Bertolt Brecht Kimdir? Hayatı, Şiirleri Ve Eserleri

Bu Yazımızda Bertolt Brecht Kimdir?, Bertolt Brecht’in Şiirleri, Bertolt Brecht’in Eserleri, Bertolt Brecht’in Hayatı Detaylar Yazımızda.

Bertolt Brecht Kimdir? Hayatı, Şiirleri Ve Eserleri
Yayınlama: 19.02.2019
Güncelleme: 02.01.2024 - 18:38
126

Sayfa İçeriği

Bertolt Brecht kimdir? Şair, Senarist, Söz yazarı ve Yazar kimliğiyle bilinen Brecht, 10 Şubat 1868 yılında Almanya’da doğmuştur. Bertolt Brecht 20. Yüzyılın tiyatrosunda çok önemli bir isim olarak kabul edilmektedir.

Bu yüzyılda tiyatroya yön verdiği düşünülen Brecht, Aristotelesçi olmayan tiyatro bakış açısıyla adeta devrim yaratmış bir isim olarak kabul edilmektedir. Brecht, çağdaş siyasal ve de maddeci olmayan tiyatronun önderi olarak kabul edilmiştir.

Bertolt Brecht’in kısaca hayatı incelendiğinde, rahat bir tablo gözler önüne serilmektedir. Brecht zengin bir ailenin çocuğu olarak büyümüştür. 1914 – 1915 yılları arasında Brecht, Neueste Nachrichten gazetesinde ilk şiir ve nesirlerini yayınlamıştır.

Brecht 1917 yılında liseyi bitirmiştir ve Tıp eğitimi görmeye karar vermişi bu sebepten Münih’e yerleşmiştir. 1918 yılında askerliğini 1. Dünya Savaşı sırasında, Augsburg askeri hastanesinde, sağlık görevlisi olarak yapmıştır.

Bertolt Brecht’in eserleri hem tiyatro oyunları hem de şiirler olarak dünya edebiyat literatüründe değerli bir yerde anılmaktadır. Tiyatroda anılan ilk başarısı, “ Trommeln in der Nacht “ olarak kabul edilmektedir. 1922 Gece Yarısı Trampert Sesleri adlı tiyatro eseri, birçok ülkede sahnelenmiştir ve de klasikler içerisine alınmıştır.

Bertolt Brecht’in şiirleri arasında, Dört Aşk Şarkısı, Bizden Sonra Doğanlara en çok sevilenleri olarak bilinmektedir.

Pinterest Sayfa Linkimiz: https://tr.pinterest.com/pin/591308626054733347/


0
Düşüncelerinizi çok isteriz, lütfen yorum yapın.x