Cemal Süreya Kimdir? Hayatı, Şiirleri Ve Eserleri

Bu Yazımızda Cemal Süreya Kimdir?, Cemal Süreya’nın Şiirleri, Cemal Süreya’nın Eserleri, Cemal Süreya’nın Hayatı Detaylar Yazımızda.

Cemal Süreya Kimdir? Hayatı, Şiirleri Ve Eserleri
Yayınlama: 20.02.2019
Güncelleme: 02.01.2024 - 18:38
99

Sayfa İçeriği

Cemal Süreya kimdir? Asıl adı Cemalettin Seber olan Cemal Süreya, ünlü Türk şairlerimizdendir. 1931 yılında Erzincan’da doğan şairimiz, 9 Ocak 1990 yılına dek çok sayıda değerli esere imza attı.

Cemal Süreya’nın kısaca hayatına bakıldığında, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Ve İktisat Bölümü mezunu olduğu, mezuniyet sonrası şiir haricinde farklı işler yaptığı görülmektedir. Süreya,  Maliye Bakanlığı müfettişliği görevinde bulundu, aynı yerde darphane müdürü olarak da çalıştı.

Kültür Bakanlığı’nda yayın kurulu danışma üyeliği, Orta Doğu İktisat Bankası yön. Kur. Üyeliği gibi görevlerde de bulunan Cemal Süreya, yayın evi danışmanlığı ve ansiklopedilerde redaktörlük, çevirmenlik gibi işleri de üstlendi.

Cemal Süreya’nın eserleri çeşitli ödüllere layık görüldü. Şair 1959 yılında Yeditepe Şiir Armağanı, 1966 yılında Türk Dil Kurumu Şiir Ödülünü ve 1988 yılında da Behçet Necatigil Şiir Ödülünü aldı.

Cemal Süreya’nın şiirlerinin tamamı beğenildi ama en beğenilenleri, Adam, Gül, Beni Öp Sonra Doğur Beni, Göçebe, Bu Bizimki, Park, Üstü Kalsın, Tek Yasak, Kahvaltı, Nehirler Boyunca Kadınlar Gördüm, Fotoğraf, Aşk, Yazmam Daha Aşk Şiiri, Şu da Var, Önceleyin, San, Düello, Afrika, Balzamin, Düşüncesi Değil Kendisi olarak sıralanmaktadır.

Pinterest Sayfa Linkimiz: https://tr.pinterest.com/pin/591308626054733208/


0
Düşüncelerinizi çok isteriz, lütfen yorum yapın.x