Ramazan Bayramı Ne Zaman 2019 – En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Son Dakika

Ramazan Bayramı Ne Zaman 2019

Ramazan Bayramı Ne Zaman 2019

Ramazan Bayramı ayın kaçında? 2019 Ramazan Bayramı tarihi, Ramazan Bayramı hangi güne denk geliyor? Ramazan Bayramı hangi hafta

Ramazan Bayramı Ne Zaman 2019

Ramazan Bayramı yılda bir kez kutlanan, Müslüman aleminin heyecan ile beklediği dini bayramlarımızdan biridir. Ramazan Bayramı’nın yanı sıra diğer dini bayramımız ise Kurban Bayramı’dır.

Ramazan Bayramı, Ramazan ayı orucunun 1 ay tutulması sonrası kutlanan, 11 ayın sultanı olarak bilinen Ramazan ayının bitişinin habercisidir.

Peki Ramazan Bayramı bu yıl ne zaman? Ramazan Bayramı ne zaman 2019 diye internet üzerinden arama yaptığımız da karşımıza 4 Haziran Salı günü başlayacağı ve 6 Haziran Perşembe günü sona ereceği bilgisi çıkıyor. Bu bilgiyi internet dışında miladi takvimler üzerinden de ulaşabilmekteyiz.

Ramazan Bayramı Tatili Ne Kadar Sürecek?

Ülkemizde bayramlar söz konusu olduğunda ne kadar tatil yapacağımız sorusu hemen arkasından gelen soru oluyor. Bu yıl Ramazan Bayram’ı tatili uzayacak mı? Hafta sonuna denk gelecek mi gibi soruları sormadan yapamıyoruz.

Peki 2019 Ramazan Bayramı tatili ne zaman? 2019 yılı Ramazan Bayramı tatili ne kadar sürecek? Bu yıl Ramazan Bayramı 4 Haziran Salı gününe denk geliyor. Öncesinde 3 Haziran Pazartesi arefe günü oluyor. Arefe günü bayramdan bir önceki güne verilen genel bir isimdir. Ülkemizde arefe günleri de bayrama hazırlık amaçlı yarım gün tatil ediliyor. Bazı firmalar bu yarım günü çalışanları ile görüşerek ve yıllık izinden düşerek tamamen tatil sayabiliyorlar. Devlet de gerekli bulur ise tatili uzatabiliyor. Eğer bu yıl da arefe günü tam gün tatil yapılır ise 3 Haziran pazartesi gününün tatil olması ile önceki 2 günlük hafta sonu tatili ile birlikte bayram tatili uzayabilir. Şuan da devlet böyle bir açıklama yapmadı. İlerleyen tarihlerde bu açıklamayı merakla bekleyen tatilciler mevcut. Eğer arefe günü tam gün tatil yapılır ise tatil süresi hafta sonu ile birlikte 6 gün olacak.

Ancak normal şartlarda Ramazan Bayramı 3 gündür. Arefe günü ile birlikte ise tatil süresi 3,5 gün sayılmaktadır.

İlk Oruç Ne zaman Tutulacak?

Ramazan Bayram’ını beklerken, 2019 Ramazan Bayramı ne zaman? Sorusuna ek olarak oruç tutan Müslüman aleminin sorduğu diğer bir soru da ilk orucun ne zaman tutulacağı oluyor. Hatta oruç tutanlar öncelikle Ramazan ayının başlangıç tarihini merak ediyor.

Bu ay ne kadar bereketli, huzurlu, mutluluk veren ve hayırlı bir ay olsa da Ramazan ayının zorlukları da mevcut. O nedenle Ramazan ayının yaz dönemine gelmesi, oruç süresinin uzamasına sebep olduğundan Müslümanlar tarihin bir an önce gelmesini sonra da Ramazan Bayramı’na kavuşmayı bekliyorlar.

Bu yıl ilk oruç ne zaman tutulacak? Takvimler üzerinde tüm dini ve milli bayram tarihleri yer aldığı gibi, hicri ay başlangıçları ve kandil tarihleri de veriliyor. Özellikle hicri takvimlerden kolayca bu bilgiye ulaşabiliriz. Eğer bir hicri takviminiz yok ise de internet üzerinden Ramazan ve diğer hicri ayların başlangıç tarihlerini bulabilirsiniz.

Peki ilk oruç ne zaman tutulacak? 2019 yılı Ramazan ayının başlangıç tarihi, 6 Mayıs 2019’dur. 6 Mayıs Pazartesi günü ilk oruç tutulan gün olacağı gibi, 5 Mayıs pazar günü gecesi ilk sahur yemeği yenilecek. 5 Mayıs Pazar akşamı ise ilk teravih namazı kılınarak Ramazan ayına merhaba denilecek.

Müslüman alemi için çok hayırlı olan bu ay 11 ayın sultanı olarak, heyecan ile beklenmektedir.

Üç Aylar Ne Zaman Başladı?

Müslüman alemi için Ramazan Bayramı, Ramazan ayı tarihleri ne kadar önemli ise 3 ay tarihlerinin önemi de çok büyüktür. Üç ayların bu kadar önemli olmasının sebebi, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in önemli hadisinden gelmektedir. Peygamber efendimiz Recep ayı Allah’ın ayı, Şaban ayı benim ayım ve Ramazan Müslüman aleminin ayıdır sözü önemle takip edilmektedir.

Ramazan ayına girmemize çok az bir zaman kala, 2019 Ramazan Bayramı tatili ne zaman? sorusuna ek olarak üç aylar ne zaman başladı? sorusu da merak ediliyor. Üç ayların en son ve en önemli aylarından Ramazan ayına girmemize sayılı günler kaldı.

Üç ayların ilk ayı Recep ayına 8 Mart 2019’da girilmişti. Ardından üç ayların ikincisi olan Şaban ayına 2 Nisan 2019’da girdik. 2 Nisan 2019’da ayrıca Miraç kandili kutlandı. Son ay Ramazan ayına ise 6 Mayıs tarihinde gireceğiz. Ramazan ayının son günü 3 Haziran arefe günü ise 3 aylar tamamlanmış olacak.

Kandil Günleri Ne Zaman?

Üç aylar denildiğinde akla hemen kandil günleri gelmektedir. Kandil günleri ne zaman başlar? sorusuna cevap olarak net bir tarih verilmemiştir. Kandil günleri üç ayların başladığı ilk cuma gecesi başlar. Bu tarih her yıl değişir. Bu yıl ilk kandil 7 Mart Perşembe gecesi kutlandı. İslam dini inanışına göre Perşembe gecesi Cuma olarak sayılır. Hatta cami minareleri Perşembe geceleri de yanar. Bu nedenle bu yıl 7 Mart Perşembe gecesi Regaip kandilinin kutlanması ile 8 Mart Cuma günü üç aylar başlamış oldu.  

Miraç kandili 2 Nisan Salı günü kutlanırken Berat kandili ise 19 Nisan Cuma günü kutlanacak. Kadir gecesi ise Ramazan ayının içinde kutlanan en hayırlı kandillerden biridir. Bu yıl Kadir gecesi 31 Mayıs Cuma gününe denk gelmektedir. En son kandil olan Mevlid kandili ise 8 Kasım Cuma günü kutlanacaktır.


Bu yazı 845 kez okundu.
Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?


YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Güzel Sözler, Mesajlar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Burçlar, Burç Uyumları, Emojiler, Resimli Sözler, Resimli Şiirler Sitemizde Yer Almaktadır... Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat Gibi Sizlere Küçük Ama Etkili Önerileri Sitemizde Bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler Yazılarımız Tamamıyla Eniyisozler.Net İçin Uzman Yazarlar Tarafından Hazırlanmaktadır. Bu Alanda Yer Alan Bilgiler Bir Öneridir. Özgün Ve Siteye Özel Olarak Yazılmıştır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bu Yazıya Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM