Ramazan’da Hangi İbadetler Yapılır? – En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Son Dakika

Ramazan’da Hangi İbadetler Yapılır?

Ramazan’da Hangi İbadetler Yapılır?

Ramazan ayında yapılacak ibadetler, Ramazan ayında hangi namazlar kılınır? Ramazan’da hangi dualar okunur? İşte detaylar!

Ramazan’da Hangi İbadetler Yapılır?

Ramazan ayı 3 ayların sonuncu ve en bereketli atı olarak bilinmektedir. Bereketten bahsedilirken sadece yediğimiz yiyecek ve içeceklerin bereketi değil aslında yapılan ibadet ve dualarında ne kadar bereketli olduğundan bahsedilmektedir. Bu ay yapılan ibadetler doğru ve kalpten yapılır ise kesinlikle kabul olacağı düşünülür ve sevabının ise kat ve kat büyük olduğu bilinir. Peki Ramazan’da hangi ibadetler yapılır?

Ramazanın başlıca ve en önemli ibadeti oruçtur. Ramazan ayı boyunca 30 gün oruç tutulmaktadır. Oruç ibadetinin yanı sıra günlük 5 vakit namaza ek olarak teravih namazı kılmak da Ramazan ayında yapılması gereken en önemli ibadetlerdendir. Kuran-ı Kerim’i Ramazan ayı boyunca okuyarak hatim etmek yine Ramazan ayı boyunca alışılagelmiş ve yapılmakta olan en önemli ibadetlerden biridir. Bu ibadetlerin yanı sıra Ramazan ayı boyunca tesbih çekerek Allah’ı zikretmek en önemli ibadetlerden sayılır.

Ramazan ayında yapılan ve Peygamber efendimizin de yaşamı boyunca sürekli olarak Müslümanlara ilettiği ibadetlerden biri de sadaka vermektir. Ramazan ayı içinde, kişinin ekonomik durumuna göre belirlediği rakamda bir tutarı ihtiyacı olan bir aileye vermesi ise Fitredir. Zekâtta yine Ramazan ayında verilebilir.

Bu yazımızda Ramazan ayında yapılan ibadetleri kısaca açıklayacağız hem de hangi durumlarda ibadet yapılmadığı konusuna da değineceğiz.

Oruç İbadeti

Oruç ibadeti genel olarak Ramazan ayında yapılan, Ramazan ayında tutulamadığı durumlarda sonra ki aylarda telafisinin yapılabileceği bir ibadettir. Müslümanlar kandiller de ve bazı önemli günlerde de oruç tutabilirler.

Oruç ibadetinin tanımı, kişinin hem ruhen hem de bedenen nefsini arındırması anlamına gelmektedir. Oruç sadece yemek yememek ve su içmemek değildir. Oruçlu iken davranışlarına da dikkat ederek nefsini terbiye etmek ile yükümlüdür.

Hangi Durumlarda Oruç Tutulmaz?

Oruç ibadeti bazı durumlarda yapılamayabilir. Haklı sebebi olan Müslüman kişi oruç ibadetini daha sonradan telafi edebilir. Örneğin; hamile bir kadın sağlığı da elvermiyor ise oruç tutmayarak daha sonraki bir dönemde oruç tutabilir. Bunun yanı sıra yaşlılar, şeker, kalp ve tansiyon gibi hastalıkları olan kişiler oruç tutamıyor ise bunun telafisini ihtiyaç sahiplerine sadaka vererek gerçekleştirebilir. Adetli olan bir kadın da yine adeti boyunca oruç tutamamaktadır. Ama dilerse namaz dışında farklı ibadetler yapabilir. Ramazanda adetliyken hangi ibadetler yapılır? Adetli kadın bu süre içinde fidyesini verebilir, bazı duaları okuyabilir. Adetli kadın Kuran-ı Kerim’e el süremeyeceği gibi namaz da kılamamaktadır.

