yandex
En iyi Şairler | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

En iyi Şairler

Türk edebiyatında yer etmiş şairlerimizin ölümsüz şiirleri bulunmaktadır. Az kelimeyle çok şey anlatan şairler geçmişten bu yana birçok önemli eserler vermiştir. Halk şairlerinden divan şairlerine, Tanzimat dönemi şairlerinden, Servet-i Fünun şairlerine ve Milli edebiyat dönemi şairlerinden Cumhuriyet dönemi şairlerine kadar birçok şair Türk edebiyatına ismini yazdırmış ve hala bu şairlerin şiirleri okunmaktadır. Cumhuriyet döneminin en iyi şairlerinden biri olan Cahit Zarifoğlu birçok gazete ve dergilerde kendi şiirlerini ve hikayelerini yayımlamıştır. Cahit Külebi ise titiz bir şiir işçisidir. Şiirlerini rahat bir anlatım ve içtenlikle yazmıştır. Cahit Sıtkı Tarancı ise Otuz Beş Yaş şiiri ile hala adından söz ettirmektedir. En iyi şairlerimizden bir de Behçet Necatigil’dir. Behçet Necatigil şiirlerini yazarken aynı zamanda edebiyat öğretmenliği de yapmıştır. Attila İlhan ise edebiyatımıza yaptığı katkılar nedeniyle hala edebiyat fakültelerinde okutulmaktadır. Attila İlhan’ın çok sayıda değerli eseri bulunmaktadır. Attila İlhan gibi Aziz Nesin’in de Türk edebiyatına katkıları büyük olmuştur. Edebiyatın her türünden eser veren Aziz Nesin aynı zamanda iyi bir şairdir. Erdem Beyazıt ise şiirlerinde aşkı, güzelliği ve sevgiyi elen alan bir şairimizdir. Kendine özgü bir şiir dili oluşturan Enis Batur ise şiirlerini kapalı bir üslupla, kendini hemen ele vermeyen bir şekilde yazmıştır. Cumhuriyet döneminin gerçekçi-toplumcu şiirler yazan önemli şairlerden birisi de Hasan Hüseyin Korkmazgil’dir. Behçet Aysan da tıp doktoru olmasının yanında şiirler yazmıştır. Bedri Rahmi Eyüboğlu ise hem ressam hem de şairdir. Önemli eserleriyle bize ışık tutmuştur.

Türk edebiyatında ikinci yeni akımı ortaya çıkmıştır. Bu akım ile sanatçılar mantıksal işleyişi bıraktılar ve gerçeküstücülüğü daha ön plana çıkardılar. Şiirlerinde anlama değil daha çok imgeye yer verdiler. İkinci yeniciler aklın ve ahlakın baskısından çıkarak içeriğin değil daha çok biçimin önemli olduğunu savundular. İkinci yeniciler en önemli şairlerinden biri Ece Ayhan’dır. Cemal Süreya da ikinci yeni akımına öncülük eden bir isimdir. Edip Cansever de ikinci yeni akımını temsil eden en iyi şairlerdendir.

Milli edebiyat Kurtuluş Savaşı’nın sürdüğü dönemde, dünyadaki milliyetçilik akımının da etkisiyle ortaya çıkmıştır. Milli edebiyat döneminde milli duygular daha çok ön plandadır. Milli edebiyat zevk ve anlayışını devam ettiren şairlerden biri Hüseyin Nihal Atsız’dır. Hüseyin Nihal Atsız Türkçülük akımının en önemli sanatçılarından birisidir. Faruk Nafiz Çamlıbel de milli edebiyat döneminin 5 Hececiler olarak anılan 5 şairden birisidir.

Garcia Lorca İspanyol sanatçısıdır. Şair ve oyun yazarı olmasının yanında aynı zamanda besteci, piyanist ve ressamlık da yapmıştır. Garcia Lorca ispanyada çıkan İspanya iç savaşı sırasında henüz 38 yaşındayken milliyetçiler tarafından öldürülmüştür. Ezra Pound ise Amerikan bir şairdir. Eserleri ile birçok şaire öncülük etmiştir. Edgar Allan Poe de Amerikan şair ve yazardır ve romantizm akımının önemli isimlerindendir. Charles Baudelaire ise dünyaca ünlü Fransız şairdir. Eserleri çevrilerek dünyaca okunmuştur. Bertolt Brecht ise Alman şair ve yazardır. Uluslararası platformda kabul görmüştür ve ödüller almıştır.

Günümüzdeki modern şiirin temsilcileri ise şunlardır: Hüseyin Yurttaş, Hilmi Yavuz, Gülten Akın, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Erhan Güleryüz, Ece Arabul Günel, Cezmi Ersöz, Cevat Çapan, Cemal Safi, Can Yücel, Bekir Sıtkı Erdoğan, Bedirhan Gökçe ve Aydın Hatipoğlu. Bu şairler günümüz modern şiirinin en iyi şairleridir. Bu şairler kafiyesiz ve ölçüsüz şiir anlayışını savunurlar. Şiirlerine günlük hayatı konu alırlar ve daha çok somut konular ele alınmıştır.


12

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM