yandex
En İyi Şiirler | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

En İyi Şiirler

Şiir olmasaydı dünyamız eksik olurdu. Öyle ki çekilen acılar, yaşanan sevinçler, mutluluklar şiir aracılığıyla öyle bir anlatılır ki duyguyu en derinlerimizde hissederiz. Yazılan bu güzel şiirler ile şairin duygusu bizlere de geçer. Şair eğer hasret şiiri kaleme aldıysa şiiri okuduğumuzda biz de kendi hasretimizle şairin duygusunu en içten bir şekilde hissederiz. Bu özlem şiirleri her zaman insanlara kendi hasretini çektiği sevdiğini hatırlatır ve şiirin o hüzünlü havasına katılırız.

Hüzünlü şiirler bizi derin bir hüzne sokarken mutluluk şiirleri ise neşelenmemizi, içimizin kıpırdamasını sağlar. Şair sevgi dolan yüreğini kağıda dökerek içindeki mutluluğu tüm insanlık ile paylaşır. Romantik şiirler yazan şair içindeki aşkı öyle bir kaleme alır ki bu romantizmden etkilenmemek elde değildir. Şairlerin bu büyük aşkları sayesinde sevdiklerinize bu şiirleri paylaşmak onları etkileyecektir. Paylaşmak şiirleri ile de sevginizi sevdiğinizle paylaşabilirsiniz. En iyi şiirlerden birkaç mısra okuyarak sevdiğinizin kalbini kazanabilirsiniz. Sevgilinizin güne iyi başlaması için ona günaydın şiirleri gönderebilirsiniz. Uyanan sevgiliniz sabah şiirleri ile karşılaştığında sizin bu ince davranışınızdan dolayı oldukça mutlu güne başlayacaktır. Aynı şekilde uyumadan önce atacağınız iyi geceler şiirleri ile de sevdiğinizi huzurlu bir uykuya davet edebilirsiniz.  

Sevdiğinizle aranızdaki aşkı birbirinizle paylaşmak için süslü cümleler arıyorsanız en iyi aşk şiirlerinden alıntı yapabilirsiniz. Ya da sevdiğiniz sizi sevmiyorsa, karşılıksız bir aşka vurulduysanız sizin duygularınızı en iyi yansıtacak olan şey karşılıksız aşk şiirleridir. Bu şiirler ile yalnız olmadığınızı sizinle aynı duyguyu paylaşan başka insanların da olduğunun farkına varacaksınız. Yaşadığınız duyguların bir şair tarafından dile getirilmiş olması sizin de duygularınızı paylaşmanıza aracı olacaktır. Sevdiği tarafından ihanete uğrayan şair bunun üzerine yazdığı ihanet şiirleri ve nefret şiirleri ile sevdiğine duyduğu öfkeyi kağıda dökerek hem kendisini hem de şiirlerini okuyan okurların duygularını yansıtır. Her zaman aynı duyguya sahip olamadığımız bu hayatta, şair, hayat şiirleri yazarak hayatın kendisine getirdiklerini okurları ile paylaşır.

Şairlerimizin en çok yazdıkları şiir türünden biri de kahramanlık şiirleridir. Geçmişte yapılan o kanlı savaşlarda yaşanan acılar, hüzünler, kayıplar savaş şiirleri olarak şairlerimizin dillerinden dökülmüşlerdir. Yapmış olduğumuz şanlı kurtuluş savaşının son işgal bölgesi olan İzmir’in kurtuluşu ile birlikte, şairlerimiz de güzel İzmir şiirleri yazmaya başlamışlardır. O muhteşem zaferin ardından atılan özgürlük naraları ile özgürlük şiirleri ortaya çıkmıştır. Türk milleti özgürlüğüne kavuşabilmek için büyük kurtuluş mücadelesinde binlerce şehit vermiştir. Şehitlerin ardından tutulan yaslarla ölüm şiirleri yazılmış, şehitlerimizin ardından edilen dualarla saygı şiirleri kaleme alınmıştır. Şairlerimiz savaş yıllarında yaşanan bu duyguları öyle dile getirmişlerdir ki şiirler her okunduğunda hala yürekleri titretir.

Şairlerimiz okul çocukları için onlara okulu sevdiren okul şiirleri yazmışlardır. Öğretmenler öğrencilere bilgi aktarırlarken şiir yoluyla bilgi aktarmayı seçebilirler. Şiir ile öğrenilen bilgiler öğrenciler için daha kalıcı olacaktır. Okula yeni başlayan öğrenciler için mevsimler ile ilgili şiirler arayıcılığıyla mevsimler öğretilebilir. Kış şiirleri ile kış mevsimini öğrenen çocuklar, ilkbahar şiirleri ile de ilkbahar mevsiminin özelliklerini şiir yoluyla öğrenerek daha kalıcı öğrenmeler oluşturabilirler. Aynı şekilde meslekler ile ilgili şiirler arayıcılığıyla meslekleri öğrenirken, kuşlar ile ilgili şiirler arayıcılığı ile kuşlar hakkındaki bilgileri şiir yoluyla öğrenirler. Hatta noktalama işaretleri ile ilgili şiirler ile de noktalama işaretlerinin görevlerini daha kalıcı bir şekilde öğrenebilirler. Ayrıca okullarda oyun ve oyuncak ile ilgili şiirler, orman şiirleri, müzik şiirleri, köy şiirleri, hayvan sevgisi şiirleri ve İstanbul şiirleri okutularak eğitim ve öğretim daha eğlenceli bir hale getirilebilir.


12

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM