Cuma Günü Okunan Dualar | Cuma Vakti Okunacak Dualar Süreler

Bu Yazımızda Cuma Günü Okunan Dualar, Cuma Vakti Okunacak Dualar, Cuma Günü Okunacak Dilek Duaları, Cuma Günü Okunacak Süreler, Cuma Günü Sela ile Ezan Arasında Okunacak Dualar Bulabilirsiniz.

Cuma Günü Okunan Dualar | Cuma Vakti Okunacak Dualar Süreler
Yayınlama: 23.02.2023
Güncelleme: 01.01.2024 - 19:07
160

Cuma Günü Okunan Dualar

Müslümanlar için en önemli gün ve hafta içerisinde en mübarek gün olarak Cuma günü kabul edilmektedir. Cuma günü Müslümanlar için bayram günü kabul edilirken Cuma gecesi yani günün bir önceki gecesi duaların kabulü için makbul olmaktadır. Cuma gününün mübarek olmasında Cuma vakti de çok kıymetli vakit olarak bilinmektedir. Cuma günü okunan dualar ve Cuma vakti okunacak dualar kabul olmaya en yakın vakitler olarak görüldüğü için bugünde okunmaktadır. Hatta Cuma günü okunacak dilek duaları istek ve dileklerin kabulü için okunan duaları ifade etmektedir.

Cuma günü mübarek bir gün olarak İslami kaynaklarda bildirilmekte ve bugünün hayırlı ameller ile dua ile geçirilmesinin öneminden bahsedilmektedir. Bu nedenle Cuma günü okunacak sureler ile Cuma günü sela ile ezan arasında okunacak dualar oldukça önemlidir. Bu sure ve duaların okunması ve ezberlenmesi tavsiye edilmektedir.

Tüm Müslümanların hem kendileri hem de sevdikleri için dua etmeleri ve dua ederken duanın faziletini ve bereketinin arttığı Cuma gününü değerlendirmeleri tavsiye edilmektedir.

Sizler de Yorum bölümüne Cuma Günü Okunan Dualar ekliyebilir sayfamıza katkıda bulunabilirsiniz.
Daha fazla söz içerik eklemek sevdiklerinize iletmek için İçerik Oluştur sayfasını kullanabilirsiniz.

Cuma Vakti Okunacak Dualar

Allah’ım beni, ailemi ve tüm sevdiklerimi koru bizlere mağfiret et, dünya ve ahirette inanan kulların arasında eyle, bizi bağışla.

Allah’ım bana verdiğin ilimlerden fayda sağlamamı nasip eyle, bana fayda verecek ilim öğret ve ilmimi arttırarak onla amel etmemi sağla.

Bu Cuma vakti hürmetine bizi güzel ahlaklı kullarından eyle, bizleri affetmeyeceğin günahları işlemeyen kullarından iyilik yapan ve iyiliği emreden kulların arasında bulundur.

Allah’ım Cuma vaktinin bereketine ve faziletine bizi muvaffak et, bizleri Şafi ismi şerifinle şifaya eriştir.

Cuma Günü Okunan Dualar

Cuma vaktinde bizleri yaşadığımız zorluklardan ve başımıza gelebilecek bela ve sıkıntılardan muhafaza eyle Allah’ım. Bizlere gücümüz yeteceğinden fazlasını yükleme, sen merhametlilerin en merhametlisisin.

Bu dünyada işlediğimiz günahları temizlemeden ahiret göç ettirme Ya Rabbi, bizleri son nefesimizde iman ve Kuran’dan ayırma, nefsimizden ve ölüm anındaki fitnelerden bizi koru senin her şeye gücün yeter.

Cuma vaktinde bizi hayırlı vakitler ve hayırlı günlerin kıymetini bilenlerden o günler senin için şevkle ve tüm kalbimizle dua ile geçirenlerden eyle Allah’ım.

Bu Cuma vakti hürmetine bizlerin ahirete göçmüş cümle mümin ve müminatlarının kabirlerini mağfiretine ulaştır, günahkar olanlarımızı affeyle, bizlerin hayattayken onlar için affına uğrayabilecekleri işleri yapmamızı, bizden sonrakilerinde bizler için hayır dua etmelerini nasip eyle. Amin.Mübarek Cuma gününün bu en önemli vaktinde o duaları kabul ettiğin geri çevirmediğin anı yakalamamızı ve dualarımızın o esnada en hayırlı dualardan olmasını bizlere nasip et Allah’ım.

Ya Rabbi bu Cuma vakti hürmetine gönüllerimize surur, yüzümüze nur ver, gözlerimizdeki dünya perdesini açıp iman aşkını kalbimize yerleştiriver, bizleri bağışladıklarının içinde yaz.

Cuma vaktini mübarek kılan Allah’ım bizi günahlarımızdan tövbe etmeye yönlendir, senin sevdiklerinle bir arada olmaya ve sevdiklerini sevmeye bizi yönelt, senin her şeye gücün yeter amin.

Cuma Günü Okunacak Dilek Duaları

Yâ Erhamerrâhimîn, Cuma vakti hürmetine okuduğunuz sureleri ve duaları kabul et, bizi bu Cuma vaktinde mahzun bırakma, isteklerimizi senin hayırlı olduğunu bildiklerini bizlere ver.

Ya Rabbi, sen en güzelsin, güzel olanı seversin bizi de sevdiğin güzelliklere ve iyiliklere ulaştır, dileklerimizi şu Cuma vaktinde kabul ettiğin dilekler arasında yaz. Amin.

Allah’ım şu dünyada isteklerimiz hiç bitmeyecek verdiğin nimetlere ise şükrümüz hiç yetmeyecek, Rabbim senin verdiğin nimetlere şükretmeyi ve vermediklerine de sabretmek nasip et.

Cuma Günü Okunan Dualar

Allah’ım dünyada bizleri zorluk ve sıkıntılar ile bir başımıza bırakma, darlık ve sıkıntı içinde acizlikten ve tembellikten sana sığınıyoruz. Bizler şeytanın şerrinden sana sığınıyoruz.

Ya Rabbi, Cuma vaktinin en güzel vakitlerinde tövbe eden kullarından ve tövbesini kabul ettiğin kullarından bizleri kıl, isteklerimizi bizler için doğru olan isteklerden kabul et. Amin.

Ey Allah’ım yaşamımızda istediğimiz ve bizim için hayırlı olmayan her duamızı sen biliyorsun, bizlere hakkımızda hayırlı olanı ve senin istediğin şekilde hayırlı olanı nasip et, senin her şeye gücün yeter amin.

Dünyada çektiğimiz sıkıntıları ve kederleri günahlarımıza telafi olarak kabul et, dualarımızı ve isteklerimizi bizler için en hayırlı şekilde kabul eyle.Allah’ım cehennem azabından, kabir azabından ve diğer şerlerden sana sığınıyoruz, son nefesimizde iman ile göçmeyi hayattayken ehli sünnete uygun yaşamayı bizlere nasip et.

Cuma vakti hürmetine ettiğimiz duaları ve okuduğunuz sureleri yaptığımız hasenatları yalnızca senin için yaptık sen kabul ediver Allah’ım. Bizlere mağfiretinle muamele et.

Her istediğimizi yalnızca Senden istiyoruz Allah’ım, Sen bize iyilik verirsin ve iyilikle davrananları da Sen bize gönderirsin, bu Cuma vaktinde de iyiliklerine talibiz Allah’ım.

Cuma Günü Okunacak Sureler

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Her kim Cuma gecesi Duhan Suresini, ona inanarak ve onun doğru olduğunu kabul ederek okursa, sabaha bağışlanmış olarak ulaşır.

