yandex
Tığ İşi Fıstık | En iyi Anlamlı, Güzel Sözler Arşivi ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Tığ İşi Fıstık

Tığ İşi Fıstık

Bu Yazımızda Tığ İşi Fıstık, Zincir Nasıl Çekilir?, Trabzan Nasıl Yapılır?, Sık İğne Çekmek, Tığ İşi Fıstık Model Nedir?, Tığ İşi Fıstık Model Nasıl Yapılır, Tığ İşi Fıstık Model Bebek Yelekleri, Tığ İşi Fıstık Model Atkı Ve Bere, Tığ işi Fıstık Çanta Modeli Detaylar Yazımızda.

Tığ İşi Fıstık

Tığ işi örgü türü işleri yapmaya yeni başlayanlar için oldukça kolay ve pratik bir örme işlemidir. Tığ işlerinde sadece birkaç teknik kural vardır. Bunları öğrendiğinizde tüm tığ işi modelleri kolaylıkla yapabilirsiniz.

Tığ işlerinde tığ numarası ve iplik türü önemlidir. Her model için bu ölçüler farklılık göstermektedir. Her model tığ işi zincir çekmekle başlar. Trabzan yapmak ise tığ işi modellerin temelidir. Ve sık iğne çekmek tığ işi uygulamalarında olmazsa olmazdır. Eğer tığ işi örgülere yeni başlıyorsanız bu üç temel işlemi bilmeniz gerekiyor. Aksi halde ne örnek kurabilir, ne de ortaya bir şeyler getirebilirsiniz.

Tığ İşi Fıstık

İpliğiniz ve tığınız hazırsa başlayabilirsiniz. Öncelikle ipliğinizin ucunu yuvarlayın ve tığınızı bu yuvarlaktan içinden çıkarın. Tığınızın başına ipliğinizi dolayın ve yuvarlak ipliğin içerisinden tığınızı çıkarın. Tığınızı yuvarlaktan çıkardığınızda ilk zinciriniz hazır olacak. Ve bu sizin ilk ilmeğiniz olacak. Zincir ise istediğiniz kadar ilmeğin bir arya gelmesinden oluşuyor. Bundan dolayı ilk ilmeğin üzerine aynı işleme devam edin. Yine tığınızın üzerine iplik dolayın ve doladığınız ipliği ilmeğin içerisinden geçirin. Ve zincirleri sıralayın.

Trabzan Nasıl Yapılır

Trabzan tığ işi modellerin olmazsa olmazıdır. Her modelde karşınıza çıkacaktır. Bu nedenle tığ işi örgü modellere merak saldıysanız trabzan yapmayı da biliyor olmanız gerekir. Trabzanın üç farklı çeşidi vardır. Bunlar tekli trabzanikili trabzan ve üçlü tırabzandır. Trabzan kelimesi merdivenlerin yanlarında yer alan korkulukların adıdır. Ve tığ işinde trabzan bu korkuluklara benzediği için belki de adına trabzan denmiştir. Trabzan resimdede gördüğünüz gibi dikine olan sütunların adıdır.

Trabzan yaparken işe zincir çekerek başlayın. İstediğiniz sayıda zincir çektikten sora tekrar ipi zincir yapar gibi tığla geçirin ve son yuvanın içine batırın tığı bu yuvadan çıkarırken tekrar iplik dolayın.

Tığ İşi Fıstık

Bunu yaptığınızda tığın üzerinde 3 halka göreceksiniz. İlk önce tığda iki halka kalacak şekilde ipi iki halkanın içinden geçirin. Ve yine ipliği dolarak kala iki halkanın içinden geçirin. Bu sizin ilk trabzanınız olacak.


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Sık İğne Çekmek

Sık iğne yaparken trabzanın tam aksine tığa ip dolamadan yapmanız gerekiyor. Tığa ip dolamadan tığın yuvaya batırılması ve ipi çekilmesi ile yapılır.

Tığ İşi Fıstık
Tığ İşi Fıstık

Tığa ip dolamadan yapıldığı için bu işlemin adı sık iğnedir.  Resimde de gördüğünüz gibi sık sık yapılan, aralarında hiç boşluk olmadan düşen bir uygulamadır.

