D
2020-07-31 22:47:55
Sıla: :D
2020-05-31 00:27:49
2020-04-09 19:23:59
2020-04-09 19:17:59
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x