Çanakkale Zaferi ile ilgili Sözler | 18 Mart Çanakkale Zaferi Sözleri

Bu Yazımızda Çanakkale Zaferi ile ilgili Sözler, Çanakkale Zaferi Sözleri, Çanakkale Şehitleri ile ilgili Sözler, Atatürkün Çanakkalede Söylediği Sözler, Çanakkale ile ilgili Sözler, 18 Mart Sözleri Bulabilirsiniz.

Çanakkale Zaferi ile ilgili Sözler | 18 Mart Çanakkale Zaferi Sözleri
Yayınlama: 14.04.2023
Güncelleme: 29.05.2024 20:56
164

Çanakkale Zaferi ile ilgili Sözler

18 Mart 1915 tarihinde gerçekleşen Çanakkale zaferi tüm yurtta sevinçle karşılaşan bir zaferdir. İtilaf devletlerinin boğazlara hâkim olma amacıyla Gelibolu yarımadası ve Çanakkale çevresine saldırmaları karşısında büyük deniz savaş gemileriyle karşılaşan Osmanlı devletinin tüm gayretiyle savaştan zaferle çıktığı bir destandır. Çanakkale zaferi ile ilgili sözler Çanakkale zaferinin anlam ve önemini ifade eden Çanakkale Zaferi sözleri ile Çanakkale şehitleri ile ilgili sözler bu günün tüm milletimiz için değerini göstermektedir.

Çanakkale zaferi ile ilgili sözler içerisinde Atatürk’ün Çanakkale de söylediği sözler ile Atatürk’ün de bu savaştaki önemini göstermek ve onun gözünden Çanakkale zaferini değerlendirmek hedefi yer almaktadır.

Çanakkale zaferi ile ilgili sözler bu zorlu savaşta kaybedilen şehitlerimizi anmanın yanında orada yaşanan muharebede kendini gösteren kahramanlarımızı da Çanakkale ile ilgili sözler ile bir kez daha anmak amacıyla derlenmiştir.

18 Mart sözleri Çanakkale savaşının Türk milleti açısından zorluklarını ülkemizde eğitimli insanların neredeyse çoğunun bu savaşta şehit düştüğünü yine de tüm imkansızlıklara rağmen elde edilen zaferi ifade etmektedir.

Sizler de Yorum bölümüne Çanakkale Zaferi ile ilgili Sözler ekliyebilir sayfamıza katkıda bulunabilirsiniz.
Daha fazla söz içerik eklemek sevdiklerinize iletmek için İçerik Oluştur sayfasını kullanabilirsiniz.

Çanakkale Zaferi Sözleri

Çanakkale Zaferi vatanın içindeki isimsiz kahramanların bir ulusun en zor zamanında ortaya çıktığı bir zaferdir.

Gözünde zerre ölüm korkusu olmadan hiçbir imkân ve şarta sahip olmadan Çanakkale zaferi ancak böyle kahraman askerler ile kazanılabilirdi.

Çanakkale zaferi ile Türk milleti imkansız denilen bir savaştan galibiyetle çıkmayı başarmıştır.

Nice yiğitlerin vatanı uğruna ölüme koşa koşa gittiği bir savaşı kazandıran imanın gücüdür.

Kıyımın yaşandığı bir mahşer yerinden zaferle çıkmak Türk ordusunun gayreti ile mümkündür.

Çanakkale zaferi ile Türk milletinin hangi şartlar olursa olsun inandığı bir galibiyeti gerçekleştirileceği gösterilmiştir.

Çanakkale Zaferi ile ilgili Sözler

Bu vatanın her toprağından bir şehit kanı ile yıkanan bir topraktır Çanakkale, kanlarıyla söndürülmüş bir ateşin ardında bıraktığı bir zaferdir Çanakkale.

O öyle bir zaferdir ki içinde bin bir türlü insanlık örneğinin yaşanmakla kalmamış, iki düşman cephesi bir ezan sesi ile birleşmiş namaz bitince ayrılmıştır.

Batının tüm imkanlarına rağmen Türk ordusunun iman ve gayretiyle elde ettiği müthiş bir zaferdir Çanakkale.

Çanakkale bir savaş değil Türk ordusunun yazdığı bir milattır.

Genç nesillerimizin şehit olduğu nice anaların evlatsız nice evlatların babasız kaldığı bir savaşın sonu bedeli ödenmiş bir zaferdir işte bu zafer Çanakkale zaferidir.

Çanakkale medeniyeti zorlayan başların karşısında sapasağlam duran bir duvardır. Bu duvar Türk ordusunun iman dolu yüreğiyle örülmüştür.Daha okul çağında olan masum evlatlarımızın vatanı müdafaa ettiği, yeni nesillerin geleceğini feda ettiği bir zaferdir Çanakkale.

Çanakkale zaferi ülkenin ele geçirilmesine son kale olan bir kapının düşman tarafından ne kadar zorlanırsa zorlansın açılamayacağının kanıtıdır.

Çanakkale zaferi sayesinde bir milletin sabahı ve akşamı hür kalacaktır.

