Aydın Hatipoğlu Kimdir? Hayatı, Şiirleri Ve Eserleri

Bu Yazımızda Aydın Hatipoğlu Kimdir?, Aydın Hatipoğlu’nun Şiirleri, Aydın Hatipoğlu’nun Eserleri, Aydın Hatipoğlu’nun Hayatı Detaylar Yazımızda.

Aydın Hatipoğlu Kimdir? Hayatı, Şiirleri Ve Eserleri
Yayınlama: 18.02.2019
Güncelleme: 02.01.2024 - 18:39
133

Aydın Hatipoğlu kimdir? Şanlıurfa’da 1940 yılında dünyaya gelen Hatipoğlu, liseyi İstanbul Haydarpaşa Lisesi’nde bitirdi. İlk 2 yıl İstanbul Hukuk Fakültesinde öğrenim gördükten sonra, yine İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde öğrenimine devam etme kararı alarak, buradan mezun olma yolunda ilerlerken, ani bir kararla eğitimini yarım bıraktır.

Aydın Hatipoğlu’nun kısaca hayatı ele alındığında, taşıma şirketi yöneticiliği yaptığı, bu işin Hatipoğlu’nun ilk resmi olarak çalıştığı iş olduğu görülüyor.

Aynı zamanda Aydın Hatipoğlu bu işle birlikte, metin yazarlığı ve reklam yazarlığı yapmaya başlıyor. O zaman bulunan Yelken ve Ataç dergileri, Aydın Hatipoğlu’nun şiir ve eleştirilerini yayınlamıştır.

Aydın Hatipoğlu’nun eserlerinde toplumcu şiirler ön plana çıkıyor. O’nun için 1960’ların ozanı deniliyor. Özellikle de bu ismi, 3. eseriyle alıyor. Şiirinde duygu dalgalanmalarının, güçlü ifadelerin çokça bulunduğu Hatipoğlu, üslubuyla bir döneme adını yazdırmayı başarıyor.

Aydın Hatipoğlu’nun şiirleri, Göçme Gelin, Hoyrat, Son Değil, Benim Yüreğim, Ben Size Konuk Gelende gibi eserlerle anılıyor. Ünlü şairimiz bu güne dek Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülünü 2004 yılında almıştır. Ayrıca şiirimizin 1979 yılında Hasan Tahsin Şiir Yarışması ödülünü de almış olduğu bilinmektedir.

Şairin ödülleri arasında, Yayıncılar Birliği Çocuk Ödülü de bulunmaktadır.

Pinterest Sayfa Linkimiz: https://tr.pinterest.com/pin/591308626054733421/


0
Düşüncelerinizi çok isteriz, lütfen yorum yapın.x