Bekir Sıtkı Erdoğan Kimdir? Hayatı, Şiirleri Ve Eserleri

Bu Yazımızda Bekir Sıtkı Erdoğan Kimdir?, Bekir Sıtkı Erdoğan’ın Şiirleri, Bekir Sıtkı Erdoğan’ın Eserleri, Bekir Sıtkı Erdoğan’ın Hayatı Detaylar Yazımızda.

Bekir Sıtkı Erdoğan Kimdir? Hayatı, Şiirleri Ve Eserleri
Yayınlama: 19.02.2019
Güncelleme: 02.01.2024 - 18:38
136

Bekir Sıtkı Erdoğan kimdir? Bekir Sıtkı Erdoğan, şair kimliğiyle Edebiyatımızda adı geçen önemli isimlerden biridir.

Bekir Sıtkı Erdoğan’ın kısaca hayatına bakıldığında dünyaya gözlerini Karaman’da 1926 yılında açtığı, Kuleli Askeri ve Kara Harp Okulunu bitirdiği ( 1948 ) görülmektedir. Şair mezuniyet sonrasında kıta subaylığı yapmıştır. Üniversite eğitimini Ankara’da alan Bekir Sıtkı Erdoğan, Dil Ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nden mezun olmuştur.

Şair mezuniyet sonrasında Heybeliada Deniz Lisesi’nde edebiyat öğretmenliği yaparak hayatını idame ettirmiştir. Şair hece ölçüsüyle, zaman zaman aruz vezniyle şiirler yazmıştır. Halk şiiri geleneğini tam olarak bırakmasa da yazım tarzını modernize edebilmeyi başarmıştır. Şairimiz yaşama 24 Ağustos 2014’te veda etmiştir.

Bekir Sıtkı Erdoğan’ın eserleri çeşitli ödüllere layık görülmüştür. Şair 1973 yılında Cumhuriyet’in 50. yılı şiir yarışmasında, 50. Yıl Marşı ile ödüle layık görülmüştür. Şairin bestelenmiş şiirleri, Kara Gözlüm Efkârlanma Gel Gayrı,  Ve Ben Yalnız, Hancı gibi şiirler olarak bilinmektedir.

Bekir Sıtkı Erdoğan’ın şiirlerinden en sevilenleri, Bin birinci Gece, Kışlada Bahar, Konya’da, Uzaktan Uzağa, Anılar Diyarı, Suda Ayak İzleri, Yağmurda Unutulan Şarkı, Bizim Türkümüz, Sessiz Senfoni, Güz Düşünceleri, Sen Yağmadığın Anda Yalandır Şarkılar, Rubai olarak bilinmektedir.

Pinterest Sayfa Linkimiz: https://tr.pinterest.com/pin/591308626054733361/


0
Düşüncelerinizi çok isteriz, lütfen yorum yapın.x