yandex
Yabancı Bir Dil Öğrenmek İçin İpuçları | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Yabancı Bir Dil Öğrenmek İçin İpuçları

Yabancı Bir Dil Öğrenmek İçin İpuçları

data-ad-format="auto">

Bu Yazımızda Yabancı Bir Dil Öğrenmek İçin İpuçları, Evde Yabancı Dil Öğrenme, Yabancı Dil Öğrenme Teknikleri. Yabancı Dil Öğrenmenin Püf Noktaları, İngilizceyi Hızla ve Kolayca Öğrenmek için Harika İpuçları Detaylar Yazımızda.

Yabancı Bir Dil Öğrenmek İçin İpuçları

Hayatımızın okul yıllarını İngilizceye maruz kalarak geçiriyoruz. Ancak hiçbirimiz İngilizce konuşamıyoruz. Gördüğümüz İngilizce derslerin saatlerine bakacak olursak hepimizin sular seller gibi İngilizce konuşması lazım ancak doğru dürüst iki kelimeyi bile bir araya getiremiyoruz. Bunun en büyük nedeni bize öğretilen İngilizcenin konuşmak üzerine değil de sınavı geçmek üzerine kurulu olmasıdır. Ancak gerçekten İngilizce konuşmak istiyorsanız günlük konuşma dili üzerine yoğunlaşmalısınız. Çünkü İngiltere’de kimse bize öğretilmeye çalışılan ağır İngilizceyi konuşmuyor. Türkiye’de İngilizce öğrenerek yurt dışına giden insanların çoğu oldukça şaşırıyorlar çünkü orada kimse onlar kadar düzgün Grammer’a dayalı bir İngilizce konuşmuyor. Bu yüzden yurt dışına çıktıktan sonra orada konuşulan İngilizceyi anlamak için de bir süre geçirmeniz gerekiyor. Biz nasıl TRT Türkçesiyle konuşmuyorsak onlarda BBC İngilizcesi kullanmıyorlar. Bu yüzden kasmanıza gerek yok rahat olun ve konuşma dilini kavramaya çalışın.

Yabancı Bir Dil Öğrenmek İçin İpuçları

Yanlış Yapmaktan Korkmayın

Arkadaşlarınız ya da çevrenizdekiler sizin telaffuzunla ya da yanlışınızla dalga geçecek diye korkmayın bırakın gülsünler sizde onların yanlışlarına gülersiniz olur biter. Bir şeyi doğru düzgün öğrenmeniz için öncelikle o işte neleri yapmayacağınızı nelerin yanlış olduğunu öğrenmek önemlidir. Yabancı dil öğrenme süreciniz boyunca birçok hatalar yapacaksınız. Kelime hataları ya da telaffuz hataları ancak bunlardan hiçbirinin sizi yıldırmasına ve pes ettirmesine izin vermeyin. İngilizce konuşmaktan, yanlış yapmaktan, yanlış kelime telaffuz etmekten korktuğunuz sürece hiçbir şekilde dil öğrenemezsiniz.

Yabancı Bir Dil Öğrenmek İçin İpuçları

Grammer Ağırlıklı Çalışmayın

İngilizce öğrenmek için öncelikle dili ve kültürü öğrenmeniz gerekiyor. Konuşma dilini kavramaya çalışın. İnsanlar dil öğrenirken yeni doğmuş bir bebek gibi olurlar. Yani taklit ederek öğrenmeye çalışırlar. Bol bol İngilizceye maruz kalmak dil öğrenmemenizi daha da kolaylaştıracaktır. Bebekler büyüme sürecinde anne babalarının ve çevresindekilerin dillerini taklit ederek konuşmaya başlarlar. Sizde öyle yapın. İngilizce film izleyin, dizi izleyin. Bol bol İngilizce müzik dinleyin onları çevirmeye çalışın. Kendinize bir defter alın ve İngilizce günlük tutmaya çalışın. İngilizceyi eskiye oranla daha iyi konuştuğunuzu fark edeceksiniz. Grammer çalışmayın demiyoruz. Grammer da önemli ancak onu çok iyi öğrenmeliyim diye kendinizi şartlandırmayın. Basit kuralları bilseniz yeter. İngiltere de kimse BBC İngilizcesi konuşmuyor buna emin olun.

Yabancı Bir Dil Öğrenmek İçin İpuçları

Alt yazılı ve alt yazısız İngilizce Film İzleyin

İngilizceyi eğlenerek öğrenenin. Uzun zamandır izlemek istediğiniz bir filmi önce Türkçe alt yazılı izleyin. Daha sonrasında arayı açmadan bir kez daha alt yazılı şekilde izleyebilirsiniz. Son olarak da filmin Türkçe alt yazısını kapatıp filmi İngilizce alt yazı ile izleyin. Bu süreç içerisinde anlamadığınız kelimelerde sözlükten faydalanabilirsiniz. Büyük ihtimalle filmin büyük bir kısmını anlamayacaksınız. Ancak konuşmalar, dil yapısı ve sürekli olarak sözlüğe bakıp kelimeleri tercüme etmeniz aklınıza kazınacak. Bunu başka bir film üzerinde denerken daha iyiye gittiğinizi gözlemleyeceksiniz. Hem eğlenecek hem de öğreneceksiniz.

Yabancı Bir Dil Öğrenmek İçin İpuçları

İngilizce Şarkı Dinleyin

Sevdiğiniz İngilizce bir Şarkıyı dinleyin ve bu sırada şarkının Türkçe karşılığına bakın. İlk dinlemenizde size yabancı gelen sözleri ikinci dinlemenizde yavaş yavaş tanımaya başlayacaksınız. Bu sayede hem kelimelerin telaffuzlarını öğrenecek hem de İngilizce konusunda kendinizi bir adım ileriye taşımış olacaksınız.

Yabancı Bir Dil Öğrenmek İçin İpuçları

Sosyal Medyadan İngilizce Sayfaları Takip edin

Spor, Magazin, Siyaset hangi olaya ilgi duyuyorsanız o sayfaları takip edin. Burada da sözlük kullanmak serbest takip ettiğiniz siteleri tıpkı Türkçe siteleri okur gibi okuyun ve konunun özünü anlamaya çalışın. Magazin gündemi okuyorsanız tüm dedikodunun ne olduğunu anlamadan ya da spor ile ilgili haberler okuyorsanız hangi oyuncunun hangi takıma ne kadar bonservis ücreti karşılığında transfer olduğunu anlamadan o sayfadan çıkış yapmayın. Anlamadığınız kelimeler için sözlük kullanın. Hatta sayfa altına gelen yorumları okuyarak neler olduğunu anlamaya çalışın. Kısacası kendinizi gündelik hayatta bol bol İngilizceye maruz bırakın. İngilizce hayatınızın her alanında var olsun.

Yabancı Bir Dil Öğrenmek İçin İpuçları

Dil Öğrenmeye Kesinlikle Ara Vermeyin Dil Nankördür

Öğrenmek istediğiniz yabancı dil hangi dil olursa olsun nankördür. Sürekli olarak dil öğrenmenizi geliştirmeye çalışmazsanız ya da o dil ile alakalı çalışmalar gerçekleştirmezseniz bugüne kadar öğrendiğiniz her şey aklınızdan yavaş yavaş uçup gider. Bu yüzden kesinlikle çalışmaya ara vermeyin. Oturup saatlerce dil çalışamasanız bile İngilizce şarkılar dinleyin kendi kendinize İngilizce konuşmaya çalışın. Ama kesinlikle dil eğitimine ara vermeyin. Ne demiş Müslüm baba “ sözümüzü unuttun sanki hiç konuşmadık. Birden olduk yabancı sanki hiç tanışmadık.”

Yabancı Bir Dil Öğrenmek İçin İpuçları

Çalışma Kartları Hazırlayın

Birden fazla anlam taşıyan kelimeler her dilde olduğu gibi İngilizce dilinde de mevcuttur. Bu kelimeleri ve anlamlarını iyice ezberlemek ve öğrenmek için kelimeleri küçük kartlara yazarak odamızda gözümüze çarpacak bir yere asmak iyi bir fikirdir. Bu sayede gelip geçerken gözümüz o kelimelere takılır ve nasıl olduğunu anlamadan o kelimeleri ezberlemiş olarak buluruz kendimizi.

Yabancı Bir Dil Öğrenmek İçin İpuçları

İngilizce Düşünün

Bir cümleyi Türkçe düşünerek İngilizceye çevirmeye çalışmak pek iyi bir fikir değildir. Bir dili öğrenmek istiyorsanız kafanızın içinden geçen düşünceler o dilde olmalıdır. Yani kendinizi o kadar çok İngilizceye maruz bırakın ki İngilizce düşünmeye başlayın. Bir dili tam olarak öğrendim diyebilmeniz için sizin de artık o dilde düşünmeye başlamanız gereklidir. Öğrenmeye çalıştığınız dilin düşünme mantığını kavrayın ve dili hissetmeye çalışın.

Yabancı Bir Dil Öğrenmek İçin İpuçları

İngilizce Kitap Okuyun

Bunun için çocuk masal kitapları ile başlayabilirsiniz. Seviyeniz yükseldikçe okuduğunuz İngilizce kitapların da seviyesini yükseltin. Eğer İngilizce öğrenmek istiyorsanız hayatınızın her alanında İngilizceye maruz kalmanız gereklidir. Bu yüzden ne kadar çok İngilizce okur ve İngilizce duyarsanız o kadar kolay İngilizce öğrenirsiniz. Kelime dağarcığınızın gelişmesi için kitap okumak çok faydalı olacaktır. Kitap okurken de sözlükten faydalanmak serbest. İstediğiniz kelimenin anlamına bakabilirsiniz. Sözlük kullanarak okuyup bitirdiğiniz kitabı bir kez daha sözlük olmadan okuyun ancak bu sefer ilk okuduğunuz zamankinden daha az sözlüğe bakmaya gayret edin. Daha sonrasında kitabı son kez sözlüğe bakmadan okumaya çalışın. Eminim kendinizde ki gelişmeyi fark edeceksinizdir. Kitap okumak dil öğrenmek için çok faydalı bir yöntemdir. Kitap okuma sayesinde kelime kapasitenizi yükseltmiş olursunuz. 

Yabancı Bir Dil Öğrenmek İçin İpuçları

İngilizce Yazışın

Sizin gibi İngilizce öğrenmek isteyen arkadaşlarınızla yazışın bir birinizin hatalarını söyleyerek gelişmenizde yardımcı olun. Eğer İngilizce öğrenen arkadaşınız yoksa internet üzerinden İngilizce öğrenmenize yardımcı olacak uygulamalar edinin ancak edindiğiniz uygulamaların sakıncalı içeriğe sahip olmadığına ve güvenli olduğuna emin olun.

Yabancı Bir Dil Öğrenmek İçin İpuçları

İngilizce Konuşun

İngilizce öğrenmek isteyen arkadaşlarınızla ya da yana karşısında İngilizce konuşarak pratik yapın. Kendinize İngilizce bir diyalog oluşturun ve bu metin üzerinden isteseniz ayna karşısında isterseniz bir arkadaşınızla karşılıklı konuşma gerçekleştirin. Kelimeleri doğru telaffuz etmeye çalışın. İngilizce dinlediğiniz şarkıları şarkıcıyı taklit ederek söylemeye çalışın. Onun telaffuzunu taklit edin.  Aklınızda sürekli olarak İngilizce olsun. Türkçe duyduğunuz kelimelerin İngilizce karşılığı neydi acaba? Diye düşünün. İngilizce konuşmaktan yanlış cümle kurmaktan çekinmeyin. Sizinle dalga geçecekler korkunuz olmasın. Kimse İngilizce profesörü değil. İngilizce öğrenme aşamasında hatta öğrendikten sonra bile hatalar yapmanız gayet normal. Dil öğrenmek oldukça keyiflidir. Eğlenerek öğrenebileceğiniz bir şey için kendinizi kasıp günlerinizi zindan etmeyin.

Yabancı Bir Dil Öğrenmek İçin İpuçları

Kimseyi Umursamayın

Herkesin kendi kafasında bir düşüncesi vardır. Bu düşünceleri size empoze etmelerine ve sizi etkilemelerine izin vermeyin. Sizin kendi doğrularınız var, yaşayacağınız hayat sizin hayatınız. Bu hayatı istediğiniz şekilde yaşamalısınız. Bir kere daha doğmayacak bir kere daha bu hayatı yaşam fırsatınız olmayacak bu yüzden önünüze gelen fırsatları iyi değerlendirin. İngilizce öğrenmek mi istiyorsunuz öğrenin. Büyük ihtimalle karşınıza İngilizce öğrenip ne yapacaksın İngiltere’ye mi gideceksin? Diyen insanlar çıkacaktır. Hevesinizi kırmalarına izin vermeyin. Sizi yönlendirmelerine de izin vermeyin.  Bu hayatta sizi en çok ne mutlu edecekse onu yapın. Geleceğinizi siz şekillendirin. Başkalarının sözleri ile hareket edip yıllar sonra keşke demeyin. Eğer keşke diyecekseniz de bu sizin keşkeniz olsun. Hayatınızda keşke yapsaydım, keşke öğrenseydim, keşke gitseydim yerine iyi ki yapmışım, iyi ki öğrenmişim ve iyi ki gitmişim olsun.


Bu yazı 993 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Güzel Sözler, Mesajlar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Burçlar, Burç Uyumları, Emojiler, Resimli Sözler, Resimli Şiirler Sitemizde Yer Almaktadır... Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat gibi sizlere küçük ama etkili önerileri sitemizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler yazılarımız tamamıyla Eniyisozler.Net için uzman yazarlar tarafından hazırlanmaktadır. Bu alanda yer alan bilgiler bir öneridir. Özgün ve siteye özel olarak yazılmıştır. Site içerisinde bazı Görseller googleden alıntıdır Telif olduğunu düşündüğünüz veya size aid olanı yayınlanmasını istemediğiniz görselleri Email yoluyla veya iletişim bölümünden bildiriniz. Bildirdiğiniz taktirde Görsel Kaldırılır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x