Kurban Bayramı Ne Zaman 2019 – En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Kurban Bayramı Ne Zaman 2019

Kurban Bayramı Ne Zaman 2019

Kurban Bayramı ağustosta mı?, Kurban Bayramı kaç gün?, Kurban Bayramı ne kadar sürecek?, Kurban Bayramı kaç gün izin var?, Kurban Bayramı 2019 yılı tarihi

Kurban Bayramı Ne Zaman 2019

Kurban Bayramı her yıl öne geldiği gibi bu yıl daha erken gerçekleşecektir. Müslümanların dini bayramlarından biri olan Kurban Bayramına az kaldı. Kurban Bayramı hakkında bütün detaylı bilgiler yazımızda yer alacaktır.

Kurban Bayramı Tatili

Kurban Bayramı ne zaman 2019 tatili bekleyenler için merak konusu. Kurban Bayramı bu yıl Ağustos’un ortasında gelecek. 4 gün olan Kurban Bayramı tatili için tarihler şu şekilde:

 • Kurban Bayramının Arefe günü 10 Ağustos 2019 tarihinde cumartesi günü
 • Kurban Bayramının ilk günü 11 Ağustos 2019 tarihinde pazar günü
 • Kurban Bayramının ikinci günü 12 Ağustos 2019 tarihinde pazartesi günü
 • Kurban Bayramının üçüncü günü 13 Ağustos 2019 tarihinde salı günü
 • Kurban Bayramının dördüncü günü 14 Ağustos 2019 tarihinde çarşamba günü

Kurban Bayramı tatili yukarıda sayılan tarihlerde gerçekleşecektir. Pazar günü başlayan bayram Çarşamba günü son bulacaktır.

Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Olacak Mı

11 Ağustos 2019 Pazar tarihinde başlayan Kurban Bayramı tatili 14 Ağustos 2019 Çarşamba günü son bulacak merak edilen konulardan biri de tatilin 9 güne uzayıp uzamayacağı.

Normalde 4 gün olan tatilin 9 güne çıkarılma durumu var. Daha uzun süre tatil yapmak isteyen çalışanlar tatilin 9 güne çıkarılması için istekte bulunmakta. Kurban Bayramı ne zaman 2019 Ağustos’un ortasında gerçekleşecek ve 4 günlük tatil Çarşamba günü son bulacak. Perşembe ve Cuma güne için çalışanlar işlerine dönecekler. Bu nedenle tatilin hafta sonu ile birleştirilme talebi gündemde.

Bayramın uzaması durumu kamuda çalışan kişiler için geçerli olacaktır. Özel sektörde çalışan kişiler, işverenin inisiyatifine göre izin alabilecekler. Kamuda çalışan kişilerin izinleri Ağustos ayı içinde kesin bir sonuca ulaşacak. Çalışanlar tatil planlarını yapmak için beklemesi gerekecek.

Kurban Bayramı Mesajları 

Kurban Bayramında Kurban Ne Zaman Kesilir

Kurban Bayramı ne zaman 2019 sorusunun yanında kurbanın bayram boyunca hangi günler içinde kesilebileceği de merak konusu. Kurban Bayramında kurban kesecek kişiler ne zaman ve hangi vakitlerde kesileceğini merak etmektedirler.

Bayramda kurban kesecek kişiler Kurban Bayramını ilk üç günü boyunca kurban kesimi yapabilirler. Kurban kesimin vakti ise, bayram namazı kılınması halinde bayram namazından sonra, bayram namazı kılınmaması halinde ise sabah ezanından sonra kurban kesimi yapılabilir.

Kurban kesecek kişiler üçüncü günde güneşin batmasına dek kurbanlarını kesebilir. Kurbanın kesilmesi için genel olarak ilk gün tercih edilir. Mezheplere göre farklılık gösteren kurban kesimi, şafi mezhebine mensup olan kişiler için kurban kesimi dördüncü günde yapılabilir.

Kurban Nedir

Kurban Bayramı ne zaman 2019 tarihi açıklığa kavuştuktan sonra kurbanın ne olduğunu anlatmakta fayda vardır. Kurban kesimi dinsel olan buyruğu yerine getirmek için kesilir. Bazı durumlarda adak için de kurban kesimi yapılır.

Kurbanın anlamını inceleyecek olursak Allah’a yakınlaşmak için aracı olan şey anlamı taşır. Dini terimde ise, Kurban Bayramında usule uygun olarak kesilmeye denir. Kurbanın bir diğer anlamı ise Allah adına her şeyi feda etmek demektir.

Kurban Bayramında kurban kesimi için farklılıklar olduğunu söylemiştik. Mezhepler açısından bir diğer durum ise, kurban Hanefi mezhebine ait olan kişiler vacip olması, diğer mezhepler için ise sünnet-i müekkede olmasıdır.

Kurban Bayramının Dayanağı ve Amacı

Kurban Bayramının dayanağı yıllardır süre gelen bir durumdur. Hz. İbrahim oğlunu Hz. İsmail’i Allah’a kurban etmek için kesecekken, Allah’ın Hz. İbrahim’e kesmesi için hayvan göndermesi ve onu kesmesini istemesi üzerine yıllardır yapılmaktadır.

Kurban Bayramında kurban kesmenin amacı ise Allah’ın rızasını kazanmak için yapılır. Kurban kesilmesi durumunda Allah’a daha da yakınlaşılacağına inanılır. Kurban kesen kişi Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak için yapar. Ayrıca Kurban Bayramı yardımlaşmanın önemini ortaya koyar.

Kurban Bayramı ne zaman 2019 Ağustos ayında gerçekleşecektir. Kurban Bayramında kurban kesmenin amacına ulaşmak isteyen kişiler Ağustos ayında bu işlemi yapabilirler.

Kurban Bayramında Hangi Hayvanlar Kesilebilir

Kurban Bayramı ne zaman 2019 öğrenen kişiler Ağustos ayı içinde kurbanlarını keseceklerdir. Kurban Bayramında hangi hayvanların kesilebileceğini bilmek çok önemlidir. Kurban Bayramında kesilebilecek hayvanlar şu şekildedir:

 • Koyun
 • Keçi
 • Sığır
 • Manda
 • Deve

Kurban Bayramında kesilebilecek hayvanlar bu şekildedir. Ancak kesilecek bu hayvanlarında bazı koşulları sağlaması gerekir. Koyun ve keçi kesmek isteyen kişiler bu hayvanların yaşının en az 1 olması gerekir. Manda ve sığır kesecek kişiler için yaşın 2, deve kesecek kişiler için ise devenin 5 yaşında olması şartı vardır.

Koyunlar için istisna olan durum, koyun 6. ayını tamamlaması halinde eğer büyük bir yapıya sahip ise kesime uygun olduğu söylenir. Hz. Muhammed’in hadislerine göre, koyun ve keçi 1 kişi ile, manda ve deve ise 7 kişi ile kesilmesinin uygun olduğu söylenmiştir.

Bayram Mesajları

Kurban Bayramında Kimler Kurban Keser

Kurban Bayramı ne zaman 2019 Ağustos ayı içinde gerçekleşecektir. Kurban Bayramında kimlerin kurban kesebileceği de en çok merak edilen konular arasındadır. Ergenlik dönemine girmiş ve belli bir zenginliğe sahip olan kişi Kurban Bayramında kurban kesebilir.

Kurban kesecek kişinin borcu dışında 80.18 gram altını olan ya da bu gram değerinde parası olan kişi dinen zengin sayıldığı için kurban kesmelidir. İbadetler bireysel olduğu için eşler ayrı ayrı kurban kesimi yapmalıdır.


Bu yazı 869 kez okundu.
Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Güzel Sözler, Mesajlar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Burçlar, Burç Uyumları, Emojiler, Resimli Sözler, Resimli Şiirler Sitemizde Yer Almaktadır... Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat Gibi Sizlere Küçük Ama Etkili Önerileri Sitemizde Bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler Yazılarımız Tamamıyla Eniyisozler.Net İçin Uzman Yazarlar Tarafından Hazırlanmaktadır. Bu Alanda Yer Alan Bilgiler Bir Öneridir. Özgün Ve Siteye Özel Olarak Yazılmıştır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bu Yazıya Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir
Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM