Zatürre Hastalığı Nasıl İyileşir? | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Zatürre Hastalığı Nasıl İyileşir?

Zatürre Hastalığı Nasıl İyileşir?

Zatürre Hastalığı Nasıl İyileşir?

Zatürre hastalığı nedir, Zatürre hastalığı nasıl iyileşir? Halk arasında zatüre olarak bilinen pnömoni hastalığı, dünyada ölümlerde birinci sırada yer alan tehlikeli bir hastalıktır. Zatüre akciğerin parankim dokusunun, enfeksiyon kaparak iltihaplanması sonucu meydana gelir. Gelişim süreci ise; bakteri, virüs ve parazitlerin akciğerlere yerleşmesi ile başlar.

Zatüre Türleri Nelerdir?

 1. Bakteriyel Zatürre

Bakteriyel zatürrelere çeşitli bakteriler sebep olur. Bu tür zatürrelere, Strepkok pneumoniane bakterisi sebep olur. Nezle başlangıcı gibi belirtilere sahiptir. Bakteriyel zatürre her yaşta kişide ortaya çıkabilir. Bakteriyel zatürre kendi içerisinde 3’e ayrılır.

 • Pönomokkal zatürre: Bakteriyel zatürrenin en yaygın türüdür.
 • Lejyoner hastalığı: Sıklıkla sigara içen hastalarda görülür. Bu tür zatürreye neden olan bakteriler suda büyür. Bir diğer mekanları ise büyük yapıya sahip binaların, havalandırma borularıdır.
 • Aspirasyon zatürre: Adını pulmoner aspirasyon sonucu oluşmasından alır. Pulmoner aspirasyon, soluduğumuz hava ile birlikte vücudumuza zarar verecek başka bir mikroorganizmanın bronşlara kaçması durumudur. Aspirasyon zatürre, şans eseri yakalanabileceğiniz bir hastalıktır.
 1. Viral Zatürre

Bakteriyel zatürre ile aynı belirtilere sahip olan viral zatürre, grip virüsleri ve onların çeşitlerinden dolayı ortaya çıkar. Giderek kötüleşen öksürük krizleri ve nefes darlığınız var ise, viral zatürreye yakalanmış olma riskiniz oldukça fazladır.

 1. Mikoplazma Zatürre

Tüm yaş gruplarında etkili olan mikoplazma zatürre, diğer türlerinden farklılık göstermektedir. Fiziksel formda belirtiler göstermesi ve aynı zamanda ağır olarak nitelendirilemeyecek hastalık aşamalarına sahip olması nedeniyle hastalık ilk zamanlar göze batmamaktadır. Hastalık tıp dilinde atipik etken olarak isimlendirilir.

Zatürreye Sebep Olan Etkenler Nelerdir?

Zatürreye virüs, bakteri ve mantar gibi birçok mikroorganizma sebep olur.

En bulaşıcı hastalıklardan birisidir. Hastalığı taşıyan kişi ile yakın temas kurulması hastalığın bulaşmasında etkili olur. Bakteri kaynaklı bir hastalık olduğundan kalabalık, kapalı ve hijyen açısından olumsuz olan mekanlar bakteri oluşumuna sebep olur.

Zatürrenin Belirtileri Nelerdir?

Zatürrenin Belirtileri Nelerdir?

Zatürre hastalığına yakalanan hastalarda sıklıkla yüksek ateş, kusma baş ağrısı, iştahsızlık, halsizlik ve eklem ağrıları ve bunlarla beraber kuru, inatçı öksürükler görülmektedir. Aynı zamanda hastalarda, nefes alıp verirken batıcı göğüs ağrıları görülür. Hastalığın bir diğer belirtisi ise, iltihaplı balgamdır. Şayet hasta devamlı sarı-yeşil balgam çıkartıyorsa zatürreden şüphelenmelidir. Hastalık şiddetini arttırırsa, solunum yetmezliği hastalarda baş göstermeye başlar.

Zatürre Tanısı Nasıl Konur?

Hasta zatürre belirtileriyle hastaneye kaldırıldığın da hekimi tarafından detaylı muayene edilir. Muayene sırasında hekim, hastanın akciğer solunum fonksiyonunu dinler. Hekim, solunum sırasında herhangi bir anormallik arar. Solunumda anormallikler fark ederse akciğer filmleri çekilir. Hastanın durumu ağır ise balgam testleri ve akciğer tomografisi çekilir. Hekim, çektirdiği filmler ve yaptırdığı testler sonucunda zatürre teşhisini koyar.

Zattürre Hastalığı Teşhis Sıralaması

Bronskopi: Bronskopi üst solunum yollarının tetkik edildiği aşamadır.

Plevral Sıvı Kontrolü: Plevral sıvı kontrolü aşamasında, akciğerlerde sıvı birikimi olup olmadığının tetkiki edilir.

Salya Testi: Salya testi yapılarak, hastanın belirtilerinin kaynağı incelenir.

Oksimetri: Hastanın kanında bulunan oksijen miktarının öğrenildiği işlemdir.

Tam Kan Sayımı: Tam kan sayımı yapılarak, hastanın beyaz kan hücrelerinin sayısı tespit edilir. Sonrasında değerlere bakılır.

CT Taraması: Bir göğüs taramasıdır. Bu işlem, hastanın akciğerinin işlevini gözlemlemek için yapılır.

Zatürre Nasıl Tedavi Edilir?

