yandex
Zona Nedir?, Zona Nasıl İyileşir? | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Zona Nedir?, Nasıl İyileşir?

Zona Nedir?, Nasıl İyileşir?

data-ad-format="auto">

Bu Yazımızda Zona Nedir?, Zona Nasıl İyileşir?, Zona Nedenleri, Zona Belirtileri, Zona Tanısı Nasıl Konur?, Zona Tedavisi, Zona Tedavisinde İzlenen Yöntemler, Zona Aşısı, Zona Bulaşıcı Bir Hastalık Mıdır?, Zona Hastalığı Tekrarlanır Mı?, Zona (herpes zoster) Komplikasyonları Nelerdir? Detaylar Yazımızda.

Zona Nedir?, Nasıl İyileşir?

Zona nedir? Zona hastalığı bir tür deri hastalığıdır. Cilt yüzeyi üzerendi kabarcıklar zona hastalığının en büyük belirtisidir. Zona hastalığına neden olan virüsün adı Varicella Zozter’dir. Varicella Zozster virüsü vücutta sinir iltihapları meydana getirtir.  Halk arasında adı “gece yanığı”dır.  50 yaşın üzerinde sıklıkla görülen bir hastalıktır. 4 farklı çeşidi vardır. Oftalmi, otik, kranial ve oraldır türlerinin adı. Hastalığın oluşum sağladığı bölgede ilk şikayetler hafif batma, ağrı ve yanma hissidir. Bu belirtilerin ardından kızarık içi su dolu kabarcıklar baş gösterir. Zonanın bulunduğu bölgeler de lenf bezleri şişerek ağrıyı arttırır

Zona Nedenleri

Çocukken geçirilen suçiçeği hastalığı, içinde bulundurduğu varicella zozster virüsünü bünyemizde yuvalanmasına bazen olanak sağlar. Varicella zozster virüsü, kişinin vücuduna yerleşip bağışıklık sisteminin çökmesini bekler. Vücut bağışıklık sistemini kaybettiğinde ise virüs, zona hastalığına sebep olur. Virüsün neden birde bire sinirleri aktif ederek zonaya sebep olduğu tam olarak bilinmemektedir. Sadece bağışıklığın azaldığı bir dönemi beklediği bilinmekte.

Bağışıklık sisteminin yanı sıra, stres, depresyon, kanser ilaçlarının kullanımı, dengesiz ve yeterli beslenme, besin zehirlenmesi, yoğun iş temposu ve üzüntü zona hastalığının bir başka belirtileridir.

Zona Belirtileri

Zona hastalığının belirtileri kişinin yaşına, bağışıklık sistemine göre farklılık göstermektedir. Zona hastalığına sahip olan virüs, omurganın sağ ve sol tarafında yer alan sinir köklerinde, bağışıklık sisteminin çökmesi ile aktif olduğundan o bölgelerde ağrı, yanma ve batma hissi olur ilk zamanlarda. Sonrasında deride kızarıklıklar oluşmaya başlar. Ardından kızarmış deri su toplar.  Halsizlik, ateşlenme, sürekli yorgunluk hastalığın diğer belirtileridir.

Zona Tanısı Nasıl Konur?

Dermatolojik muayene ile zona tanısı konulur. Tanının konmasında yardımcı olan faktörler, içi su dolu kızarık kabarcıkların derideki varlığıdır.

Zona Tedavisi

Zona Tedavisi

Zona nedir?, nasıl iyileşir? Suçiçeği hastalığı sonrası vücudumuzda kalan varicella zozster virüsünün, bağışıklık sisteminin çökmesi sonucu yuvalandığı bölgedeki sinir köklerini uyandırarak ortaya çıkan zona hastalığında en önemli nokta, ağızdan alınan antivirallerdir. B vitamini zona hastalığında görülen postherpetik nevralij adlı şiddetli ağrıların yatıştırılması tedavi sırasında büyük önem arz etmektedir. B vitamini ise ağrıların yatışmasında büyük etkiye sahiptir. Tedavi çeşitlilik gösterebilmektedir. Sebebi ise, herkesin aynı tedaviye aynı dönüşü sağlayamamasıdır.

Zona Tedavisinde İzlenen Yöntemler

 • Tens
 • Akupunk
 • Yüzeysel anestezi etkisi yaratan kremler
 • Ağrı kesiciler, antidepresanlar, antikonvülzanlar
 • Tutulan bölgeye göre sinir blokları

Zona tedavisinde izlenen yöntemlerdir. Fakat tüm tedaviler denese dahi bazı durumlarda ağrılar uzun süreler devam edebilmekte.

Zona Aşısı

Zona aşısı, her bireyde etkili değildir. Zona aşısının etkili olabilmesi için, kişinin varicella zozster virüsü ile daha önce karşılaşmamış olmaması gerekmektedir. Zona aşısının etkisi 5 yıl sürmektedir.

Zona Bulaşıcı Bir Hastalık Mıdır?

Zona Bulaşıcı Bir Hastalık Mıdır?

Zona bulaşıcı bir hastalık değildir. Fakat zona hastalığının neden olduğu yaralara, yapılan temaslar sonucunda kişi daha önce suçiçeği olmadıysa suçiçeği olur.

Zona Hastalığı Tekrarlanır Mı?

Zona virüsü her bağışıklık zayıfladığında tekrar etmeyebilir. Zona tekrarlanmayan bir hastalık olarak görülmesine rağmen istisnai durumlara sahip olduğu için emin olunan bir yargı değildir.

Zona (herpes zoster) Komplikasyonları Nelerdir?

Zona hastalığına neden olan virüs bir çok komplikasyona da sebep olabilmekte.

Post-herbetik nevraji: Zona tedavisinden 30 gün sonra geçmeyen veya yeni çıkan ağrıya post-herbetik nevraji denir. Sürekli yanıcı bir ağrı ya da aralıklarla zonklayan bir ağrı şekline sahiptir.

 • Sağırlık
 • Göz Komplikasyonları
 • Periferik sinir felvi

Gibi komplikasyonlar bağışıklık sistemi daha düşük bireylerde görülme olasılığı yüksektir.


Bu yazı 1602 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Merhaba ben Site Sahibi Yahya Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak uzman yazarlarımız tarafından yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları sizlere Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat gibi küçük ama etkili önerileri katagorimizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler alanın da yer alan bilgiler bir öneridir. Bunlarla bitmedi Burç uyumları, Fıkralar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Şairler, Emojiler ve daha sayamadıklarımı Eniyisozler.net Adresimizde bulabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x