yandex
Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir? | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bu Yazımızda Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?, Türk Kahvesinin Yararları Nedir?, Günde Ne Kadar Türk Kahvesi Tüketilmeli?, Her Gün Türk Kahvesi İçmek Zararlı mı?, Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?, Türk Kahvesi Besin Değeri, Türk Kahvesi Nasıl Saklanır?, Türk Kahvesi Makinesi Gerekli Mi?, Türk Kahvesi Maskesi Nasıl Yapılır? Cilde İyi Gelir Mi?, Türk Kahvesi ve Limon Maskesi, Türk Kahvesi ve Zeytinyağı Maskesi Detaylar Yazımızda.

Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir? ve merakı olanlar için Türk kahvesi hakkında birçok faydalı bilgiyi aşağıdan bulabilirsiniz.

Türk kahvesi kimisi için günlük içilmesi gereken bir içecektir. Kimisi de ayda yılda bir içmeyi çok görebilir. Kimisine göre kahve şekersiz içilmez, kimisi de şeker olmadan kahve içemez. Türk kahvesi Türk toplumu ve yakın ilişki içerisinde olunan diğer toplumların asırlardır hayatında olan lezzetli bir içecektir. Geçmişe oranla daha sık tüketilen bir içecek olmaya başladığı için Türk kahvesi sağlıklı mı sorusu insanların akıllarına sık sık gelmektedir. Bu sorunun cevabını ve diğer akıllara takılan soruların yanıtlarını hemen öğrenin. Ceviz Suyunun Faydaları

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Türk Kahvesinin Yararları Nedir?

2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de yıllık kişi başı kahve tüketimi 1.1kg. Peki, bu kadar yoğun miktarda tüketilen ve sevilen Türk kahvesinin faydaları nelerdir?

Türk Kahvesi Metabolizmayı ve Yağ Yakımını Hızlandırır

Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kilo vermek isteyenler için kahve kesinlikle değerlendirilmesi gereken bir besin kaynağıdır. Kahve tüketildiğinde metabolizma son derece hızlı çalışmaya başlar. Bu şekilde yağların parçalanması yani yakılması da hızlanır. Kahve kalorisiz bir içecektir denebilir. 1 fincan sade Türk kahvesinde yalnızca 7 kalori bulunur. Kilo vermek isteyenlerde kahvenin bu faydasını görebilmek için kahveyi şekerli olarak değil, sade olarak tüketmelidirler.

Türk Kahvesi Fiziksel ve Zihinsel Performansı Arttırır

Kahvede bulunan bol miktarda kafein, adrenalin salgılanmasına sebep olur. Bu hormon ancak korku ve heyecan gibi durumlarda salgılanır. Vücut bu hormon salgılandığında yoğun bir efora hazır hale gelir. Bu nedenle fiziksel performansta ciddi artış gözlemlenebilmektedir. Düzenli spor yapan biriyseniz ve herhangi bir hastalığınız bulunmuyorsa spora başlamadan yarım saat önce kahve tüketin. Kahve tükettiğinizde yağ yakımı başladığı için daha enerjik bir şekilde spor yapabilirsiniz. Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler ve Bilinmesi Gerekenler

Türk kahvesinin faydaları sadece fiziksel boyutta yoktur. Aynı zamanda zihnimize de birçok faydası vardır. Türk kahvesi tüketildiğinde kafein hızlıca kana karışıp beyine ulaşır. Uykuya neden olan hormonun salınmasını yavaşlatarak veya durdurarak zihninizin açılmasına yani uykunuzun dağılmasına sebep olur. İş yaparken devamlı yorgunluk hissedenler için günlük kahve tüketimi son derece faydalıdır. Gün içerisinde kahve tüketenlerde konsantrasyon, refleks ve hafızanın daha iyi hale geldiği bilinmektedir.

Türk Kahvesi Alzheimer, Parkinson vb. Hastalıklara Faydalıdır

Tedavilerinin kesin olarak bilinmediği bu hastalıklarda bazı besinleri tüketmek diğer hastalıklara oranla daha önemlidir. Uzmanlara göre Alzheimer, parkinson ve demans gibi hastalıklarla yakalanmamak için alınabilecek en iyi tedbirlerden biri de kahve tüketmek. Aşırıya kaçmadan düzenli olarak kahve tüketildiğinde hastalığa yakalanma oranlarında düşüş gözlemlendiği söylenmektedir.

Türk Kahvesi Kansere Karşı Önlem

Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Antioksidan içeriği yüksek olan Türk kahvesi, kanser hastalıklarına karşı alınabilecek güzel bir tedbirdir. Bilimsel araştırmalarda düzenli olarak kahve tüketen insanların kolorektal ve karaciğer kanser çeşitlerine daha az yakalandıkları gözlemlenmiştir. Kanser hastalığı çok daha ciddi bir hastalık olduğu için kahve tüketmeden önce mutlaka doktorunuza sorun.

