Çocukların Okul Başarısında Okul Ve Aile İşbirliğinin Etkisi – En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Çocukların Okul Başarısında Okul Ve Aile İşbirliğinin Etkisi

Çocukların Okul Başarısında Okul Ve Aile İşbirliğinin Etkisi

Okul aile işbirliğinin topluma yararları, okul aile işbirliğinin okula yararları, okul aile işbirliğinin çocuğa yararları, okul aile işbirliği nasıl yürütülür, okul aile işbirliğinin aileye yararları.

ÇOCUKLARIN OKUL BAŞARISINDA OKUL VE AİLE İŞBİRLİĞİNİN ETKİSİ

Türkiye’de 18 milyona yakın öğrenci eğitim ve öğretim hayatına devam etmektedir. Bu sayı hatırı sayılar bir orandır. Bu oranın yüzde 51’i erkekler oluştururken, yüzde 49’unu kız öğrenci oluşturmaktadır. Bu sayılardan 11 milyon çocuk temel eğitimde eğitim görürken, 5 milyon öğrenci ortaöğretim ve geri kalan kısım ise özel ve buna benzer eğitim görmektedir. Peki, bu öğrencilerin okul başarısında okul ve aile işbirliğinin etkisi ne kadardır? Gerçekten etkisi var mıdır? Gelin bu soruların cevaplarına birlikte bakalım.

Ailenin Eğitime Katılımı

Çocukların okul başarıları onların hayatları boyunca etkileyerek sürecek bir durumdur. Bundan ötürü çocukların okul başarısında ailelere büyük görevler düşmektedir. Aile ve okul ilişkisini anne ve babalar iyi kavramalı ve bunu asla bir kenara atmamalıdır. Ailelerin eğitime katılımları hem okul açısından hem de kendi yavruları için çok önem taşımaktadır. Aynı zamanda ailelerin eğitime katılımları iletişimin sağlıklı yürümesinde ve çocukların başarısı üzerinde oldukça etkili bir durumdur.

Okul Başarısında Anne ve Babalar Neler Yapabilir?

Okul Başarısında Anne ve Babalar Neler Yapabilir?

Eğitim ve bu alanda yapılan araştırmalar gösteriyor ki, ailelerin eğitime katılım sağlaması, okul iletişimi ve ilgisi ne kadar yüksek olursa çocukların okul başarısı da o denli yüksek olmaktadır. Ayrıca çocukların yaşamları boyunca duygusal, sosyal ve bilişsel açıdan öğrencileri etkileyebilmektedir. Peki, anne babalar bu durumda neler yapabilir?

İlk önce anne ve babalar çocuklarının eğitim kariyerlerinin başarısı için birlikte kültürel etkinliklere katılım yapılması son derece faydalı bir davranış olacaktır. Özellikle kütüphanelere, müzelere, milli park yerlerine, tiyatro ve sinemalara, hayvanat bahçelerine, tarihi mekânlara, tarihte yer edinmiş bölgelere geziler yapılıp, bilgiler toplanabilir. Ayrıca olarak çocukların ev ödevlerine yardımcı olacak bir oda oluşturabilir. Bu odada kütüphane şeklinde, kitaplar, dergiler ve bilgisayar eşliğinde sade bir oda oluşturulabilir. Çocuğun evde ders çalışabilmesi ve konuları araştırıp öğrenmesinde böyle bir ders odası çocukların başarısında çok etkili olabilmektedir. Öte yandan okullarda tertip edilen etkinliklere çocuğun katılması için teşvik edilebilir. Son olarak anne ve babalar, öğretmen, okul ve kendi aralarında çocukların eğitim stratejileri üzerinde görüş alışverişinde bulunabilirler. Bu durum son derece faydalı sonuçlar meydana getirebilir.

Anne ve babalar, eğitim hayatına dâhil olmaları ta okul öncesi döneme kadar gidebilir. Çünkü okul öncesi dönemde eğitime katılan anne ve babaların çocukları ileriki yıllarda daha başarılı oldukları gözlenmiştir.

Okul Ve Aile İşbirliğinde Ebeveynlerin Dikkat Etmesi Gereken Bazı Hususlar?

Okul ve aile işbirliğinde anne ve babaların dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunların başında anne ve babaların çok baskıcı olmamaları gerekiyor. Çünkü ileriki zamanlarda çocukların eğitim kariyerleri açısından bu durum onların kaygılanmalarına, öfke ve şiddet göstermelerine neden olabilir. Okul eğitimi ile aile eğitimi arasında farklılıklar var ise bu durum öğrenci üzerinde olumsuz durum meydana getirerek onun başarısız olmasına sebep olabilir. Bundan dolayı anne ve babalar okulda verilen eğitimleri ile ailede verilen eğitimleri öğretmenlerle paylaşmak, okulda yapılan etkinlikleri takip etmek, öğretmenleri ile sık olarak iletişim kurmak gibi durumlar çok önemli hususlardır ve bunlara dikkat etmek zorundalar. Ayrıca bu gibi durumlar sonradan ortaya çıkacak sorunların önüne geçerek olumsuz yaşanmasına engel olacaktır. Tüm bunlar çocukların okul başarısı için çok önemli hususlardır.

Okul Başarısı İçin Diğer Etkinlikler Nelerdir?

Etkin ve doğru bir şekilde yapılan okul ve aile iletişimin, işbirliğinin çocuğun okul başarısı üzerinde yüzde yüz etkilidir. Misal olarak, bir proje üzerinde çocuklarla çalışmak, etkinlikler yapmak, oyunlar oynamak, sporsal faaliyetler yapmak ve güncel faaliyetler üzerinde konuşmalar tertiplemek çocukların bilişsel olarak gelişmelerine katkı sunacaktır. Ayrıca bu durumlar çocukların özgüven ve benlik duygularının gelişmesine de büyük katkı sunacaktır.

Gerçek olan şu ki, çocuklarının okul başarısı üzerideki anne ve babaların etkisi tartışılmazdır. Çünkü çocuklarının hayatlarına doğrudan müdahale edebilmektedirler. Fakat günümüzde birçok anne ve baba çocuklarının eğitimleri konusunda çocuklarla nasıl bir iletişim kuracaklarını maalesef bilmemektedirler ya da kurdukları iletişim yanlış olmaktadır. Bundan ötürü de okul hayatında başarısız çocukların oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Bu durumda anne ve babalar çocuklarını iyi tanımalı, okula ve aile işbirliğini sıkı tutmalı ve iletişimi kesmemelidir. Çocuklarının ilgi ve yeteneklerini göre okul, aile işbirliği yaparak çocuklara destek olmalıdırlar.

Unutmamak gerekir ki, çocuklara verilen karneler çocuğun değil, anne ve babaların karnesidir. Karnesi zayıf olan veliler kendilerinin sorguya çekmelidir. Mutlaka anne ve babalar, çocukların okul başarısında okul ve aile işbirliğinin etkisini kavramaları ve unutmamalıdırlar.


Bu yazı 189 kere okundu.
Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Güzel Sözler, Mesajlar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Burçlar, Burç Uyumları, Emojiler, Resimli Sözler, Resimli Şiirler Sitemizde Yer Almaktadır... Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat Gibi Sizlere Küçük Ama Etkili Önerileri Sitemizde Bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler Yazılarımız Tamamıyla Eniyisozler.Net İçin Uzman Yazarlar Tarafından Hazırlanmaktadır. Bu Alanda Yer Alan Bilgiler Bir Öneridir. Özgün Ve Siteye Özel Olarak Yazılmıştır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2019-12-09 23:03:14
2019-12-09 23:01:19
Ali: 👍
2019-06-07 13:07:20
2019-05-26 21:18:29
Sinem: 👏
2019-05-24 00:46:34