yandex
Yanığa ve Yanık Acısına Ne İyi Gelir? Evde Doğal Tedavi Yöntemleri | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
İyi Bayramlar

Yanığa ve Yanık Acısına Ne İyi Gelir? Evde Doğal Tedavi Yöntemleri

Yanığa ve Yanık Acısına Ne İyi Gelir? Evde Doğal Tedavi Yöntemleri

data-ad-format="auto">

Bu Yazımızda Yanığa ve Yanık Acısına Ne İyi Gelir?, Çay Yanığına Ne İyi Gelir?, Yağ Yanığına Ne İyi Gelir?, Sıcak Su Yanığına Ne İyi Gelir?, Soba Yanığına Ne İyi Gelir?, Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?, Deniz Yanığına Ne İyi Gelir?, Asit Yanığına Ne İyi Gelir?, Yanık Acısına Ne İyi Gelir?, Yanık Ne Kadar Sürede Geçer?, Yanıklarda İlk Yardım Nasıl Yapılır?, 1. Derece Yanık Nedir?, 2. Derece Yanık Nedir?, 3. Derece Yanık Nedir? Detaylar Yazımızda.

Yanığa ve Yanık Acısına Ne İyi Gelir? Evde Doğal Tedavi Yöntemleri  

Yüksek ısı, güneş, elektrik gibi etkenlerden dolayı oluşan doku hasarlarına yanık denir. Oluşan doku hasarları kimi zaman günlük yaşantımızı zorlayacak şekildedir. Bu doku hasarlarını evde doğal tedavi yöntemleri ile iyileştirebileceğiniz gibi iyileştiremediğiniz durumlarla da karşı karşıya kalabilirsiniz. Kimi zamanda ufak ya da yüzeysel yaralar olup hayatımızın normal akışını bozmadan ilerlememizi sağlar.

Ufak, yüzeysel çok can acıtmayan hasarların tedavisini evde yapabilirsiniz. Bunun için birkaç tedavi yöntemini dikkate alarak ilerlemek hayat kurtarır. Fakat derin ve büyük boyutta olanlar için muhakkak ama muhakkak bir sağlık kurumuna başvurmanız lazımdır. Aksi halde o bölgeyi daha çok zedeleyebilirsiniz. Hatta rahatsızlığın olduğu o bölgenin ve çevresinin tamamen yok olmasına sebebiyet verebilirsiniz. Bu yüzden yanığın derecesi hakkında bilgi sahibi olmanızda yarar vardır. Bu derecelendirme doku hasarının hassasiyetini, durumun ne derece önemli olduğunu yani işin ciddiyetini belirtir. Migren Nedir? Migren Belirtileri Nelerdir?

Bu yazı içerisinde yanık dereceleri hakkında da bilgi sahibi olacaksınız. Bununla beraber bu hasarların türleri ve türlerini iyileştiren yöntemler ile ilgili de bilgi sahibi olacaksınız. Bu da acil durumlarda kısa sürede en etkili yöntemleri kullanarak doku hasarını bir kademe olsa da iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Yanığa ve Yanık Acısına Ne İyi Gelir?

Çay Yanığına Ne İyi Gelir?

Ülke olarak çay konusu en hassas noktamızdır. Bu hassas noktamız kimi zaman canımızı yakabiliyor. Günlük yaşamda birçok insanın başına gelen çay servis ederken ya da çay içerken kaynar suyun birden dökülmesi neticesinde yanıklar meydana gelir. Bunlara genel olarak çay yanığı adı verilir. Çay yanığına ne iyi gelir burada ilk müdahalenin önemi büyüktür. Çaydanlığın, kaynar suyun yahut çayın dökülmesi sonucu direkt olarak kıyafetlerin çıkarılması lazımdır.  Bazen sıvının şiddetli sıcaklığından dolayı kıyafet deriye yapışabilir. Eğer durum bu haldeyse derhal soğu su dökülmelidir. Buz ile kompres yapılmalıdır. Amaç yanan bölgeyi soğutmaktır. Soğutma işleminin ardından yanığı incelemek ve derecesini belirlemek gerekir. Derecelere göre tedavi yöntemleri de değişkenlik gösterir. Hacamatın Faydaları Nelerdir?