Türk Kahvesi Kalp Hastalarına Faydalı

Aşırıya kaçmadan kahve tüketiminin kalbe faydalı olduğu bilinmektedir. 80 bin kişiden oluşan, düzenli olarak kahve tüketen kadınla yapılan bir araştırmada Türk kahvesi ve diğerlerinin kalbe faydalı olduğu ortaya çıkmıştır. Haftada 2-3 adet kahve tüketen kadınların daha fazla risk altında olduğu, haftada 4 veya daha fazla miktarda kahve tüketenlerin riskinin daha az olduğu gözlemlenmiştir. Türk kahvesi, kalbin görevini yerine daha iyi getirebilmesi için faydalıdır. Kalp hastalıkları da tıpkı kanser gibi ciddi bir hastalık olduğu için, kahve tüketmeden önce doktorunuza sormalısınız.

Türk kahvesi faydalı mı sorusunun yanıtını aldınız. Ancak sadece faydalı yönüne bakarak bir gıdayı tüketmek yanlış olacaktır. Bu nedenle makalenin devamındaki zararları kısmını okumayı da ihmal etmeyin.

Türk Kahvesi Besin Değeri

Türk Kahvesi Besin Değeri

1 fincan sade Türk kahvesinin besin değeri;

 • 2 kalori
 • 0.52 gr yağ
 • 0.06 gr karbonhidrat
 • 0.42 gr protein
 • 2.63 lif
 • 0mg kolesterol
 • 0.82mg sodyum
 • 70.2mg potasyum
 • 9.22mg kalsiyum
 • 0.04 vitamin a
 • 0mg vitamin c
 • 0.69 demir
Türk Kahvesinin Zararları Nelerdir?

Türk Kahvesinin Zararları Nelerdir?

Türki kahvesi zararları sandığınızdan daha fazla. Bu zararlar genellikle aşırı tüketim sonrasında görülmektedir. Sağlık sorunu bulunanlarda ise normal ölçülerde dahi problem olabilir.

 • Türk kahvesi hızlı bir şekilde kalp atışında değişiklik görülmesine sebep olabilir. Bu nedenle kalp hastaları tüketirken ölçüyü kaçırmamalıdır. Tüketmeden önce doktora danışmalıdırlar.
 • Türk kahvesinin tansiyonu yükselttiği bilinen bir gerçektir. Tansiyon hastaları Türk kahvesini mümkün olduğunca az ve seyrek tüketmelidir.
 • Özellikle bol şekerli Türk kahvesi şeker hastaları için zararlıdır. Şeker hastası olmayanlar hemen gevşememeli. Çünkü şekerli Türk kahvesi kan şekerini yükselteceği için şeker hastalığına sebep olabilir. Şeker olmadan kahve içemiyorsanız, kahvenizi yemeklerden minimum 30 dakika sonra tüketin.
 • Aşırı kahve tüketiminde beyindeki kan hücreleri tehlikeye girer. Aynı zamanda migren ve baş ağrısı da görülebilir.
 • Türk kahvesi zararları denince akla ilk gelenlerden birisi de uykusuz gecelerdir. Türk kahvesi ve diğer kafein içeren içecekleri yatmadan 6 saat önce tüketmeyi bırakın.
 • Fazla kahve tüketimi vücuttaki su miktarının azalmasına sebep olabilir. Bu nedenle kahve tüketirken yanında mutlaka suyunuzu bulundurun.
 • Hamileler Türk kahvesi ve diğer kahveleri tüketmekten kaçınmalıdır. Bunun yerine taze sıkılmış meyve suyu ve bol su tüketmelidirler.
 • Türk kahvesi aşırı tüketildiğinde kadınlarda üreme hormonunun azalmasına sebep olabilir. Erkeklerde bu tarz problem söz konusu değildir.
 • Fazla kahve tüketildiğinde mide rahatsızlıkları ve bağırsakta kabızlık benzeri sorunlar ortaya çıkabilir.

Günde Ne Kadar Türk Kahvesi Tüketilmeli?

Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Türk kahvesi için doktorların önerdiği tüketim miktarı günlük 2 fincandır. Ancak bu herkes için geçerli değildir. Şeker hastalarının yememesi gereken yiyecekleri olduğu gibi bazı hastalarında kahve tüketmemesi veya az tüketmesi gerekebilir. Kanser, kalp vb. ciddi rahatsızlıklarınız varsa doktorunuza sormadan Türk kahvesi tüketmeyin.

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Türk kahvesinin faydaları ve zararları hakkında bilgi aldıktan sonra canınız kahve çektiyse, aşağıdaki tarif ile bol köpüklü bir Türk kahvesi yapabilirsiniz;

 • 1 kahve ölçeği veya 1 tatlı kaşığı kahveyi cezveye dökün.
 • Kahvenin üzerine 1 fincan su ilave edin.
 • Az şekerli istiyorsanız yarım, orta istiyorsanız tam ve şekerli istiyorsanız iki çay kaşığı şeker atın.
 • Hafifçe karıştırdıktan sonra kahveyi ocağa alın ve kısıt ateşte pişirmeye başlayın.
 • Kahve pişmeye başladıktan sonra çay kaşığıyla hafifçe ve devamlı olarak kalın kahve tabakasını cezvenin kenarına çekin. Bu şekilde kahveyi köpürtebilirsiniz.
 • Kahve kaynadığında yani taşmaya başladığında ocaktan alın. İkinci kez ocağa koyun ve kaynama noktasına geldiğinde yani hafifçe taşmaya başladığında geri ocaktan alın ve Türk kahvesini fincanlara aktarın.
Türk Kahvesi Nasıl Saklanır?

Türk Kahvesi Nasıl Saklanır?

Türk halkı ne kadar kahveyi sevse de Türk kahvesi saklama koşulları konusunda yeterince bilgi sahibi değil. Kahvenizi uzun süreler tüketebilmek için kesinlikle buzdolabına koymayın. Türk kahvesini bir cam kavanoza aktarın. Eğer varsa içerisine kahve çekirdeği, yoksa kesme şeker atarak ağzını sıkıca kapatın. Ayrıca kahve kabının içerisinde metal kaşık bırakmamaya özen gösterin. Metal kaşıklar kahve tadının değişmesine neden olabilir.

Türk Kahvesi Makinesi Gerekli Mi?

Eğer ocak başında beklemeyi sevmiyorsanız ya da aynı anda birden fazla kahveyi yapmaktan yorulduysanız Türk kahve makinesi alabilirsiniz. Ancak çoğu kullanıcı yorumuna göre makine ile ateş üzerinde yapılan kahve arasında lezzet farkı var. Ortada sizi sıkan bir durum yoksa lezzetten ödün vermeye pek gerek yok denebilir. Türk kahvesi makinesi yerine farklı kahveleri makinesiz yapmak zor olduğu için bu tarz kahve türleri için makine satın alabilirsiniz.

Türk Kahvesi Maskesi Nasıl Yapılır? Cilde İyi Gelir Mi?

Türk Kahvesi Maskesi Nasıl Yapılır? Cilde İyi Gelir Mi?

Türk kahvesi cilde iyi gelir. Cildin nemlenmesinde, yumuşamasında ve ciltte bulunan siyah noktaların azaltılmasında faydalıdır. Aşağıdaki iki ayrı Türk kahvesi maskesi tarifini hemen deneyebilirsiniz.

Türk Kahvesi ve Limon Maskesi

Limon cilde faydalı olan bir meyvedir. Türk kahvesi ve limon birleşimi yağlı ciltler için faydalıdır. Kahve gözenekleri açarken, limon ciltteki yağı alır. Bu maskeyi haftada 1-2 defa yapabilirsiniz.

 • Küçük bir kabın içerisine 1 yemek kaşığı Türk kahvesi koyun. Ardından sıktığınız limondan 1 tatlı kaşığı kadar kahvenin üzerine ilave edin.
 • Bulamaç kıvamına geldikten sonra yüzünüze sürün. 10 dakika kadar beklettikten sonra yüzünüzü ılık su ile güzelce yıkayın.
Türk Kahvesi ve Zeytinyağı Maskesi

Türk Kahvesi ve Zeytinyağı Maskesi

Zeytinyağının cilde faydalı olduğunu bilmeyen az insan vardır. Türk kahvesinin cilde faydaları düşünüldüğünde de, bu iki gıdayı birleştirip maske yapmamak için herhangi bir sebep yok. Özellikle kuru cilde sahip olanların bu karışımı kullanması daha faydalı olacaktır. Maskeyi haftada 1-2 defa uygulamanız yeterlidir.

 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı Türk kahvesini küçük bir kabın içinde bulamaç kıvamına gelene kadar karıştırın.
 • Kıvama geldikten sonra yüzünüze sürün. 5 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü soğuk su ile yıkayın. Eğer yağlı tabaka yıkamanıza rağmen çıkmıyorsa ılık su ile biraz daha yıkayın ve cildinizi tahriş etmeden kurulayın. Zeytinyağının oluşturduğu yağlı tabaka belli bir süre sonra kaybolacaktır.

Bu yazıda Türk kahvesinin faydaları ve Türk kahvesi hakkında çeşitli bilgiler bulunmaktadır. Türk kahvesini içmemeniz gerekiyorsa veya sevmiyorsanız, maskesini denemekten geri durmayın. İleri boyutta cilt sorunlarınız varsa mutlaka uzman bir doktora sorarak bu maskeleri uygulayın.


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Bu yazı 568 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Büşra Altun Büşra Altun Merhaba ben Yazar Büşra Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak biz yazarlar tarafından yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları sizlere küçük ama etkili önerileri yazıyoruz. Yararlı Bilgiler alanın da yer alan bilgiler bir öneridir. Bunlarla bitmedi Burç uyumları, Fıkralar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Şairler, Emojiler ve daha sayamadıklarımızı sizler Eniyisozler.net Adresimizde bulabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
1 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
yeliz
yeliz
Ziyaretçi
20 Aralık 2020 18:16

Baş ve eklem ağrılarının geçmesine yardımcı olur.

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
1
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x