Günün Sözü
var today_obj=new Date() var today_date=today_obj.getDate() var tips=new Array() var tiptitle='' tips[1]='Öfke her zaman hüsranla sonuçlanan beklentilerden gelir.' tips[2]='Yarı doğrudan çekinin. Yanlış yarısına sahip olmuş olabilirsiniz.' tips[3]='Zayıflar asla affedemez. Affetmek güçlülerin özelliğidir.' tips[4]='Sevincimize en büyük engel kırgınlıktır.' tips[5]='Umut, sahip olduğunuz hissin daimi olmadığı hissidir.' tips[6]='Bugünü şükrederek geçirmeyen birisinin elbette ki yarınları güzel olamaz.' tips[7]='Aşk, davaya benzer, cefa çekmekte şahide: şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki.' tips[8]='Yaşam ince bir cam gibidir, beklenmedik bir anda kırılabilir.' tips[9]='Boş zaman yoktur boşa geçen zaman vardır.' tips[10]='Aşk, âşıkı şîr eder, aslanı zencir eder, katı taşı mum eder.' tips[11]='Şikayet ettiğiniz yaşam belki de başkasının hayalidir.' tips[12]='Bir kadının aklindakini yapmasını sadece geciktirebilirsin, engelleyemezsin.' tips[13]='Bu dünyaya istediğimiz gibi gelmedik, bu dünyadan istediğimiz gibi gidemeyiz.' tips[14]='Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez.' tips[15]='İnsanın Özü ne ise Gözü de onu görür!' tips[16]='Elini tutan insan yanlışsa, her mevsim kıştır insana.' tips[17]='Bir kadının kaderi sevdiği adamın ihanetiyle sevmediği adamın sadakati arasında çizilir.' tips[18]='Sevgi, bir kırgınlığın gölgesinde üşüyen samimiyettir bazen.' tips[19]='Zaferin büyüklüğü, Savaşın çetinliği ile ölçülür.' tips[20]='Gelecek, bugünden ona hazırlananlara aittir.' tips[21]='İlim yalnız zekâyı değil ahmaklığı da arttırır.' tips[22]='Yaşlanarak değil yaşayarak tecrübe kazanılır, zaman insanları değil armutları olgunlaştırır.' tips[23]='Hakiki hürriyet, yüksek fikirlere esir olmaktır.' tips[24]='Sadık köpek dayağa dayanır, fakat sadakati dayakla değil okşamakla sağlanmıştır.' tips[25]='Kusurumuz ne kadar çoksa, o kadar kusur ararız.' tips[26]='Bilginin efendisi olmak için çalışmanın uşağı olmak şarttır.' tips[27]='Kalp söze başlayınca akıl sağır olur.' tips[28]='Hakikat güneşini örten bulutların en kesifi menfaattir.' tips[29]='Fırtına denizde bir kuvvet eseri, insanda aksine bir zaaf eseridir.' tips[30]='Yüzünüzün ay gibi parlak ve bayram edeceğiniz günlerin hiç bitmemesi duasıyla.' tips[31]='Yolunu bulmaktan umudunu kesme, çünkü umuttur insana yol gösteren. ' document.write(tiptitle) document.write(tips[today_date])" target="_blank">
Hasan Hüseyin Korkmazgil Kimdir? Hayatı, Şiirleri ve Eserleri

Hasan Hüseyin Korkmazgil Kimdir? Hayatı, Şiirleri ve Eserleri

Bu Yazımızda Hasan Hüseyin Korkmazgil Kimdir?, Hasan Hüseyin Korkmazgil’in Hayatı, Hasan Hüseyin Korkmazgil’in Eserleri, Hasan Hüseyin Korkmazgil’in Şiirleri Detaylar Yazımızda.

Hasan Hüseyin Korkmazgil Kimdir?

Hasan Hüseyin Korkmazgil kimdir? Şairlerimizden biri olan Hasan Hüseyin Korkmazgil, 1927 yılında dünyaya gelmiştir. Toplumcu ve gerçekçi şiirin öncülerinden kabul edilen Korkmazgil, 26 Şubat 1984 tarihinde dünyaya gözlerini yummuştur.

Hasan Hüseyin Korkmazgil’in kısaca hayatına bakıldığında Korkmazgil’in Sivas’ın Gürün ilçesinde doğduğu görülmektedir. Adana Erkek Lisesi mezunu olan Korkmazgil, Ankara Gazi Eğitim Enstitüsünden mezun olmuştur ( 1950 ). Mezuniyet sonrası öğretmenlik yapmaya başlayan Korkmazgil, siyasi sebeplerden dolayı görevine devam edememiştir.

Bununla birlikte aynı gerekçelerle hüküm giyerek mahkûmiyet de yaşamıştır. Bu dönem sonrası Korkmazgil’in hayatında 1955 ile 1960 yılları arasında arzuhalcilik, portre ressamlığı be tabela dönemi başlamıştır. Sivas’ta yaşamını bu işleri yaparak idame ettiren şair bir taraftan da şiir yazmaya devam etmiştir.

1960 yılında İstanbul’a, oradan da Ankara’da yerleşen Korkmazgil, 1970 yılında Sanat Başarı Ödülünü almıştır. Çıkarmış olduğu şiir kitaplarıyla ayrıca çeşitli şiir ödüllerini de almış olan Korkmazgil, 1 erkek çocuğa sahiptir.

Hasan Hüseyin Korkmazgil Kimdir? Şiirleri ve Eserleri

Hasan Hüseyin Korkmazgil’in eserleri arasında en beğenilenleri, Kızıl Kuğu, Filizkıran Fırtınası, Bir Oğlum Olacak Adı Temmuz olarak bilinmektedir.

Hasan Hüseyin Korkmazgil’in şiirleri arasında en ünlüleri, Acılara Tutunmak, Akarsuya Bırakılan Mektup, Acıyı Bal Eyledik olarak kabul edilmektedir.


Pinterest Sayfa Linkimiz: https://tr.pinterest.com/pin/591308626054732597/


Bu yazı 2079 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Merhaba ben Site Sahibi Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak uzman yazarlarımız tarafından yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları küçük ama etkili önerileri katagorimizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler alanın da yer alan bilgiler bir öneridir. Bunlarla bitmedi Resimli Sözler, Şiirler, Burçlar, Burç Uyumları, Emojiler, Fıkralar, Şairler ve dahasını Sitemizde Bulabilirsiniz..
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
Zorunlu
Zorunlu
boşluk (:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler, inançlara saldırı içeren yorumlar, link web site adresi onaylanmamaktadır.
0 Yorumlar
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar
0
Düşüncelerinizi çok isteriz, lütfen yorum yapın.x