 • Birinci derecede olan çay yanığının acısı azdır kızarma görülür. Fakat ilk müdahalenin ardından 30 dakika içerisinde ağrıda ve acıda azalma meydana gelir.
 • İkinci derecede olan çay yanığının acısı fazladır ve su kesecikleri görülür. Geniş bir şekilde su toplanması durumunda derhal hastaneye gidilmelidir.

Çay yanığının derecesi üç de dahil olmak üzere üçten fazla olması durumunda doktora başvurulmalıdır. Fakat birinci derecede ya da ikinci derecede ama ufak bir alanın yanması gibi bir durum söz konusu ise çay yanığına ne iyi gelir bilmelisiniz.  İşte çay yanığına iyi gelenler !

 • Buz ve soğuk su kompresi
 • Yumurta akı
 • Kantaron yağı
 • Aloe Vera yağı
 • Buğday yağı
 • E vitamini
 • Pişik merhemleri
 • Ağrı kesiciler
 • Emla
 • Anestol
Yanığa ve Yanık Acısına Ne İyi Gelir?

Yağ Yanığına Ne İyi Gelir?

Kızgın yağların sıçrayıp cilde temas ettiği vakit ortaya çıkan yanığa ilk müdahalenin yapılması önemlidir. Daha da önemli olan durum ise ilk müdahalede ne yapılması gerektiğini bilmektir. Yağ yanığına ne iyi gelir doğal yöntemler ile bu rahatsızlığı azaltmak ya da tamamen iyileştirmek mümkündür. Tabi dokuda ciddi anlamda hasar bırakan ve üçüncü dereceden yanıkların iz bırakan durumları dışında. Evde doğal yollarla kızgın yağ yanığına yapılabilecek yöntemler aşağıdadır.

Aloe Vera : Bu bitkinin yapraklarında yer alan jel adeta gizli ve mucizevi bir hazinedir. Bu jeli yanığın olduğu bölgeye dökün. Fakat unutmayın ki bu doğal yöntemler birinci ve ikinci dereceden yanıklar için geçerlidir. Yapraklar ya da jel kuruduktan sonra zeytinyağı ile o bölgeye masaj yaparak deriyi rahatlatın. Bu kompresi toplamda iki saat uygulayın. Fakat yarım saat aralıklarla uygulamayı unutmayın.

Sallama Çay : Yağ yanığına ne iyi gelir denildiğinde akla ilk gelenlerden biri de çaydır. Çünkü çayın içerisinde tanik asit olarak bilinen rahatlatıcı ve sıcaklığı çeken bir etken vardır. On dakika aralıklar ile sallama çay poşetlerini yanığın üzerine koyun.

Çiğ Patates : Patates anti bakteriyel açıdan oldukça zengin bir sebzedir. Bu sayede yanık gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Rendelenmiş çiğ bir patatesi yanık bölgesine koyarak yaklaşık 10-15 dakika boyunca bekletin ve hemen ardından soğu su yardımı ile yıkayın.

Bunlarla beraber ; soğan suyu, lavanta yağı da kızgın yağ yanıklarını iyileştiren doğal çözümlerdendir.

Yanığa ve Yanık Acısına Ne İyi Gelir?

Sıcak Su Yanığına Ne İyi Gelir?

Birçok insan ev kazaları yaşar. Kimi çay yanıklarıyla kimi kızgın yağdan kaynaklanan yanıklarla mücadele eder. Sıcak su yanığı da onlarca ev kazasından bir tanesidir.  Bu hasar kaynamış suyun cilde temas etmesi durumunda gerçekleşir. Sıcak su yanığına ne iyi gelir bu elbette ilk olarak yanık derecesine göre cevaplanacak bir sorudur. Birinci dereceden ya da ikinci dereceden minör yanık durumlarında evde doğal yöntemlerle tedavi etmek mümkündür. Fakat majör hasarlar kaçıncı dereceden olursa olsun söz konusu ise evde halledilmeden direkt doktora başvurulması gerekir. Eğer ilk seçenekteki gibi bir durum söz konusu ise minör hasarları evde de halledebilirsiniz.

Bunun yanığın üzerinde herhangi bir kıyafet ya da başka bir şey varsa üzerinden alın. Bu işleme yanığı temizleme işlemi de denir. Zarar gören dokuyu sakın akan suya tutmayın. Temizleme işleminde soğuk su kompresini uygulamalısınız. Daha sonra yumuşak bir sabun yardımı ile hasar gören bölgeyi yıkamalısınız. Herhangi bir dezenfektan, kolonya kullanmayı aklınızdan bile geçirmeyin.

Çünkü bunlar hasar gören dokunun iyileşmesini geciktiren ve tahrişe yol açabilecek etkenlerdir. Daha sonra yanığı soğuk suda maksimum 20 minimum 15 dakika boyunca bekletin. Burada dikkat etmeniz gereken durum ise buz ile temas etmemenizdir. Daha önceden bir el bezini buzdolabında bir müddet tutun ve bu bezi , elinizi soğuk suda beklettikten sonra ovalamadan yanık bölgesini örtün. Sıcak su yanığına ne iyi gelir özellikle su keseciklerini patlatmamanız kaşınma durumlarında kaşımamanız iyi gelecektir.

Yanığa ve Yanık Acısına Ne İyi Gelir?

Soba Yanığına Ne İyi Gelir?

Günümüzde her ne kadar doğal gaz kullanımı artmış olsa da halen belli bir kesim soba kullanmaya devam etmektedir. Ülkemizde özellikle de kış mevsiminin gelmesiyle beraber soba kullanımının ve soba kazaları çoğaldığını görmek mümkündür. Soba yanıkları da yine genel olarak bu dönemde baş gösterir. Bilhassa çocukların merak edip sürekli belli noktalara dokunması ve maalesef bu noktalardan birinin de sobanın olmasından ötürü soba yanıkları ile karşı karşıya kalınabilir. Soba yanığına ne iyi gelir diye bakıldığında yanık derecesine göre bir tedavi adımının atıldığı bilinir.

Birçok insan yanık derecesine dikkat etmeden silverdin gibi kremler kullanarak hata yapmaktadır. Bu şekilde davranan kişiler sonu hüsranla biten daha şişmiş bir bölgeye ve iz kalacak bir alana sahip olurlar. Bu tür durumlarda direkt bir doktora başvurulmalıdır. Doktor yanık derecesini belirleyerek o bölgeyi temizler ve uygun bir tedavi takibi oluşturur. Kış aylarının soğuk günlerinde yalnız soba değil ısıtıcılarda kullanılır. Isıtıcılarda tıpkı soba gibi derinin teması halinde yanık oluşturur. Dolayısıyla belli olan ve bilinen bir şey var ise o da yanıklara karşı hele de yanığın derecesinin bilinmediği durumlara karşı aşağıdaki adımlar izlenmemelidir.

 • Yanığın kaçıncı dereceden bir yanık olduğu belli değil ise hasar gören dokuya yoğurt sürülmemelidir.
 • Hasar gören doku kıyafet ile yapışık durumda ise tazyikli suya veya akışkan suya tutulmamalıdır.
 • Soba, ısıtıcı yanıklarına salça sürülmemelidir.
 • Birçok bireyin başını yakan  bir diğer tedavi şekli ise diş macunu kullanmaktır. Dolayısıyla yanığı daha çok şiddetlendiren diş macunu ürünü zarar gören dokuya sürülmemelidir.
Yanığa ve Yanık Acısına Ne İyi Gelir?

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Yaz mevsiminde artan sıcaklıklara karşı kişilerin tedbirli olması elzemdir. Tatil yerlerinde, plajlarda, açık alanlarda ve birçok durumda aşırı sıcaklıkla karşı karşıya kalınmaktadır. Bu gibi ortamlarda bulunurken herhangi bir tedbir alınmadığı takdirde yoğun bir şekilde güneş ışığına ve ısısına maruz kalınabilir. Uzun süre güneş ışığına maruz kalınması halinde ise güneş yanıkları ortaya çıkar. Güneş yanığına ne iyi gelir tabi ki direkt buzları yanmanın olduğu bölgelere koymak doğru bir şey değildir. Bütün bunlardan önce güneş yanığının belirtilerinin farkında olmak önemlidir. Güneş yanığı belirtileri ;

 • Kişide bulantı ve kusma görülebilir.
 • Özellikle şiddetli olmak üzere baş ağrısı görülür.
 • Ateş yine güneş yanığının belirtilerindendir.
 • Titreme ve boyun tutulması da görülen bir diğer belirtilerdendir.

Güneş yanıklarında akut iltihaplanması söz konusudur. Dolayısıyla kişi ağrılar ve sancılar ile karşı karşıya kalabilir. Hangi tür yanık durumu olursa olsun yanan bölgenin soğutulması önemlidir. Ama bu soğutma işleminin belli taktikleri vardır. Yanlış bir soğutma işlemini yapmak durumun kötüye gitmesine ve geç iyileşmelere sebebiyet verebilir. Soğutma işlemi için ağrı kesilinceye kadar yarım saat aralıklarla soğuk su içerisine batırılan bir havlu yardımı ile soğuk kompres uygulamak gerekir.

Güneş yanığına ne iyi gelir diyorsanız aşağıdaki adımları izleyerek iyileşme görebilirsiniz.

 • Bol miktarda su içmek faydalı olur. Bunun nedeni ise güneşten kaynaklı oluşan yanmaların neticesinde vücutta sıvı kaybı olur. Bu sıvı kaybının önüne geçmek için ılık su içmek yararlı olacaktır.
 • Yanığın olduğu bölgeye yoğurt ve benzeri ürünler sürmek sadece acı hissiyatını hafifletir fakat bölgenin tahriş seviyesini arttırabilir. Çünkü güneş yanıkları iltihaplanmalara neden olan bir durumdur. Süt ve süt ürünlerini hasarlı doku üzerinde kullanmak enfeksiyona sebebiyet verebilir.
 • İltihap giderici bitki özlerinin kullanılması tavsiye edilir. Bunlardan bazıları da papatya ve Aloe Vera bitkileridir. Güneş yanığına ne iyi gelir tedavisi nasıl olur denilince akla gelen bitkilerdendir. Direkt bitkileri kullanmak yerine bu bitkileri içeren ürünler de kullanılabilir.
 • Yanığın derecesi çok büyük değilse nemlendirici gibi ürünler kullanılabilir. Böylelikle sıvı kaybının önüne bir nebze de olsa geçilebilir.
 • Lavanta yağı ve lavanta yağı içeren ürünler de bu gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Böylelikle güneş yanığına sahip olan bir kimsenin cildin nemlenmesini sağlar. Ayrıca ağrı kesici özelliği olduğu için de bu tarz durumlarda kullanılır.

Güneş yanıklarına salatalık sebzesi de iyi gelir. Salatalık su bakımından oldukça zengin bir özelliğe sahiptir. Hem ciltteki yıpranmaları azaltır hem de ciltteki problemleri onarır. Bütün bunların yanı sıra güneş yanıkları ile karşılaşmamak için güneş kremlerini kullanmak da yarar vardır. Güneş kremi kullanırken ve seçerken bazı noktalara dikkat edilmesi gerektiği de gözden kaçırılmamalıdır

Yanığa ve Yanık Acısına Ne İyi Gelir?

