Günün Sözü
var today_obj=new Date() var today_date=today_obj.getDate() var tips=new Array() var tiptitle='' tips[1]='Öfke her zaman hüsranla sonuçlanan beklentilerden gelir.' tips[2]='Yarı doğrudan çekinin. Yanlış yarısına sahip olmuş olabilirsiniz.' tips[3]='Zayıflar asla affedemez. Affetmek güçlülerin özelliğidir.' tips[4]='Sevincimize en büyük engel kırgınlıktır.' tips[5]='Umut, sahip olduğunuz hissin daimi olmadığı hissidir.' tips[6]='Bugünü şükrederek geçirmeyen birisinin elbette ki yarınları güzel olamaz.' tips[7]='Aşk, davaya benzer, cefa çekmekte şahide: şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki.' tips[8]='Yaşam ince bir cam gibidir, beklenmedik bir anda kırılabilir.' tips[9]='Boş zaman yoktur boşa geçen zaman vardır.' tips[10]='Aşk, âşıkı şîr eder, aslanı zencir eder, katı taşı mum eder.' tips[11]='Şikayet ettiğiniz yaşam belki de başkasının hayalidir.' tips[12]='Bir kadının aklindakini yapmasını sadece geciktirebilirsin, engelleyemezsin.' tips[13]='Bu dünyaya istediğimiz gibi gelmedik, bu dünyadan istediğimiz gibi gidemeyiz.' tips[14]='Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez.' tips[15]='İnsanın Özü ne ise Gözü de onu görür!' tips[16]='Elini tutan insan yanlışsa, her mevsim kıştır insana.' tips[17]='Bir kadının kaderi sevdiği adamın ihanetiyle sevmediği adamın sadakati arasında çizilir.' tips[18]='Sevgi, bir kırgınlığın gölgesinde üşüyen samimiyettir bazen.' tips[19]='Zaferin büyüklüğü, Savaşın çetinliği ile ölçülür.' tips[20]='Gelecek, bugünden ona hazırlananlara aittir.' tips[21]='İlim yalnız zekâyı değil ahmaklığı da arttırır.' tips[22]='Yaşlanarak değil yaşayarak tecrübe kazanılır, zaman insanları değil armutları olgunlaştırır.' tips[23]='Hakiki hürriyet, yüksek fikirlere esir olmaktır.' tips[24]='Sadık köpek dayağa dayanır, fakat sadakati dayakla değil okşamakla sağlanmıştır.' tips[25]='Kusurumuz ne kadar çoksa, o kadar kusur ararız.' tips[26]='Bilginin efendisi olmak için çalışmanın uşağı olmak şarttır.' tips[27]='Kalp söze başlayınca akıl sağır olur.' tips[28]='Hakikat güneşini örten bulutların en kesifi menfaattir.' tips[29]='Fırtına denizde bir kuvvet eseri, insanda aksine bir zaaf eseridir.' tips[30]='Yüzünüzün ay gibi parlak ve bayram edeceğiniz günlerin hiç bitmemesi duasıyla.' tips[31]='Yolunu bulmaktan umudunu kesme, çünkü umuttur insana yol gösteren. ' document.write(tiptitle) document.write(tips[today_date])" target="_blank">
Uçuk Nedir? Nasıl Geçer? | Uçuğu En Çabuk Ne Geçirir?

Uçuk Nedir? Nasıl Geçer? | Uçuğu En Çabuk Ne Geçirir?

Bu Yazımızda Uçuk Nedir?, Uçuk Nasıl Geçer?, Uçuk Neden Çıkar?, Uçuk Nasıl Geçirilir?, Uçuğu En Çabuk Ne Geçirir? Detaylar Yazımızda.

Uçuk Nedir?

Uçuk Nedir? Uçuk, dudak çevresinde, ağız kenarlarında, yanak içlerinde, dil üzerinde görülebilen viral bir enfeksiyondur. Ağız çevresinde kaşıntı, yanma, karıncalanma gibi belirtiler genelde uçuk çıkacağının habercisidir. Oluştuğu yerin kabarmasına ve ağrı yapmasına sebep olur. Genelde uçuk virüsünün oluşmasının sebebi herpes simpleks isimli mikroptur. Uçuk; nadiren halsizlik, ateş, kas ağrısı gibi semptomlar gösterebilir.

Uçuk Nedir? Nasıl Geçer?

Uçuğun oluşmasına neden olan virüs alındıktan sonra, bu virüs ömür boyu vücutta kalır ve zaman zaman kendini gösterir.Her yaştan insan bu mikrobu kapabileceği gibi, 1-2 yaş arası çocuklarda çok sık görülür ve bu süreç daha ağrılı geçer. Uçuk çok bulaşıcı bir virüstür ve tükürük, mukoza veya deri yoluyla bulaşabilir.

Uçuk Nasıl Geçer?

