iftar Duaları | Kısa, Uzun İftar Duaları, Türkçe, Arapça iftar Duaları

Bu Yazımızda iftar Duaları, Kısa iftar Duaları, Uzun iftar Duaları, Türkçe iftar Duaları, Arapça iftar Duaları Bulabilirsiniz.

iftar Duaları | Kısa, Uzun İftar Duaları, Türkçe, Arapça iftar Duaları
Yayınlama: 15.02.2023
Güncelleme: 29.05.2024 20:06
206

iftar Duaları

İftar oruç ibadetinin sonlandırıldığı ve duanın en makbul olan vakti olarak kabul edilmektedir. Tüm gün yalnızca Allah rızası için tutulan oruçta yeme içmeye başlanılan süre olarak iftar vakti çok değerli bir vakittir. Bu vakitte iftar duaları yapmak ve kısa iftar duaları etmek çok faziletli olduğu gibi uzun iftar duaları da okunmaktadır.

Kuran-ı Kerim’de ve hadis-i şeriflerde oruç ibadetinin en makbul zamanlarından olan iftar vaktinde yapılan iftar duaları kulluk vazifesinin gerçekleştirildiği ve duanın kabulüne vesile olan zamanlardandır.

Peygamber Efendimizin iftar dualarıokunduğunda sünnete uymak ve duanın faziletine erişmek anlamına gelmektedir. Duaların anlamını bilerek ve Türkçe dua etmek isteyenler için Türkçe iftar duaları ve Arapça bilenler için ise Arapça iftar duaları başlıklarında duaları sizler için derledik.

İftar vaktini dua ederek geçirmek isteyenler ve böylece iftar vaktinin faziletini yaşamak isteyenler istedikleri duaları gönülden isteyerek yapabilir yahut iftar dualarını ezberleyip okuyarak çevresinin de bu kıymetli vakitte dua etmesine imkân sunup oruç ibadetini dua ederek sonlandırabilir.

Sizler de Yorum bölümüne iftar Duaları ekliyebilir sayfamıza katkıda bulunabilirsiniz.
Daha fazla söz içerik eklemek sevdiklerinize iletmek için İçerik Oluştur sayfasını kullanabilirsiniz.

Kısa iftar Duaları

Allah’ım orucu bize mübarek kıl, günahlarımızı bağışla.

Bu iftar vaktinde kıymetli oruç ibadeti hürmetine bizlerin günahlarını affeyle Allah’ım.

Ramazan ayında tuttuğumuz oruçları senin katında makbul oruçlardan eyle Allah’ım.

Şu iftar vakti hürmetine dünya ve ahirette bizlere afiyet ver Allah’ım.

Oruç münasebetiyle dualarınız makbul ömrünüz ve rızkınız bereketli olsun.

İftar vaktinde günahsız ağızlardan bizler için edilen dualar olsun Allah’ım.

Kalbimizdeki imanımızı arttır bizleri şu iftar vaktinde bağışladıklarından eyle Allah’ım.

iftar Duaları

Allah’ım tuttuğumuz oruç ile gönlümüze huzur kalbimize iyi niyet tohumları ek.

Tutulan oruçlarla sana yakın olmak istedik Allah’ım sen bizi sevdiklerin arasına kat senin her şeye gücün yeter. Amin

Allah’ım sen benim kalbime oruç tutma sevgisi ve senin için ibadet etme aşkı vermeseydin ben oruç tutamazdım. Şükürler olsun.

Oruç ibadeti hürmetine kalbimizden dünya sevgisini ve mal hırsını çıkarıver onun yerine iman aşkı ve merhamet filizleri ekiver Allah’ım.

Allah’ım günahkâr kulların olduğumuzu biliyoruz, senin merhametin o kadar büyük ki senden af isteriz, son nefesimizde bizi imandan Kuran’dan ayırma! Amin

Allah’ım bu iftar vakti hürmetine telafi edemeyeceğimiz günahları bize işletme, senin affedemeyeceğin günahları bize yaşatma!

Oruç ibadeti ile hem bedenimizi hem de kalbimizi temizle Allah’ım.İftar vakti tüm gücümüzün tükendiği senin rızan için orucun sonuna geldiğimiz vakittir, bizi aczimizi ifade ettiğimiz böyle bir vakitte affeyle Allah’ım.

Dünyada kısa bir vakit için ebedi ahiret hayatını tercih etmemize engel ol, günahkâr kullarından olduğumuz için bizi de affeyle Allah’ım.

Allah’ım günahkâr olduğumuzu biliyoruz bu iftar vaktinde dua ediyoruz bizleri affeyle.

Oruç ibadetinle bizi müşerref eyledin, affınla da bizi iki cihanda aziz eyle Allah’ım.

Uzun iftar Duaları

Hayatımızda merhametle muamele edenlerden olup ahiret göç ettiğimizde senin de bize affınla muamele ettiğin kullardan olmamızı bu iftar vaktinde kabul eyle Allah’ım.

Ey Allah’ım senin rızkınla oruç tuttuk yine senin rızkınla orucumuzu açıyoruz, bizleri bereketsiz, rızıksız bırakma. Amin

Bu iftar vakti hürmetine bizlerin günahlarını bağışla Allah’ım, bizleri senin istediğin kullardan olmamız için yönelt.

Oruç ibadeti ile ruhunuzu ve nefsimizi terbiye etmemizi nasip et, bizleri kendi işlediğimiz hataları görebilecek şekilde şuurlandır, günahlarımızı affeyle Allah’ım.

Allah’ım oruç ibadetiyle bizlerin ne kadar aciz olduğunu bir kez daha anlayıp sana kulluk vazifemizi yapmamız için bize rahmetinle muamele et. Senin her şeye gücün yeter amin.

iftar Duaları

İftar vakti hürmetinde dünya üzerinde yarattığın her zerre miktarınca günahlarımızı bağışlamanı senden istiyoruz, bizleri affet Allah’ım.

Kalbimiz taşlandıysa bu iftar hürmetine yumuşat, bereketimiz ve rızkımız kapandıysa bu iftar vakti hürmetine aç, gözümüz dünya hevesi ve hırsıyla döndüyse gözümüzdeki perdeleri indir Allah’ım.

Ey Allah’ım sen merhametlilerin en merhametlisisin, bize uyduğumuz heva ve heveslerden dolayı merhamet eyle bizi bu iftar hürmetine doğru yola ulaştır.

Yalnızca senin için oruç tutup yalnızca senden af dileyen kullardan olmamızı nasip et.Allah’ım dünyada ve ahirette bize çekemeyeceğimiz sıkıntı ve acılar verme, bizleri şu iftar vakit hürmetine iki cihanda da afiyette yazdığın kullarından eyle. Amin.

İftar vakti senin en sevdiğin vakitlerden Allah’ım, bu iftar vaktinde de senin sevdiğin ibadetlere yönelmem için bana imkân ve fırsat ver. Amin.

Allah’ım nefsimiz her daim şeytana meyletmeye hazır, sen nefsimiz ile bizi baş başa bırakma, bize günah defterini kabartacak günahlar işletme, iftar vakti hürmetine yaptığımız günahları affet. Amin

Türkçe iftar Duaları

Allah’ım senin verdiğin rızıkla oruç tuttum, senin verdiğin nimetlere şükürle orucumu açıyorum, bu oruç ibadeti hürmetine beni ailemi ve milletimi bağışla.

Bu iftar vaktinde tuttuğumuz oruçları senin razı olduğun oruçlardan eyle Allah’ım. Amin.

Allah’ım oruç ibadetini bize nasip ettiğin gibi bizi çok ibadet eden ahirette güzellikle muamele ettiğin kullarından eyle.

Dünyanın geçici olduğunu ve insanın ne kadar aciz olduğunu anlamaya yarayan oruç ibadeti ile şu iftar vaktinde günahlarından gözyaşı döken ve merhamet dileyen kullarının arasından olmaya niyet ettik.

Allah’ım tutulan oruçlar ve okunan ayetler hürmetine bizleri de affınla taçlandır.

İftar vakti edilen her duada bize de yer verilmesini ve ahirete göç ettiğimizde bize de dua eden kulların olmasını sağla Allah’ım.

iftar Duaları

İftar vakti hürmetine dualarımızı kabul edip bu bayrama günahsız olarak girmemizi nasip et Allah’ım.

Oruç açtığımız şu vakitte senden af dileriz, bir daha böyle güzel zamanlara bizi ulaştır senin her şeye gücün yeter. Amin.

Allah’ım ramazan ve iftar vakitleri hürmetine çektiğimiz maddi ve manevi sıkıntılardan bizleri beraat ettir, yaşadığımız tüm sorunlardan ders almamızı sağla, bizlere salim akıl ver. Amin

Ramazan ayı ve tutulan tüm oruçların faziletleri hürmetine en günahkâr olan kulların olan bizleri affeyle, merhametinle muamele ettiklerinden eyle.

Ey Rabbimiz sen bize yaptığımız onca günahkarlığa rağmen merhametinle muamele ediyorsun, affetmeyi seven Allah’ım bizleri de affeyle.İftar vakti kendisine dua edeni boş çevirmeyen Rabbim, bizleri bilerek veya bilmediğimiz tüm günahlarımızdan arınmadıkça ahirete gönderme. Amin.

Ey Allah’ım bu iftar saatinde fayda vermeyen ilimden, yumuşamayan kalpten, göz yaşı dökülmeyen günahtan bizleri muhafaza eyle.

Ey Rabbim iftar vaktinde dünyanın geçici olduğunu ve ölüme her zaman açık bir penceremizin olması gerektiğini aklımızdan çıkarmadan bizi imtihan etme, senin her şeye gücün yeter amin.

Arapça iftar Duaları

Allâhümme yâ vâsı’al-mağfireti iğfirlî, Allâhümme leke sumtü ve bike âmentü ve aleyke tevekkeltü ve alâ rızkıke eftartü, ve li savm’il-ğadi min şehri Ramadâne neveytü fağfirli mâ kaddemtu ve mâ ahhertü, El-hamdü lillâh’il-lezî e’ânenî fe sumtü ve razakanî fe eftartü Amin

“Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü.”

“Zehebezzama’ vebtelletil urûk ve sebe-tel-ecr inşâallahü teâlâ

“Allâhümme sellimnî li Ramadâne ve sellim Ramadânelî ve sellimhü minnî mütekabbelen.”

“Allahümme leke sumtu ve bike âmentü ve aleyke tevekkeltü ve alâ rızkıke eftartü ve savme’l-Ğadi min şehri Ramazane neveytü, feğfirlî mâ kaddemtü ve mâ ahhartü.”

Pinterest Sayfa Linkimiz: https://tr.pinterest.com/pin/591308626096866914


0
Would love your thoughts, please comment.x