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Kim Cuma gecesi Duhan Suresini okursa, o, sabaha bağışlanmış olarak ulaşır ve (ahirette) iri gözlü hurilerle evlendirilir!”

 Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Cuma akşamı Duhan Suresini okuyanın geçmiş günahları bağışlanır.”

 Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Bir gece içerisinde Duhan suresini okuyanın geçmiş günahları affedilir.”

Cuma Günü Okunan Dualar

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Bir gece içerisinde (bir rivayette ise Cuma gecesinde) Duhan Suresini okuyana sabaha kadar 70.000 melek istiğfar eder (okuyan kimsenin günahlarının affedilmesi için Allah’a dua ederler).

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Her kim Duhan Suresini Cuma günü yahut gecesi okursa, Allah’u Teala o kimse için cennette bir köşk bina eder.”

Bu sureyi her gün okuyan, kıyamet gününün korku ve dehşetinden korunur. Dünya hayatında da herkes tarafından sevilir.

Mahkemede kendisi hakkında yalancı şahitler tutulup, mahkum ettiririlmek istenen kişi, Duhan Suresinin 51-59. Ayetlerini beyaz bir bez üzerine yazıp üzerinde taşımalıdır.

Cuma gecesi Kehf suresi okuyan, kıyamette, yerden göğe kadar bir nurla aydınlanır. İki Cuma arasında işlediği günahlar da affolur. [Tergib]Cuma günü 80 salevat getirenin, 80 yıllık günahı affolur. [Dare Kutni]

Cuma günü veya gecesi Duhan suresini okuyana Cennette bir köşk ihsan edilir. [Taberani]

Cuma gecesi Yasin suresini okuyanın, günahları affedilir. [İsfehani]

Cuma günü gusledenin günahları affolur. [Taberani]

Cuma günü sabah namazından önce, “Estagfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh” okuyanın, deniz köpüğü kadar da olsa günahları affolur. [İbni Sünni]

Cuma Günü Sela ile Ezan Arasında Okunacak Dualar

CUMA SURESİ SON 3 AYET

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِي لِلصَّلَاةِ مِن يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تتَعْلَمُ

Yâ eyyuhâllezîne âmenû izâ nûdiye lis salâti min yevmil cumuati fes’av ilâ zikrillâhi ve zerûl bey’a, zâlikum hayrun lekum in kuntum ta’lemûn(ta’lemûne).

فَإِذَا قُضِيَتِ الصَّلَاةُ فَانتَشِرُوا فِي الْأَرْضِ وَابْتَغُوا مِن فَضْلِ اللَّهِ وَاذْكُرُوا اللَّهَ كَثِيرًا لَّعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ

Fe izâ kudiyetıs salâtu fenteşirû fîl ardı vebtegû min fadlillâhi vezkurûllâhe kesîran leallekum tuflihûn(tuflihûne).وَإِذَا رَأَوْا تِجَارَةً أَوْ لَهْوًا انفَضُّوا إِلَيْهَا وَتَرَكُوكَ قَائِمًا قُلْ مَا عِندَ اللَّهِ خَيْرٌ مِّنَ اللَّهْوِ وَمِنَ التِّجَارَةِ وَاللَّهُ خَيْرُ الرَّازِقِينَ

Ve izâ raev ticâraten ev lehveninfaddû ileyhâ ve terakûke kâimâ(kâimen), kul mâ indallâhi hayrun minel lehvi ve minet ticârati, vallâhu hayrur râzıkîn(râzıkîne).

Cuma günü bol bol salavat getirilir. Cuma günü 80 selavat getiren kişinin 80 yıllık günahı affolunur.

Cuma günü sela ile ezan arasında 100 kere okunacak dua: ”La İlahe İlla ente Ya Hannaü ya Mennanü ya bediassemavati vel ard.”

Pinterest Sayfa Linkimiz: https://tr.pinterest.com/pin/591308626097071377


0
Düşüncelerinizi çok isteriz, lütfen yorum yapın.x