Sahur Duaları | Kısa, Uzun, Türkçe, Arapça Sahur Duaları

Bu Yazımızda Sahur Duaları, Kısa Sahur Duaları, Uzun Sahur Duaları, Peygamber Efendimizin Sahur Duaları, Türkçe Sahur Duaları, Arapça Sahur Duaları Bulabilirsiniz.

Sahur Duaları | Kısa, Uzun, Türkçe, Arapça Sahur Duaları
Yayınlama: 18.02.2023
Güncelleme: 29.05.2024 20:06
98

Sahur Duaları

Ramazan ayı orucuna mahsus olarak bilinen sahur vakti özellikle oruç ibadetine başlamak için gece yarısı yapılan ön hazırlık olarak kabul edilmektedir. Sahur vaktinde oruç tutan müminler tüm gün rahat ibadet ve işlerini yapabilmek için oruçtan önce yemek ve içmek gibi ihtiyaçlarını bu zaman diliminde giderirler. Sahur duaları gecenin en son bölümü olan imsak vaktine kadar yapılan kıymetli duaları ifade etmektedir. Kısa sahur duaları ve uzun sahur duaları ile sahur vaktinin faziletli geçirilmesi için edilen duaları kapsamaktadır.

Hazreti Peygamberin sahurda ettiği duaları etmek ve onun sünnetine uymak böylelikle duanın faziletini arttırmaktadır. Özellikle gecenin içte biri olan sahur vaktinde dua etmenin önemi hakkında birçok bilgi yer almaktadır. Ramazan ayında da sahur vaktinde bu fazileti yapmak daha kolay olmaktadır. Türkçe sahur duaları ve Arapça sahur duaları başlığında yer alan dualarla sahur vaktini faziletlerine uygun olarak geçirerek o günün orucuna bu şekilde dua edebilir ve tüm oruç zamanınızda bu faziletlerin yansımasını görebilirsiniz.

Sizler de Yorum bölümüne Sahur Duaları ekliyebilir sayfamıza katkıda bulunabilirsiniz.
Daha fazla söz içerik eklemek sevdiklerinize iletmek için İçerik Oluştur sayfasını kullanabilirsiniz.

Kısa Sahur Duaları

Ey merhameti ve bağışlaması bol olan Rabbim, bu sahur vaktinde beni ve benden öncekileri bağışla.

Allah’ım sahur vakti hürmetine elimden, dilimden ve tüm azalarımdan bilerek bilmeyerek işlediğim tüm günahların affını senden niyaz ediyorum.

Bu sahur vaktinde niyet edeceğimiz oruçları senin katında makbul oruçlardan eyle Ya Rabbi.

Ey gündüzün ve gecenin sahibi olan Allah’ım bizi gecenin karanlığında kaldığımız gibi umutsuz bırakma.

Allah’ım bize bu sahur vakti hürmetine dünya ve ahirette afiyet ver, senin her şeye gücün yeter amin.

Sahur vaktinin bereketini ve faziletini tüm hayatınızda yaşamayı bize nasip et Allah’ım.

Sahur Duaları

Ey Rabbim, bize senin isteklerin doğrultusunda yaşayacağımız senin sevdiğin işlerle uğraşacağımız bir hayat nasip et.

Allah’ım dünyalık hevesleri kalbimizden sök at, bu sahur vaktinde ahiret hayatı için dünyayı terk edenlerden bizi eyle amin.

Sahur vaktinin en kıymetli anını sen biliyorsun Allah’ım bize o anda senin istediğin duaları etmemizi nasip et.

Dünyada çok uğraşı içinde olup ahirete eli boş gitmeyi bize nasip etme, bize ahirette faydalı olan ve dünyada da bizim faydalı olacağımız ilim ver. Amin.

Ey Allah’ım senden bu sahur vakti hürmetine söylediklerimin beni üzse de doğru, yaptıklarımın beni incitse de doğru ve hayatımın bana zor gelse de doğru yolda olmasını sağla.Sahur vakti tüm canlıların dünyada başka bir alem varmış gibi yaşadıkları bir vakit, bizi bu vakit hürmetine affına erenlerden bu vakit hürmetine oruç ibadetini kolaylıkla ve şükrü ile yerine getirenlerden eyle. Amin

Allah’ım sahur vakti gecenin imsak vaktine en yakın ve gecenin kalbine en yakın olan vaktinde ibadetlerimizi arttırmamızı ve günahlardan sıyrılmamızı bize sağla.

Sahur vaktini en güzel niyetlerle geçirmemizi ve hayatımızın geri kalanını şimdiki zamanımızdan daha hayırlı olabilmesini bizlere nasip et Allah’ım.

Uzun Sahur Duaları

Allah’ım bize bu sahur vaktini ikram ederek senin için tuttuğumuz orucu ve diğer ibadetleri nasip eden sensin, senin affından başka gidecek yerimiz olmadığını biliyoruz. Ne olur bizleri ve sevdiklerimizi cehennem ateşinde yakma! Amin.

Dünyada en güzel ibadetlerden biri de oruç ibadetidir. Biliyoruz ki senin için yapılan bu ibadetin sevabını yalnızca sen verebilirsin Allah’ım, bize sevdiğin ibadetlerden yapabilme gücü ver.

Sahur vaktinde dünya hayatımıza bolluk ve bereketi nasip ettiğin gibi ahiret hayatımıza da dünyadaki günahlarımız ile eksilmeyen bir sevap defteri ile göçmeyi bizlere nasip et Allah’ım.

Bu sahur vakti hürmetine ettiğimiz duaları boşa çevirme verdiğin nimetlere şükür ile bakabilmeyi bizlere iyi ahlak üzere imanla Kuranla son nefesimize ulaşmayı vesile kıl. Senin her şeye gücün yeter. Amin

Ey Rabbim sen affetmeyi seversin bizleri de bu sahur vaktinde senin affına layık olan kullardan eyle, bir daha ki Ramazanı şerife bizi ulaştır, ilahi ameller yapmamız için bize yollar ve yöntemler öğret, seni seven ve senin sevdiğin kullar ile birlikte olmamızı sağla. Amin

Sahur Duaları

Ey sıkıntılı ve kederli vakitlerimde yalnızca sana güvendiğim Rabbim, bu sahur vaktinde gönlümdeki huzuru ahirette de bana ver, senin rızkına ve senden gelen her şeye razıyım, biliyorum ki sen kullarına zulüm etmezsin, bizlerin kendimize zulüm etmesine izin verme. Amin.

Ey dünyanın ve ahiretin sahibi, senin verdiğin bu canı senin yolunda senin sevdiklerinle ve faziletlerine uygun ameller ile insanlara faydalı olarak benden al, son nefesime kadar her an bana yeni ilim öğrenmeyi ve öğrendiklerimle amel etmeyi bu vesile ile de senin razı olduğun kullardan olmayı nasip et, bu sahur vakti hürmetine de dualarımı kabul et. AMİN.

Türkçe Sahur Duaları

Ya Rabbi, vermiş olduğun sağlık, huzur, bereket gibi tüm nimetlerle sahur vaktinde bizi senin katında makbul olan oruç için amel etmeye ulaştırdın, biz günahkâr kullarınız fakat mağfiretin o kadar geniş ki bizi affet. Amin

Allah’ım seni zikretmeyi ve senin istediğin ibadetleri sana uygun olarak yapmayı bizlere nasip et, bu sahur vaktinde ölmüşlerimize rahmet, hastalara şifa dertlilere deva nasip et.

Bu sahur vaktinde kalbimizden geçen niyetlerin bizler için hayırlı olanlarını bizlere ver, sevdiklerinin yolundan bizi ayırma bir dahaki Ramazanı şerife bizi faziletlerini yaşayacak şekilde ulaştır. Amin.

Ey zorlukları kolay eden Allah’ım bize zor gelenleri senin rızana uymayan isteklerimizi bizden al, bize bu dünyada ibadetleri ve hayırları zorlaştırma, bizi razı olmadığın işlerle uğraştırma. Amin.

Sahur Duaları

Ey Rabbim bir daha ki sahur vaktine kadar senin için tuttuğumuz oruçları makbul ve edeceğimiz duaları bizim ihtiyacımız doğrultusunda sen bize ettir. Sen dilemedikçe bir nefes almaya kudretimiz olmadığını biliyoruz sen dilemedikçe biz iyilik yapamayız bize iyilik yapmayı ve senin yolunda olmayı nasip et.

Ramazan ayının bereketini bu sahur vaktinde de soframıza getiren Rabbim senden başka hiçbir şeye ihtiyacımız olmadığını fark edemiyoruz, bizler aciz kulların olarak senden senin rızanı istiyoruz dualarımızı kabul et.

Şu dünyada zulme uğrayanların tek yardımcısı Allah’ım, bizlere ve sevdiklerimizi zulme ve haksızlığa uğratanları sana şikâyet ediyoruz, biliyoruz ki senin mazlumun gözyaşı karşısında azabın çetindir. Sahur vaktinde de benim ve soyumdan gelenleri zalimlerden eyleme, benden sonrakiler imandan ayırma! Bu sahur vakti hürmetine dualarımızı kabul ediver. Amin.

Sahur vaktindeki dua şuurunu bizlere ve sevdiklerimize nasip et Allah’ım. Bizleri senin istediğin duaları ve amelleri işleyen kullarından eyle. Amin

Arapça Sahur Duası Okunuşu

“Ya mefzei inde kurbetiy, veya ğavsi inde şiddeti, ileyke fezi’tu ve bike isteğestu, ve bike luztu la eluuzu bi sivake vela etlubu’l ferece illa minke, fe eğisni ve ferric enni, ya men yekbelu’l yesire ve ye’fu eni’l kesiri, ikbel minni’l yesire, ve’fu enni’l kesire, inneke ente’l ğafuru’r Rahim, Allahumme inniy es’eluke iymanen tubaşiru bihi kalbi, ve yakinen hetta a’leme ennehu len yusiybeni illa ma ketebte liy, ve razzini mine’l ayşi bima kasemte li, ya erheme’r rahimin. Ya uddeti fi kurbeti veya sahibi fi şiddeti ve ya veliyyi fi ni’meti ve ya ğayeti fi rağbeti ente’s satiru avreti, ve’l aminu rev’eti ve’l mukiylu asreti, feğfir li ğatieti ya erheme’r rahimin.

Arapça Sahur Duası Türkçe Anlamı

“Ey bela ve sıkıntı zamanında sığındığım, ey zorluk zamanında bana yardım eden Rabbim! Yalnızca senden medet umup yalnızca sana yalvarıp, sığınıyorum. Senden başkasına değil.

Yaşadığım zorluk ve sıkıntılardan kurtulmayı yalnızca senden istiyorum. Ne olur bana yetiş ve beni çektiğim sıkıntılardan bir an önce kurtar.

Ey amelleri az da olsa kabul eden, çok günahı ise affeden Rabbim! Benim az amelimi kabul edip, çok günahımı bağışla. Şüphe yok ki Sen bağışlayan ve merhameti en yüce olansın.

Ey Allah’ım! Senden kalbimde tam bir iman ve bu imanla benim için yazdığın şeylere rıza gösterebilmeyi, yardımın ancak senden gelmesini ummayı diliyorum.

Ey merhametlilerin en merhametlisi Rabbim! Hayatımda bana kısmet ettiğin her şeye beni razı olan kullarından eyle. Ey dertli anımda yanımda olan zorluk zamanımda tek sığınağım, bereketli günümde bana bolluk bereket veren Rabbim! Kusurlarımı örten sensin, korkularımdan beni emniyete ulaştıran beni sürünmekten kurtaran affedici. Benim günahlarımı bağışla. Ey merhametlilerin en merhametlisi.”

Pinterest Sayfa Linkimiz: https://tr.pinterest.com/pin/591308626096943691/


0
Düşüncelerinizi çok isteriz, lütfen yorum yapın.x