Teravih Namazı

Ramazan ayı boyunca 5 vakit namaza ek olarak Teravih namazı da kılınmaktadır. Ancak teravih namazı farz değildir. Teravih namazının camide cemaat ile kılınması sünnettir. Eğer kişi cemaati terk edip evde tek başına teravih kılarsa günahı yoktur ancak sünneti terk etmiş sayılır. Evde cemaatle kılarsa sevaptır ancak camide cemaat ile kılmak kadar büyük sevaba erişilemez.

Teravih namazı 20 rekat olup, 13 rekat yatsı namazının arkasından kılınır. Bu nedenle yaşlı ve hasta kişiler için bu namazı kılmak oldukça zor olabilir. Bu nedenle peygamber efendimiz teravih namazını sünnet olarak nitelendirmiştir.

Kuran-ı Kerim Hatmi       

Kuran-ı Kerim hatmi Ramazan ayı dışında da yapılması gereken önemli bir ibadettir. Her Müslümanın sürekli olarak okuyup, kendisine ders çıkartması gereken önemli bir kitaptır. Ancak Ramazan Kuran ayı olarak anıldığı için Müslümanlar her gün belirli saatlerde toplanarak 1 ya da 2 cüz okuyarak 1 ay içinde Kuran-ı Kerim’i hatim ederler.

Ramazan ayı içinde yapılan Kuran-ı Kerim hatminin sevabının diğer aylarda yapılandan daha hayırlı olduğuna inanılmaktadır.

Tesbih Çekmek

Ramazan ayı boyunca yapılacak teşbihler ile Müslüman kişi sevabını arttırabilir. Allah’a yönelerek daha çok zikir yapmış olur. Tesbih çekmek kimi görüşlerde belirli sayılara göre yapılsa da aslında tesbih çekilirken çekilen sayının çok fazla bir önemi yoktur.

Ramazan ayında çekilen en güzel tesbihlerin başında “La ilahe illallah” kelime-i tevhid gelir. Bu tesbihin yanı sıra, “ Ya Erhamerrahimin” , “ Ya Gaffarez Zünü” ve “ Ya Atikarrikab” en değerli tesbihlerdendir.

Fitre Vermek

Fitre vermek Ramazan ayı içinde gerçekleşen önemli ibadetlerdendir. Kişi eğer yiyecek, giyecek gibi temel ihtiyaçlarını karşılayacak durumda ise ve kenarda bir miktar parası ya da altını var ise fitre vermek ile yükümlüdür. Fitre vereceği kişi çocuğu ya da torunu olamaz. İhtiyacı olan bir aileye bir günlük yiyecek tutarı düşünülerek bir hesaplama yapılarak fitre ödenmelidir. Kişi fitre tutarını istediği kadar arttırabilir.

Zekat

Maddi sıkıntısı olmayan bir Müslümanın yılda bir kez vermek ile yükümlü olduğu sadakadır. Zekatı dilerse Ramazan ayında verebileceği gibi yıl içinde farklı bir zamanda da verebilir.

Zekat kişinin mal varlığının %40’ı olarak hesaplanmaktadır. Zekat için belirli bir mal varlığının olması gereklidir. Bu mal varlığının altında parası olanlar zekat vermek ile yükümlü değildir.

Bu yazımızda Ramazanda hangi ibadetler yapılır kısaca ifade edilmiştir. Müslüman kişinin yapacağı ibadette hiçbir zaman sınır yoktur. Allah için yapılan her ibadetin karşılığının olduğuna inanılmaktadır.


Bu yazı 470 kez okundu.
Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?


YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Güzel Sözler, Mesajlar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Burçlar, Burç Uyumları, Emojiler, Resimli Sözler, Resimli Şiirler Sitemizde Yer Almaktadır... Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat Gibi Sizlere Küçük Ama Etkili Önerileri Sitemizde Bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler Yazılarımız Tamamıyla Eniyisozler.Net İçin Uzman Yazarlar Tarafından Hazırlanmaktadır. Bu Alanda Yer Alan Bilgiler Bir Öneridir. Özgün Ve Siteye Özel Olarak Yazılmıştır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bu Yazıya Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM