Yurt Dışından Ödül Alarak Bizleri Gururlandırmış 12 Türk Filmi | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Yurt Dışından Ödül Alarak Bizleri Gururlandırmış 12 Türk Filmi

Yurt Dışından Ödül Alarak Bizleri Gururlandırmış 12 Türk Filmi

Yurt Dışından Ödül Alarak Bizleri Gururlandırmış 12 Türk Filmi

Yurt dışında düzenlenen festivallerden ödül ile dönerek bizleri gururlandırmış birbirinden güzel 23 Türk filmini sizler için derledik.

Yol

Yol

Sıkıyönetimin en zorlu şartlar altında gerçekleştiği insanların acılı günlerinde İmralı Yarı Açık Cezaevi mahkumlarına izin veriri. Cezaevlerinden aldıkları bu izinle birlikte yola çıkan 5 mahkum yol boyunca çeşitli zorluklarla sınanacak. 5 ayrı yolcunun acıları ve yaşadıkları sıkıntılar başarılı bir şekilde seyirciye aktarılıyor.

IMDb Puanı: 8,2

Yönetmen: Şerif Gören, Yılmaz Güney

Ödüller ve Adaylıklar: Altın Küre Ödülleri- en iyi yabancı film adayı

Cannes Film Festivali: Altın palmiye ve FIPRESCI ödülleri

Duvara Karşı

Duvara Karşı

Hayatlarını Almanya’da devam ettiren Cahit ve Sibel 40’lı yaşlarındadırlar. Zaman zaman intihar eğilimleri gösteren bu ikiliden Cahit psikoloğunun da yardımıyla kendisini toparlamayı başarır. Cahit Sibel’e yardım etmek ister. Sibel ise evliliği kendisinin tek çıkışı olarak görür ve evlenmeye karar veriri. Sibel’in eşi daha tam olarak tanımadığı Cahit olur. Aynı evde yaşamaya başlayan Cahit ve Sibel ikili arasında günden güne artan bir çekim oluşmaya başlar.

IMDP Puanı: 8,0

Yönetmen: Fatih Akın

Ödüller ve adaylıklar: 54. Berlin Film Festivali’ne katılan film bu festivalden Altın Ayı ödülü ile dönmeyi başarmıştır.

Bir Zamanlar Anadolu’da

Bir Zamanlar Anadolu’da

Bir savcı ve doktorun 12 saatlik gerilim hikayesinin seyirciye anlatıldığı filmde kasabanın sıradanlığı ve yolların tek düzeyliği gibi sıradan konulara gönderme yapılıyor. Senaryonun şekillenmesinde Nuri Bilge Ceylan’ın yanı sıra Çukur’un İdris babası Ercan Kesal’ın de emeği var.

IMDB Puanı: 7,8

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan

Ödüller ve Adaylıklar: 6. Asya Pasifik Film Ödüller-Juri Özel Ödülü

 1. Cannes Film Festivali- Jüri Özel Ödülü
 2. Uluslararası Haifa Film Festivali- En İyi Film Ödülü

Tepenin Ardı

Tepenin Ardı

Film bir aile trajedisine odaklanıyor. Kendi sorunlarıyla yüzleşmek üzere bu sorunlar yüzünden başkalarını sorumlu tutmaya çalışan egemen erkek psikolojisini izleyiciye anlatmaya çalışan filmde mekanlar ve atmosfer filmin konusuna uygun olarak hazırlanmıştır. Film yer yer izleyiciye Western tarzını anımsatıyor.

IMDb Puanı: 7,3

Yönetmen: Emin Alper

Ödüller ve Adaylıklar: 12. Osiasn’s Cinefan Film Festivali- En İyi İlk Film

 1. Saraybosna Film Festivali- Jüri Özel Ödülü
 2. Asya Pasifik Film Ödülleri- En İyi Film Ödülü
 3. Palic Avrupa Film Festivali: En İyi Film Ödülü
 4. Karlovi Vary Festivali- En İyi Asya Film Ödülü

Kış Uykusu

Kış Uykusu

Eski bir oyuncu olan Aydın ( Haluk Bilginer) artık emekliye ayrılmıştır. Emeklilik günlerini geçirmek için Anadolu’nun küçük bir şehrine taşınan Aydın’ın eşi (Melisa Sözen) ve kardeşi (Demet Akbağ) ile olan sorunlu ilişkisini anlatan filmde Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Melisa Sözen ve Nejat İşler gibi isimler yer alıyor. Ülkemize sinemanın en prestijli ödüllerini kazandıran Nuri Bilge Ceylan Kış Uykusu Filmi ile de ödül almayı başarıyor.