Zatürre hastalığı nasıl iyileşir? Zatürre tedavisi, bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonu tedavi etmek adına bir yol izler. Enfeksiyon tedavisi izlenen yolda, yaşanabilecek komplikasyonlar da önlenmeye çalışılır.  Zatürre hastalığının tedavisine başlanırken, hastalığın şiddeti tespit edilir. Hasta hafif, belirtilerin çok yeni tespit edildiği aşamada ise antibiyotikler kullanılır. Balgam söktürücü ilaçlar verilir. Hastanın bağışıklığı düşük olduğundan bol istirahat ve sıvı tüketiminde bulundurulur. Ateş düşürücü ve ağrı kesiciler hastaya verilerek, hastanın iyileşme sürecinde daha rahat etmesi sağlanır. İlaç tedavisinin kullanımının etkileri saptana bilmek adına birkaç gün beklenir. Hasta muayene edilir, tedavisinde olumlu sonuçlar görülürse ev istirahatı verilir. Eğer zatürre çok ağır bir durumda ise hasta, yoğun bakımında gözlem altına alınarak tedavi edilir ve solunum destek cihazına bağlanılır. Hasta yaklaşık 7 ila 10 gün arasında gözlem altında tutulur. Böyle durumlarda hastaya antibiyotik damar yolu ile verilir.

 • Antibiyotik 

Antibiyotikler, birçok mikrop türüne karşı kullanılan penisilin, teramisin gibi maddelerin ortak adıdır. Antibiyotikler, bakteri kaynaklı zatürreler de sıklıkla kullanılır. Uygun antibiyotiğin seçilebilmesi tedavi için büyük önem arz etmektedir. Bu sebeple öncelikle zatürreye sebep olan bakteri tespit edilir. Tespit edilen bakteriye uygun antibiyotik verilerek hastanın tedavi süreci başlar.

 • Ateş Düşürücüler

Zatürre için kullanılan ateş düşürücüler genellikle, aspirin, asetaminofen ve ibuprofen gibi ilaçlardır. Hastalığın en büyük belirtisi olan yüksel ateş bu ilaçlarla düşürülmektedir.

 • Öksürük İlacı

Tedavide, sık sık görülen kuru ağır öksürükler için öksürük ilaçları kullanılır. Öksürük ilaçlarının fazla kullanımı önerilmemektedir. Sebebi öksürürken akışkanların akciğeri gevşetmesinde yardımcı olmasıdır.

Zatürre Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Bulaşıcı bir hastalık olan zatürre tedavi edilmezse, ölüm ile sonuçlanabilmekte. Özellikle ABD ve İngiltere gibi en gelişmiş ülkelerde dahi, bulaşıcı hastalıklar arasında 1. Sırada yer almaktadır. Sağlık bakanlığının 2004 yılı verilerine bakacak olursak 90 bin zatürre teşhisi konulan hasta bulunmakta. Bu hastaların 2500’ü zatürre sebebiyle hayatını kaybetmiş. Geç tedavi edildiğinde ise ciğerlere su toplanır.

Zatürre Hastalığından Korunmanın Yolları
 • Anne sütü
 • Zatürre aşısı
 • Hijyen
 • Kronik hastalıkların iyi tedavi edilmesi

Zatürre hastalığına yakalanmamakta en etkili yol prönomok aşısıdır. 5 yıl boyunca zatürreden korunma sağlar. Zatürre aşısı dışında, hastalığa bakteriler fazlasıyla sebep olduğu için kişinin hijyenine dikkat etmesi büyük fayda sağlayacaktır. Ayrıca kişinin uyku düzenine dikkat etmesi gerekir. Salgın zamanlarında da kendini korunmalıdır.

Prönomok Aşısı

Dünyada en sık rastlanan mikroorganizma, Streptococcus pneumoniae’dir. Sebebi Pnömonilerdir. Bu bakteriye karşı bulunan prönomok aşısı, kas içine yapılır. 2 yaş altı bireylerde kullanılması gereken bir aşıdır. Zatürre aşısı, ülkemizde 2008 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından Ulusal Aşı Takvimi’ne eklenmiştir. Her sene ülkemizde doğan bebeklere, ücretsiz olarak yapılır.

Prömonok Aşısını Kimler Yaptırmalı?
 • 65 yaş ve üzerindeki kişiler
 • AIDS hastaları
 • Kronik hastalığı olan kişiler
 • Kan hastalığı olan kişiler
 • Organ naklinde bulunan kişiler
 • Dalağı alınmış kişiler
 • Kronik börek hastalığı bulunan kişiler
 • Bağışıklık sistemi çok zayıf olan kişiler
Zatürre Hastalığının Karıştırıldığı Hastalıklar Nelerdir?

Zatürre hastalığının birçok belirtisi vardır ve bu belirtiler bazen diğer hastalıkların belirtileri sanılarak teşhis koyma aşamasında hatalar doğurabilmektedir. Zatürre hastalığının en sık karıştırıldığı hastalık akciğer kanseridir. Sıklıkla zatürreyi röntgende takip etmesi ile bilinen “Bronkoalveoler” ile karıştırılmaktadır. Ülkemizde sıklıkla görülen tüberkiloz hastalığı da sık sık zatürre hastalığı ile karıştırılmaktadır.

Zatürre Hastalığında Risk Faktörleri
 • Kronik hastalıklar
 • Bağışıklık sistemi
 • Sigara
 • Hastane ortamı

Bakteriler, bağışıklığı düşük olan vücutlara daha hızlı ve kolay nüfus edebildikleri için kronik hastalıklar en büyük risk grubudur.


Bu yazı 982 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2020-08-05 21:31:46
Gökçe Leyla: ÖZGÜRLÜK HERKES İÇİN Bir umuttur özgürlük yaşayan her insan için. Hayata tutunmayı sağlayan. Bir
2020-08-04 23:10:32
Sezen: :D :D :D
2020-07-31 22:47:55
Sıla: :D
2020-05-31 00:27:49
2020-04-09 19:23:59
2020-04-09 19:17:59
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x