Cuma Mesajları

09 Aralık 2018 0 gösterim Yorum Yok Cuma Mesajları


Cuma Mesajları

Cuma günleri Müslümanların birleşerek kucaklaştıkları, birbirini hatırladıkları önemli günlerden biridir. Cuma günü mümin kişilerin bayramıdır. İnsanlar önemli zaman dilimlerinde olduğu gibi sevdiklerine güzel Cuma Mesajları göndererek onları hatırladıklarını hissettirirler.

Cuma Gününün Önemi

Cuma günü yapılan her ibadet iki katı mükafatlandırılır. Gün içerisinde işlenen günahlar da karşılıksız kalmaz ve iki katı daha fazla günah yazılır. Bu nedenle özellikle Cuma günleri günah işlemeden sevapla geçirilmeye ve ibadetle geçirilmeye çalışılır. Hadisi şeriflerden de anlaşılacağı üzere Cuma günleri selametle geçirilirse diğer günlerinde selametle geçeceği bildirilir. Bu özel günde sevdiklerini, akrabalarını, eş ve dostları arayıp sormak gerekir. En azından sevdiklerini Cuma günü aramak yerine onlara bu güzel günün hürmetine, teknolojinin de nimetlerinden faydalanılarak Cuma günleri mesaj gönderilir. Cuma günleri klasik Cuma günü mesajlarından sıkılanlar için çok değişik ve Cuma Mesajları göndererek tüm sevdiklerinize göndererek gönül alabilir ve yüzünü güldürebilirsiniz. Günlerin efendisi olarak kabul edilen Cumanın kurban ve ramazan bayramı günlerinden daha faziletli olduğu kabul edilir.

Cuma Gününün Özellikleri

Hazreti Adem’in o gün yaratıldığı, o günde yeryüzüne indirildiği ve o gün vefat ettiği hadislerde bildirilir. Hadislerde bir de dikkat çeken bir nokta daha var ki, o da Cuma gününde öyle bir an vardır ki günah ve akrabalarla ilişkiyi kesme konularında olmamak şartıyla Allah-u Teala’dan bir şey istendiğinde Allah-u Teala mutlaka onu vereceği yönündedir.  Hadiste de bildirildiği gibi akrabalarla ilişkiyi kesmemek için en azından Cuma günleri hatırladığını beyan etmek için mesaj gönderilebilir. Hadislerde kıyametin o gün kopacağı bildirilir. Allah’a yakın hiçbir melek, gök ve yer yoktur, hiçbir rüzgar, dağ ve taş yoktur ki kıyametin kopmasına sahne olacağı için Cuma gününün heybetinden korkmasın diye bildirilir. Böylesine önemli bir gün boş geçirilmemeli ve üzerimize düşen görevler yapılmalıdır. Son günlerde gerek sosyal medyadan gerek cep telefonlarından Cuma Mesajları göndermek adet halini almış ve kişiler bugünün önemi için birbirlerine mesaj yoluyla kutlarlar.


Logo