En iyi sözler, Güzel sözler kısa ve öz, Anlamlı kısa güzel sözler

Ihlamur Çayı Tarifi

19 Aralık 2018

ıhlamur nasıl yapılır saraçoğlu, ıhlamur çayı nasıl yapılır uzman tv, ıhlamur yaprağı çayı nasıl yapılır..Detaylar yazımızda…

Ihlamur Çayı Tarifi

Ihlamur Çayı Tarifi

Yaz aylarında çevreye nefis kokular saçan ıhlamur ağaçları, hastalanan her kişiye ilk tavsiye olarak çayının yapılmasını söylenir. Ihlamurdan doğru bir halde faydalanabilinmesi için, ıhlamur tohumları doğru bir ıhlamur çayı tarifi ile demlemelisiniz.

Ihlamur Nedir?

Ihlamur ebegümeci ailesine bağlı, çok farklı çeşitlere sahip bir ağaç türüdür. Ülkemizde ise sıklıkla yetişir. Ihlamur şifalı bitkiler arasında yer alır.                            

Ihlamur Çayı Nasıl Demlenir

Ihlamur tarifi için gerekli malzemeler

  • Kaynatmak istediğiniz kadar ıhlamur ile su ihtiyacınız olan malzemelerdir.
  • Tatlandırmak adına bal ya da limon da kullanabilirsiniz.

Adım Adım Ihlamur Çayı Yapılışı

  1. Ihlamur çiçekleri bir bütün olarak demlenir. Yani Ihlamur çiçeğine yapışık olan sarı ve uzun yapraklarla pişirmeniz gerekiyor.
  2. İyi bir ıhlamur tarifi için yarım avuç kadar ıhlamur çiçeğini bir kaba koyun. İçine ıhlamur çiçeği koymuş olduğunuz kaba, ıhlamur çiçeklerinin üzerini biraz aşacak kadar sıcak su ilave edin.
  3. Ihlamur çiçeğinin içinde uçucu yağlar yani esansiyel yağ bulunur. Esansiyel yağların uçmaması için, ıhlamur çiçeklerinin içinde bulunduğu kabım üzerini kapatın. Bu şekilde demlendiğinde ıhlamur şifasını daha iyi gösterir.             
  4. 10 dakika boyunca demlenen ıhlamur çayı, süzgeç ile süzülür. Süzüldükten hemen sonra ıhlamur çayı hemen içilmelidir.

Ihlamur çayı yapılırken, dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır. Bu püf noktaların ilki ıhlamur çayı yapılırken gaza gelip fazladan ıhlamur çiçeğini kaynatmamak ve demlememektir. Bu püf noktaya dikkat edilmez ise şifasını göstermemesine neden olur.

Ihlamur çayı tadı güzel olarak nitelendirilen bir çay değildir. Ihlamur çayını biraz daha tatlandırabilmek adına, bir çay kaşığı ya da isteğe bağlı olarak bir tatlı kaşığı bal ekleyebilirsiniz. Ayrıca C vitamini ile dolu olan limonu, dilimleyerek ıhlamur çayınıza katabilirsiniz. Böyle yaparak ıhlamur çayınızı daha da şifalı hale getirebilirsiniz. Gördüğünüz üzere ıhlamur çayı tarifi oldukça kolaydır.

Ihlamur Çayının Faydaları
  • Göğsü yumuşatıp, öksürüğe iyi gelir.
  • İshal hastalığına iyi gelir, bağırsakları temizler.
  • Terlemeye yardımcı olur, gribe yakalandığınızda daha çabuk iyileşmenize yardımcı olur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