Yeni Koronavirüs (Covid-19) Hakkında Her Şey | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Yeni Koronavirüs (Covid-19) Hakkında Her Şey

Yeni Koronavirüs (Covid-19) Hakkında Her Şey

Bu Yazımızda Koronavirüs Türkiye’de Kaç Kişi Öldü, Corona Virüsü, Corona Virüsünden Korunmak İçin, Corona Virüsünün Belirtileri, Koronavirüs Belirtileri Nedir, Koronavirüs 16 Eylül Kaç Kişi Öldü, Koronavirüs Maske, Koronavirüs Nasıl Bulaşır, Koronavirüs Nedir Detaylar Yazımızda..

Yeni Koronavirüs (Covid-19) Hakkında Her Şey

Çin’in Vuhan kentinden başlayıp çok kısa sürede bütün dünyayı etkisi altına alan corona virüsü bütün insanlığı dize getirmiş durumdadır. Söz konusu enfeksiyon, insanda ilk kez rastlanan Covid-19 virüsüdür.  Covid-19 insan vücuduna temas etmesiyle beraber ciddi rahatsızlıklara yol açmaktadır. Herhangi bir tedbirin alınmaması halinde bu rahatsızlıklar ölümle sonuçlanmaktadır. Türkiye içerisinde de büyük korku uyandıran Covid-19’dan korunmak için birçok tedbirler alınmaktadır. Önlemlerin ciddiye alınmaması, durumun ehemmiyetini arttırarak salgının daha çok büyümesine sebep olmaktadır.

Enfeksiyonun kısa sürede çok hızlı yayılması bütün dünya için tehdit oluşturmaktadır. Tehdide karşı alınan önlemler bütün insanlarda birlik ve beraberlik duygusunu güçlendirmiş durumdadır. Tüm dünya 14 gün kuralı ile bu salgının bulaşmasını ve ilerlemesini azaltmaya çalışmaktadır. Corona virüsü şiddetli belirtilere sahiptir. Bu belirtiler gribe benzemektedir. Fakat gribin belirtileri korona virüsün belirtilerin daha fazla ve belirgindir.

Gittikçe kartopu gibi büyüyen ve çığ haline dönüşen virüsün önüne geçmek için aşı çalışmaları yapılmaktadır. Covid-19 un henüz kesin bir tedavisi bulunmadığı için birçok insanın yaşamını kaybetmesine neden olan bir enfeksiyondur. Kesin bir tedavinin bulunmamasının en büyük nedeni ise virüsün insan vücuduna girmesiyle mutasyona uğruyor olmasıdır. Yapılan tıbbi çalışmalara göre şu ana dek Covid-19 un iki tür mutasyonu bulunmaktadır. Bunlar; S-cov ve L-cov mutasyonlarıdır. L-cov’un S-cov’a göre bulaşıcılığı çok yüksek ve şiddetli zararları vardır.

Evde Kolay Maske Nasıl Yapılır?

Yeni Koronavirüs (Covid-19) Hakkında Her Şey

Koronavirüs 16 Eylül Kaç Kişi Öldü?

Aylardır etkisini sürdüren Covid-19  için en çok merak edilen konulardan biri de koronavirüs kaç kişi öldü sorusuna aranan cevaptır. Küresel bir sağlık sorunu haline gelen Covid-19 un bütün dünyada vaka sayısı yaklaşık 18 Milyon’u geçtiği bilinmektedir. Can kaybı ise 689 bini aştı. Koronavirüs Türkiye’de kaç kişi öldü 16 Eylül bilgilerine göre 296.391 vakanın olduğu bilgisi yer almaktadır. Ölü sayısı ise 7.249 kişiye yükselmiştir. Fakat gerekli tedbirlerin alınmaması halinde bu sayı artış gösterebilir. 

 • Türkiye’de 16 Eylül Bugün vaka sayısı: 1.771 Hayatını kaybedenlerin sayısı: 63 Toplam vaka sayısı 296.391  Hayatını kaybedenlerin toplam sayısı ise 7.249 kişiye yükselmiştir.
 • Çin’de Vaka Sayısı 81 bin 620 hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 322 kişidir.
 • İtalya’da Vaka Sayısı 115 bin 242 Hayatını kaybedenlerin sayısı 13 bin 915 kişidir.
 • İran’da Vaka Sayısı 50 bin 468 Hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 160 kişidir.
 • İspanya’da Vaka Sayısı 112 bin 65 Hayatını kaybedenlerin sayısı 10 bin 348 kişidir.
 • İngiltere’de Vaka Sayısı 34 bin 173 Hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 926 kişidir.
 • Fransa’da Vaka Sayısı 59 bin 929 Hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin 398 kişidir.
 • ABD’de  Vaka Sayısı 4.803.363 Hayatını kaybedenlerin sayısı 157.997 kişidir.
 • İsviçre’de Vaka Sayısı 4 bin 840 Hayatını kaybedenlerin sayısı 51 kişidir.
 • Almanya’da Vaka Sayısı 84 bin 794 Hayatını kaybedenlerin sayısı 1107 kişidir.
Yeni Koronavirüs (Covid-19) Hakkında Her Şey

Yeni Koronavirüs Nedir?