Peki uçuk nasıl geçer? Genelde ağız çevresinde hatta burun ve çene gibi yerlerde bile kendini gösterebilen uçuk oldukça ağrılı bir mikroptur. Yemek yemeyi hatta konuşmayı bile kişi için olduğundan daha zor hale getirebilir. Uçuk yarası genelde kendiliğinden 1 hafta gibi bir sürede iyileşir ancak bu süreci daha kısaltmak için yapılabilecek hem doğal yöntemler hem medikal yöntemler mevcuttur. Doktorunuza ya da eczanıza danışarak alacağınız uçuk kremi, uçuk sorununuzu kolayca ortadan kaldıracaktır ve uçuğun hayat standartlarınıza zarar vermesinin önüne geçmiş olacaktır.

Uçuk Neden Çıkar?

Uçuk bazı insanlarda çok sık görülürken bazı insanlardaysa hiç görülmez. Sık sık uçuk problemi yaşayan kişiler uçuk neden çıkar? diye düşünür. Biz de uçuğun çıkmasına neden olan faktörlerden bahsedip uçuğun neden çıktığını açıklamaya çalışacağız.

Uçuk Neden Çıkar?

Uçuk genelde, herpes simpleks virüs tip 1 (HSV-1) isimli mikrobun insan vücuduna girmesiyle oluşur. HSV-1 olarak da geçen bu virüs kişide ağız çevresinde veya burun gibi bölgelerde görülür. Bu virüsü kapan kişilerin hayatı boyunca vücudunda kalır ve zaman zaman kendisini gösterir. HSV-1 virüsünü vücuduna almış kişilerin güneş ışığına maruz kalmasına, yorgunluğuna, stresine ya da hormonal değişikliklerine bağlı olarak virüs kendisini gösterir.

Uçuğun HSV-2 tipiyse genelde genital bölge üzerinde yaraların çıkmasına sebep olur. Uçuğun bu tipi de son derece bulaşıcıdır ve cinsel birliktelik vasıtasıyla kişiden kişiye bulaşabilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi uçuğun her iki tipi de son derece bulaşıcıdır ve öpüşmek, aynı havluyu kullanmak, aynı tıraş makinesini kullanmak, aynı bardaktan su içmek gibi yollarla bulaşabilir.

Uçuğu Ne Tetikler?

Uçuk, genelde çevresel faktörlere bağlı olarak tetiklenebilir ve kişinin bağışıklığının düşmesi de uçuk oluşumunu kolaylaştıran sebeplerden birisidir. Peki uçuğu ne tetikler?

Uçuğu Ne Tetikler?
 • Çok yüksek derecede güneş ışığına maruz kalmak
 • Kişiyi korkutan fiziksel travmalar
 • Diş ile dudağı tahriş etmek aynı zamanda dil ile sürekli dudağı yalamak
 • Kişinin stresinin fazla olması
 • Aşırı yorgunluk
 • Düzensiz veya yetersiz uyku
 • Grip, nezle gibi gribal enfeksiyonlar
 • Hormonal bozukluklar
 • Bağışıklığın düşmesine sebep olacak ateşli hastalıklar
 • Diş çürükleri gibi uzun süren diş rahatsızlıkları
 • Fazla miktarda ve bağışıklığı etkileyen ilaç kullanımları
 • Dudak kuruluğu

Bu gibi faktörler vücudun bağışıklık direncini düşürür ve kişinin vücudunda uçuk oluşumunu tetikler. Çocuklarda ise uçuk 1-5 yaş arası çok sık görülür ve iyileşmesi çok daha uzun sürer.

Uçuk Nasıl Geçirilir?

Uçuk nasıl geçirilir? Sık sık uçuk problemi yaşayan insanlar uçuğu en kısa sürede geçirmek isterler. Uçuklar kendi kendine genelde 1 hafta içerisinde geçer. Bunun yanında uçuğun geçme sürecini hızlandıracak bazı antiviral ilaçlar vardır. Uçuğun geçmesi için oluşturulmuş bileşenleri içeren kremler, haplar bulunur. Bunları doktorunuza veya eczacınıza danışarak güvenle satın alabilirsiniz. Aynı zamanda eczacınızdan satın alacağınız bu ağrı kesiciler uçuklarınızın şişliğini indirip, ağrınızı azaltabilir.

Uçuk Nasıl Geçirilir?

Bu tarz medikal kremler ve hapların yanı sıra uçuğun hızlı geçmesi için ve iyileşme sürecine engel olmamak için çıkan uçuklarınız ellememeli ve koparmamalısınız. Eğer uçuğunuzun kabuklarını koparır ya da uçuğunuzu patlatmaya çalışırsanız uçuğunuzun hem iyileşme süresini uzatmış olursunuz hem de ilerde iz kalmasına neden olursunuz.

Aynı zamanda uçuğunuzun tedavisine yardımcı olmak adına vücudunuza antiviral ve bağışıklık güçlendirici bileşenler alabilirsiniz.

İşte uçuğun geçmesine yardımcı olacak bazı doğal ürünler:

 • Yoğurt, elma, lahana turşusu gibi probiyotik açısından zengin yiyecekler.
 • Badem, ıspanak, avokado gibi E vitamini açısından zengin yiyecekler.
 • Portakal, mandalina, lahana gibi C vitamini açısından zengin yiyecekler.
 • Çinko oksit içeren çeşitli kremler ve çinko açısından zengin yiyecekler.
 • Uçuğunuzun üzerine süreceğiniz enfeksiyonlar üzerinde etkili alovera jeli.

Uçuğu En Çabuk Ne Geçirir?

Uçuk sorunuyla baş edenler için en önemli soru uçuğu en çabuk ne geçirir? sorusudur. Uçuğun hayat standartlarını düşürmemesi ve ağrılarının azalması için en kısa sürede en net cevap veren çözümler ararlar. Doktorunuza danışarak satın alacağınız uçuk ilaçları bu konuda çok yardımcı olacakken sizlerin de evde yapabileceği birkaç çözüm yolu vardır:

Uçuğu En Çabuk Ne Geçirir?

Kulak pamuğuna batıracağınız asetonu, cildinizin diğer kısımlarıyla temasından kaçınarak doğrudan uçuğunuz üzerine kompres yapmalısınız. Günde 2 kere tekrarlayacağınız bu yöntem uçuğunuzun en hızlı şekilde geçmesine yardımcı olacak ve uçuğunuzu dezenfekte edecektir.


Uçuğu En Çabuk Ne Geçirir?

Bir beze ya da havluya saracağınız buz küpünü, maksimum 5 dakika boyunca uçuğunuzun üzerine kompres yapmalısınız. Uçuğunuzun şişliğini ve acısını azaltmak için son derece pratik ve etkili bir yöntemdir.

Uçuğa Bitkisel Olarak Ne İyi Gelir?

Medikal yöntemlerin yanı sıra çok sık kullanılan ve güvenle uygulayabileceğiniz bitkisel çeşitli yöntemler mevcuttur. Peki uçuğa bitkisel olarak ne iyi gelir?

Uçuğa Bitkisel Olarak Ne İyi Gelir?

BAL: Uçuğun geçmesi için en sık kullanılan yöntemlerden birisi de bal yöntemidir. Balı, uçuğunuzun olduğu bölgeye sürerek yarım saat bekletmeniz durumunda uçuğunuz yumuşayacaktır ve şişliği azalacaktır.


Uçuğa Bitkisel Olarak Ne İyi Gelir?

NANE YAĞI: Uçuk tedavisinde en etkili olan yöntemlerden birisi de uçucu yağlar kullanmaktır. Nane yağı da uçuğunuzun kısa sürede iyileşmesini sağlayacak ve ağrısını alacak uçucu yağlardan biridir. Nane yağını günde 2 defa uçuğunuzun olduğu bölgeye uygulayabilirsiniz. Doğal bir yağ olduğu için sürdüğünüzde yanma, kaşıntı vs. yapmaz.


Uçuğa Bitkisel Olarak Ne İyi Gelir?

SARIMSAK: Yıllardır en sık kullanılan ve en bilinen yöntemlerden birisi de sarımsak kompresidir. Uçuğunuzun olduğu bölgeye yarıya böldüğünüz sarımsağı sürmeniz uçuğunuzun kısa sürede iyileşmesini sağlayacaktır.  Günde 2 defa gönül rahatlığıyla kompres şeklinde uygulayabileceğiniz sarımsak uçuğunuzun tedavisinin en kısa sürede bitmesine yardımcı olacaktır.


Uçuğa Bitkisel Olarak Ne İyi Gelir?

ALOE VERA JELİ: Cilt üzerinde oluşan her mikrop ve enfeksiyonu yatıştırmada çok başarılı olan aloeverayı uçuk tedaviniz için de kullanabilirsiniz. Dalından kestiğiniz aloeverayı ikiye bölerek içerisinden çıkan jeli uçuğunuzun üzerine uygulayıp bekletebilirsiniz. Uçuğunuzun tahriş olmuş kısımlarına çok iyi gelecek ve şişliğini alacaktır. Tamamen bitkisel ve doğal olan bu yöntemi gün içerisinde 2-3 defa uygulayabilirsiniz.


Uçuğa Bitkisel Olarak Ne İyi Gelir?

SÜT: Tamamen doğal ve bitkisel olan süt yöntemi uçuk üzerinde çok etkilidir. Uçuğunuzun üzerine kulak pamuğu yardımıyla süreceğiniz sütü yarım saat bekletebilir arından yıkayabilirsiniz. Gün içerisinde 2 defa kullanılmaya uygundur.


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Pinterest Sayfa Linkimiz: https://tr.pinterest.com/pin/591308626077166392/


Bu yazı 586 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Merhaba ben Site Sahibi Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak uzman yazarlarımız tarafından yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları küçük ama etkili önerileri katagorimizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler alanın da yer alan bilgiler bir öneridir. Bunlarla bitmedi Resimli Sözler, Şiirler, Burçlar, Burç Uyumları, Emojiler, Fıkralar, Şairler ve dahasını Sitemizde Bulabilirsiniz..
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
Zorunlu
Zorunlu
boşluk (:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler, inançlara saldırı içeren yorumlar, link web site adresi onaylanmamaktadır.
0 Yorumlar
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar
0
Düşüncelerinizi çok isteriz, lütfen yorum yapın.x