IMDb Puanı: 8,2

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan

Ödüller ve Adaylıklar: Cannes Film Festivali- Altın Palmiye Ödülü

Ana Yurdu

Ana Yurdu

Ana Yurdu Filmi romanını bitirmek için anneannesinin köy evine giden Nesrin’in burada sürpriz bir şekilde annesi ile karşılaşmasını ve aralarında gittikçe yükselen gerilimi anlatıyor.

Yönetmen: Senem Tüzen

Ödüller ve Adaylıklar: 31. Varşova Film Festivali- En İyi Asya Film Ödülü

 1. Varşova Film Festivali- FIPRESCI
 2. Uluslararası Tiflis Film Festivali- En İyi Film Ödülü
 3. Asya Pasifik Film Ödülleri- En İyi Senaryo Ödülü

Abluka

Abluka

20 yıl hapis yattıktan sonra şartlı tahliye ile salınan Kadir’e emniyette yüksek bir pozisyonda görevli olan Hamza tarafından bir iş bulunur. Çöpçülük yapmaya başlayan Kadir’in bu işi tamamen göstermeliktir. Kadir’in asıl görevi çöpçü kılığında mahalle mahalle dolaşarak muhbirlik yapmaktır. Çöplerin içerisinde bomba yapımında kullanılan malzeme arayışı içerisinde bulunan Kadir bir mahallenin çöplüğünde bomba yapımına yarayacak malzemeler bulur. Daha sonra bu mahallenin kardeşi, Ahmet’in oturduğu mahalle olduğunu anlar. Kadir uzun zamandır görmediği kardeşi Ahmet ile yakın bir abi kardeş ilişkisi kurmak için çabalamaktadır. Ancak Ahmet abisi Kadir’i hep kendinden uzak tutar. Bu durum Kadir’i kardeşinin bir şeyler sakladığını düşünmeye iter.

IMDb Puanı: 8,2

Yönetmen: Emin Alper

Ödüller ve Adaylıklar: 72. Venedik Film Festivali- Jüri Özel Ödülü

8.Asya Pasifik Film Ödüller- Jüri Özel Ödülü

Ayla

Ayla

Türkiye Kore savaşında Kore’ye destek birlik yollamaya karar verir. Türkiye’den gidecek destek birliğin arasında Süleyman(İsmail Hacıoğlu), savaş esnasında ağaçlıklara saklanmış öksüz Koreli bir kız bulur. Himayesine aldığı kız ile birlikte birliğine dönen Süleyman ve arkadaşları küçük Koreli kızı aralarına alırlar. Süleyman ve küçük kız arasında sevgi dolu bir bağ gelişir. Süleyman Ayla ismini verdiği küçük kızı savaş sonrasında Türkiye’ye götürmek ve onu evlat edinmek ister. Ancak Kore’de geçerli olan yasalar nedeniyle Süleyman küçük kızı Türkiye’ye götüremez ve zorda olsa Ayla ile vedalaşmak zorunda kalır. Yaşanan bu olaylardan 60 sene sonra Süleyman Dilbirliği Ayla’yı bulmak için hareket geçer ve ona ulaşmayı başarır. Ayla filmi Kore savaşına katılmış olan Süleyman Dilbirliği’nin gerçek hikayesinden esinlenerek çekilmiştir.

IMDb Puanı: 9,2

Yönetmen: Can Ulkay

Ödüller ve Adaylıklar: Uluslararası Asya Film Festivali- İzleyici Oylarıyla En İyi Film Ödülü

Cape Town Uluslararası Film Festivali- En İyi Kurgu Yönetmeni Ödülü

Yeraltı

Yeraltı

Fyodor Dostoyevski’nin yeraltından notlar kitabından esinlenerek oluşturulan film hoşlanmadığı hatta nefret ettiği arkadaşlarının katılacağı akşam yemeğine kendisini zorla davet ettiren Muharrem’in hikayesini konu alıyor. Bu yemekte başlayan ufak didişmeler git gide büyümeye başlıyor. Ego savaşının hat safhaya çıktığı yemekte geçmiş defterler gün yüzüne çıkartılmaya başlanıyor. Geçmişten gelen utanç dolu hesaplaşmaları gerçekleştiren Muharrem’i konu alan film bireyin yaşadığı varoluşsal sorunları irdeliyor.

IMDb Puanı: 7,2

Yönetmen: Zeki Demirkubuz

Ödüller ve Adaylıklar: 12. Osian’s Cinefan Film Festivali- En İyi Film Ödülü

9 Uluslararası Film Festivali- En İyi Film Ödülü

 1. Uluslararası Dubai Film Festivali- En İyi Film Ödülü

Küf

Küf

Demir yollarında yol bekçisi olarak çalışan Basri yalnız yaşamaktadır. Tek oğlu 18 sene öncesinde üniversite okurken gözaltına alınmış ve daha sonrasında oğlu Seyfi’ den hiçbir şekilde haber alamamıştır. Ondan bir türlü haber alamayan Basri için oğlu Seyfi ne ölüdür ne de diri… Oğlunun kayboluşunun ardından 6 sene sonra basri eşini de kaybeder. Kendisini yavaş yavaş tüm çevresinden ve toplumdan soyutlayan Basri’nin yaşamasının tek sebebi içinde asla kaybetmediği umudu olmuştur. İçinde yeşeren Umut sayesinde yaşama tutunan Basri’nin hayatı oğlunun bulunması için yazdığı dilekçeler, her gün kontrol etmek için bastığı tren yolları arasında gidip gelmektedir.

Çoğunluk

Çoğunluk

Babasının inşaat işlerini halleden getir götür işleri ile uğraşan Mertkan ( Bartu Küçükçağlayan), arkadaşları ile alışveriş merkezlerinde dolaşır, sağa sola bakar, arabayla tur atar ve hayatındaki boşluğu değerlendirmeye çalışır. Bu sırada karşısına Gül çıkar. Gül ile birlikte vakit geçiren Mertkan hayatındaki boşluğu anlamlı bir şeyle doldurmayı amaçlar.  Ancak Mertkan’ın babası Kemal( Settar Tanrıöğen) Gül’ün kökenleri konusunda şüpheci bir tavır sergiler. Bunun üzerine Mertkan’ın seçim yapması gerekir.

IMDb Puanı: 7,4

Yönetmen: Seren Yüce

Ödüller ve Adaylıklar: Mumbai Film Festivali- En İyi Film Ödülü

 1. Venedik Film Festivali- Geleceğin Aslanı Ödülü

Sürü

Sürü

Geçimleri ve tüm hayatları hayvancılık üzerine kurulu bir aşiretin başı olan Hamo’nun (Tuncel Kurtiz) oğlu Şivan (Tarık Akan) düşman aşiretin kızı ile evlidir. Hayvancılık eskisi kadar para getirmemekte ve ailenin ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır. Bu sebeple maddi durumu git gide bozulan Homo’nun oğlu Şivan aşiretten ayrılmak istediğini babasına açıklar.  Bunu duyan Hamo adeta deliye döner. Ellerinde kalan son sürüyü Ankara’ya götürme planı yapan Hamo oğulları ve emrindeki adamları ile birlikte Sürüyü Ankara’ya götürmek üzere Tren ile yolculuğa çıkarlar.


Bu yazı 816 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2020-08-05 21:31:46
Gökçe Leyla: ÖZGÜRLÜK HERKES İÇİN Bir umuttur özgürlük yaşayan her insan için. Hayata tutunmayı sağlayan. Bir
2020-08-04 23:10:32
Sezen: :D :D :D
2020-07-31 22:47:55
Sıla: :D
2020-05-31 00:27:49
2020-04-09 19:23:59
2020-04-09 19:17:59
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x