Yeni tip virüs ilk olarak Çin-Vuhan eyaletinde ortaya çıkan, koronavirüs nedir sorusunun artmasıyla solunum yolu rahatsızlığına sebep olduğu anlaşılan bir enfeksiyondur. İlk olarak 2019 yılının Aralık ayında ortaya çıkmıştır. Kesin olarak ise 13 Ocak 2020 tarihinde tanımlanmıştır. Covid-19 un kaynağı Uzak Doğu’da deniz ürünlerinin ve hayvan pazarının olduğu yerdedir. Söz konusu Pazar yerinde görev yapan bir kadında ilk olarak tespit edilmiştir. Daha sonra ise çok hızlı bir şekilde insandan insana bulaşarak salgın haline gelmiş durumdadır. Covid-19, ilk önce Çin’in bütün kentlerine yayılmıştır. Yurt içi ve yurt dışı seyahatlerin artmasıyla ve Covid-19 tehlikesine dikkat edilmemesiyle beraber bu durum bütün ülkelere yayılmasına sebep olmuştur.

Koronavirüs nedir, insanlarda şiddetli akut solunum sendromuna sebebiyet veren bir virüs ailesidir. Şiddetli hastalıklara sebep olmaktadır. Solunum yolu enfeksiyonları, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların ciddi derecedeki boyutlarıyla alakalıdır.

Koronavirüs Nasıl Bulaşır?

Hızla yayılmaya devam eden yeni tip korona virüsünün nasıl bulaştığı hakkında araştırmalar yapılıp belli başlı sonuçlar elde edilmiştir. Yarasa yiyen bir kişide rastlanan bu rahatsızlığın çevresindeki kişilerde de ortaya çıkmasıyla olayın ciddiyeti daha net anlaşılmıştır. İlk hastalar yetkili sağlık personelleri tarafından birçok testlere tabi tutulmuşlardır. Bu testler şu ana dek belirlenen ve bilinen patojen testleri ile yapılmıştır. Sonuç olarak yeni tip korana virüsü ile karşılaşılmıştır. Bulaşıcı olan bu virüs sonucu ile beraber rahatsızlığın çıkış yeri olan Vuhan eyaletindeki hayvan pazarı en sonunda kapatılmıştır.

Koronavirüs nasıl bulaşır araştırmasının sonucu hem damlacık hem de yakın temas ile bulaştığı yönündedir. Bu bilgi de henüz kesinleşen bir bilgi değildir ve araştırmalar devam etmektedir. Virüs hakkında elde edilen bilgilerden biri de tek zincirli RNA yapısına sahip olduğudur. İnsandan insana yakın temas ile bulaşabilen korona virüsü ilk olarak solunum sistemine yerleşmektedir. İleride göstereceği semptomları başlangıçta gizlemektedir. Bu döneme kuluçka dönemi denir. Söz konusu virüs kuluçka dönemindeyken bir başka kişiye bulaşmamaktadır. En etkili bulaşma yolu hasta kişilerin öksürmesiyle ve hapşırmasıyla etrafa saçılan damlacıklardır. El, göz, ağız ve burun mukozası teması neticesinde de virüsün yayılması, bulaşması söz konusudur. Bulaşıcılığın önüne geçmek için koronavirüs maske tavsiye edilmektedir.

Yeni Koronavirüs (Covid-19) Hakkında Her Şey

Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Korona virüsünün herkesin bildiği solunum yolu hastalıklarına benzer belirtileri vardır. Belli başlı belirtileri gribe benzese de gripten de farklıdır.

 • Şiddetli ateş
 • Şiddetli ya da kuru öksürük
 • Nefes darlığı

gibi belirtilere sahiptir. Enfeksiyonun evre evre belirtilerinin sıralanması ise ;

 • Öksürük
 • Göğüs sıkışması
 • Ateş
 • Nefes darlığı
 • İştahsızlık
 • Kilo kaybı
 • Görme sorunları, göz sulanması

şeklindedir. Enfeksiyonun bir sonraki evrelerinde öksürük ve nefes darlığı şiddeti artış göstermektedir. Ciddi derece solunum sıkıntıları oluşur. Vakanın şiddetli hal almasıyla;

 • Zatürre
 • Ağır solunum yetmezliği
 • Böbrek yetmezliği
 • Ölüm

gibi sonuçlar gelişebilir. Yeni tip korona virüsünün kuluçka süresi ise 2 veya 14 gün şeklinde bir seyir göstermektedir. Koronavirüs belirtileri nedir cevaplarına ek olarak da pnömaniye benzer bulgulardır. Dolaşım sistemindeki hücreleri hedef alan korona virüsünün bir diğer belirtisi ise burun akıntısıdır. Yukarıdaki belirtilere sahip olan bireylerin çoğu karantinaya alınmaktadır. Bu sayede enfeksiyonun başka kişilere bulaşması önlenmektedir.