Deniz Yanığına Ne İyi Gelir?

Yaz ayları ve yaz mevsimi denilince akla üç kelime düşer : deniz, kum ve güneş. Yazın getirdiği yüksek enerji ve coşku tedbirsiz kişilerin yoğun güneş ışınlarına maruz kalmalarına sebebiyet verir. Bu da denizdeyken ve deniz sonra yanıkların oluşmasına neden olur. Deniz yanığına ne iyi gelir sorusu artan sıcaklarla ve dolan plajlarla beraber çoğalır. Uzun ve sıcak dolu bir durumda devamlı denize girip çıkmak güneş ışınlarından ve güneş yanmalarından kurtulmak için çözüm değildir. Çünkü uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak demek vücudun ultraviyole ışınları daha çok üzerine çekmesi demektir. Durumun böyle olması ; ciltte kızarıklık, su kesecikleri, iltihaplanmalar gibi neticeleri verir. Yanığın birinci derece olduğunun belirtileri aşağıdadır.

 • Kızarıklık söz konusudur.
 • Ağrı hissedilir.
 • Yanan bölgelerde şişmeler meydana gelir.
 • Bu şişmeler güneş ışınlarına maruz kaldıktan sonra minimum 2 maksimum 4 saat içerisinde başlar.
 • Bir gün boyunca bu belirtiler devam eder ve geçer. Bu yanık birinci derece yanıktır. Soğuk kompres yaparak yanan bölge sakinleştirilir.

Yanığın ikinci derece olduğu ise su balonlarının oluşmaya başlamasıyla anlaşılır. Üçüncü derece ve daha üstü durumlarda ise güneş yanıkları kabuklanmaya başlar. Fakat unutulmamalı ki güneş ışınlarına maruz kalarak deniz yanığının oluşması üçüncü dereceden bir yanık olmasına sebebiyet vermesi oldukça düşük bir orandır.

Yanığa ve Yanık Acısına Ne İyi Gelir?

Asit Yanığına Ne İyi Gelir?

Asit yanıkları kimyasal yanık olarak bilinir. Kimyasal yanıklar kesinlikle ihmali söz konusu bile olmayan yanıklardır. Peki asit yanığına ne iyi gelir evde kesin bir şekilde tedavi yapılabilir mi bu durum yanığın şiddetine, boyutuna ve derecesine göre değişkenlik gösterir. Kimyasal yanıklar ;

 • Çimento kaynaklı
 • Gübre kaynaklı
 • Fırın temizleyicileri kaynaklı
 • Alçı kaynaklı
 • Hidroflorik asit
 • Alüminyum parlatıcı
 • Bazı temizlik malzemeleri

ve benzeri gibi kaynaklardan oluşur. Bu tür malzemelerin uzun süreli temasları halinde asit yanıkları oluşmaktadır. Kimyasal yanığa maruz kalındığı vakit ilk olarak giysilerden kurtulmak gerekir. Çünkü asite ait herhangi bir parçanın kıyafet üzerinde kalma ihtimaline karşın vücuda teması bu şekilde engellenmiş olur. Asit parçalarının vücutta ve kıyafette bulunmadığından emin olunmazsa hastaya su ile temas edilmemesi gerekir. Yanığın türü ve şiddeti belirlenmeden bölgeyi su ile yıkamak kimyasal reaksiyonların baş göstermesine neden olabilir.

Asit yanığına ne iyi gelir eğer bu bir fenol, sodyum, potasyum, lityum yanıkları ise su ile temas edilmez ama bunlar dışındaki yanıklarda hasar gören bölgenin su ile yıkanması lazımdır. Durumun daha kötüye gitmesi halinde başka hiçbir işlem uygulamadan doktora gidilmelidir. Çünkü asit ve baz yanıkları olarak ayrılan kimyasal yanıklarda herhangi bir ihmal ya da yanlış bir tedavi geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilir.

Yanığa ve Yanık Acısına Ne İyi Gelir?

Yanık Acısına Ne İyi Gelir?

Yanığın derecelerine göre acısı da değişkenlik gösterir. Yanığın şiddetinden ve acısından özellikle çocuklar etkilenir. Cilt hasarının fiziksel görüntüsü de bazen bu acı hissini adeta ikiye katlar. Yanık acısına ne iyi gelir yanık dereceleri ile alakası nedir iyi bilinmesi gerekir. Yüksek ısılara ve ışınlara maruz kalarak yaşanan doku zedelenmeleri çok büyük bir bölge içerisinde değilse evde doğal tedavi yöntemleri  ile acılar hafifletilebilir.

İlk olarak yüksek ısılı ortamlardan uzaklaşıp soğuk kompres işlemini uygun bir şekilde yapmaktır. Yanık bitkisi olarak da bilinen Aloe Vera bitkisinin içeriğindeki jel yapısının birçok tedavide kullanıldığını ve yanma durumlarında da kullanıldığını söylemiştik. İçeriğindeki jel özü sayesinde yanma sonucu oluşan acı hissi hafifler. Hatta belli bir süre sonra yanık acısı tamamen kaybolur. Fakat bu iyileşmenin görülmesi için yarım saat aralıklarında soğuk kompres yapılması ve Aloe Vera özünü uygulanması gerekir.

Yanık birinci dereceden bir yanık ise ve acı çok ise patates kürü de uygulanabilir. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey bir adet patates ve gazlı bezdir. Orta boydaki bir patatesi rendeleyin . Daha sonra acının hissedildiği yanık bölgesi üzerine uygulayın. Hemen ardından gazlı bezi sarın. Bu kür tedavisini yaklaşık 12 saat boyunca hiç ellemeden bırakın. 12 saat dolunca kürü oradan çıkarın. Yanık acısına ne iyi gelir evde doğal yöntemleri ve kür tariflerini uygulamak iyi gelecektir.

Yanma durumlarında bir müddet sonra kabarcıklar da görülebilir. Su baloncukları olan bu kabarcıkların patlatılması aslında pek uygun değildir. Çünkü yanmanın boyutu büyükse ve su kesecikleri patlatılırsa enfeksiyon riski daha çok artış gösterir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta yanığın ikinci derece veya üçüncü derece olmamasıdır. Eğer yanık ikinci dereceden ise zaten şiddetli bir acı hissedilmesi normaldir. Evde herhangi bir tedavi yöntemi uygulamaya çalışmadan doktor gözetiminde gerekli muayenelerin yapılması gerekir. Unutmayın yanık tedavileri derecelerine göre yapılır.

Yanığa ve Yanık Acısına Ne İyi Gelir?

Yanık Ne Kadar Sürede Geçer?

Genel olarak yanma durumları ev kazaları olarak geçer. Yani evde yemek pişirirken ya da temizlik yaparken ya da fişi prize takarken gerçekleşir. Bunun haricinde güneş yanması dediğimiz UV ışınlarından radyasyonlardan da yanma durumlarını  gözlemlemek mümkündür. Kişinin tedbirli olması sağlığını ve doğal olarak yaşamını kurtarmak için çok önemlidir. Tedbirsiz bir şekilde yaşayan ya da tedbirli davranmasına rağmen kaza ve kaderden kaçamayan bir insan yanık durumunu maalesef ki yaşayabilir. Yanık ne kadar sürede geçer yanığa müdahale etme süreci bu süreyi değiştirebilir.

Örneğin çok kısa sürede yapılan bir ilk yardım yanığı kısa sürede iyileştirecektir. Ya da yanığın şiddeti ne kadar yüksek olursa olsun dikkatli bir şekilde doktora görünmek de zedelenen dokunun tedaviye kısa sürede yanıt vermesini sağlayacaktır. Bunun haricinde yanığın ne kadar sürede geçeceği derecesine göre belirlenebilir. Yanma dereceleri ise derinin katmanlarına göre belirlenir. Birinci katmandaki derinin hasar görmesi birinci derecedendir . Birinci dereceden bir yanma ise 14 gün içerisinde iyileşme gösterir. Bazen yanma daha minimum boyutta ise bu iyileşme 7 gün içerisinde de sürebilir. Tabi ki bu tarz yanmalarda herhangi bir iz kalma durumu söz konusu değildir.

Yanık bölgesinde su kabarcıkları yer alıyorsa bu sefer durum daha farklı bir boyuttadır. Çünkü bu tarz yanmalarda belli bir süre sonra yara iyileşse de iz kalma durumları yaşanabilir. Uygun tedavilerin yapılmasının ardından bu tarz bir yanığın iyileşme süresi minimum 14 gündür. İyileşme süresinin 21 güne hatta bir aya kadar uzadığı da görülen bir durumdur. Bu da yanığın daha vahim bir durumda olduğunu gösterir. Bunların bir tık üstü olan şiddetli yanmalarda ise hem iz kalır hem iyileşme süresi bir aydan da uzun sürebilmektedir. Unutulmamalı ki kişilerin yanıklar ve yanık dereceleri hakkında bilgi sahibi olması yanıkların tedavisi hakkında bilgi sahibi olmaları kadar önemli bir durumdur.

Yanığa ve Yanık Acısına Ne İyi Gelir?

Yanıklarda İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Yanıklar fiziksel ve kimyasal olarak ikiye ayrılır. Yanıklarda ilk yardım nasıl yapılır da bu sınıflandırmalara göre farklılık gösterir. Fiziksel olarak ; ısı, elektrik, ışın, sürtünme, donma sonucu oluşan yanıklardan bahsedilir. Kimyasal olarak ; asit, asit alkali maddelerin etkisi sonucu meydana gelen yanıklardır. Yanıklarda yapılması gereken ilk yardımları sınıflandırabiliriz.

 • Isı ile oluşan yanıklarda ; yanan doku sabunlu su ile temizlenmelidir. Buradaki suyun ılık veya soğuk olması önemli bir kriterdir. Yanma neticesinde oluşan su keseciklerinin patlatılması doğru değildir. Yanan bölge hava almayacak şekilde kapatılmaz. (yara bandı, bandaj vb.)
 • Elektrik yanıklarında ; ilk olarak elektrik akımı kesilir. Solunum kontrol edilir. Hastayı yerinden oynatmak kötü sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden hasta kıpırdatılmamalıdır. Hastanın zarar gördüğü kısım örtülür. Ardından da tıbbi destek istenmelidir.
 • Kimyasal yanıklarda; çoğu yanıklarda olduğu gibi ilk olarak kıyafetler çıkarılır. Buradaki amaç kimyasal maddenin kıyafette bulunma ihtimaline karşın deri ile oluşabilecek temasın önüne geçmektir. Akan su ile hasar gören bölge yıkanır. Yalnız bu akan  suyu tazyik olmadan kullanmak gerekir. Bu yıkama işlemi ise minimum 20 maksimum 25 dakika boyunca gerçekleşmelidir. Hasar gören kişi bir battaniye yardımı ile örtülmelidir ve hemen ardından doktora başvurulmalıdır.

Tıbbi olarak yanık belli sınıflara ayrılmaktadır. Bu sınıflandırma sayesinde durumun ciddiyeti anlaşılır. Böylelikle zaman kaybı olmadan en uygun tedavi yöntemi yanık derecesine göre yapılır.

Yanığa ve Yanık Acısına Ne İyi Gelir?

1. Derece Yanık Nedir?

Epidermal yanık olarak bilinen bu doku hasarı yüzeyseldir. Burada deri katmanını bilmek de önemlidir. Epidermis deri tabakasının en üst katmanıdır. Birinci derece hasar bu katmanı etkiler. Yani bu yanık yalnızca epidermisi etkiler. Dolayısıyla kalıcı değildir. 1.derece yanık nedir sadece deri yüzeyinin hasar gördüğü bir yanık derecesidir. Söz konusu bu derecede ödemin oluştuğunu görmek mümkündür. Su toplanması gibi durumlar görülür.

Bu su toplanması olayına bül adı verilir. Yanığın fiziksel görünüşü genel olarak kırmızı renkte ve kuru bir şekildedir. Bu hasar her ne kadar yüzeysel görünsede acı hissiyatı söz konusudur. Fakat bu acı ve ağrılar hafif boyuttadır. 1.derece olan bu sınıfa güneş yanıkları girer. Birinci derece yanıklar kısa sürede iyileşme gösterir. Bu süre genel olarak 48 ila 72 saat arasındadır. Kendiliğinden iyileştiği de görülür. İz bırakmadığı bilinir.

2. Derece Yanık Nedir?

Derinin en üst tabakasını oluşturan epidermis katmanının hemen altında dermis bulunur. İkinci derece oluşan hasarlar bu bölgeyi etkiler. Deride hem kızarıklık hem de su toplama durumları görülür. Sıcak suyun deri üzerine şiddetli teması durumunda meydana gelen haşlanma olayı bu yanığa bir örnektir. Aynı zamanda alev ya da sıcak cisimler ile uzun süre temas halinde bulunmakta bu sınıfa girer.

Dolayısıyla 2.derece yanık nedir hem epidermisin hem de dermisin  zarar gördüğü su keseciklerinin meydana geldiği bir yanık derecesidir. Çok ağrılı bir rahatsızlıktır. İltihaplanma ve bu tarz neticeleri vardır. Kendiliğinden iyileşebildiği gibi kimi zaman bir sağlık kuruluşuna başvurularak tedavi edilir. Büyük çoğunlukla iz kalır. İyileşme süresi üç haftaya kadar uzayabilmektedir. Cerrahi tedavilerin görülmesi durumunda bu süreç daha çok uzayabilir ya da daha kısa bir zaman alabilir.

3. Derece Yanık Nedir?

Deri tabakaları üç katmandan oluşur. Birinci derece yanık yalnızca birinci katmanı, ikinci derece yanık hem birinci hem ikinci katmanı etkiler. Peki 3.derece yanık nedir burada ise şöyle bir durum vardır ; derinin bütün tabakaları zarar görmüş bir durumdadır. Hem epidermis hem dermis hem de en alt tabaka olan hypodermis  bu yanıktan etkilenmiş durumda olur. Sinir uçları hasar görür.

Bu yüzden şiddetli bir ağrı hissedilmez. Derinin rengi yanmanın meydana gelmesi ile beraber ciddi derecede değişir. Deri fiziksel görünüş olarak buruşuk bir halin yanı sıra kuru bir duruma gelir. Renk olarak ise beyaz kahverengi sarı gibi renklere bürünür. Hem enfeksiyon hem de ödem durumları gözlemlenebilir. İyileşme süreci uzundur. Bu yanık derecesinin meydana gelmesi deride izlerin kalmasına sebebiyet verir.


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Bu yazı 1091 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Güzel Sözler, Mesajlar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Burçlar, Burç Uyumları, Emojiler, Resimli Sözler, Resimli Şiirler Sitemizde Yer Almaktadır... Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat gibi sizlere küçük ama etkili önerileri sitemizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler yazılarımız tamamıyla Eniyisozler.Net için uzman yazarlar tarafından hazırlanmaktadır. Bu alanda yer alan bilgiler bir öneridir. Özgün ve siteye özel olarak yazılmıştır. Site içerisinde bazı Görseller googleden alıntıdır Telif olduğunu düşündüğünüz veya size aid olanı yayınlanmasını istemediğiniz görselleri Email yoluyla veya iletişim bölümünden bildiriniz. Bildirdiğiniz taktirde Görsel Kaldırılır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x