Hasan Hüseyin Korkmazgil | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Hasan Hüseyin Korkmazgil

Hasan Hüseyin Korkmazgil

Hasan Hüseyin Korkmazgil kimdir?, Hasan Hüseyin Korkmazgil’in kısaca hayatı, Hasan Hüseyin Korkmazgil’in eserleri, Hasan Hüseyin Korkmazgil’in şiirleri

Hasan Hüseyin Korkmazgil Kimdir? Şiirleri Ve Eserleri

Hasan Hüseyin Korkmazgil kimdir? Şairlerimizden biri olan Hasan Hüseyin Korkmazgil, 1927 yılında dünyaya gelmiştir. Toplumcu ve gerçekçi şiirin öncülerinden kabul edilen Korkmazgil, 26 Şubat 1984 tarihinde dünyaya gözlerini yummuştur.

Hasan Hüseyin Korkmazgil’in kısaca hayatına bakıldığında Korkmazgil’in Sivas’ın Gürün ilçesinde doğduğu görülmektedir. Adana Erkek Lisesi mezunu olan Korkmazgil, Ankara Gazi Eğitim Enstitüsünden mezun olmuştur ( 1950 ). Mezuniyet sonrası öğretmenlik yapmaya başlayan Korkmazgil, siyasi sebeplerden dolayı görevine devam edememiştir.

Bununla birlikte aynı gerekçelerle hüküm giyerek mahkûmiyet de yaşamıştır. Bu dönem sonrası Korkmazgil’in hayatında 1955 ile 1960 yılları arasında arzuhalcilik, portre ressamlığı be tabela dönemi başlamıştır. Sivas’ta yaşamını bu işleri yaparak idame ettiren şair bir taraftan da şiir yazmaya devam etmiştir.

1960 yılında İstanbul’a, oradan da Ankara’da yerleşen Korkmazgil, 1970 yılında Sanat Başarı Ödülünü almıştır. Çıkarmış olduğu şiir kitaplarıyla ayrıca çeşitli şiir ödüllerini de almış olan Korkmazgil, 1 erkek çocuğa sahiptir.

Hasan Hüseyin Korkmazgil’in eserleri arasında en beğenilenleri, Kızıl Kuğu, Filizkıran Fırtınası, Bir Oğlum Olacak Adı Temmuz olarak bilinmektedir.

Hasan Hüseyin Korkmazgil’in şiirleri arasında en ünlüleri, Acılara Tutunmak, Akarsuya Bırakılan Mektup, Acıyı Bal Eyledik olarak kabul edilmektedir.


Bu yazı 763 kez okundu.
Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?


YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Güzel Sözler, Mesajlar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Burçlar, Burç Uyumları, Emojiler, Resimli Sözler, Resimli Şiirler Sitemizde Yer Almaktadır... Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat Gibi Sizlere Küçük Ama Etkili Önerileri Sitemizde Bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler Yazılarımız Tamamıyla Eniyisozler.Net İçin Uzman Yazarlar Tarafından Hazırlanmaktadır. Bu Alanda Yer Alan Bilgiler Bir Öneridir. Özgün Ve Siteye Özel Olarak Yazılmıştır.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Abone Ol
Bildir
guest
Zorunlu
Zorunlu
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x