Yeni Koronavirüs (Covid-19) Hakkında Her Şey

Koronavirüsden Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Küresel bir sorun olan Covid-19 için panik değil önlem almak önemlidir. 2020 yılının Ocak ayından itibaren dünya gündemine damgasını vuran virüs 118 ülkede ve 119 binden fazla kişide görülmüş durumdadır. Korona virüsünü taşıyanların çoğu ise hayatını kaybetmiştir. Durumun bu derece ciddi olması ve enfeksiyonun bulaşıcı olması sağlıklı kişileri de endişelendirmektedir. Dolayısıyla alınacak önlemler sayesinde kurtarılacak hayatlar artabilir. Corona virüsünden korunmak için yapılması lazım olan tedbirler aşağıda listelenmiştir.

 1. Sağlıklı bireyler maske ile açık alanda bulunmalıdır. Fakat maske yeterli kalmayabilir dolayısıyla çok fazla dışarıya çıkmamalılardır.
 2. Toplu alanlarda maske ile bulunulmalıdır.
 3. Dışarıdaki yüzeylere birçok kişinin dokunduğu unutulmamalıdır. Bu nedenden dolayı herhangi bir yüzeye dokunduktan sonra eli yüze, gözlere ve ağza dokundurulmamalıdır.
 4. Dışarıda zaman geçirenler, dışarıdan içeriye girenler, sık sık ellerini sabun ile yıkamalılardır.
 5. El dezenfeksiyonu arttırılmalıdır. Eğer hasta biriyle karşılaşılırsa eller daha çok yıkanmalıdır.
 6. Ilık su ile boğa gargarası yapılmalıdır.
 7. Bol bol ılık sıvı tüketilmelidir. Bu sayede korona virüsünün vücuda girişi engellenebilir.
 8. Asansör yerine merdiven kullanılmak daha güvenlidir.
Yeni Koronavirüs (Covid-19) Hakkında Her Şey

Koronavirüs Belirtileri Varsa Neler Yapılmalıdır?

Kendinizde corona virüsünün belirtileri olduğunu düşünüyorsanız derhal bir sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekir. Aksi halde yakın temasta bulunduğunuz herkese hatta her yüzeye virüsün bulaşmasına neden olabilirsiniz. Virüsün kurban zincirine kendiniz ile beraber birçok kişiyi de ekleyerek yakınlarınıza da zarar verebilirsiniz. Bu yüzden belirtilerin herhangi  birinin üzerinizde görmeniz halinde ellerinizi sabunla yıkayabilirsiniz. Daha sonra sağlık kuruluşuna giderek muayene olabilirsiniz. Bazı patoloji testlere tabi olarak gerçekten corona virüsüne yakalanıp yakalanmadığınızı kesinleştirebilirsiniz. Eğer sağlıklı bir bireyseniz sıcak su ile yıkanmaya ve sıcak bölgede kalmaya çalışınız. Çünkü yeni bir tip olan Covid-19 un şu ana dek belirlenen tek düşmanı sıcaklıktır. Sıcağa karşı yenik düşen Covid-19, sıcağın olduğu yerlere geçmemektedir.


Bu yazı 3754 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
5 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Yasemin
Yasemin
Ziyaretçi
22 Mart 2020 16:00

Kendimi bazen korku filmi içinde gibi hissediyorum ne korkutucu ürpertici bi durumdayız.

ismail
ismail
Ziyaretçi
Yanıtlanan  Yasemin
23 Mart 2020 19:36

Allah sonumuzu hayra çıkarsın.

Eda
Eda
Ziyaretçi
22 Mart 2020 11:37

Gün geçtikçe artıyor 🙁 Yüce Rabbim hepimizin yardımcısı olsun.

Funda
Funda
Ziyaretçi
19 Mart 2020 21:38

Allah Hepimizin yardımcısı olsun 🙁

kerem
kerem
Ziyaretçi
Yanıtlanan  Funda
19 Mart 2020 21:46

amin ecmain.

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2020-08-05 21:31:46
Gökçe Leyla: ÖZGÜRLÜK HERKES İÇİN Bir umuttur özgürlük yaşayan her insan için. Hayata tutunmayı sağlayan. Bir
2020-08-04 23:10:32
Sezen: :D :D :D
2020-07-31 22:47:55
Sıla: :D
2020-05-31 00:27:49
2020-04-09 19:23:59
2020-04-09 19:17:59
5
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x