yandex
Behçet Necatigil Kimdir? Şiirleri Ve Eserleri | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Behçet Necatigil Kimdir? Şiirleri Ve Eserleri

Behçet Necatigil Kimdir? Şiirleri Ve Eserleri

data-ad-format="auto">

Bu Yazımızda Behçet Necatigil Kimdir?, Behçet Necatigil Şiirleri, Behçet Necatigil Eserleri, Behçet Necatigil Kısaca Hayatı Detaylar Yazımızda.

Behçet Necatigil

Behçet Necatigil kimdir? Behçet Necatigil Türk Edebiyat tarihinde hem değerli bir şair hem de değerli bir yazar olarak tanınmaktadır. 16 Nisan 1916 yılında doğan Necatigil, Kabataş Erkek Lisesi mezunudur. Liseyi birincilikle bitiren Necatigil, aynı okulda öğretmenlik yapmaya başlamıştır.

Şiir yazmaya lisede başlayan Behçet Necatigil, şiirlerinden biri Varlık Gazetesi’nde yayınladıklarından sonra, şiir yazmaya devam etmiştir. Böylelikle şiirleri toplum tarafından tanınmaya başlamıştır.

Behçet Necatigil’in kısaca hayatına bakıldığında şairimizin sadece kendini şiir ve eğitime adadığı görülmektedir. Sakin mizaçlı olan Necatigil, şiirlerinde aşk, aile, bunalım, hastalık, yalnızlık gibi konulara yer vermiştir. Şiirlerinde derin felsefenin işlenmesi, şiire ayrı bir güç katmaktadır.

Behçet Necatigil’in eserleri arasında en bilinenleri, Yaz Dönemi, Evler, Kapalı Çarşı, Gece Arşivi, Çevre, Söyleriz olarak bilinmektedir. Şairimizin ayrıca çok sayıda radyo oyunları da bulunmaktadır.

Behçet Necatigil’in şiirleri arasında Abdal, Astar, Bayram Ziyareti, Aşk Gelmiş Cihana, Açık, Aile, Aşk Duyarlığı, Atatürk’ü Duymak, Dönme Dolap, Edebiyat Matinesi, Bir Kış Akşamı, Çıkmak, Çocuklar, Çağın Tanığı Olmak, Donmuş Dallarda Çiçekler, Çatışma, Gizli Sevda, Kahveci Kız, Gözleri Badem, Hassas Terazi, Kara Sevda, Evin Halleri, Filigran, Lades, Nilüfer, Kızlar, Liman, Mekik, Meddah İsmet en sevilenleri olarak bilinmektedir.


Bu yazı 953 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Güzel Sözler, Mesajlar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Burçlar, Burç Uyumları, Emojiler, Resimli Sözler, Resimli Şiirler Sitemizde Yer Almaktadır... Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat gibi sizlere küçük ama etkili önerileri sitemizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler yazılarımız tamamıyla Eniyisozler.Net için uzman yazarlar tarafından hazırlanmaktadır. Bu alanda yer alan bilgiler bir öneridir. Özgün ve siteye özel olarak yazılmıştır. Site içerisinde bazı Görseller googleden alıntıdır Telif olduğunu düşündüğünüz veya size aid olanı yayınlanmasını istemediğiniz görselleri Email yoluyla veya iletişim bölümünden bildiriniz. Bildirdiğiniz taktirde Görsel Kaldırılır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x