Tığ İşi Fıstık Model Nedir ?

Tığ işi modellerde an çok karşımıza çıkan ve neredeyse her örneğe en çok yakışan model fıstık modeldir. Bazı yörelerde fıstık modelüzüm model de denilmektedir. Tığ işi fıstık model birçok yerde rahatlıkla kullanılmaktadır. Fıstık modelden banyo lifleri, çocuk battaniyeleri, kadın yelekleri,  bereler, atkılar, çantalar, bebek yelekleri, patik ve şal modelleri yapılabilir.Tığ işi fıstık model genellikle kalın iplerle ve kalın tığlarla yapıldığında daha güzel ve dolgun durur. Kalın iplerden yapıldığı için yumuşacık olur. bu nedenle kış kıyafetlerinde ve bebek kıyafetlerinde sıklıkla tercih edilir.

Tığ İşi Fıstık

Tığ İşi Fıstık Model Nasıl Yapılır

Her tığ işinde olduğu gibi fıstık modelde de işe zincir çekerek başlamalısınız. İlk etapta denemek amaçlı 20 zincir çekerek işe başlayabilirsiniz. Zincir çekmeniz bittikten sonra sık iğneler geçelim. Son zincirden sonra 3. zincire batın ve bir tane sık iğne yapın. 2. zincire batın ve bir tane sık iğne yapın. 3. zincire batın ve bir tane sık iğne yapın. Bir tane zincir çekin ve bir zincir atlayarak ikinci zincire batın. Ardından üç tane sık iğne yapın. Yine bir zincir çekin ve bir zincir atlayıp ikinci zincire batın. Ardından üç sık iğne yapın. Bu işlemi zincir sonuna kadar getirin. En sonunda üç zincir çekin ve örgünüzü ters çevirin.

Artık fıstıklarınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bir tane zincir çekerek atladığınız yerde bir delik oluşacak. O deliğe girerken altı tane ip çekin ve hepsini bir kerede toplayın. İlk fıstığınız hazır olacak. Yine üç zincir çekip fıstığın bittiği yuvanın orada oluşan delikten girin ve ipi çekin. Böylelikle fıstığınızı bir çerçeve içerisine almış olacaksınız. Artık fıstık yapımınız tamamlandı. Aynı işlemleri tekrarlayarak yan yana istediğiniz kadar fıstık yapabilirsiniz. 

Tığ işi Fıstık Çanta Modeli

Tığ İşi Fıstık

Tığ işi fıstık modellerde yapabileceğiniz en güzel uygulamaların başında çantalar geliyor. İsterseniz kendinize küçük bir bozuk para cüzdanı yapabilir, isterseniz de büyük ve kullanışlı bir çanta hazırlayabilirsiniz. Bu çalışmaları yapabilmeniz için tuhafiyelerde satılan metal çanta aparatlarını kullanmanız gerekiyor. Bu aparatlar siz aynı zamanda bir ölçü olacaktır. çantanız hangi boyda istiyorsanız aksesuarlarını da o büyüklüklerde tercih etmeniz önemli.

Tığ İşi Fıstık

Tığ işi fıstık model çantaların yapımı aslında oldukça kolaydır. Penye iplerle yapılan bu çantalar için her renk uygulama yapabilirsiniz.

Tığ İşi Fıstık Model Battaniye

Tığ işi fıstık model battaniye hazırlanması oldukça kolaydır. Fıstık örneğini yapmayı bildiğiniz takdirde istediğiniz boylarda bir bebek battaniyesi hazırlayabilirsiniz.

Tığ İşi Fıstık

Bebek battaniyesi yaparken kalın ipler tercih etmelisiniz. Eğer ince ipler seçerseniz yapımı oldukça zor olacaktır. Çünkü ince iplerle yapılan örgü işleri hep çok zor üreyeceği için yapımı çok uzun sürer. Ve daha ince olacağı için koruyucu özelliği olmaz. Bu nedenle kalın bir ip ve kalın bir tığla istediğiniz ebatta zincir çekerek battaniye yapımına başlayın. Her sırada fıstık örneklerinizi yapın. Kare bir şekil oluşana kadar battaniyenizi örün. Kare battaniye tamamlandığında kenarlarına istediğiniz şekilde yine tığ ile süslemeler yapın. 

Tığ İşi Fıstık Model Atkı Ve Bere

Kış günlerinde ihtiyacıınız olan atkı ve berelere çok yakışan bir örnek tığ işi fıstık modeldir. Hem örmesi kolaydır hem de tüm renklere uyumu oldukça güzeldir.

Tığ işi fıstık model atkıları örmesi oldukça basittir. Kıs bir kenar başlatarak istediğiniz uzunluğa getirene kadar örnek kurabilirsiniz. Zincir çekerek işe başlamanız yeterli. Yazımızda anlattığımız şekilde fıstık modeli atkı üzerinde kolaylıkla kurabilirsiniz. Yine kalın ip ve kalın bir tığ tercih etmelisiniz. Böylelikle yumuşacık ve sizi soğuktan koruyacak bir atkı yapabilirsiniz.

Tığ İşi Fıstık

Tığ işi fıstık model bereler hem yapımı kolay olan hem de soğuktan koruyan en güzel bere modellerindendir. İstediğiniz büyüklükte, hem kendiniz için, hem de çocuklarınız için kışa hazırlık yapabilirsiniz.

Tığ İşi Fıstık Model Bebek Yelekleri

Bebek yelekleri örgünün en çok yakıştığı ve kullanıldığı yerlerdir. Şiş ile örülen modeller olduğu kadar tığ ile örülen bebek yelekleri de vardır. Tığ işi fıstık modeller bebek yeleklerinde çoğunlukla ara motif olarak kullanılır. Yelek komple fıstık örnekten oluşabilir ancak aralarda kullanıldığı zaman çok daha zarif ve daha şık durmaktadır.

Tığ İşi Fıstık

Eğer komple fıstık örnekten oluşsun istiyorsanız bu model bebek hırkalarına uygun olacaktır. Çünkü komple fıstık model daha koruyucu ve daha kalın olacağı için bebek yeleklerinden ziyade hırkaları daha kolay taşıyabilir.


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Bu yazı 2512 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Büşra Altun Büşra Altun Merhaba ben Yazar Büşra Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak biz yazarlar tarafından yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları sizlere küçük ama etkili önerileri yazıyoruz. Yararlı Bilgiler alanın da yer alan bilgiler bir öneridir. Bunlarla bitmedi Burç uyumları, Fıkralar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Şairler, Emojiler ve daha sayamadıklarımızı sizler Eniyisozler.net Adresimizde bulabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
9 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Bahar
Ziyaretçi
7 Ocak 2020 22:31

Eveeett bu kış fıstık modelini kullanarak atkı örme planı yaptığıma göre yazıya hazırlayana da teşekkürümü borç bilirim

Elif
Ziyaretçi
7 Ocak 2020 19:32

Bebeğime yelek örmek istiyorum ama cesaret edemiyorum bebek yeleğiyle alakalı daha detaylı bilgi ekler misiniz.

Zeynep
Ziyaretçi
6 Ocak 2020 19:26

Yurtta kızlarla can sıkıntısından el işine sardık bu yazıların devamını getirin lütfen hevesimiz kaçmadan.

Beyza
Ziyaretçi
5 Ocak 2020 21:55

Kızımın çeyizi için fıstık modelinden battaniye işlemeyi düşünüyordum ama nereden başlayacağımı bilmiyordum teşekkürler.

Betül
Ziyaretçi
3 Ocak 2020 21:16

Bir müşterim bu modelden istemişti güzel oldu bu yazıyla karşılaşmam.

Hatice
Ziyaretçi
31 Aralık 2019 23:35

Hanımlar ben daha zincir çekemiyorum bunları nasıl yapıyorsunuz siz ya taktik verin

Sedef
Ziyaretçi
31 Aralık 2019 15:20

Aslında bu tığ işi ile alakalı videolar olsaymış daha iyi olurmuş

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
9
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x