Behçet Necatigil Kimdir? Hayatı, Şiirleri Ve Eserleri

Bu Yazımızda Behçet Necatigil Kimdir?, Behçet Necatigil’in Şiirleri, Behçet Necatigil’in Eserleri, Behçet Necatigil’in Hayatı Detaylar Yazımızda.

Behçet Necatigil Kimdir? Hayatı, Şiirleri Ve Eserleri
Yayınlama: 19.02.2019
Güncelleme: 02.01.2024 - 18:38
139

Behçet Necatigil kimdir? Behçet Necatigil Türk Edebiyat tarihinde hem değerli bir şair hem de değerli bir yazar olarak tanınmaktadır. 16 Nisan 1916 yılında doğan Necatigil, Kabataş Erkek Lisesi mezunudur. Liseyi birincilikle bitiren Necatigil, aynı okulda öğretmenlik yapmaya başlamıştır.

Şiir yazmaya lisede başlayan Behçet Necatigil, şiirlerinden biri Varlık Gazetesi’nde yayınladıklarından sonra, şiir yazmaya devam etmiştir. Böylelikle şiirleri toplum tarafından tanınmaya başlamıştır.

Behçet Necatigil’in kısaca hayatına bakıldığında şairimizin sadece kendini şiir ve eğitime adadığı görülmektedir. Sakin mizaçlı olan Necatigil, şiirlerinde aşk, aile, bunalım, hastalık, yalnızlık gibi konulara yer vermiştir. Şiirlerinde derin felsefenin işlenmesi, şiire ayrı bir güç katmaktadır.

Behçet Necatigil’in eserleri arasında en bilinenleri, Yaz Dönemi, Evler, Kapalı Çarşı, Gece Arşivi, Çevre, Söyleriz olarak bilinmektedir. Şairimizin ayrıca çok sayıda radyo oyunları da bulunmaktadır.

Behçet Necatigil’in şiirleri arasında Abdal, Astar, Bayram Ziyareti, Aşk Gelmiş Cihana, Açık, Aile, Aşk Duyarlığı, Atatürk’ü Duymak, Dönme Dolap, Edebiyat Matinesi, Bir Kış Akşamı, Çıkmak, Çocuklar, Çağın Tanığı Olmak, Donmuş Dallarda Çiçekler, Çatışma, Gizli Sevda, Kahveci Kız, Gözleri Badem, Hassas Terazi, Kara Sevda, Evin Halleri, Filigran, Lades, Nilüfer, Kızlar, Liman, Mekik, Meddah İsmet en sevilenleri olarak bilinmektedir.

Pinterest Sayfa Linkimiz: https://tr.pinterest.com/pin/591308626054733372/


0
Düşüncelerinizi çok isteriz, lütfen yorum yapın.x