en iyi sözler

Behçet Necatigil Kimdir? Hayatı, Şiirleri Ve Eserleri
Günün Sözü
var today_obj=new Date() var today_date=today_obj.getDate() var tips=new Array() var tiptitle='' tips[1]='Öfke her zaman hüsranla sonuçlanan beklentilerden gelir.' tips[2]='Yarı doğrudan çekinin. Yanlış yarısına sahip olmuş olabilirsiniz.' tips[3]='Zayıflar asla affedemez. Affetmek güçlülerin özelliğidir.' tips[4]='Sevincimize en büyük engel kırgınlıktır.' tips[5]='Umut, sahip olduğunuz hissin daimi olmadığı hissidir.' tips[6]='Bugünü şükrederek geçirmeyen birisinin elbette ki yarınları güzel olamaz.' tips[7]='Aşk, davaya benzer, cefa çekmekte şahide: şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki.' tips[8]='Yaşam ince bir cam gibidir, beklenmedik bir anda kırılabilir.' tips[9]='Boş zaman yoktur boşa geçen zaman vardır.' tips[10]='Aşk, âşıkı şîr eder, aslanı zencir eder, katı taşı mum eder.' tips[11]='Şikayet ettiğiniz yaşam belki de başkasının hayalidir.' tips[12]='Bir kadının aklindakini yapmasını sadece geciktirebilirsin, engelleyemezsin.' tips[13]='Bu dünyaya istediğimiz gibi gelmedik, bu dünyadan istediğimiz gibi gidemeyiz.' tips[14]='Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez.' tips[15]='İnsanın Özü ne ise Gözü de onu görür!' tips[16]='Elini tutan insan yanlışsa, her mevsim kıştır insana.' tips[17]='Bir kadının kaderi sevdiği adamın ihanetiyle sevmediği adamın sadakati arasında çizilir.' tips[18]='Sevgi, bir kırgınlığın gölgesinde üşüyen samimiyettir bazen.' tips[19]='Zaferin büyüklüğü, Savaşın çetinliği ile ölçülür.' tips[20]='Gelecek, bugünden ona hazırlananlara aittir.' tips[21]='İlim yalnız zekâyı değil ahmaklığı da arttırır.' tips[22]='Yaşlanarak değil yaşayarak tecrübe kazanılır, zaman insanları değil armutları olgunlaştırır.' tips[23]='Hakiki hürriyet, yüksek fikirlere esir olmaktır.' tips[24]='Sadık köpek dayağa dayanır, fakat sadakati dayakla değil okşamakla sağlanmıştır.' tips[25]='Kusurumuz ne kadar çoksa, o kadar kusur ararız.' tips[26]='Bilginin efendisi olmak için çalışmanın uşağı olmak şarttır.' tips[27]='Kalp söze başlayınca akıl sağır olur.' tips[28]='Hakikat güneşini örten bulutların en kesifi menfaattir.' tips[29]='Fırtına denizde bir kuvvet eseri, insanda aksine bir zaaf eseridir.' tips[30]='Yüzünüzün ay gibi parlak ve bayram edeceğiniz günlerin hiç bitmemesi duasıyla.' tips[31]='Yolunu bulmaktan umudunu kesme, çünkü umuttur insana yol gösteren. ' document.write(tiptitle) document.write(tips[today_date])" target="_blank">
Behçet Necatigil Kimdir? Hayatı, Şiirleri Ve Eserleri

Behçet Necatigil Kimdir? Hayatı, Şiirleri Ve Eserleri

Bu Yazımızda Behçet Necatigil Kimdir?, Behçet Necatigil’in Şiirleri, Behçet Necatigil’in Eserleri, Behçet Necatigil’in Hayatı Detaylar Yazımızda.

Behçet Necatigil Kimdir?

Behçet Necatigil kimdir? Behçet Necatigil Türk Edebiyat tarihinde hem değerli bir şair hem de değerli bir yazar olarak tanınmaktadır. 16 Nisan 1916 yılında doğan Necatigil, Kabataş Erkek Lisesi mezunudur. Liseyi birincilikle bitiren Necatigil, aynı okulda öğretmenlik yapmaya başlamıştır.

Şiir yazmaya lisede başlayan Behçet Necatigil, şiirlerinden biri Varlık Gazetesi’nde yayınladıklarından sonra, şiir yazmaya devam etmiştir. Böylelikle şiirleri toplum tarafından tanınmaya başlamıştır.

Behçet Necatigil’in kısaca hayatına bakıldığında şairimizin sadece kendini şiir ve eğitime adadığı görülmektedir. Sakin mizaçlı olan Necatigil, şiirlerinde aşk, aile, bunalım, hastalık, yalnızlık gibi konulara yer vermiştir. Şiirlerinde derin felsefenin işlenmesi, şiire ayrı bir güç katmaktadır.


Behçet Necatigil Kimdir? Hayatı, Şiirleri Ve Eserleri

Behçet Necatigil’in eserleri arasında en bilinenleri, Yaz Dönemi, Evler, Kapalı Çarşı, Gece Arşivi, Çevre, Söyleriz olarak bilinmektedir. Şairimizin ayrıca çok sayıda radyo oyunları da bulunmaktadır.

Behçet Necatigil’in şiirleri arasında Abdal, Astar, Bayram Ziyareti, Aşk Gelmiş Cihana, Açık, Aile, Aşk Duyarlığı, Atatürk’ü Duymak, Dönme Dolap, Edebiyat Matinesi, Bir Kış Akşamı, Çıkmak, Çocuklar, Çağın Tanığı Olmak, Donmuş Dallarda Çiçekler, Çatışma, Gizli Sevda, Kahveci Kız, Gözleri Badem, Hassas Terazi, Kara Sevda, Evin Halleri, Filigran, Lades, Nilüfer, Kızlar, Liman, Mekik, Meddah İsmet en sevilenleri olarak bilinmektedir.


Pinterest Sayfa Linkimiz: https://tr.pinterest.com/pin/591308626054733372/


Bu yazı 1239 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Merhaba ben Site Sahibi Eniyisozler.Net sitesinde her içerik özenle özgün ve siteye özel olarak uzman yazarlarımız tarafından yazılmıştır. Site içerisinde Sözler, Mesajlar, Resimli Sözler, Şiirler, Burçlar, Burç Uyumları, Emojiler, Şairler gibi etkileyici konular Bulabilirsiniz...
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
Zorunlu
Zorunlu
boşluk (:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler, inançlara saldırı içeren yorumlar, link web site adresi onaylanmamaktadır.

0 Yorumlar
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar
0
Düşüncelerinizi çok isteriz, lütfen yorum yapın.x