en iyi sözler

Bertolt Brecht Kimdir? Hayatı, Şiirleri Ve Eserleri
Günün Sözü
var today_obj=new Date() var today_date=today_obj.getDate() var tips=new Array() var tiptitle='' tips[1]='Öfke her zaman hüsranla sonuçlanan beklentilerden gelir.' tips[2]='Yarı doğrudan çekinin. Yanlış yarısına sahip olmuş olabilirsiniz.' tips[3]='Zayıflar asla affedemez. Affetmek güçlülerin özelliğidir.' tips[4]='Sevincimize en büyük engel kırgınlıktır.' tips[5]='Umut, sahip olduğunuz hissin daimi olmadığı hissidir.' tips[6]='Bugünü şükrederek geçirmeyen birisinin elbette ki yarınları güzel olamaz.' tips[7]='Aşk, davaya benzer, cefa çekmekte şahide: şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki.' tips[8]='Yaşam ince bir cam gibidir, beklenmedik bir anda kırılabilir.' tips[9]='Boş zaman yoktur boşa geçen zaman vardır.' tips[10]='Aşk, âşıkı şîr eder, aslanı zencir eder, katı taşı mum eder.' tips[11]='Şikayet ettiğiniz yaşam belki de başkasının hayalidir.' tips[12]='Bir kadının aklindakini yapmasını sadece geciktirebilirsin, engelleyemezsin.' tips[13]='Bu dünyaya istediğimiz gibi gelmedik, bu dünyadan istediğimiz gibi gidemeyiz.' tips[14]='Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez.' tips[15]='İnsanın Özü ne ise Gözü de onu görür!' tips[16]='Elini tutan insan yanlışsa, her mevsim kıştır insana.' tips[17]='Bir kadının kaderi sevdiği adamın ihanetiyle sevmediği adamın sadakati arasında çizilir.' tips[18]='Sevgi, bir kırgınlığın gölgesinde üşüyen samimiyettir bazen.' tips[19]='Zaferin büyüklüğü, Savaşın çetinliği ile ölçülür.' tips[20]='Gelecek, bugünden ona hazırlananlara aittir.' tips[21]='İlim yalnız zekâyı değil ahmaklığı da arttırır.' tips[22]='Yaşlanarak değil yaşayarak tecrübe kazanılır, zaman insanları değil armutları olgunlaştırır.' tips[23]='Hakiki hürriyet, yüksek fikirlere esir olmaktır.' tips[24]='Sadık köpek dayağa dayanır, fakat sadakati dayakla değil okşamakla sağlanmıştır.' tips[25]='Kusurumuz ne kadar çoksa, o kadar kusur ararız.' tips[26]='Bilginin efendisi olmak için çalışmanın uşağı olmak şarttır.' tips[27]='Kalp söze başlayınca akıl sağır olur.' tips[28]='Hakikat güneşini örten bulutların en kesifi menfaattir.' tips[29]='Fırtına denizde bir kuvvet eseri, insanda aksine bir zaaf eseridir.' tips[30]='Yüzünüzün ay gibi parlak ve bayram edeceğiniz günlerin hiç bitmemesi duasıyla.' tips[31]='Yolunu bulmaktan umudunu kesme, çünkü umuttur insana yol gösteren. ' document.write(tiptitle) document.write(tips[today_date])" target="_blank">
Bertolt Brecht Kimdir? Hayatı, Şiirleri Ve Eserleri

Bertolt Brecht Kimdir? Hayatı, Şiirleri Ve Eserleri

Bu Yazımızda Bertolt Brecht Kimdir?, Bertolt Brecht’in Şiirleri, Bertolt Brecht’in Eserleri, Bertolt Brecht’in Hayatı Detaylar Yazımızda.

Bertolt Brecht Kimdir?

Bertolt Brecht kimdir? Şair, Senarist, Söz yazarı ve Yazar kimliğiyle bilinen Brecht, 10 Şubat 1868 yılında Almanya’da doğmuştur. Bertolt Brecht 20. Yüzyılın tiyatrosunda çok önemli bir isim olarak kabul edilmektedir.

Bu yüzyılda tiyatroya yön verdiği düşünülen Brecht, Aristotelesçi olmayan tiyatro bakış açısıyla adeta devrim yaratmış bir isim olarak kabul edilmektedir. Brecht, çağdaş siyasal ve de maddeci olmayan tiyatronun önderi olarak kabul edilmiştir.

Bertolt Brecht’in kısaca hayatı incelendiğinde, rahat bir tablo gözler önüne serilmektedir. Brecht zengin bir ailenin çocuğu olarak büyümüştür. 1914 – 1915 yılları arasında Brecht, Neueste Nachrichten gazetesinde ilk şiir ve nesirlerini yayınlamıştır.

Brecht 1917 yılında liseyi bitirmiştir ve Tıp eğitimi görmeye karar vermişi bu sebepten Münih’e yerleşmiştir. 1918 yılında askerliğini 1. Dünya Savaşı sırasında, Augsburg askeri hastanesinde, sağlık görevlisi olarak yapmıştır.


Bertolt Brecht Kimdir? Hayatı, Şiirleri Ve Eserleri

Bertolt Brecht’in eserleri hem tiyatro oyunları hem de şiirler olarak dünya edebiyat literatüründe değerli bir yerde anılmaktadır. Tiyatroda anılan ilk başarısı, “ Trommeln in der Nacht “ olarak kabul edilmektedir. 1922 Gece Yarısı Trampert Sesleri adlı tiyatro eseri, birçok ülkede sahnelenmiştir ve de klasikler içerisine alınmıştır.

Bertolt Brecht’in şiirleri arasında, Dört Aşk Şarkısı, Bizden Sonra Doğanlara en çok sevilenleri olarak bilinmektedir.


Pinterest Sayfa Linkimiz: https://tr.pinterest.com/pin/591308626054733347/


Bu yazı 1328 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Merhaba ben Site Sahibi Eniyisozler.Net sitesinde her içerik özenle özgün ve siteye özel olarak uzman yazarlarımız tarafından yazılmıştır. Site içerisinde Sözler, Mesajlar, Resimli Sözler, Şiirler, Burçlar, Burç Uyumları, Emojiler, Şairler gibi etkileyici konular Bulabilirsiniz...
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
Zorunlu
Zorunlu
boşluk (:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler, inançlara saldırı içeren yorumlar, link web site adresi onaylanmamaktadır.

0 Yorumlar
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar
0
Düşüncelerinizi çok isteriz, lütfen yorum yapın.x