Çanakkale Şehitleri ile ilgili Sözler

Çanakkale, soyadı er olan binlerce Mehmetçiğin kanıyla imzasını attığı bir zaferdir.

Bir vatan üzerinde bulunabiliyorsak eğer bu Çanakkale’de vatanın uğruna şehit olanların sayesindedir.

Çanakkale şehitlerini anmak onlara minnettar kalmak bu vatanda nefes alan her vatandaşın sorumluluğudur.

Hayatının baharında okuldan alınıp asker ocağına verilen binlerce şehidimiz Çanakkale savaşındaki kıyamette cennetlik olmuştur.

Çanakkale zaferinde şehit olanların gözünü arkada bırakmayacak bir vatandaş olmak bizlere emanettir.

Emaneti vatan olan Çanakkale şehitlerimizin emanetine sahip çıkmak her Türk vatandaşının sorumluluğudur.

Çanakkale Zaferi ile ilgili Sözler

Onlar sadece şehit olmadılar onlar o zorluklar içerisinde şehitlik makamına seçildiler.

Çanakkale vatanın gözünün yaşlı olduğu bir zaferdir, çünkü vatan için gözyaşı olanlar şehitlerin kanıdır.

Çanakkale’de savaşan ordu önce savaşla değil yoklukla sınanmıştır, dünyanın tüm nimetlerinden mahrum olarak savaşan bir ordunun askeri cennette yüksek mertebelerde bulunacaktır.

Savaşta bir kuru ekmek bulamayan ve sadece hoşaf ile savaşan bir ordunun şehitlerini düşünüp bu vatanın her yerinde onların hakkının olduğunu unutmamak gerekir.

Çanakkale Şehitleri vatana düşmanın geçişini engelleyerek sade bir vatanı değil vatanın geleceğini ve imanı korumuşlardır.

Çanakkale zaferinin elde edilebilmesi için bir an dahi umutsuz olmadan tüm imkanları zorlayan bir ordu Türk ordusudur.Şehitlerimizin aziz kanları olmasaydı bize bu cennet vatan haram olurdu.

Çanakkale öyle bir topraktır ki orada aziz şehitlerin gayretleri ile yeşeren bir iman vardır, o topraklar inanan şehitlerinin kanıyla sulanmıştır.

Çanakkale şehitleri kıyamet kopmadan kıyameti görmüş ve o kıyamette bir an olsun düşünmeden canlarını feda etmiştir.

Çanakkale’de şehit olan ordumuzun iman gücü ile yaptığı her muharebe gelecek nesillere örnek olmalıdır, çünkü onların o kadar bahanesi varken hepsi şehit olmayı seçmişlerdir.

Atatürk’ün Çanakkale’de Söylediği Sözler

Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.

Benimle beraber burada muharebe eden askerler kesin olarak bilmelidir ki, bize verilen namus görevini eksiksiz yapmak için bir adım geri gitmek yoktur. Uyku, dinlenme aramanın, bu dinlenmeden yalnız bizim değil, bütün milletimizin sonsuza kadar mahrum kalmasına sebep olacağını hepinize hatırlatırım.

Çanakkale Zaferi ile ilgili Sözler

Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler gelir, başka komutanlar hakim olabilir.

Onlar mukaddes vatan toprakları için canlarını seve seve vermişler, Çanakkale Savaşları’nın kaderini değiştirmişlerdir. Burada geçen her saniye, kullanılan her an, ölen her nefer, Türk vatan ve milletinin mukadderatını çizmiştir. Kara savaşlarına katılan ilk birlik olan 57. Alay, vatan sevgisinin ne olduğunu insanlığa göstermiştir. Bu kahraman Alayı hayranlık, minnet ve rahmetle anıyorum.Siperler arası 8 metre. Yani ölüm muhakkak. 3 dakika önce gelen bölüğün tamamı şehit olmuş. Yeni gelenler bunu biliyor ve bir 3 dakika sonra kendisinin de şehit olacağının farkında ilerliyor. Ama ne ilerleme! Bir an bile sarsılma, durma, geriye bakmak yok. Okuma bilenler ellerinde Kur’an okuyor bilmeyenler kelime-i şahadet getiriyor. Az sonra öleceğini bile bile gözünü kırpmadan şahadete gidiyor. İşte Çanakkale Savaşlarının zaferle sonuçlanmasını sağlayan şey milletimiz ve onun askerindeki bu yüce ruhtur.

Çanakkale ile ilgili Sözler

Çanakkale bir geçitti ve bu geçitten geçmek isteyen düşmanları geçirmeyen ömrü az imanı çok bir nesi vardı, bu nesil Çanakkale şehitleridir.

Çanakkale’de bir ulus imkansızlıklar dahilinde beklenmedik bir zafere imza atmıştır.

Çanakkale’de yapılan mücadele bir destan yazmıştır, o öyle bir destandır ki binlerce Türk askerinin kanıyla yazılmıştır.

O öyle bir nesildi ki vatan onlara gaye en büyük emanetti, onların başka vatanı yoktu ve bizlere bu emanetleri canlarını şehitlik makamına yükselterek verdiler.

Çanakkale içinde küçük kıyametin koptuğu bir yer olduğu kadar şehitlerimize cennetin kapılarının açıldığı kapıdır.

Çanakkale Zaferi ile ilgili Sözler

Çanakkale’de bizlere zafer olan gelecek nesillere bırakılan bir vatandır.

Çanakkale zaferini büyük yapan tazecik gençlerin cephelerde bir daha yaşanılması mümkün olmayan bir güçle çarpışmasıdır.

İtilaf devletlerinin zamana meydan okuyan güçlerine karşı Türk ordusunun imanı Çanakkale’de zafer yaşatmıştır.

Allah’ın geçidine izin vermediği bir yol nasıl geçilmez se imanı olan bir ordunun da Çanakkalesi öyle geçilmez.

Çanakkale zaferi erlerin savaşta canlarını kaybedip münevver olduğu bir zaferdir.

Şehitlerin bayrağın rengini vermesi Çanakkale’de akan kanların sonucudur. Al bayrak dalgalandıkça şehitlerin kanı bu memleketi birleştirmeye devam edecektir.

Binlerce evlat Çanakkale’de vatana kurban edilmiş gözünü kırpmadan bir saniye dahi düşünmeden şehadet şerbeti içilmiştir.Çanakkale zaferi dünyanın akıl sır erdiremediği hikmetlerle doludur. Her geçen gün hikmetleri daha da çok ortaya çıkacaktır.

Bir neslin kıyamete uğurlandığı bir savaş ancak zaferle karşılık bulabilirdi, bu savaş Çanakkale de zaferle müjdelendi.

Çanakkale içerisinde büyük sırrı şehitleriyle beraber ahirete göçen bir zaferin armağanıdır.

Bir zafer ki varını yoğunu ortaya koyan bir milletin bilmeden daha nice şehitler vereceği zaferlerini mümkün kılmıştır. Bir zafer ki adı Çanakkale olmuştur.

Seyit onbaşının kaldıramadığı bir topu meleklerin yardımıyla kaldırması içinde mahşeri kıyam olan savaşın bu yollarla kazanılması ne ilktir ne de son.

Atalarının korkusuzca Çanakkale savaşında şehit olduğunu gören bir millet, Kurtuluş savaşında şehit olabilmeyi pervasızca göze almıştır.

18 Mart Sözleri

18 Mart uğruna verilen sayısız şehidimizin ebediyete göçünü izleyerek varlığına sevinilmeyecek bir zafer taşımıştır.

18 Mart’ın yükü ağır bedeli çok sonucu da çok kıymetlidir. Bu memleketi memleket yapabilmek için 18 Mart’tan zaferle geçmek gerekirdi.

Tarihin sayfalarında binlerce zafer türküsü olan bir milletin en yanık zafer türküsü 18 Mart’ta yaşanmıştır.

Her savaşın ağır bedelleri vardır, fakat Çanakkale savaşının bedelini bir nesil ödemiştir.

18 Mart zaferi dünyaya bir milletin her şartta her durumda ne pahasına olursa olsun vatanını savunacağını göstermiştir.

Çanakkale Zaferi ile ilgili Sözler

Çanakkale değil midir binlerce vatan evladının yattığı toprak, Çanakkale değil midir vatana düşman ayağı bastırmamak uğruna karşı konulan mahşer, 18 Mart değil midir zaferini binlerce nesil duyurarak adından bahsettirecek olan zafer.

Çanakkale’de 18 Mart’ta açan çiçekler, baharın gelişini şehit kanlarının renkleriyle gösterirler, toprak her şeye şahittir.

Annelerin kalbinde derin yaralar açan bir savaşın şehit olsun diye uğurlanan evlatlarla 18 Mart zaferini yaşaması o kadar da kolay bir hal değildir.

18 Mart zaferi bu milletin bir daha düşmana toprağını teslim etmeyeceğinin işaretidir.

Vatanın bağrında yatan şehitlerin her karış toprağın esenliğinde hakkı vardır, bu millet her karışına binlerce şehit döktüğü bir vatanı asla bırakamaz.

Ataları 18 Mart’a ulaşmayı göremeden şehit olmuş binlerce evlat, torun Kurtuluş savaşında şehit olmak için birbiriyle yarışmıştır.Çanakkale zaferini coşkuyla yaşayan düşmana fırsat vermeyen bir özgürlük taşır, 18 Mart tarihi bizim vazgeçilmezimizdir.

Nesillerini her mevsim toprağa vermiş bir milletin 18 Mart’ta Zaferi gönülden duaları ve minnetleriyle yaşanır.

18 Mart gününü yaşamak isteyen Çanakkale’de şehitlikleri ziyaret etmelidir, çünkü şehitler orada bulunur ve onlar ölmemiştir.

Kıyamın yaşandığı bir mücadelede şehit olmaya gönüllü olan bir ırkın, vatanı için yapamayacağı şey yoktur, bu vatan 18 Martla zaferlerinden en kıdemlisini almıştır.

Pinterest Sayfa Linkimiz: https://tr.pinterest.com/pin/591308626098286113


0
Would love your thoughts, please comment.x